Narcos - Německo 93 (2016) (epizoda)

Obsahuje spoilery. On ich tam vážne poslal úplne samé, bez bodyguarda, bez tlmočníka, bez právnika? No kokos, tomu nerozumiem, sorry. Niekoho s čistým registrom by určite našiel. A nakoniec to dopadlo podľa očakávaní. Jeho pomsta ale bola krutá. Ako ostatne vždy. Nerozumel som príliš ani Steveovmu jednaniu - v minulých dieloch nemal problém ani so špinavšími praktikami, ak viedli k dobrej veci a zrazu toto? Za istých okolností by jeho záverečný akt na letisku bol logický, keby mu predchádzalo psychologické zdôvodnenie. Čo ho tak zmenilo? Odlúčenie od ženy a dieťaťa? Nie, sorry, trošku sa v tom strácam.

Ouija (2014)

Trvalo to ledva hodinu a pol a vôbec neviem, o čo tam išlo, čo sa tam dialo. Bola tam mystická spirituálna tabuľka, umožňujúca ľuďom komunikovať s duchmi a skupina tínedžerov si prostredníctvom nej zahrávala s vecami, s ktorými je nerado si zahrávať. Ale to je asi tak všetko, nič viac neviem, viac si nepamätám. Neviditeľní herci (jedinou známou tvárou je z filmu do filmu čoraz nesympatickejšia Lin Shaye), rutinná réžia (režijný debut scenáristu Boogeymana, hm), mdlý produkčný dozor (Michael Bay a Jason Blum) a mega stereotypný scenár s pár sekundami pokusov o vystrašenie diváka (väčšinou na spôsob „baba v hrobovom ticho prehľadáva nočný dom a zrazu zvrieskne hudba a na plece jej odzadu položí frajer a zarehoce sa“).

Storm Warning (2007)

Nemám rád exploitationy. Storm Warning síce nie je v prvej polovičke taký krvavý kúpeľ, aký som čakal, ale v druhej to bohužiaľ dobehol. Keďže počet hrdinov a zlosynov je rovnako malý (2 + 2 a neskôr do deja zasiahne „tatíčko“ s imidžom Davida Thewlisa, ale nie je to David Thewlis), nejde o slasher, ale režisér sa pokúša budovať atmosféru. No je ním Jamie Blanks (Temná legenda, Valentín s Denise Richards), takže mu to bohvieako nejde. Napriek tomu to spočiatku nie je úplne zlé. Noc, ostrov, búrka, nebezpečenstvo. Postupne sa ale začína hrať s čoraz otvorenejšími kartami a v druhej polovici dochádza k bitúnku a odrezaným penisom. Na nič z toho sa mi samozrejme nepozeralo dobre (čo je asi pochvala?), ale ani ma to nešokovalo. Skôr ma to nudilo a hovoril som si, že by som ocenil skôr prácu s postavami a hercami. Avšak hneď som si spomenul, že žiadne dobré postavy ani herci tu nie sú (Nadia Fares z Purpurových riek a Long Weekendu by bola dobrá maximálne v MILF porne), tak som to vzdal. Prostredie „francúzskeho ostrova“ na papieri znie super, ale pre dej z toho nič nevyplýva (90% sa odohráva na nočnej farme). Samozrejmosťou sú logické kraviny (neukrytie mŕtvoly, rafinovaný nápad uväzniť obete do stodoly plnej potenciálnych smrteľne nebezpečných zbraní).

Útok na Bílý dům (2013)

Žiadny zázrak, čakal som viac. Ale bavilo ma to viac, ako konkurenčný (a drsnejší, ale krv nie je všetko) Pád Bieleho domu. Jednak akciu zvláda lepšie Roland Emmerich. Jeho film pôsobí a vyzerá mohutnejšie a vôbec lepšie. Jednak dvojka Tatum/Foxx je sympatickejšia a zohratejšia. Navyše ide v podstate o buddy movie, nakoľko v Útoku na Biely dom nie je (na rozdiel od konkurencie) prezident väčšinu času uväznený, ale motá sa pod nohami svojho bodyguarda, čo vyvoláva mnohé vcelku milé a úsmevné situácie.

