Akta X - Série 6 (1998) (série)

Už piata séria bola priemerná, ale oproti šiestej sa jednalo o pecku. V šiestej už sa tvorcovia alebo nudili alebo boli unavení alebo nemali dosť času alebo sa im minuli najlepšie nápady. Najskôr kúsok z každého. A je to vidno. Mnohé epizódy sú fakt zlé. Trojuholník mal pojednávať o klasike všetkých klasík: o tajomnom Bermudskom trojuholníku. Skutočne som nečakal, že tvorcovia túto šťavnatú tému pojmú takto (dobrou správou je, že dotyčná časť obsahuje super scénu na jeden záťah s poriadne naštvanou Scully a skvelé hosťovanie Osamelých strelcov, na ktorých je skrátka spoľahnutie). Odľahčene poňatá je aj Zlá voda, tú by som však napriek tomu hodnotil ako jednu z najlepších epizód série vďaka atraktívnemu pozadiu (mestečko postihnuté aktuálne prebiehajúcim hurikánom) a skvelým vodným zlom. Naopak, Jazda o scannersovsky vybuchujúcich hlavách je prehajdákanovu možnosťou natočiť vydarený diel. Šiesta séria je poriadne humorná (Ako duch ukradol Vianoce), prípadne slabá. Ako-tak obstojne by som hodnotil (schválne divný) Výlet do hôr.

Miliónový hurikán (2020)

Kokoooos, to čo bolo??? Fekálna transplantácia, Kate Bosworth + Stephanie Cayo, vec v šatníku (bol som zvedavý, ako dôjde k oblečeniu policajnej uniformy, ale fakt som nečakal, že tak hlúpo), neskutočné preslovy jednotlivých postáv (všetky sú dlhé a mnohé nezabudnuteľné), v podstate nijaké resp. odstrihnuté finále (!!!), nadávajúci a trochu trápny Mel Gibson (navyše ide skôr o väčšie cameo, než o plnohodnotnú podpornú rolu), divný činžiak (fakt som sa neorientoval, je to nejaký gigantický komplex alebo budova s dvadsiatimi bytmi a bicyklárňou?), pritrúbený ústredný zloduch (David Zayas wtf?!), lacná variácia na Smrtonosnú pascu, nacisti (tak tých som tu vážne nečakal), atmosférický hurikán, na ktorý neboli peniaze (takže okná zvonku štáb kropí vodou z hadice a v post-produkcii pridali zvuky silného nárazového vetra), obrazy za desiatky miliónov, neskutočné (ne)logické lapsusy. Akože... kokoooooos.

Akta X - Pán much (2001) (epizoda)

Spoilery! Názov krásne (svinsky?) klame telom. Akože hej, bolo mi jasné, že ťažko môžem čakať variáciu na slávnu rovnomennú knihu, v ktorej by Scully a Robert Patrick skončili na pustom ostrove (hoci čosi také by som si rád pozrel a ak by sa scenárista čo i len trochu snažil, určite by nebol problém vymyslieť to). Predpokladal som logicky teda, že pôjde o ich drsný stret s puberťákmi. Tínedžeri sú totiž skutočné zlo. Sú ešte horší a nebezpečnejšie, ako vlkolak a upír dohromady. No hoci tu tínedžeri skutočne vystupujú, nakoniec v názve netreba hľadať nič komplikované, ale je to naozaj o, ehm, pánovi múch. Veď uvidíte. Najmä ku koncu to troška pripomína legendárne diely Tooms, Hniezdo a 2shy (a samozrejme Padá súmrak). Ale naozaj len trochu.

Akta X - Pravda (2002) (epizoda)

Myslím, že v rámci možností vcelku adekvátne dôstojné ukončenie deväť (!) rokov vysielaného seriálu pozostávajúceho z deviatich (do roku 2002) sérií a dvoch spin-offov (resp. rip-offov) s celovečernou minutážou. Miestami je to s odstupom rokov trošku smiešne (fakt sa všetci na súde so smrteľne vážnou tvárou bavia o existencii mimozemšťanov?), ale inak fajn.

Dr. House - Všichni umřou (2012) (epizoda)

Dôstojný, dojemný koniec. Napriek tomu, že sa týmto Dr. House kvalitne končí a lúči a tento koniec naozaj môžeme považovať za definitívny, tak napriek tomu by v prípade záujmu (a ten možno raz príde) nebol problém normálne pokračovať novými sériami.

