47 metrů (2017)

Fantastický Smrtiaci príliv s geniálnou Blake Lively ponúkol všetko to, čo 47 metrov ponúknuť malo... a neponúklo. Väčšina filmu je o tom, ako sa dve mladé ženy prekrikujú v klietke na dne mora, dochádza im kyslík a občas nad nimi strašidelne prepláva veľký tieň s plutvou. Čo o to, skresať rozpočet takýmto spôsobom je šikovné. Pre producentov. Ale divák z neho veľa nemá. Otázkou je, čo od toho očakávate. Na základe toho sa bude odvíjať vaše výsledné hodnotenie. Ja som čakal kvalitný žraločí horor. Toho som sa nedočkal. Nejde ani tak o to, že mŕtvol je málo. Tých vlastne nebolo enormne veľa ani v Čeľustiach: žraločom thrilleri, ktorý dodnes nebol prekonaný. Čeľuste ale mali sympatických hrdinov, skvelé akčné scény, parádnu atmosféru, super výpravu, hudbu jak hovado a živelnú réžiu. 47 metrov je lenivo natočené, neprekvapivo napísané, postavy sú slabé a každú chvíľu si hovoríte „to čo preboha robíš, načo, prečo, začo?“. Napriek tomu by som to s touto snímkou úplne nevzdával. Na konci má jeden nezabudnuteľný záber (rozsvietenie svetlice), občas je to napriek rutinnej réžii slušne napínavé, podmorská výprava je dobrá, nápad s klietkou originálny, na herečky sa dobre pozerá a scén so žralokom je dosť, hoci treba dodať, že väčšinou len „pôsobivo“ prepláva tesne nad hrdinami nejaký fajnový 7-metrový macko. Dvojka sa mi páčila viac.

Mikey (1992)

Obsahuje spoilery! Nostalgia ako hovädo, ale dobrý triler nie. Síce nesie prvky znepokojivej, nepríjemnej atmosféry. Keďže ide o americký film z roku 1992, je šokujúce, aký nekompromisný je. Všetky kladné postavy, ktoré sa k Mikeymu správajú pekne a úprimne ho milujú a zbožňujú, ten malý parchant drasticky povraždí kladivami, lukmi a šípmi a molotovovými kokteilmi a suverénne odkráča smer (neexistujúce) voľné pokračovanie. Ale inak bieda. Ústredné decko ešte celkom fajn, no tým sa plusy končia a začína logické peklo (dieťa kladivom zlomí žene ruku a tá následne pokojne odkráča do kuchyne, kde si ruku OBVIAŽE KUCHYNSKOU UTIERKOU a následne ležérne použije telefón.).

Poltergeist (2015)

Vznik tohto remaku som sledoval s nemalou dávkou skepsy celé roky. Presne tak dlho sa o ňom totiž hovorilo. Roky. Nakoniec som bol prekvapený, že sa vôbec naozaj začalo nakrúcať. Následne však vzniknutý materiál na podozrivo dlhý čas producent Sam Raimi tajuplne zatvoril do strižne a keď bol nakoniec pustený s riadnym meškaním do kín, len nimi nenápadne prešumel a zapadol prachom. Čísla neklamú, faktom je, že pri slabom rozpočte 35 miliónov ich snímka napokon na celom svete zarobila skvelých 95, ale z tých miliónov divákov sa nikto nehlási k tomu, že film videl. Právom. Je to totiž strašná nuda. Po remeselnej stránke nejde o katastrofu, no scenár je predvídateľný, nezáživný, neoriginálny a plný klišé. Mohlo by sa zdať, že to zachránia aspoň herci, no hoci som rád, keď komici a pošuci hrajú civilné postavy, Sam Rockwell s pribúdajúcimi minútami čoraz viac pôsobí bezradným dojmom v štýle „čo tu doprdelky robím, mal som zostať v komédiách“. Jeho dcéru a manželku si budete predstavovať v porne, ale to bohvieaké plus nie je. Vyháňači duchov sú neviditeľní a snímka nezíska tempo ani príchodom média. Spomínate si na Zeldu Rubinstein? Tak teraz tu máte Jareda Harrisa. Podobá sa na Michaela Rookera, ale nie je to Michael Rooker. Film pôsobí prestrihane, vinou čoho vzniká množstvo zmätených a logických momentov (chlap, ktorému zmizla dcéra, sa paranormálnych vyšetrovateľov s ľadovým pokojom pýta, či nechcú sendvič). Ako-takým plusom je snáď len zaujímavý, ale o to kratší nápad vydať sa do sveta duchov. Trocha mi to pripomenulo Insidious. Sťahovanie kože z tváre pochopiteľne zmizlo, nahradila ho trápna vŕtačka.