Den nezávislosti: Nový útok (2016)

Prvý Deň nezávislosti je film môjho detstva. Úprimne ma vydesilo uvedomenie si, že je to už 20 rokov, čo som na ňom bol v kine. Dvojka ma nenaštvala, neurazila, ale ani nijako enormne nezabavila. Občas dokáže prekvapiť (finále) a vyvolať dobrácky úsmev na perách. Ale inak je to dosť často dosť veľká nuda. Teší ma, že sa vrátili skoro všetky preživšie postavy z prvej časti (vrátane Roberta Loggiu!), ale okrem Jeffa Goldbluma a (bradatého - akonáhle sa oholí, už to nie je ono) Billa Pullmana je to návrat za každú cenu (fakt som jediný, kto žil dve desaťročia v presvedčení, že Dr. Okun zomrel?). Koniec naznačuje vcelku zaujímavé "veci budúce", ku ktorým ale (vzhľadom na nedostatočný komerčný úspech dvojky) zrejme nikdy nedôjde. Celkom ma potešil zaujímavý prístup k scenáru, že postavy od konca jednotky automaticky počítali s tým, že mimozemšťania sa raz vrátia a tak sa na to pokúsili pripraviť napr. výrobou špeciálnych zbraní. Ale možno i kvôli tomu to už nie je ono. Na jednotke ma bavila tá (kvázi)realističnosť, že na ničnetušiace ľudstvo nečakane zaútočila technologicky nadradená mimozemská civilizácia. V dvojke sa z toho stávajú pomaly až Hviezdne vojny.

Narcos - Los Pepes (2016) (epizoda)

Veľká satisfakcia, ale kto Narcos zbožňuje kvôli buddy dvojke Peňa/Steve, bude sklamaný, pretože druhá séria sa od týchto dvoch (a od DEA) pánov čoraz mohutnejšie odkláňa a sústredí sa na Escobarov (nevyhnuteľný) pád a na jeho mimoriadne silných a schopných protivníkov - ak si skutočne s drsným a pritom svojím spôsobom elegantným kartelom Cali budú bezpečnostné zložky tykať v tretej sérii, máme sa na čo tešiť.

Narcos - Nepřátelé mého nepřítele (2016) (epizoda)

Obsahuje spoilery. Mnohí nepredýchali nečakanú smrť jednej z najsympatickejších postáv univerza v štvrtej epizóde a už je tu piata. Carrillovi fanúšikovia si k nej zrejme sadali s rovnakým rozčarovaním a smútkom, ako ja. Čo nám tvorcovia môžu dať, aby sme po tom odpornom twiste v predchádzajúcej časti znova tento seriál sledovali s nadšením? Ale už od prvých minút je jasné, že to títo páni vedia veľmi, veľmi, veľmi dobre. Carrillova poprava, nech bola akokoľvek obludná, v skutočnosti odštartuje taký hon na Escobara, že už v tejto časti vám tej skurvenej svini začne byť tak trocha ľúto. Svojím spôsobom. Ono je to totiž o hierarchii. Za istých okolností môžete v hre zlikvidovať aj takého silného hráča, akým Carrillo bezpochyby bol. Musíte ale popredu počítať s tým, že si tým svojím spôsobom podpisujete rozsudok smrti. Možno nie hneď, ale váš koniec je neodvratný. Proste sa mu nemôžete vyhnúť. Escobara zabila jeho vlastná nadutosť a pýcha. A fakt, že bol masovým vrahom.

Narcos - Hodný, zlý a mrtvý (2016) (epizoda)

Obsahuje spoilery. Tak Carrillo nám v druhej sérii dlho nevydržal. Tvorcovia sa rozhodli jednu z najsympatickejších postáv univerza drasticky zlikvidovať. Na jednej strane je to samozrejme ohromná škoda, ale paradoxne práve týmto brutálnym zvratom, ktorý asi nikto nečakal, vytvorili skvelý moment, ktorý sa pre druhú sériu stane pravdepodobne kľúčovým. Carrillova smrť mi svojou nečakanosťou (v štýle "kto preboha by si zabil takú obľúbenú postavu???") pripomenula smrť Randyho Meeksa vo Vreskote 2.

Narcos - Náš člověk v Madridu (2016) (epizoda)

Konečne sa do druhej sezóny vracia moja asi najobľúbenejšia postava prvej série, odhodlaný plukovník Carrillo - charizmatický, ale veľmi tvrdý muž, ktorý vie, s kým si zahráva a proti akým sviniam bojuje a tak veľmi dobre vie, že sa sám musí čiastočne stať sviňou, aby mal šancu nad takými parchantami vyhrať.

Narcos - Cambalache (2016) (epizoda)

Slabší diel, vcelku dosť som sa nudil, ale bodaj by aj slabšie epizódy iných seriálov boli takéto vydarené. Ale v porovnaní s prvým dielom druhej série (a v porovnaní so všetkými dielmi prvej série) je to predsa len priemer.