• Thriller

Nějak se to komplikuje (2009)

Velmi příjemná oddychovka s pořád krásnou a úžasnou Meryl, která téměř nesleze z plátna. Celý film se točí kolem její postavy, jen se střídají dva nápadníci . Jsem trochu rozpačitý z obsazení Aleca Baldwina, který tak přibral a "opuchl", že téměř nemůže otáčet hlavou. Je celý film jakýsi prkenný a to určitě součástí jeho role nebylo :) Vedle Meryl by prostě slušel někdo jiný. Děj je svižný, zápletka jednoduchá.. Není to sice komedie k popukání, ale rozhodně nelituji času, který jsem s ní strávil.

V žáru noci (1967)

Barevní to měli ve své době v Americe velmi těžké a bylo jedno, na které straně zákona stálí. A o tomhle je toto povedené krimi. Vyšetřování vraždy v časové tísni a pod výhružkami smrtí. Sidney Poitier, co by černošský detektiv, s kamennou tváří a ledovým klidem, čelí těmto útokům a nechává promlouvat svůj profesionální instinkt.

Lepší už to nebude (1997)

Má velmí oblíbená komedie, která stojí na vynikajících hereckých výkonech hlavních představitelů a krásného kukuče malého psa :) Jack Nicholson nesleze z plátna a jeho herecký koncert je podpořen vynikající Helen, která je doprčič v těch červených šatech a střevíčcích tak sexy. Určitě znáte ve svém okolí podobného mrzouta, a teď už víte jak na něj :)

Zvětšenina (1966)

Šumění větru a ticho patří ke Zvětšenině stejně jako barvy veselé a křiklavé kolem černobílých fotografií. Zvětšenina je o kontrastech.. i na první pohled klidné romantické rande uprostřed zeleného parku může mít velmi dramatický podtext.. stejně jako životy nás všech. Někdy se totiž musí i obraz života zvětšit a zaostřit, abychom odkryli pravdu a odhalili hru...

Kokain (2001)

Po druhém shlédnutí přidávám hvězdu. Není to sice čistá čtyři, ale opravdu si ji zaslouží. O drogové tématice byly natočeny lepší filmy, ale tento je přece jen podle skutečné události a to dodává příběhu na síle, stejně jako příjemné obsazení a skvělé výkony Penelope a Deepa. Já si jen kladu otázku, proč to ti lidé dělají pořád dále, když ty konce jsou tak podobné (pokud neskončí vyloženě umrtím). Vždyť už Einstein řekl: "jen blázen dělá to samé pořád dokola a přitom očekává jiný výsledek".

Černá labuť (2010)

Natalie Portman od doby Leona vyrostla, krásná je pořád stejně, křehká také, ale zároveň nepostrádá zarputilost oné malé "uklízečky". Na to vsadil Aronofsky a obsadil ji do role velmi těžké. Rozpolcená schizofrenní osobnost baleríny ji náramně seděla. V její "dětské" nevinné tvářičce se odehrávaly dábelská dramata a místy běhal opravdu mráz po zádech. Hodně běhal také kamaraman, který ruční roztřesenou kamerou výborně přenášel tuto nervózní a neklidnou atmosféru na diváka. A o čem film vlastně je? Je o souboji v nás.. často jsme totiž sami sobě největšími nepřáteli, skrzy naše vnitřní démony, strachy a traumata, která si tak krásně pěstujeme. Každý se s nimi musíme vypořádat sám a po svém. Boj však nikdy nemá vítěze, stimuluje další boj či válku a to musíme pochopit, což nepřijala Nina a o tom vlastně Černá labuť vypovídá. Předchozí film Biutiful, ke kterému jsme psal recenzi, byl vlastně o tom samém, tam si však hrdina vybral cestu správnou - usmíření.. Aronofsky zase vypovídá o cestě utrpení, na kterou nás dovede boj.

