• Krátkometrážní

Bleskové útoky v přírodě (2022) (seriál)

Shlédl jsem druhou epizodu první série na televizi Prima Zoom. Jde o přehlídku nenápadnosti a mistrovství úkrytu kořistí , únikových strategií k  uniknutím zabijákům a jejich predátorů se skrytými zbraněmi a útoky ze zálohy. Ještě nikdy se žádnému druhu na planetě nepodařilo přemnožit tak, aby ji ovládli. Vlastně kromě lidí, kteří jakoby neznali limity. Jsme jako kvasinky, které když zjistí, že brambory nás uživí, rozmnoží se a města výrazně rozšíří. Zaujal mě drobný druh pavouka se skokanskými schopnosti na pět délek svého těla, který napadá na pavučinách jiné pavouky a dokonce jim ukradne kořist. Do pavučiny se nepřilepí, protože je navoskovaný.

Zmrzlá planeta - Mrazivé hory (2022) (epizoda)

V druhém dílu Zasněžené vrcholky navšívíte drsně zamrzlá místa na několika kontinentech. Například v japonských třítisícových horách termální lázně makaků, což už je klišé, protože se to objevilo v mnoha dokumentech. Zde je to ale vyšperkováno dvěma makaky, kteří byli z lázní vyhozeni a zachránili si život, že se v lese našli a navájem zahřívali. Působivý je lov orla skalního, který  těžkého kozorožce vynese do výšky a pustí ho , aby se zvíře zabilo pádem. Má tak na několik dní večeři.  I zde jsou patrné zmeny klimatu, což je větší průser, než vypadá. Dokument na televizi Prima Zoom.

Chladná tvář války - Cesta do NATO (2022) (epizoda)

Dokument televize Prima Zoom s hlavním tématem vstup Finska a Švédska do NATO, protože mají strach z Ruska. Dozvíte se, že Finsko má větší armádu než Švédsko. To ale má lepší vybavení jako ponorky. Bývaly poradce Putina říká, že si obě země vstupem naběhli, protože v případě třetí světové války budou na ráně a "zničíme je jako první". Ruští představitelé zde kritizují rozpínavost NATA  a "tento nádor nebylo možno dále trpět a museli jsme ho chirurgicky vyříznout."

Chladná tvář války - Konec přetvářky (2022) (epizoda)

Dokument na televizi Prima Zoom, kde je k shlédnutí v archivu. Nic nesoudí, ani nekomentuje. Nechává prostor vyjádřit a ukrajincům i rusum.

Irsko, toulky po keltské zemi (2022) (TV film)

Čekal jsem nekonečné pastviny s ovcemi s kamennými získami pro mléčné hospodářství, ale byl jsem příjemně překvapen. Návštěva zajímavých míst, národní park Connemara, Belfast, Černé hory působící jak na Marsu. Střídání přírody a kultury. Nepršelo každý den , ovce se objevily jen páreček a pár koni, kteří jsou ještě větší zrouti.

Proměny doktora Tyrše (2024) (TV film)

EOS: Malby moderních zahrad – Monet až Matisse (2016)

Dokument plný barevných květin a kvetoucích zahrad. A krásných obrazů na výstavě impresionistů. Překvapilo mě, že Monet spolupracoval se zahradníky a vyznal se v sadbě rostlin. K vidění na dafilms.cz

Všichni lidé budou bratři (2023)

Skládání dojmu o Dubčekovi od mnoha "mluvících hlav" jeho pamětníků. Pobavil mě slovenský politik, který říká, že slovenští politici po Sametové revoluci chtěli za prezidenta Havla místo Dubceka, protože na území Československa bylo sto tisíc sovětských vojáků. Havel se obával demonstraci za Dubceka k nimž samozřejmě nedošlo. Zaujme i epizodka s protidubčekovym demonstrantem na slanosti  na hřbitově, který dostal od organizátora ránu pěstí a pak ležel asi jako poslední dubcekovska oběť na zemi. Dokument je k shlédnutí na www.dafilms.cz

Poslední představení (2021)

Částečně autobiografický film režiséra Pana Nalina jako milostný dopis kinofila kinofilům. Vidíme chudé děcko, které prodává čaj. Není to film pro masy. Objeví se zde jména následovníků bratří Lumierů jako Eadweard Muybridge, David Lean, Stanley Kubrick a Andrej Tarkovský. Nalin krásné ukázal vášeň a zvědavost v očích malého chlapce. Nechává publikum vstoupit do intimních detailů lásky ke kinu filmařskou optikou. Film můžete vidět na placené platformě www.dafilms.cz