1883 - Season 1 (2021) (série)

„Smrť nemá tesáky. Je nádherná.“ Toto je proste Taylor Sheridan. Netreba to vysvetľovať žiadnemu fanúšikovi Yellowstoneu, ani tým, ktorým sa páčili jeho filmy (Wind River) a to dokonca aj slabšie (Kto mi ide po krku s Angelinou Jolie). Taylor má rád svoje postavy. Zbožňuje ich, trávi s nimi veľa času, piple sa s nimi, necháva ich dýchať a snívať a ak zomrú, o to tvrdší dopad to na diváka má. A ony zomrú. Nie všetky. Jasné, že nie. Ale určite platí, že v jeho svetoch si nemôže byť istý prežitím nikto. Ani hlavný hrdina. Na to, aby ste si užili 1883, nemusíte poznať Yellowstone. Ostatne, odohráva sa cca 135 rokov pred ním. 1883 je zvláštny. Skoro žiadnej časti som nedal 4*, ale ako celku ich dám, keďže i nudnejšie momenty majú na finále zásadný dopad. Sheridanovo osídľovanie Ameriky je kruté, poetické, hnusné, aj lyrické. Azda aj to mnohým bude prekážať. V jednej scéne je to plné tornád, zlodejov koní, amputácií končatín, skalpovaní, znásilnení, jedovatých štrkáčov a Indiánov a hneď v druhej sa na scéne objaví roztomilý kovboj-panic, romantické prvé milovanie a gýčový východ slnka. Ale ono sa mi ten zvláštny rozkol nakoniec vlastne páčil. Vrcholom je zrejme megapatetický rozprávač(ka) v podobe hrdinovej dospievajúcej dcéry. Môžeme namietať, že je to sladké, patetické, naivné. Ale sedí to k jej veku. Čo mi vadilo? Občasné zneužívanie náhody (prezlečenie sa z indiánskeho oblečenia v najnevhodnejší okamih), chaotické drobnosti (nikto česť výnimkám nevie po anglicky, ale keď treba, tak zrazu vie) a nejasný počet členov kolóny (v jednej epizóde som si vravel, aké je čudné, že tam nemajú malé deti a tak keď o pár minút zaznela informácia, že komunita číta viac ako dve desiatky detí, skoro som spadol z gauča). Palec dole dávam tiež za nie nedostatočnú rozlúčku s niektorými postavami (trocha to ale napravila 4. séria Yellowstoneu, keď uvidíte, pochopíte). Hlavne, že predtým nie je problém stratiť desiatky minút drahocenného času s nič neriešiacim dialógom. Viem, asi si odporujem: vyčítam 1883 (ako aj Yellowstoneu), že občas nudí dialógmi a rozvláčnymi vzťahmi a hneď v druhej vete ho za to chválim. Taký je skrátka náš Taylor Sheridan. Dve slávne cameá pobavili, ale sklamalo ma, že BBT nebol súčasťou výpravy. To by bol iný masaker. „Obdivujem jej odvahu.“ –„To nebola odvaha.“ – „Ale áno. Bola.“

Batman (2022)