Akta X - Postmoderní Prométeus (1997) (epizoda)

Strašne dobrý a ku koncu neskutočne dojemný diel (pesnička!). Vidno, že tvorcovia sa už tak trošku nudili a preto experimentovali s formou (celý diel je čierno-biely a za zjavnú inšpiráciu si berie Frankensteina). Ale napriek tomu je to fakt vynikajúci diel, ktorý viac, než k hororu, odkazuje azda k... Nožnicovorukému Edwardovi? A k fenoménu telesne zdeformovaných ľudí (viď. filmy Maska s Ericom Stoltzom alebo Lynchov Sloní muž).

Akta X - Boj s minulostí (1998) (epizoda)

Solídna, poriadne temná, hoci dejovo divná epizóda, ktorej pomáha výkon Katharine Isabelle, ktorá sa o dva roky neskôr stala tvárou hororovej série Moja sestra vlkolak.

Nenávist: Počátky (2020) (seriál)

Nápad urobiť z filmov Ju-On seriál je super. Nie som si však istý, či výsledok poteší fanúšika filmovej ságy. Niektoré filmy sú slabšie, ale ďalšie pokladám za to najmrazivejšie, čo sa v hororovom žánri kedy urodilo. Takže očakávania boli vysoké. A seriál? Nuž, celkom sa mi páčil. Avšak musím dodať, že bol o dosť iný, než som čakal. Ak aj vy budete očakávať strhujúcu nálož absolútnych strašidelných scén, zrejme zostanete sklamaní. Postavy sú sympatické (novinár, detektív) a atraktívne Japonsko samo osebe pridáva body. Ale strašiacich scén je málo. Kto sa tešil na veci z filmovej série, ako mňaukajúci chlapec alebo divne sa plaziaci ženský prízrak, tak sa ničoho z toho prakticky vôbec nedočká (!). Samého ma prekvapuje, že je to tak, ale, nuž, ehm, je to tak. I kvôli tomu je seriál vlastne viac než hororom skôr mysterióznou drámou snažiacou sa pozrieť detailne na vznik „prekliateho“ domu, v ktorom sa stala udalosť natoľko príšerná, že navždy vsiakla do múrov a negatívne ovplyvňovala každého, kto sa tam následne nasťahoval. Poteší svieža minutáž, každý diel má ledva polhodinu, niektoré aj menej, takže celý seriál v pohode dáte behom jedného daždivého dopoludnia. Niekomu vadí nechronologické rozprávanie, ale toto by som ja osobne vnímal skôr ako trademark, nakoľko toto predsa mali už aj filmy.

Akta X - Zlá krev (1998) (epizoda)

„Nič také som nepovedal!“ Nedá sa povedať, že by mi humorné diely Aktov X vyložene pili krv, ale pravdou je, že nepatria ani medzi moje srdcovky. V histórii tohto seriálu sa ale urodilo pár výnimiek (napr. epizóda Počkať, čože?) – a Zlá krv patrí bez debaty medzi ne. Opäť ide (po legendárnej a naopak mrazivej a absolútne vážnej časti Trojica) o upírov, akurát teraz je to celé poňaté úplne inak. Nebudem spoilerovať, ale je tam pár fakt slušných twistov, Luke Wilson si to ako šerif mimoriadne dáva (jeho chémia so Scully je neskutočne peckoidná) a hlášky a dialógy, ktoré si Mulder a Scully navzájom vymieňajú, ašpirujú medzi to najzábavnejšie, čo v Aktoch X kedy zaznelo. Rovnako mnohé situácie sú fakt dobre (po stránke vtipnosti) spracované (Mulder za autobusom). Veľmi osviežujúce a zábavné je i rozprávanie jedného príbehu z dvoch odlišných uhlov pohľadu. Za mňa veľká spokojnosť.

Akta X - Neobvyklí podezřelí (1997) (epizoda)

Vzhľadom na popularitu redakcie Osamelého strelca bola zrejme len otázka času, kedy sa dočkáme retrospektívnej epizódy líčiacej ich počiatok vzťahu s Mulderom (seriálový rip-off resp. spin-off prišiel až štyri roky po dnešnej časti). Nuž... dočkali sme sa. Vlastne je prekvapivé, že k tomu došlo až tak neskoro. Je to približne také, aké sme čakali. Teda žiadny horor, ale jemne paranoidná zápletka. Už z princípu ma to bavilo, keďže traja týpkovia si moje srdce získali už v 90. rokoch, keď som ich hosťovanie v Aktoch X vnímal s ohromným nadšením, ako parádne oživenie. Ale mohlo to byť lepšie. O dosť lepšie.