Warlock 3 : Konec nevinnosti (1999)

Ježiš to bolo peklo. Prvé dve časti nie sú na Oscara, no medzi hororovými fanúšikmi majú istú kultovú váhu. Trojka prišla na 10. výročie od vzniku jednotky a poviem vám, je to čosi fakt hrozné. Sledovať niečo takéto v roku Matrixu (a 6 rokov po Jurskom parku) si svojho času muselo koledovať o psychické problémy. Ale nebojte sa, Warlock 3 by bol takmer za nula bodov aj keby mal špičkové triky. Druhoradé céčkarské herecké obsadenie, ktoré snáď tvorcovia pozberali z neúspešných kastingov na déčkarské nízkorozpočtové porná. Dialógy sa NEDAJÚ počúvať. Julian Sands dobre vedel, prečo sa tejto veci odmietol zúčastniť. Nahradil ho Bruce Payne, ktorý je mu tak desivo podobný, až som si myslel, že je to Sands (fakt). Payne je ako nový Warlock zďaleka najlepší z celého filmu... a aj on je otrasný. No na rozdiel od ostatných mu v očiach raz za čas aspoň uvidíte preblesnúť otázku „panebože čo tu robím?“. Legendárny černokňažník stratil posledné stopy niekdajšej uhrančivej charizmy a stal sa z neho čudný týpek, ktorý do domu prišiel zrejme až po tom, čo vonku začalo pršať a jeho prestalo baviť pod mostom fajčiť kanagón. Dej sa odohráva v jednom hnusnom, starom dome, zrejme sa doňho tvorcovia nasťahovali tesne po tom, čo tam iná partia dotočila nízkorozpočtové déčkarské porno. Dej absolútne hlúpy a o ničom, je striedaný absolútne hlúpymi a o ničom flashbackami. V zobrazovaní násilia je film vyložene smiešny, na gore jatky z dvojky zabudnite a pripravte sa na nechcenú paródiu. Vrcholom scenára sú úžasne tupé WTF momenty („Nemôžeš sa z tohto domu dostať, zapečatil som ho“ zlovestne povie Warlock úbohej dievčine, ale Ashley Laurence mala v minulosti skúsenosti s Hellraisermi, tak sa nedá odradiť, zbehne o poschodie nižšie, schmatne zo zeme kladivko, ktoré tam náhodou ležalo, začne ním nešikovne trieskať do steny, STRIH, Ashley v stene vysekala parádnu, obrovskú okrúhlu dieru a dostane sa ňou von).

Warlock 2: Armagedon (1993)

Už jednotka nebola žiadny zázrak a dvojka je na tom podobne, skutočné peklo ale prišlo až s trojkou. Jednotka je trochu iná, než prvý diel. Je o čosi vážnejšia, ubudlo humoru a rozprávkových motívov, pribudlo vážnej hororovej atmosféry a gore (miestami je to skôr Hellraiser, než Warlock) a hneď je to v istých oblastiach lepší film. Má však mínusy, ktoré ho ako celok sťahujú do podpriemeru - herci až na Sandsa stále o ničom, príbeh v podstate úplne nezaujímavý... Akonáhle nie je na scéne Warlock, môžete si hodiť šlofíka, ísť si uvariť kávu alebo vyvenčiť Paddingtona.

Warlock (1989)

Warlock si v hororoch požíva istý kultový status... ktorému som nikdy nerozumel. Kombinácia hororu a fantasy nie je úplne na zahodenie a Juliand Sands je vcelku démonický "bielovlasý černokňažnícky diabol". Dobré sú i historické pasáže a niektoré Twohyho nápady v scenári (ak Warlock v piesku zanechá odtlačok nohy a vy doňho zatlčiete klinec, v skutočnosti ho zatlčiete do bosorákovej „fyzickej“ nohy, ale tesne pred ďalším úderom fiktívneho klinca, ktorý mu na chodidle spôsobí nefiktívnu ranu, si Warlock k chodidlu priloží dosku, takže klinec sa nezatlčie do nohy, ale iba do dreva). Zvyšok je určený na zahodenie.