„Ak prekročíš hranice, budeš ako oni.“ To, čo teraz napíšem, asi bude znieť divne. Filmy pozerám od cca piatich rokov, ale väčšinou si hudbu ani kameru nevšímam. Samozrejme viem, že to tam je. Nie som idiot. Ale mám pri pozeraní iné priority. Tu som si hudbu a kameru všimol od prvých minút. To, čo predvádzal hudobný skladateľ s kameramanom, bolo neskutočné. Nemám slov. To, že Greig Fraser nezískal ani len oscarovú nomináciu, je obrovská krivda. Pattinson je absolútne bez problémov, ale toto je film o Batmanovi; Bruce Wayne je okrajový. Priznám sa, že ma stále udivuje, ak niekto Batmana považuje za superhrdinu. Jasné, teoreticky ním samozrejme je, ale v komiksoch odnepamäti bol predovšetkým „najlepší detektív na svete“ (samozrejme nemám problém rešpektovať ani tých, ktorým sa najviac páčilo stvárnenie Adamom Westom, ja medzi nich každopádne nepatrím). Ako odveký fanúšik Lisy Bonet som rád, že herecká generácia nielenže pokračuje, ale že pokračuje takto. Jeffrey Wright sa snaží, skutočne sa snaží, ale Gary Oldman bol Gary Oldman. Paul Dano (Čierna krv, 12 rokov otrokom) robí postave Riddlera obrovskú službu. Colin Farrell. Vždy som podozrievavý, keď vidím krásneho herca (napr. Charlize Theron v Monštre) na nepoznanie zamaskovaného. Spravidla vždy vidím masku, ruší ma to. Takéto hladké splynutie s rolou som u tak extréme zamaskovaného herca videl za posledné desaťročia len párkrát a potvrdzuje sa (opäť), že Colin skutočne patrí k najtalentovanejším hercom svojej generácie. Turturro si rolu čertovsky užíva. Je ale škoda, že filmári viac neposilnili mafiánsky motív; Batman v komiksoch najlepšie funguje práve v príbehoch, v ktorých bojuje proti mafii a nie magorom, ktorí do Gothamu nabehli až neskôr. Andy Serkis za istých okolností mohol byť lepším Alfredom, ako Caine, bohužiaľ má len cameo. Je to škoda, lebo jedinú príležitosť, ktorú má, chytá radikálnym spôsobom za pačesy. Reč je samozrejme o nemocničnom lôžku, čo je mimochodom scéna, v ktorej sa režisér ponára do riadne temných (hoci v komiksových predlohách notoricky známych) vôd, ktoré môžu diváka, ktorý Batmana pozná len z filmov, šokovať. Osobne si myslím, že takto vystavaný príbeh by časom mohol smerovať k Soviemu tribunálu. Niektoré veci zostávajú divné, asi pozostatok trochu chaotického natáčania (komorníčka alebo Batmanov monológ, ktorý je len na začiatok, potom bez vysvetlenia zmizne a čosi je zas až na konci), alebo sa o ne scenár obtrie temer až nepostrehnuteľne (naozaj Batmana vycvičil iba Alfred?). Na konci si pár náznakov mohli odpustiť (viete, akého pána s divným účesom mám na mysli). Páčilo sa mi, že tvorcovia spracovali motívy, ktoré boli doteraz vo filmových batmanovkách väčšinou ignorované (výbušné napätie medzi Batmanom a gothamským policajným zborom). Akcie je málo a neoznačil by som ju za lámucu stoličky (až na solídnu autonaháňačku, v ktorej to buráca vskutku excelentne), ale ako svojho času Nolan, aj Reeves sa snaží. Miestami príde s brutálnym momentom (výťah, diskotéka, skinhedi), problém je v tom, že to nie sú opulentné akčné scény, ale skôr akčné okamihy trvajúce pár sekúnd. Oceňujem, že sem prepašovali štipku humoru (geniálny running gag s prítomnosťou Batmana na miestach činu: "Poručík, vám to ozaj nevadí? Siaha na dôkazy." - "Veď má rukavice."). Reeves a spol. mali zjavne načítané všetky batmanovky a vďaka tomu do šialenej trojhodinovej (!) stopáže rozsypali chuťovky (napr. Catwoman + Falcone = ?). Gotham ako veľkomesto vyzerá úchvatne (tie denné scény!), je to mesto, ktoré požiera samo seba a raz možno už nebude čo zachraňovať. "Mesto je veľké. Nemôžem byť všade. Ale oni nevedia, kde práve som."

Reacher - Season 1 (2022) (série)

Žiaľ, novodobá klasika: skvelý rozjazd, nudný stred (kedy tempo stagnuje a stagnuje... a stagnuje) a slušný dojazd. Reacher dedukuje lepšie ako Columbo, Poirot a Mentalista dokopy, ale potom spraví detskú chybu. Špičkového zabijaka si dá na večeru pravou zadnou a suverénne pomaly odpochoduje z miesta činu za zvukov svižnej retro pesničky, ale fotra s nadváhou sa bojí. Za vlasy pritiahnuto pôsobí tiež osadenstvo policajnej stanice, ktoré pripomína osadu Šmolkov v momente, čo tatko Šmolko musel na víkend odcestovať na služobku do zahraničia. To je v ostrom kontraste so svetom brutálneho zločinu. Netuším, či to bol zámer. A tak sa humor á la Walker, texaský ranger strieda s krvavými výjavmi, ktorým dominuje ukrižovaný a vykastrovaný nahý chlap pribitý k stene (!). Nesedel mi ani Finlay, ktorý vás zavrie pomaly už za to, ak na papiere nedáte jednu spinku, ale dovolíte si na ne dať spinky dve (doprdele práca!), ale s pribúdajúcimi dielmi sa správa temer ako masový vrah. Vôbec, je síce pekné, že prvá séria nie je nič dlžná názvu knižnej predlohy (Jatky), ale ku koncu je súčet mŕtvol v zapadnutom mestečku vyšší ako po návšteve Terminátora, čo pôsobí parodicky. Likvidácia niektorých záporných postáv prinesie slabú satisfakciu. Občas sú zámienky pre rozpútanie akčnej sekvencie samoúčelné. Ak by to znamenalo, že povedú k skvelej akcii, nenamietal by som. Tu sa však veľmi rýchlo dostavilo sklamanie, pretože seriál žiaľ zažije predčasný akčný vrchol v úvodnej epizóde (parádna scéna z väzenských spŕch). Následne kríva, nanešťastie vrátane finále, od ktorého som čakal adrenalínovú bombu a napokon je to zívačka. To ma zaskočilo o to viac, že ju natočil môj kedysi obľúbený M.J. Bassett (Mŕtva hliadka, Pustatina), toho času ak som to správne pochopil už nie režisér, ale režisérka. Tom Cruise mi v úlohe nevadil, ale faktom je, že Alan Ritchson je typovo určite vernejší literárnemu svetu Lee Childea (ktorý má chutné cameo v poslednej časti) a labužnícky si to užíva. Najmä v momentoch, v ktorých pripomína buldozér s pokazenými brzdami resp. prírodnú katastrofu, nad ktorou nemáte šancu vyhrať. Už tá predstava je naivná. Maximálne môžete utiecť a dúfať, že vás k zemi nezrazí tlaková vlna. A ten chlap so psom bol fakt stále doma?

