• Pohádka

Vraždy v Midsomeru - Smrt staré dámy (1997) (epizoda)

Tahle epizoda je už dnes pomalu zjevení, těžko uvěřit, kolik vody uplynulo od první epizody seriálu a jak se seriál proměnil. Každopádně jde o poctivou anglickou detektivku plnou falešných stop a vodítek s mnoha podezřelými. Pátrací duo Barnaby a Troy měli už začátku perfektní souhru, i když jsem měl rád i Jonese, tak Troye jsem měl přece jen trochu více v oblibě (a dnes už by mu ty politicky nekorektní narážky na gaye jen tak neprošly). Jen jedné nelogičnosti jsem si všiml, bylo vysvětleno, jak to vraždící duo vědělo, že se ta švagrová pokusí zabít tu ženu ten den při lovu? Celé to vyznělo, že to museli vědět a naplánovali si díky tomu vlastní vraždu, ale u té švagrové šlo o náhlý nápad, ne předem promyšlený čin, ne? Stejně ale musím dát 5 hvězd, stylový začátek výborné kriminální série.

Columbo - Dvojexpozice (1973) (epizoda)

Výborná epizoda, kde Robert Culp hraje nejlepšího záporáka ze svých 3 vystoupení v seriálu, rovnocenného protivníka, který se nenechá jen tak rozhodit. Samotná tématika podprahových záběrů je velmi zajímavá (i když ve skutečnosti to takhle jednoduše nefunguje). Dal bych i 5 hvězdiček, ale pár námitek mám. Jednak motiv mi není úplně jasný -  Norris chtěl ukončit spolupráci s Kepplerem, ano, ale ten na něj přece měl nějakou páku, tak proč hned vraždit? Navíc Columbo ten motiv Kepplera pro vraždu nijak nezkoumá, i když na první pohled žádný neexistuje (v jedné scéně je to i řečeno) a tradičně se na něj nalepí od první vteřiny. A ten konec byl možná efektivní, ale kdyby si Keppler zachoval svou inteligenci ze zbytku dílu, tak jediné, co by bylo třeba udělat, je poukázat na to, že mu Columbo bez povolení čmuchal v kanceláři a i kdyby tam něco našel, tak takhle získaný důkaz se u soudu nedá použít. Sbohem a šáteček, poručíku....

Columbo - Etuda v černém (1972) (epizoda)

Je fakt, že záporák v tomhle dílu neměl svou vraždu moc promakanou, ale i tak mi přijde hodně úsměvné, jak Columbo hned neomylně nastoupí na jeho stopu. Z prstu si vycucá fakt, že půjde o milostný motiv (vždycky mě dostává, jak v některých detektivkách detektivové dělají, jakoby pro danou vraždu přicházel v úvahu jediný motiv - prověřil Columbo třeba příbuzné oběti, přátele mimo orchestr, náhodné známé? Kdepak, všechny jeho výslechy jsou směrovány k tajemnému milenci). A pak ten orchestr, kolik měl členů? Jistě dost, aby bylo tajemného milence z koho vybírat (i když uvěříme teorii, že milenec nemohl pocházet z okruhu mimo orchestr). Jenže Columbo zase hned nějak ví, že to mohl být jedině dirigent. Hrozně mě pobavila scénka, kdy vede Columbo sousedku zavražděné k mužům v orchestru a čumí jako puk, když neoznačí našeho "jasného" pachatele. A co se týče důkazů, šikovný právník by jistě našel nějaký způsob, jak tu chybějící květinu vysvětlit (možná trochu kostrbatě, ale určitě ne víc kostrbatě než to provádí tak v polovině dílů Columbo). Jinak na něj nic neměl, snad až na ten tachometr u auta, který ale taky není žádným jednoznačným důkazem. Záporák byl imho tak průměrný, poručík měl výrazně lepší, ale i výrazně horší soupeře. Vedlejší linie se psem Psem mě docela pobavila.

Kriminálka Miami - Vlna zločinu (2004) (epizoda) odpad!

Jedna z epizod 3. série, která ukázala strmý úpadek seriálu, jeho odklonění od původního konceptu CSI a přiblížení béčkovým seriálům. Kriminalistickým metodám je tu věnováno minimum prostoru, zato zde máme dramatické záchrany lidí při bankovní loupeži, při tsunami, v budově, která má každým okamžikem vybuchnout... Taky tu máme stereotypního záporáka, který je odhalen během prvních deseti minut a pak už jen zbývá nashánět co nejvíc důkazů, takže jakýkoliv prvek překvapení zde zcela chybí (až na to, kolik bezvýznamných poskoků k loupeži má). A Horacio a ty jeho dramatické postoje mi už lezou krkem, je to v podstatě takový rádoby Walker, jen neumí kop z otočky, jenže z Chucka alespoň šel respekt, že kdyby dal ránu, tak se protivník už nezvedne, Horacio v saku má jen plnou hubu planých siláckých řečí ("já vás dostanu") a působí dojmem, že při rvačce by s ním kdekdo vymetl podlahu. A ten konec, jak za doprovodu dramatické hudby dojíždí v čele flotily zatknout záporáka, tak by si člověk přál, aby ten záporák rychle vytáhl zbraň a střelil mu jednu mezi oči. Za takový originální prvek bych dal 5 hvězd, takhle musím dát odpad. Na co tam mimochodem byla ta linie s tvrdohlavým dědou nového kriminalisty Wolfa? Jestli to měl být způsob, jak nás sblížit s novou postavou, tak u mě to krutě nevyšlo....

