• Pohádka

Labyrint - Série 3 (2018) (série)

Námětově jde dokonce o nejlepší řadu v seriálu, celý ten komplikovaný plán zakrýt vraždu pro peníze v sérii vražd náboženského fanatika byl velmi dobrý, většina přítomných herců hraje velmi slušně, na rozdíl od předchozí řady, kde mám zpětně pořád problém s některými body děje, tady do sebe hlavní linie ohledně vraždy zapadne bez větších problémů, oproti první řadě (kde asi taky byly nějaké dějové díry, ale nějak mi žádná z nich nevyčnívá jako zásadní) jsou zde některé nepěkné díry v ději a některé vedlejší postavy jsou v ději navíc. Hodně z toho už tady bylo zmíněno (sorrow, Helmutek), tak přidám něco za sebe, možná i něco zopakuji - třeba celá ta linie s fotbalistou je v ději navíc, vrah měl dle plánu zabít jen ty 4 osoby, což mimo fotbalisty vylučuje i postavu Řezníčka z okruhu obětí - pokud tedy nešlo o nějakou revoltu z jeho strany, ale nevypadalo to, Taclík tu vypadá jako poctivý soukromý očko, který chce odhalit věštkyni Čvančarovou jako podvodnici, jenže s tím nekoresponduje hned jeho první scéna, kdy vydírá klientku, aby z ní vytáhl víc, přitom klient, který si ho na Čvančarovou najal, už nežije (dělá to nezištně, z dobrý vůle?), hereckej výkon Roberta Hájka v roli mladýho Pánka je hodně slabej (zdá se být v posledních dílech úplně v pohodě, přitom mu zabili tátu dost hnusným způsobem a pak ještě ten pobyt vedle cely smrti, to by mu mělo pořádně pochroumat psychiku), po prvních dvou dílech se předpokládá, že vrah je stejný, ale u Pánka je pořád hlavní podezřelý hrobník a u Svobodový její manžel - jaký by měl hrobník motiv k zabití Svobodový nebo manžel k vraždě Pánka? - tuhle otázku by při těch opakovaných diskuzích měl snad někdo vznést, horníka Petráska vrah nezabil, protože se tehdy stav jeho ženy zlepšil - jednak to muselo být přímo zázračně načasované zlepšení, ale hlavně pak, když věděl, že minule k tomu došlo i bez mučednické smrti, tak proč teď vraždil tak rychle? proč pár dní nepočkal, jestli mu Bůh znovu "nevyhoví"? to si Jonáš sám neověřil, že nikde na Internetu není žádná zmínka o zázračném zachráněné mladé Konrádové? takhle bych mohl ještě chvilku pokračovat A poslední pro mě záhadná věc, ani mi tolik nevadí ta fligna se Švehlíkem, kdy honí nějakýho fantoma na hřbitově a dostává podivný vzkazy sám od sebe, protože se z něj vyklube solidní magor, takže by mě nějaký halucinace vůbec nepřekvapily, ale spíš jde o to, jak je možné, že se v prvních dílech dokáže chovat tak racionálně? Naopak mi nevadí ty scény jako zdravotní sestra a její zájem o Stolařovou nebo Švehlík moralizující hospodu kvůli hrobníkovi - prostě přetvářka. Každopádně je to zpracované i vymyšlené tak dobře, že i tyhle faily dokážu ignorovat, což se mi v předcházející sérii úplně nepovedlo. Na 1. sérii to ale nemá. Silné 4 hvězdy...

Případy detektiva Murdocha - Loch Ness Murdoch (2013) (epizoda)

Vcelku slušná epizoda, kde ohledně údajné vraždy dojde k překvapivým zvratům a čin pachatele se dá lehce pochopit, ve vzteku člověk udělá věci, které mu můžou zničit celý život. Pobavila linie inspektora, kdy vlastně přebírá Crabtreeho obvyklý zápal pro podivné věci a snaží se získat důkazy o existenci jezerní příšery, je přitom podporován Murdochem, který se samozřejmě snaží věc vysvětlit vědecky. Jsem jediný, komu přijde úplně mimo, že Crabtree, který nemívá problém věřit kdejaké pitomosti, nevěří v jezerní příšeru, kterou viděl Brackenreid i Murdoch? A ten motiv, kdy se nějaký zatrpklý dědek snaží odněkud vyhnat lidi tím, že vytvoří fiktivní příšeru, ten už mi přijde dost oběhaný...

