• Pohádka

Captain America: Návrat prvního Avengera (2014)

Málokdy se stane, aby dvojka dalece překonala jedničku, ale tady se to beze zbytku povedlo, dokonce v rámci celého univerza jde o jeden z nejlepších dílů. Ne, že by minulý díl byl špatný, ale Captain America na mě vždycky působil jako nejslabší marvelácký hrdina - takový americký Mirek Dušín (navzdory sympatickému Chrisi Evansovi), tady si u mě spravil reputaci. Sice tady chybí ta retro atmosféra (a skoro absentuje sexy agentka Carterová), ale tady je jeho idealistický přístup ve skvělém kontrastu s ústřední zápletkou, přihrávají mu další sympatické postavy z universa (Fury, Black Widow), je tady přesně dávkované množství humoru, akci je radost sledovat a máme tady slušné záporáky (velmi dobrý Redford, drsňák Grillo) a hlavně stylový Winter Soldier, ze kterého jde strach, ale taky se ukáže jeho pohřbená lidská stránka, takže ho člověk i lituje. Taky návaznost na jiné filmy z universa potěší (třeba malá rolička agenta, který v Thorovi pomáhal zajišťovat kladivo - kdo by čekal, že ho vrátí zpět? a ta scéna se shozením ze střechy je skvělá), tu pátou hvězdičku nemůžu nedat už kvůli božské Scarlett.

Jak jsem poznal vaši matku - Fackodání 3 (2014) (epizoda) odpad!

Co bylo tohle proboha za hovadinu? Trapnej a divnej hybrid totálních nesmyslů, kde nic nedávalo smysl, o humor se už snad ani nesnaží, jen herci přehrávají ještě výrazněji než normálně. A máme tu megatrapný scény typu vyfackování srdce z těla, přerušovaný umírání nebo to debilní hudební číslo na konci.

Agatha Christie's Poirot - Opona - Poirotův poslední případ (2013) (epizoda)

Bohužel musím souhlasit s těmi, kterým se tento díl jako zakončení seriálu nelíbí. Že je zdejší případ velmi nezajímavý a s mnoha matnými postavami, to sice nebývá u Hercula zvykem, ale chápu, že tady šlo hlavně o rozloučení se slavným detektivem. Jenže způsob jeho odchodu je něco, co prostě neberu. Neznám knižní předlohu, tak nemohu posoudit, jak moc to bylo překroucené, možná kniha činí víc, aby se dosáhlo zdání, že jinak to prostě nešlo, ale celkem o tom pochybuji. Celá premisa, že vysoce morální Poirot by někoho zabil (jsem tady jediný, kdo si vzpomněl na konec Nástrah zubařského křesla, kdy Poirot řekl vrahovi, že jeho život je stejně důležitý jako život jeho obětí?) je pro mě prostě naprosto nepřijatelná. Navíc ani nezabil vraha, ale člověka, který šířil drby a ponoukal druhé k vraždě. Že jde o chudáka je jasné, ale není to nikdo, kdo by měl Poirota a jeho profesi nějak zajímat. A ti skuteční vrahové asi chudáci nejsou za své činy nijak odpovědní, vždyť je ten syčák přece naváděl a to jim nedalo jinou možnost. Možná měl nějakou kouzelnou moc a tou je k tomu donutil... Jinak Hastings je tady napsaný stejně pochybně jako Poirot a jak jsem normálně  míval radost, že je vidím ve společném filmu, tak tady bych Hastingse radši neviděl, i jejich vzájemný vztah je tu napsaný dost nepříjemným způsobem. Jsem celkem rád, že další významné postavy z Herculova univerza (Japp, slečna Lemonová, madam Olivierová...) tuhle závěrečnou ostudu promeškaly.

Kobra 11 - Zmrtvýchvstání (2013) (epizoda) odpad!

Tak Kobra 11 začala tahat mrtvoly z hrobu, aby je na konci slavně podruhé zabila (teda asi?). Ne, že bych to jinde neviděl, i ve sci-fi mi to dělá problém (a tam jsou ty možnosti vrácení širší než v nějaké detektivce), ale obvykle takový návrat znamená, že se herec k seriálu vrací, což není tenhle případ. Jinak tu máme tupou zápletku jak z bondovky, drama s nevěrou jak z turecké telenovely, tradičně přemrštěnou akci, sterilní herectví všech (třeba reakce nad zmrtvýchvstáním Andrého je naprosto nijaká, jakoby se takové věci běžně děly každý den). Škoda, že Semir při tom pádu ze skály nezařval, třeba by tím ten nesmysl konečně skončil...

Pád Bílého domu (2013)

Ve stejný rok vznikly dva snímky s tématikou útoku na Bílý dům, náhoda? Každopádně když bych to měl vzít objektivně, tak po akční stránce je to zpracováno velmi slušně, hlavní hrdina Geralda Butlera je v roli osamělého bojovníka proti teroristům velmi slušný. Zbytek filmu je už horší, herecké osazenstvo je nevýrazné (Eckhart) nebo přímo otravné (Leo), i ten hlavní záporák je neslaný nemastný. Tuny patosu a klišé se ve spojení s útokem na americkou svatyni prostě musí objevit, osobně si myslím, že to zde ještě není tak moc otravné jako v Útoku na Bílý dům, někde mě vyhnutí klišém i příjemně překvapilo (čekal jsem, že teroristi dostanou syna prezidenta a budou na něj tlačit, ovšem tahle zápletka je překvapivě rychle a bez patosu vyřešena). Cením si i snahy pokusit se o film ve stylu 90s, kde osamělý hrdina postupně likviduje komando teroristů, sice kvalitativně je to trochu jinde, ale snaha se cení. A pěknej vtip na závěr ("Škoda toho domu." - Ale co, myslím, že je pojištěnej."). V duelu s konkurenčním filmem jasný vítěz.