Reacher - Koláč (2022) (epizoda)

Pravdupovediac? Čakal som lepšiu koncovku. Očakával som bombové adrenalínové finále, v ktorom to schytá každý, kto si to zaslúži. A že tu tých kandidátov je požehnane. A nebojte sa, naozaj každý dostane to, o čo si koledoval. Ale nejako slabo, čajovo a ak aj krvavo, tak zároveň i bleskovo, takže sa nedostaví očakávaný pocit satisfakcie. Nie je to zlé, ale 4* si to nezaslúži. Chutné cameo Lee Childea to nespasí, ale cením si ho.  M.J. Bassett kedysi natočil moje obľúbené horory Mŕtva hliadka a Pustatina, ale týmto ma (zase raz) sklamal.

The Requin (2022)

Hoci sú žraločie horor (česť výnimkám) nejeden raz na jedno brdo, mám pre ne slabosť a vždy, keď na hladinu vypláva nový kus, okamžite ho ulovím. Nie je to ozrutná srdcovka, ale v plutve režúcej vodnú hladinu smer najbližšia obeť je i po desaťročiach stále niečo atavistické, zlovestné, nepríjemne a realisticky desivé. Zvyknem aj slabším žraločím hororom čo-to odpúšťať. Ale toto bolo tak zlé, že jednoducho musím dať 1*. A to už je vážne čo povedať. Je to extrémne nevydarený, mizerný a objektívne zlý film. Nie zlý žraločí film. Nie zlý horor. Zlý film. Miestami som až neveril, aký je odfláknutý. Dobrou správou je, že je taký zlý, že sa snáď každých 5 minút vytasí so scénou, ktorá je jedným slovom neuveriteľná. Iba pri nej nemo otvárate ústa, vytriešťate oči a nechápete, čo sa to okolo vás deje, veď ráno to ešte vyzeralo na normálny deň. Trvá to hodinu a pol aj s titulkami. Počas prvých 30. minút sa nedeje prakticky nič. Dej sa zlomí v cca 45. minúte. A samotný žralok sa objaví ešte oveľa neskôr (!) a i potom má iba minimalistický priestor. Čo je len a len dobre, lebo po trikovej stránke je to neskutočný odpad. Fakt som sa v duchu pýtal samého seba, či sa mi nesníva. To, čo tu prevádza Alicia Silverstne (ktorej životným filmom je Batman a Robin, povedzme si to na rovinu), je čosi neskutočné, v podstate by som to označil až za antiherecký výkon.

Texaský masakr motorovou pilou (2022)