Případy detektiva Murdocha (2008) (seriál)

Co se týče detektivních příběhů, jde o velmi slušný nadprůměr, většina případů je promyšlená (někdy až trochu moc) a pachatele je těžké odhadnout, často tu máme hodně podezřelých, kteří jsou průběžně vyřazováni z okruhu podezřelých nebo se tam v souladu s novými informacemi vracejí. Často je zde užíván i humor, hlavně v postavách inspektora Breckenreida nebo konstábla Crabtreeho, a i ten ve většině případů funguje. Je zde ovšem řada epizod, která si vypůjčují náměty z oblasti fantasy nebo sci-fi a tady už to vždycky nevyjde, hlavně ty epizody, kdy nám autoři představují nějaké nadupané technické objevy, které vypadají vyloženě směšně - třeba ten slavný Pendrickův oblek, který hrdinové používají pro zneškodnění rakety. Ty díly s fantasy prvky byly ze začátku zpracovány velmi slušně, později už to byla křeč i tady (trapná epizoda s údajným pramenem mládí nebo Pendrick jako doktor Jekyll). Taky s postupem času autoři z Murdocha dělají supermana, který kromě řešení případů zachraňuje celé Toronto před zničením raketou, zabrání atentátu na prezidenta USA a podobně. Taky té osobní omáčky je tu někdy neúměrně moc - třeba vztah Murdocha a doktorky měl skončit jejich svatbou už někdy po 3. řadě, ne ji natahovat o manželství s jiným, problémy s rozvodem, postavu pomstychtivého švagra a podobně. A pak ta trapná úlitba moderní době - žena by v té době na pitevně jako doktorka pracovat nemohla, tady nám jako hlavní patoložky pracují po sobě 3 nebo 4 ženy, muži hned odejdou nebo umřou na infarkt dřív, než mohou nastoupit, dlouhá dějová linka s volebním právem žen, řešení problematiky menšin, kdy Murdoch svou moudrostí a tolerancí vyniká nad své přihlouplé kolegy a podobně. Přesto vcelku slušné 4 hvězdy, i když převážně za prvních několik řad, čím novější řada, tím víc ta kvalita klesá. I když i v nich si epizody, kde se řeší normální kriminální případy, většinou drží slušnou úroveň.

Hvězdná brána - Zrychlené učení (1999) (epizoda)

I na můj vkus jde o až moc americký příběh, kdy se SG-1 chová jako nositel jakési morální nadřazenosti a vypadá to, že mají pocit, že mají právo jiné kultuře říkat, co by měli a neměli dělat. Kdyby jim někdo z jiné planety začal vykládat, jak by měli žít a chovat se, tak už vidím, jak by je nadšeně poslechli. Ještě že jejich zásah do kultury Orbánců měl pozitivní účinky, taky mohl vést k nějakým zmatkům a nepokojím ve společnosti - to by ale nebylo dobré "americké" poselství. Epizoda má i pozitivní stránky, pěkné herecké výkony, ale ten amerikanismus je pro mě dokáže solidně přebít.

Hvězdná brána - Lovec Goa'uldů (1999) (epizoda)

Aris Boch byl sympaťák par excellance. Na jednu stranu vypadal jako typický nájemný žoldák, co rád hláškuje, ale díl jeho postavě dodal i nějakou hloubku - to, co dělal, mu samotnému moc nevonělo a když se poučil o Tok'rech, tak s tím vydáváním už nebyl tak hrr. Epizoda má zápletku jednoduchou, ale zajímavou, pár věcí i překvapí (agent Tok'rů), prostě pohodová epizoda.

