Smečka (2004) (TV film)

„Nehraj sa s jedlom. Nie je to hračka.“ Nádherné obrazy a rozprávajúce zvieratá v africkej stepi... niektorí viac k šťastiu nepotrebujú. Riedky dej môžeme ale vzhľadom na miestami úchvatnú vizuálnu stránku brať ako prehajdákanú príležitosť.

Otevři oči (1997)

Veľmi zvláštny, ale pôsobivý film, na ktorého atmosféru sa ťažko zabúda. Začína sa pomerne normálne, ale každý, kto videl americký remake s Cruiseom vie, čo príde: koláž masiek, psychiatrov, (samo)vrážd, diskoték, flashbackov, snov v realite a reality v snoch, ľudoprázdnych ulíc a labyrint hmlistých otázok a ešte hmlistejších, alebo rovno neexistujúcich odpovedí. Ale funguje to na výbornú, celé je to úžasne hypnotické a pritom úplne iné, ako keby sa s takýmto materiálom pohral halucinogénny David Lynch. Pôsobivá „unikajúca“ atmosféra, výborná réžia, slušné herecké výkony a vtieravý pocit, že na tom celom niečo je.

Potomci lidí (2006)

„Aj keby sa to vyriešilo, je neskoro. Svet je v prdeli.“ Fenomenálne sci-fi zázračného Alfonsa Cuaróna (MEXICKÁ JAZDA), v ktorom sú výborní aj inak skôr priemerní herci Clive Owen a Julianne Moore. Snímke, vychádzajúcej z dráždivo prepracovaného scenára (tak prepracovaného, že na niektoré otázky nedostaneme odpoveď a kľúčové scény, napr. „poprava nepohodlných“ sú nám akoby„mimochodom ukázané behom štyroch sekúnd, aj to iba nenápadne a v pozadí), dominujú predovšetkým neuveriteľne fajnové scény (všetko z lesného domu pôvabne prestarnutého hipíka Michaela Cainea) a dych vyrážajúce dlhé, akoby bez strihu plynúce pasáže.

Grindhouse: Werewolf Women of the S.S. (2007)

Exploatačný princ Rob Zombie je môj miláčik, tak mu odpustím aj Nicolasa Cagea. Máme tu ďalší „fiktívny“ trailer k Tarantinovmu a Rodriguezovmu GRINDHOUSE, znova plný "brakovej" atmosféry a nekorektných šialeností.

The Hire: Powder Keg (2001)

Mexičan Alejandro González Iñarritu je váženým dovozom do Hollywoodu vďaka svojim kúskom AMORES PERROS a 21 GRAMOV a s reklamnou sériou HIRE sa pobil tak, aby nezradil sám seba ako filmára, tak ak ste fanúšikmi jeho, ehm, „klubových filmov“, určite budete potešení. Znepokojivý, vysilujúci a „vážny“ príspevok do vitrínky BMW so spoľahlivým Stellanom Skarsgårdom a ešte lepšou Lois Smithovou.

The Hire: Chosen (2001)

Ďalší šialený nápad: Ang Lee, nevycválaný tvorca všetkého možného (vojna, komiks, bisexualita) sa chopil krátkometrážneho počinu o namakaných autách z dielne BMW. Cliveovi to s malými chlapcami na zadnom sedadle, hm, svedčí. Balet áut.

The Hire: Ambush (2001)

Príbeh, začínajúci naleštenou búchačkou namierenou do tváre Cliveovi Owenovi, nemôže byť zlý. Nuž, je pravdou, že sa jedná o jedno z posledných diel Johna Frankenheimera (FRANCÚZSKA SPOJKA II, RONIN), ale legendárny režisér sa za svoj počin z hire-série hanbiť nemusí. Stará dobá škola ten John, nech ju mu za OSTROV DR,. MOREAUA raz odpustené.

The Hire: Star (2001)

Guy Ritchie, ktorý nikdy nebol mojou šálkou anglického čaju, do svojho krátkometrážneho počinu z reklamnej série HIRE namontoval, ako inak, manželku Madonnu, to by nebol on. Aspoňže si z nej urobil srandu.

The Hire: The Follow (2001)

Kar-wai Wong (STVORENÍ PRE LÁSKU)? Forest Whitaker? Mickey Rourke? No... a prečo nie? Po všetkých tých scottoch a woooch (a hlavne plytkých carnahanoch) svieže a vítané hire-oživenie v podobe baladickej, láskyplnej a hebkej atmosféry. Mimochodom, Andrew Kevin Walker žije.

The Hire: Ticker (2002)

Nuda; ani helikoptéra s Hummerom nespasia riedky (hoci hviezdne obsadený) dej s tajomným kufríkom a krvácajúcim Donom Cheadleom na sedadle spolujazdca. Američana Carnahana som mal rád odkedy som videl jeho špinavú kriminálku NARKOTIKÁ, ale zrejme to vtedy bolo len ono pomyslené šťastie.