Sága disponuje oveľa horšími dielmi. Tento je miestami taký dobrý, že som dokonca zvažoval 4*. Bohužiaľ, ku koncu postavy začínajú konať skutočne až neskutočne nepochopiteľne. Jedna z postáv sa roky pripravuje na stret s Leatherfaceom, ale v praxi to vyzerá tak, že sa naň vôbec nepripravovala. Ťažko sa verí nielen tomu, že identitu Leatherfacea nikto za celé roky neodhalil, ale neuveriteľné je tiež to, že sériový vrah desaťročia nezabíjal (aj keď možnože Zodiac a Jack Rozparovač to dokázali, už sa asi nikdy nedozvieme, ako to s nimi bolo, no možnože žili dlho po svojej poslednej vražde). To je proste blbosť. Rozčuľujúco pôsobí množstvo momentov, v ktorých mali postavy dokonalú príležitosť zlo poraziť a samozrejme to neurobili, lebo by to musel byť kraťas. Naopak potešilo ma, že je to sympaticky krátke, texaská výprava je dusná a buranská, Leatherface budí rešpekt (ale na dôchodcu behá podozrivo svižne), úmrtia sú nepríjemne realistické a gore je na nadštandardnej úrovni. Na niektoré zábery tak skoro nezabudnete, uviaznu vám v pamäti. Lacnú kópiu scény z Terminátora 2 (keď uvidíte, spoznáte) nekomentujem. Scenár prekvapivo kráča v stopách Halloweenu Davida Gordona Greena: t.j. ignoruje všetko okrem jednotky, do popredia stavia preživšiu obeť z prvej časti, z ktorej sa stala naštvaná dôchodkyňa, ktorá nemá problém svoju nemesis nekompromisne zavraždiť. Produkcia Fede Alvareza (remake Evil Dead, Muž v temnote, Dievča v pavúčej sieti) je cítiť. Posledná scéna silená?

Cold Moon (2016)

Riadne béčko. Vrah je „prekliaty“, má strašidelné vízie a čoraz viac mu z toho kvapká na karbid. Rozmýšľam, prečo tomu dávam až 2*. Možno za Christophera Lloyda? Griff Furts natočil Jazero 3, takže asi toľko... Film vznikol voľne podľa knihy pomerne uznávaného hororového autora Michaela McDowella Chladný měsíc nad Babylonem, ktorá vyšla aj v češtine.

Paroží (2021)

Občas sa postavy správajú nepochopiteľne, miestami sú triky slabšie, niektoré scenáristické zápletky sú prevarené (šikanovateľ) a škoda, že nebol viac zvýraznený motív folk hororu. Napriek tomu som mal z Parožia veľmi dobré a intenzívne dojmy a viem, že by som sa spreneveril samému sebe, ak by som nedal 4*. Na to je to príliš temné, dobré a atmosférické a (zrejme i vďaka produkcii Guillerma del Tora) sa to nebojí zachádzať za miesta, za aké bežné americké horory skôr nechodia, než chodia. Lesno-industriálna výprava je taká geniálna a pochmúrna, až by som sa nečudoval, keby herci po natáčaní museli absolvovať psychoterapiu. Keri Russell mám rád od dôb Felicity, Jesse Plemons je ako šerif sympaťák, deti sú prekvapivo realistické a ak je Graham Greene v nejakom filme, môže byť ten film rád, že má niekoho, ako je Graham Greene.

Jdi za svým koněm (2020)

Mám rád filmy o koňoch. Videl som len minimum menej kvalitných, ale v jednej vete rýchlo podotýkam, že aj tie väčšinou predstavovali ľahký nadpriemer. Neviem, čím to je, ale je to tak. Kone proste asi priťahujú kvalitu. Dream Horse nie je žiadnou výnimkou. Ide proti žánrovým očakávaniam (tréner tu má len väčšie cameo, jazdec je anonym). Veľa tomu dodáva skvelá britská výprava a atmosféra, decentný zmysel pre humor, šťavnaté postavičky (koňa vlastní cca 10 osôb, samozrejme dominantou je Toni Collette a jej manžel Owen Teale, ale aj ostatní stoja za hriech), skvelá medzititulková scéna a súťažných scén je síce málo, ale keď už sa vyskytnú, kameraman a strihač im dodali výborne dynamickú kadenciu. Vlastne ani neviem, čo by som na tom mohol skritizovať (OK, vadilo mi nulové vysvetlenie toho, prečo sa v uliciach mestečka potulujú stáda koní). Ak aj vy radi pozeráte konské filmy, mali ste to dávno vidieť. Už včera bolo neskoro.

Reacher - Vítejte v Margrave (2022) (epizoda)

Aby bolo jasné, vážim si aj stvárnenie Tomom Cruiseom. Ale faktom je, že Alan Ritchson je predsa len dokonalejší typ herca, ktorý by mal stvárniť niekoho, ako je Jack Reacher. Super je, že okrem vzhľadu je to aj dobrý a sympatický herec, takže fanúšik Childovým kníh môže byť o to viac spokojný. Na prvej časti ma príjemne prekvapilo, aká je svižná, vtipná a pritom (keď treba) brutálna (pánske sprchy, cela). K tomu fajn soundtrack a parádna južanská atmosféra/výprava. Trochu mi vadil snáď len jeden detail (fakt zanedbateľný, ale zas ako vraví Reacher, dôležité sú práve detaily) a to hanblivá (?) reakcia policajtky po tom, čo sa pred ňou od pol pása hore vyzlečie chlap.