Případy detektiva Murdocha - Loch Ness Murdoch (2013) (epizoda)

Vcelku slušná epizoda, kde ohledně údajné vraždy dojde k překvapivým zvratům a čin pachatele se dá lehce pochopit, ve vzteku člověk udělá věci, které mu můžou zničit celý život. Pobavila linie inspektora, kdy vlastně přebírá Crabtreeho obvyklý zápal pro podivné věci a snaží se získat důkazy o existenci jezerní příšery, je přitom podporován Murdochem, který se samozřejmě snaží věc vysvětlit vědecky. Jsem jediný, komu přijde úplně mimo, že Crabtree, který nemívá problém věřit kdejaké pitomosti, nevěří v jezerní příšeru, kterou viděl Brackenreid i Murdoch? A ten motiv, kdy se nějaký zatrpklý dědek snaží odněkud vyhnat lidi tím, že vytvoří fiktivní příšeru, ten už mi přijde dost oběhaný...

Vyprávěj - Cibulkovy seznamy (2013) (epizoda)

Jedna ze silných epizod seriálu díky celé linii s Krbcem. Ale musím souhlasit s topim, tohle byl námět na díl Osudů (možná si vyměnit místo s tím Tondovým kamarádem co byl taky STBák, ale neměl v seriálu zdaleka tolik prostoru). Přece jen jsme tuhle postavu znali od první série jako klaďase a kamaráda jedné z hlavních postav, aby z něj v posledním díle udělali práskačskou krysu mimo obraz a nedali mu ani prostor nějak se k celé věci vyjádřit, možná zkusit osvětlit, co ho k tomu dovedlo. Pak se člověk dohaduje, zda to byl dokonalej hazl, kterej se perfektně celou dobu přetvařoval nebo člověk zahnanej do kouta, kterej dělal něco proti svý vůli. Zajímalo by mě, zda kromě jasné narážky v předchozí epizodě někdy v seriálu padla nějaká narážka, která by něco napovídala. Ten konec s tím "někdy se člověk nedozví všechny odpovědi" je sice docela působivý, ale zrovna tady bych nějaké osvětlení uvítal. Linie s prodejem vitamínů a kráječů mě pak nebavila, ta s křečky nebyla špatná, něčím to trochu odlehčit chtělo. Mimochodem, co se týče zmíněného stárnutí, já o tom vždycky přemýšlel jen z hlediska vzhledu, ale je to dost dobrý postřeh.

Vyprávěj - Rakovina (2013) (epizoda)

Chválabohu, že už to nekonečný tancování Honzy a Lucie kolem sebe skončilo. To byla tak otravná linie a táhla se tak od půlky 4. řady. Pořád se chtějí, ale napřed má jinou on, pak má jinýho ona, pak jsou oba sami, ale nic nedělají a pak jsou pro změnu zadaní oba. Pak si jak tupouni pořád píšou a vůbec je nenapadne, že to je trochu podezřelý. Linie s Evou silná, zbytek tak normální standard série, ale ta linie s Malinou mi hodně připomněla odchod Franse Steenhouwera z Cirkusu Humberto (teda v knižní verzi).

Vraždy v Midsomeru - Vražda nevinnosti (2012) (epizoda)

Skvělá epizoda centrovaná na Jonese, kde se podíváme i do jeho minulosti, navíc je tady na seznamu údajného vraha, což v některých detektivkách bývá ohraný motiv, ale v Midsomeru to zrovna moc užívané není, tak funguje i to napětí, zda se na něj podnikne nějaký vražedný pokus (asi nikdo nevěří, že by snad vrah zrovna u něj uspěl, tak nepíšu, zda bude zavražděn). Vyšetřuje se tu vražda z minulosti i současnosti, ten twist se současným případem byl celkem nečekaný a vyrovnal fakt, že u případu z minulosti bylo od začátku jasné, že tam bude nějaký háček a že tehdy asi odsoudili nevinného. Jen to prozření co se týče vraha podle té jeho typické hlášky, to bylo trochu z prstu vycucané, však to je taková obecná fráze (jak ironicky poukazoval i samotný konec). Jinak klasická scéna na konci, kdy se vrah chystá zabít poslední oběti, ale vykecává se tak dlouho, až se mu to nepovede, to je poněkud úsměvné.

Comeback - Obraz paní Rybkové (2011) (epizoda)

Jedna z nejlepších epizod celého seriálu, hlavně kvůli skvělé Marušce Doležalové a její prolhané Saše. Ovšem Ozzák, snažící se zabránit epidemii cholery a Pacovský věčně s rukou v kontejneru nijak nezaostávali.