• Krátkometrážní

Klenoty středověké Paříže (2022) (TV film)

Na Karlově univerzitě jsem chodil na předmět k prof. PhDr. Ing. Janu Roytovi, Ph.D., DSc. Základy křesťanské ikonografie zaměřeném na výzdobu a umění katedrál a dalších sakrálních skladeb. Tento dokument na České televizi se zaměřuje na jejich stavební prvky, architekturu.

Barvy Číny - Grün – Zwischen Reisterrassen und Teebergen (2022) (epizoda)

Příjemný dokument na České televizi z 16.5.2023, kde je možná ke shlédnutí v archivu. Holčičky na dívčím internátu před začátkem hodiny zaměřené na přípravu čaje cvičí spartakiádní skladbu mladší žákyně. Ale tento kurs by se mi hodil také. Obrazově je vidět, že Čína má jen 13 procent zemědělské půdy. Zemědělci zoufale vytvořili v horách na pěstovaní rýže terasy. Mladí zdrhli do měst. Václav Cílek na přednášce říkal, že stačí výkyv  úrody v důsledku změn klimatu, Čína koupí v zahraničí potraviny, globální ceny vyletí nahoru a chudí budou mít hladomor.

Moby Doc (2021)

Na koncertu Mobyho jsem byl kdysi dávno v Praze Holešovicích v Pražské sportovní hale, dnes Fortuna aréně. Elektronickou hudbu moc nemusím, ale koncert byl multižánrový, protože Moby je všestranný a mimořádně talentovaný. Pamatuji se, jak v závěru zahrál i čisté techno. Hudební dokumenty miluju a tenhle byl pěkný dárek od České televize Artu. Je osobnější, než typické hudební dokumenty. A podivný. Je to stejně zmatený film se sureálními tóny jako jeho tvůrce. Náhled za jeviště do Mobyho uměleckého procesu a na jeho démony, který nevzbudí moc sympatií. Jeho filosofování je jalové, což se dá od člověka milujícího povrchní elektronickou hudbu očekávat. Dokument je spíšed o jeho dlouhé cestě k přijetí své vlastní nevýznamnosti. Jeho introspekce či dokonce autopsychoanalýza  s přítomnou tragikou , ironií cynismem. Přesto k plnému portrétu Mobyho nedojde. Moby vydal i knižní autobiografii, kde popisuje krátký vztah s herečkou Natálií Portmanovou když jí bylo 18 let. Uvádí, že se cítí lépe sám než ve vztahu. Nemá žádné děti i když je heterosexuál. Je vegan a vlastní veganskou restauraci, což dokument nezmínil.

Po kolejích Novým Zélandem (2022) (TV film)

Moc hezká projížďka vlakem speciálními vyhlídkovými vozy a komentovaná prohlídka od severu na jih Nového Zélandu s úžasnými leteckými výhledy na televizi Prima Zoom. Nevěděl jsem, že krávy milují ovoce kivi a mají ho jako bombóny. V úžasu jsem se ptal a kde jsou draví, babičkožraví vlci developeři? Možná na ostrov nedostali vízum.

Polární putování s Petrem Horkým - Epizoda 5 (2023) (epizoda)

Pěkná parodie na období totality a fašismu. Manželka Petra hovoří a nepsané manželské smlouvě, kde "signovala" vyjímku kdy o vánocích nemusí být doma a tou je Antarktida. Na vysvětlenou nestor Kratochvíl v učebníci Manželského a rodinného poradenství se zmiňuje o vědomé a nevědomé manželské smlouvě. Je to nepsaná dohoda zahrnující očekávání partnera. Složky  jsou verbalizovaná, vědomě neverbalizovaná a nevědomá. Týká se úspěch, moc, sex, využití volného času, peníze, děti, vztahy k přátelům. Potřeby partnerky jsou zdravé a realistické, neurotické a konfliktní. Psycholog má klientům zformulovat neuvědomované složky smlouvy - jeho protichůdné potřeby, vystihnout nerealistická uspokojení. V narušených manželstvích mají jeden či oba potřeby, které nebyly uspokojeny v dětství.  V závěrečných radách Petra jsem nevěděl, že cestovatelé nosí v termosce také slané polévky.

Hubert Krejčí - Smrt divadlu! (2023) (TV film)

Prostřednictvím "mluvících hlav" jeho kolegů se postupně vynořuje originální postava. Osobní život jako většina divadelníků asi moc neměl.  https://www.ceskatelevize.cz/porady/15257993086-hubert-krejci-smrt-divadlu/

Odvrácená strana Hollywoodu 2 (2021) (TV film)

Šílený příběh z militantní země jak se z amerického snu stala noční můra, kdy zemřou na rakovinu hlavní hvězdy filmu. Odškodnění dostalo jen sedm tisíc lidí i když tedy mohli dostat rakovinu ne z ozáření, ale kvůli silnému kouření. Dokument na České televizi Artu.

Hodinový manžel (2021)

Tichý malý film o mužských vztazích. Okouzlující humorný přístup o výzvách jak přijmout druhého. Není to typ komedie, při které se budete smát nahlas, ale vykouzlí vám úsměv. A příjemně si uvědomíte jistý druh lidského chování. Senior mladíka nesnáší částečně kvůli rasismu, ale hlavně že z principu nenávidí změny. Postavy mají přirozený šarm a charisma. Dávám jen 40 procent, protože postupně se z toho pro mě stávala monotónní frustrační komedie, kterou bylo obtížné sledovat.

Poslední přírodní ráje - Vodopády Iguaçu - pokladnice biodiverzity (2021) (epizoda)

Dokument na České televizi o jedné z nejbohatších biodiverzit v Jižní Americe. Vodopády velmi přitahuji z neznámého důvodu turisty. Místní domorodci pečují o les kvůli tradici předků, takže jim tam nemohou vlítnout japončíci s motorovkama. Devadesát procent původního Atlantického lesa, který byl dvakrát větší než Francie bylo odlesněno a ponechán byl jen u vodopádů, které vydělávají prachy od 2,5 milionu turistů ročně. Zvířata tu přežila proto, že je turisté chtějí vidět a jsou výdělečná. 80% procent vodopádu je na argentinské straně a 20% na straně brazilské.