Cirkus Humberto - Rozhodnutí (1988) (epizoda)

Další přelomová epizoda, kde se toho hodně odehraje (svatba z nutnosti) a odchází nám tu hned několik charakterů, které jsme dlouho sledovali (kromě Berwitze a Gaudeama ještě starý Malina, teta Hammerschmiedová, Růženka a prakticky i Anežka), některé z nich neodcházejí šťastně - hlavně Berwitzova linka je hodně silná a dojemná. Hanzlík nám taky trochu zestárnul i v seriálu a hned to vypadá líp. Jen to překopání charakteru Helenky proti knize je škoda a herecký výkon její představitelky za moc nestojí - přitom nechci shazovat výkony Němců, minimálně Werner Possard a Katja Rupé byli dobří.

Agatha Christie's Poirot - Vražda v Mezopotámii (2001) (epizoda)

Celkem dobrá epizoda, tady jí ale škodí srovnání s předlohou. Po jejím přečtení mě mrzí redukovaný počet podezřelých, přimyšlená vražda a sebevražda, změna vypravěče mě nemrzí tak moc, protože Hastings je sympaťák, ale taky nepřináší do příběhu nic navíc. Nevím, jestli je to přečtením knihy, ale teď se mi zdá, že scénář trochu okatě upozorňuje na osobu vraha (dva rozhovory na střeše těsně před vraždami a vždy je u toho stejná osoba). A ta celková pointa je problém i v knize - prostě se mi nezdá, že by ta žena nepoznala, že se vdala za stejného muže, navíc, když vidíme flasback z neštěstí, tak kromě vousů vypadá ta osoba prakticky stejně jako v současnosti. Trochu to tedy vysvětlují tím, že se znali krátce a nestrávili spolu moc času, ale stejně to nějak skřípe. Jinak ale slušná epizoda a před přečtením knihy jsem s ní větší problémy neměl. Nechám to na slušných 4 *

Hvězdná brána - Na rozcestí (2000) (epizoda)

Ta Jaffská romantika mě v dílu moc nebavila (není Teal'c takhle náhodou ženatý?) a ta myšlenka komunikace se symbiontem je naivně pojata (SGC zajímá jen to, zda je to možné a vůbec je nenapadne, že ten had může lhát, že je hodný a rád se přidá k Tok'rům - chudák ten dobrovolný hostitel). Nicméně záporák Tanith je poměrně stylový a jeho plán na vyhubení Tok'rů by byl zajímavý ke sledování v dějové linii (proto mě hodně zklamalo, že hned takhle odhalili jeho záměry). Chris Judge umí být skvělý, když dostane příležitost něco zahrát, jen škoda, že obvykle většina jeho zápletek nějak souvisí s Jaffy a jejich povstáním. I když jde o jednu ze slabších epizod 4. série, tak pro mě jde pořád o slušný nadprůměr.

Vraždy v Midsomeru - Fit pro vraždu (2011) (epizoda)

No nevím, na závěr kariéry jednoho velkého detektiva bych čekal zajímavější případ. Tohle je pro mě dost průměrný díl, kde jsem motivaci vraha skoro ani nepochopil. Od jiných se liší jen tím závěrečným rozhodnutím Barnabyho odejít, což nebylo špatně udělané, ale dalo se z toho vytěžit víc. Ta jeho osobní omáčka mi tam přišla nadbytečná....

Agatha Christie's Poirot - Smrt lorda Edgwara (2000) (epizoda)

Jedna z nejlepších poirotovek, kde je na začátku hlavní podezřelá osoba, která je záhy očištěna, aby na konci byla odhalena jako vrah. Děj je tu velmi šikovně vystavěný, podezřelých i možných motivů je tu hora a i při opakovaném shlédnutí je radost pozorovat, jak šikovně se tu pracuje s vodítky a jak šikovně nás autoři zavádějí i na špatnou stopu. Je pravda, že v reálu by mnohé z toho, co nám autoři ukazují, bylo velmi pochybné a těžko uvěřitelné, ale překombinovanost mi osobně v detektivkách nevadí, mám ji radši, než když hned na začátku začnu větřit kdo, jak a proč a nemám šanci, že se ještě něco změní. Trocha humoru neškodí ("Poirot se nezamilovává, on jen pozoruje."), jedna z posledních epizod se starou partou a pár pěkných slečen ve vedlejších rolích (kromě už zmíněné kloboučnice ještě dcera zavražděného), pro mě jasných 5 hvězd.