Biutiful (2010)

Většina recenzentů zde porovnává s předchozími Iňarritovými filmy. Biutiful nelze srovnat, je úplně někde jinde. Je to film velmi intimní. Nezabývá se osudy několika postav, ale pouze jednou, za to však opravdu do hloubky. Téma hledání smíření na pokraji smrti v prostředí, které vybízí bývalého narkomana spíše k násíli a agresi, nikoliv k přijetí a odpuštění, Iňaritu zpracoval naprosto skvěle. Hlavní postava Uxbal riskuje, dělá vše pro svou rodinu, ale také zároveń nezapomíná na lidi, kteří mu přišli do života a nechce je jen využívat ke svému prospěchu. Ví, že jeho konec se blíží a v omezeném čase musí vše stihnout zařídit a v tom "ruchu a shonu" i přes svou bolest hledá vnitřní usmíření.. Ve mne osobně film zanechal hlubokou stopu. Iňaritu dělá vše proto, aby přenesl tuto nervózní a hutnou atmosféru na diváka.. hojně používá tmavší filtry kamery, naopak téměř absentuje muzika, na kterou dával důraz ve svých předchozích snímcích.. dalo by se říci, že pracuje s tichem.. a právě tohle ticho promlouvá. Biutiful je prozatím nejsilnější a nejosobnější film režiséra. Je určitě hůře koukatelný a náročnější než - li předchozí skvělé tři filmy, které byly divákům přístupnější a "akčnější". Proto rozumím "horším" hodnocením Biutiful.

Temný stín nad L.A. (2002)

3,5 hvězdy, ale přikláním se k vyššímu hodnocení, protože jsem se bavil. Film v nás nezanechá zážitek na celý život, ale dokáže pohltit a z děje na nás nevyskakují klišé a patos bubáci. Je to vcelku zdařilá, tedy dobrá akční práce. Kurtu Russelovi tato role (vlastně tyto role) náramně sedí a tak se v nás při sledování (a to je to zajímavé) mísí pocity, zda-li mu máme fandit či nikoliv, protože on to není vůbec jednoznačně pozitivní hrdina, ale také né vyloženě negativní. Tak jak je to? A to si musí každý posoudit sám :) Každopádně víme, že vybíjení klínu klínem nikam nevede :)

Leon (1994)

LEON je srdcovka, LEON je nazapomenutelný a dnes již klasika. Ano, kdo jej jednou zhlédne, tak tomu se vryje do paměti. Ve své hloubi je nesmírně lidský, byť je o zabijákovi a malé "odklízečce", tedy potenciální. Obsazení filmu je nezapomenutelné a dle mého názoru se jedná o nejlepší role daných herců, ať je to Reno, Natalie Portman či Oldman. Také se jedná vedle Magické hlubiny o nejlepší počin Luca Bessona díky němu se u mne stal nesmrtelným. Leon v sobě kloubí akci, napětí, "romantiku" a to vše s nesmírnou lehkostí a bravurností. Film nemá slabého místa a čiší z něj nezapomenutelná atmosféra , řekl bych evropská, byť se odehrává v Americe.. to vše se povedlo Bessonovi do filmu přenést. Výborně!!

Mamma Mia! (2008)

Miluji Řecko, tu atmosféru pohodových ostrúvků, tu pohodu poskrávání OUZA, miluji Meryl Streep, mám rád i písničky Abby, ale méně již mám rád pitomoučké romantické přeslazené komedie.. Tak nějak se ve mě bije to všechno a přesto nemohu Mamma Miu jednoznačně poslat do hlubin romantických braků. Má to prostě něco do sebe, co rozpoznala i úžasná Meryl, která nepotřebuje hrát v podobných typech filmů, ale velmi ráda si před kamerou i zazpívá (a jde ji to skvěle, což mimochodem předvedla i ve výborném snímku Zítra nehrajeme). Je to patrně esence roztomilosti a lehkosti v kombinaci s výzvou muzikálu, který dává hercům možnost projevit se i jinač.. a zvládli to všichni opravdu bravurně. To, že scénáristé píší prvoplánově pro masu, která tohle prostě chce vidět a srkat u toho kolu a křupat popcorn, to je jiná věc.. Mne Mamma Mia prostě neurazila, naopak v některých sekvencích i dobře pobavila.. ale podruhé už bych to opravdu nemusel vidět :) Mamma Mia je dobrá, tzn. za 3 :)