Infinity Pool (2023)

Cronenberg junior opět spojuje rozklad osobnosti a sociální satirou do podmanivé halucigenní noční můry.

Po huai zhi wang (1994)

Stephen Chow si po vzoru Žhavých výstřelů vypůjčil klišé i ikonické scény z různých filmů a namíchal z nich mix akce, komedie a ulítlé romantiky.

Yeogogoedam (1998)

Sentimentálně laděná duchařina, která sází na odlišnou atmosféru než tehdejší zástupci japonského hororu v čele s Kruhem a Ju-On. Bohužel Whispering Corridors patří mezi ty doslovné filmy, kteří své poselství prodávají velmi prvoplánově. Trocha více tajemna by neškodilo.

Qi shi er jia fang ke (1973)

Díky poctě v Kung fu mele jsem se dozvěděl o existenci této satirické komedie. Ta má v sobě až pohádkový boj dobra se zlem, solidaritu chudých i bezskrupulóznost těch mocných. Divadelní původ film nezapře, ale na zážitku to nijak neubírá.

John Wick: Kapitola 4 (2023)

Čtyřka je především přehlídkou osudových monologů, vizuálních hrátek a opět skvělé choreografie. Stylizace se, na rozdíl od příběhového pozadí, značně prohloubila a s logikou zde moc nepochodíte. Je to čistá, ale řemeslně skvěle natočená, zábavná akční jízda.

Ye shou xing jing (1998)

Anthony Wong a jeho parťáci na hranici mezi policejní prací a zákony podsvětí. Velmi fyzický film, který mixuje lásku, touhu po moci i nevyhnutelné zklamání z nenaplněných ambicí. To vše oscilující mezi černohumornou komedií a (melo)dramatem.

Sláva filmovému tvůrci! (2007)

Další mozaika zachycující Kitanovu tvůrčí krizi, tentokrát srozumitelnější než Takeshis. Bavilo mě to, i když jsem se nemohl zbavit pocitu, že střihačské nůžky by mohly tak patnáct minut klidně odkrojit. Nejlepší scéna: Kitano se snaží natočit film po vzoru Jasudžira Ozu

Chacun son cinéma (2007)

Velmi nevyrovnaný koktejl, kde je řada vynikajících kousků (osobní favorité Kitano a Innáritu), ale zároveň i několik neoriginálních nebo neskutečných nudných dílek (Polanski). Přesto díky rozumné stopáži každého segmentu a možnosti "spravit si chuť" u toho dalšího, jde o nadprůměrnou záležitost, ve které se skrývá řada upřímných cinefilních vyznání.

Na východě ďábel, na západě jed (2008)

Brilantní první polovina. Po wuxia scéně se ovšem děj začne fragmentarizovat a pracovat s tématem ztráty paměti i zraku poněkud chaoticky. Přesto po audiovizuální stránce byl i zbytek filmu velmi působivý a svébytný.

Super Mario Bros. ve filmu (2023)

Velmi dobrý animák, který pečlivě obalil všechny známé herní atributy funkční příběhovou kostrou. Opravdu platí už mnohokrát zmíněné: tohle je cesta, jak dělat kvalitní filmové adaptace videoher.