Nattevagten (1994)

Originál má rovnaké plusy a mínusy, ako remake (ktorý nakrútil o 3 roky neskôr režisér originálu): vynikajúca atmosféra opustenej nočnej márnice so všetkými čudnými zvukmi, tieňmi a pachmi, ktoré k nej patria. Snaživí herci... ktorí však nemajú príliš čo hrať. A scenár, ktorý motívom tajuplného sériového vraha ktovieako nezaujme (a vyvrcholenie je len tradičnou naháňačkou v temných priestoroch). Remake mi napriek tomu pripadal o truhlu lepší: jednak mi atmosféra nočného vrátnika uprostred rozľahlej márnice pripadala prepracovanejšia a jednak kasting bol o poznanie lepší (Brolin, McGregor...). Obe diela sú najpôsobivejšie v momentoch, v ktorých sa nič nedeje (obchôdzky). Akonáhle sa začne niečo diať, atmosféra sa pokazí a film začne stagnovať a nudiť. A myslím si, že pílkou na kosti bolo logickejšie prepíliť potrubie, než ruku (čakal som, že si z toho na konci niekto urobí srandu, ale nie).

Blair Witch: 20 let poté (2016)

Taká dvojka, aká vznikla, nikdy vzniknúť nemala. Ale jednotka mohutne zatriasla kinami na celom svete. Pamätám si na to, akoby to bolo dnes ráno. VŠETCI to „museli“ vidieť. Kiná boli natrieskané. Mystifikačná kampaň bola DOKONALÁ. A v kine na divákov čakal nervy trhajúci horor s takou hustou (až hnusnou) atmosférou, že to v sálach mnohí nerozdýchali a uprostred premietania odišli domov; stal som sa toho svedkom. Ja som bol fascinovaný hororom, aký tu ešte nebol. A trojka? Určite je lepšia, ako mizerná dvojka, ale príliš kopíruje jednotku, miestami pôsobí skôr ako remake, než sequel. Hlavný problém je jednak v absencii invencie (od premiéry jednotky ubehlo 17 rokov, no jedinou zmenou oproti originálu je dron), jednak v tom, že čo bolo desivé vtedy už proste nie je desivé dnes (chaotické a hysterické pobehovanie nočnými lesmi, kde nič nevidíte a potom padne kamera a je koniec) a jednak v nesympatických postavách. Ja osobne som svojho času Heather, Mikeovi a Joshovi držal palce a ich správanie bolo vzhľadom na situáciu, v akej sa nachádzali, pochopiteľné. Trojka však ponúka hrdinov, ktorí sú otravní už od prvých sekúnd. Koniec je vcelku intenzívny, ale to nestačí. No som rád, že som sa do pochmúrnych lesov pri Burkittsville po dlhom čase opäť vydal. Sú veľmi inšpiratívne. Čo sa bohužiaľ nedá povedať o samotnom filme.

Hrůzná minulost 2 (2014)

Jednotku napriek chybám radím medzi najlepšie horory posledných 10 rokov, takže som sa na dvojku tešil. Nanešťastie, je mizerná. Nová hrdinka je síce rozkošné mačiatko... ale rozkošným mačiatkam neveríte, že pracujú ako čističi miest činov s hovnami, vystrelenými mozgami a črevami na dlážke. Síce jej na pomoc príde hrdinka z prvej časti... ale stále žiadny zázrak. Ten nevytvorí ani návrat ďalšej postavy z jednotky, ktorý je samoúčelný. Už iba posledné sekundy sú samoúčelnejšie. Kým jednotka bola znepokojivá, strašidelná a originálna, dvojka je po stránke strašenia tupá, zaseknutá v 80. rokoch. Samé klišé ako že hrdinka stojí pred skrinkou so zrkadlom kúpeľni a čistí si zuby, v odraze nič, otvorí skrinku, zavrie a v spätnom odraze vidíme za ňou stáť postavu. Koľkokrát ste to videli? K tomu si pripočítajte naťahované univerzum (ktoré ledva stačilo na jeden film) a nesympatické postavy (krava, ktorá v podstate bezdôvodne zatajuje kľúčové informácie agentovi FBI, jej čudný milenec, otravný agent FBI).

Hrůzná minulost (2012)

Hodinu sa to tvári ako tradičná (hoci strašidelná a zlovestná, nepopieram) ducharina a nakoniec sa z toho vykľuje niečo úplne iné (a rovnako desivé... ak nie ešte zlovestnejšie). Nie je to žánrová revolúcia, ani filmový zázrak roka. Ale videl som tisíce trilerov a hororov a toto je určite príjemný nadpriemer. Dosť mu pomáha okrem „naked nude sex“ Caity Lotz prekvapivo i Casper Van Dien v úlohe sympatického detektíva. Niektoré scény riadne nepríjemné („Mami, kto stojí za tebou?“), no uznávam, že poslednú scénu s „okom“ si tvorcovia mohli odpustiť (detto pár logických kiksov, nebudem spoilerovať).