Hvězdná brána - Rozloučení navždy (1999) (epizoda)

Hrozně zmatená, nudná epizoda, zaměřená na můj nejméně oblíbený charakter seriálu. Uvádí linii s Harsesisem, která tu zdánlivě vypadá důležitě, ale věnováno je jí minimum prostoru (a spíš jde o záminku, jak udržet charakter Jacksona v ději i po smrti Sha're). Z týmového hlediska jde o slušnou epizodu, i když zde vidíme interpretaci týmových vztahů v Danielově mysli, tak celkem odpovídá tomu, co o charakterech víme. Michael Shanks tu odvedl dobrý herecký výkon, stejně tak zbytek main-castu i charaktery ve vedlejších rolích, proto 3 solidní hvězdy, ale tu nudu při sledování to nezachránilo.

Walker, Texas Ranger - Ghost Rider (1996) (epizoda)

Takovej kriminální standart Walkerovy série, zase jednou indiánská tématika, bohatá a vlivná rodina záporáků, morální černoch, který už neunese tíhu svědomí, ignorantský doktor, který nejspíš dobře tušil, že něco není v pořádku, ale prachy mu nesmrděly (pochybuju, že by mu to u policie prošlo) a v poslední chvíli se snaží cuknout.... Ty nadpřirozené scény jsou hodně směšným prvkem epizody a navíc jsou důležité i pro vývoj zápletky, která by tentokrát mohla fungovat i bez těch duchařských zásahů.

Kriminálka Miami - Mezi plameny (2003) (epizoda)

Miami mi ze všech 3 CSI přijde nejslabší, ale první 2 řady se mi celkem líbily (nevím, zda to není jen náhoda, ale seriál začal jít do kopru po smrti Tima, což byla oproti ostatním dalším hlavním postavám taková osoba normálního průměrnýho chlápka, jakých člověk vídá hodně, ale právě to ho dělalo z CSI týmu nejvíc uvěřitelnýho a zároveň sympatickýho - kromě Trippa tam už pak žádná taková postava nebyla a Tripp neměl šanci to sám vytrhnout), tenhle díl má i vcelku originální nápad a z Miami jde o jeden z nejlepších dílů (pro mě). Záporák si jen chtěl trochu zahrát na hrdinu, ale spustil tak lavinu, která zabila 17 lidí a zničila mu celý život. Bena Browdera mám jako herce docela rád a tady mu dali docela zajímavý charakter k hraní. I v téhle epizodě je ale další obrovský stereotyp, který mě v průběhu seriálu štval víc a víc - postava, která je hned od začátku profilována jako hlavní podezřelý (zde majitel klubu), chová se jako nelidské monstrum, je pronásledována neohroženým Horaciem a i když se na konci ukáže, že vraždu nespáchala, tak se na ni najde něco jiného (zde kuplířství a zanedbání bezpečnostních opatření) - jakoby nám tvůrci sdělovali "sice nebyl vrah, ale takový slizoun prostě nemůže být nevinný"

Walker, Texas Ranger - Divoká voda: 1. část (1995) (epizoda)

Ha, Chuck si ani nemůže vyrazit k vodě, aby se hned nepřimotal k nějakému zločinu. Navíc ani před zločinem si nemůže odpočinout, protože s ním jede dost zvláštní skvadra lidí - chronický rejpal, dědek, co se snadno nechá vytočit, ujetej fotograf kdečeho (včetně rvaček a mrtvol), dvě protikladné sestry a rozhádaný otec se synem. První část je docela dobrá, protože není tak očividné, kdo ze skupiny je uprchlý zločinec (smůla toho dabingu, kdo pozná hlas Rímského, tak má identitu prozrazenou po jeho objevení), takže se můžeme dohadovat, kdo je náš zločinec (jediní z obliga jsou otec se synem, kteří se dle pravidel žánru díky prožitému dobrodružství na konci smíří) a snažit se ho dopátrat, pár falešných stop nám autoři nabídli. Jen jsem nějak nepochopil, proč vlastně vrah zabil toho Bannistera, zdálo se spíš, že se snaží zůstat nenápadný a v poklidu se dostat přes stanici hlídky, tak proč poutá pozornost zabitím člověka? (i když se to snažil maskovat jako nehodu)

Walker, Texas Ranger - Lynčování (1995) (epizoda)

Na Walkera docela slušný díl, kde musí Chuck srovnat bandu lynčechtivých buranů a pomoct dobromyslnému (i když poněkud přitroublému) šerifovi provést vyšetřování poměrně jednoduchého případu, navíc se ukáže i jako zkušený psycholog, který dokáže komunikovat s mentálně postiženým. Mírným překvapením je, že vrahem není žádný z lidí, kteří jsou v průběhu dílu nabídnuti jako klišovití záporáci, na druhou stranu ta rádoby překvapivá pointa s hodným strýčkem by možná fungovala, kdyby ho během pokusu zabít jeho synovce neposadili scénáristi hezky v klídku na kapotu auta s výrazem jakoby zíral na nějaký mírně nudný film. To je na tom dílu ta největší slabina....

Můj přítel Monk - Pan Monk a tyran (2009) (epizoda)

Až na klišé zápletku se zlým dvojčetem je to zase jednou dobrý příběh, kde se dlouho zdánlivě nic neděje, ale pak to nabere spád a druhá polovina epizody je výborná (ne že by ta první polovina byla špatná, to ne). Je tedy fakt, že o Rodericovi Brodym jsme v životě neslyšeli (a tady se o tom mluví jakoby to Monk řešil od počátku seriálu), ale Noah Emmerich ho zahrál velmi dobře, zdá se, že i takový šikanátor může vyrůst v docela sympatického chlápka. Humoru je tu tak akorát, nechybí tu dobrá interakce mezi postavami a Monk tu ukáže, že i přes své osobní pocity prostě udělá správnou věc.

Časové pásmo bylo změněno