Afrika (2013) (seriál)

Zdalo sa mi, že dokument predkladá iba zaujímavosti, až drobnosti, ktoré sa nevošli do predchádzajúcich Planet Earth a Life a viac by mu svedčal komplexnejší prístup v predstavovaní tohto krásneho kontinentu. Na to ale serie pes, keďže každý jeden záber je až gýčovo dokonalý, a človek sa tu jednoducho musí opájať obrazmi. Technicky (a esteticky) ide o najdokonalejší dokument, aký som kedy videl, kde spomeniem svoje tri osobné momenty. Tým prvým je súboj žiráf v 1.dieli, ktorý je natočený s westernovým nádychom (vynikajúci nápad), ďalším je závod o život strieborných saharských mravcov, kde ide o každú sekundu a celá scéna je podfarbená fantastickou hudbou (5.diel), a nakoniec - vidieť v 4.dieli hodovacie orgie, kde sa na jednom mieste kŕmia húfom rýb delfíny, žraloky, uškatce, suly, a vráskavec, bol jeden z mojich najväčších filmových vizuálnych zážitkov. Attenborough a BBC sa opäť raz prekonali. 10/10

Domek z karet (2013) (seriál)

10/10. Platinová tehla, ktorá sa vyníma medzi súčasným seriálovým štrkom. Je to čistá filmárčina, od vynikajúcich hereckých výkonov, cez brilantný scenár, až po istú réžiu. Spomína sa tu výborný Spacey, ale pochvalu zaslúži aj Robin Wright, tej som veril každý jeden pohyb, nejak tak si totiž predstavujem typ úspešnej ambicióznej ženy (a podobne ako jej manžel aj ona je tu hnusná mrcha, ktorá na nič a nikoho neberie ohľad). A hoci Underwoodovi jeho ťahy niekedy vychádzajú až príliš ľahko a po jednom jeho čine stratil u mňa aj tú poslednú štipku sympatií, ide o najpríťažlivejší seriál poslednej doby, ktorý mi veľmi dobre sadol. Inak by som celkom rád videl, čo by sa stalo, ak by sa Frank Underwood dostal do Westerosu, lord Baeliš by mal v jeho osobe veľkú konkurenciu :)

Gravitace (2013)

Cuarón v Potomkoch ľudí ukázal, že je režisérsky priekopník, ktorý chce posúvať technologické hranice filmu, a tu to rozhodne potvrdil. Kto na to nebol v kine, rozhodne urobil chybu, pretože iba tam sa môže dostaviť ten zvláštny pocit, akoby človek bol vo vesmíre spolu s nimi (dopomáha tomu aj pasujúce 3D). Odstupom času uznávam, že tých nešťastí tam bolo trochu veľa, zážitok mi to ale pri pozeraní vôbec nerušilo. Veľmi pôsobivá je scéna, kedy je Bullock v polohe ľudského plodu, Clooney je opäť veľký sympaťák, a začínam netrpezlivo očakávať, čo pre nás Cuarón vymyslí nabudúce. 10/10

Hobit: Šmakova dračí poušť (2013)

Pri tomto dieli úplne chápem výčitky, že kniha je o niečom úplne inom, že delenie na 3 filmy je zbytočné, že sa to s akciou preháňa podobne ako v Kongovi, a postava Tauriel je zbytočná. Ale mňa to celé aj tak mimoriadne bavilo, pretože ten tolkienovský svet ma stále pohltí a mne sa nechce z neho odchádzať. Najlepší moment filmu je jednoznačne boj Gandalfa so Sauronom. 10/10

Iron Man 3 (2013)

S kamarátom, s ktorým som bol na to v kine, sme sa viac-menej zhodli na tom, že WTF scén a nelogických vecí bolo v tomto filme až príliš veľa, aj keď nejaká katastrofa to zase nie je. Úvodná pesnička ma maximálne dobre naladila, ale potom to už celé išlo dole z kopca. Celá zápletka s brutálne rýchlou regeneráciou, pričom vás nerozhodí ani riadny výbuch, po ktorom sa veselo bavíte ďalej, mi prišla riadne divoká, komix nekomix. Trochu reality navyše by neuškodilo, keďže prvé dva diely sa niesli aspoň v akom-takom realistickom duchu. Nedotiahlo sa to ani s tými výskumami na vojakoch, tam by som čakal viac informácií od filmu. Starkove "záchvaty" detto, inak bolo potrebné to tam vôbec dávať? Útok oblekov na konci by mal byť zdrvujúci, ale v záujme toho, aby to bolo akčné, si s tými niekoľkými padouchmi vôbec nevedia poradiť a mozog signalizuje - ďalšia blbosť. Potom sú tu tie megatrápne veci, ako napríklad "hláška": Ten oblek vám sekne, pán prezident. Ach jo. Dračí dych Guya Pearcea. Ach jo. Gwyneth Paltrow sa na konci zmení v superhrdinku. Ach jo. Nový obleček Iron Mana z predajne potrieb pre kutilov a jeho mimoriadne ľahké vniknutie do sídla Mandarina. Ach jo. Ohňostroj... Ach joo, snáď stačí, prejdem k tomu lepšiemu z filmu. Predovšetkým Starkove hlášky, ktoré sú asi najlepšie v celej sérii, a tiež Ben Kingsley, ten pobavil dosť. Film je tiež dobre natočený, pasáž s malým chlapcom mi prišla celkom fajn, a tentokrát mi nevadil ani exrežisér v roli Starkovho asistenta. Ale inak (zatiaľ) najhorší Iron Man. 6/10

Jack a obři (2013)

Na štvrtú hviezdičku to vytiahol sympaťák McGregor (oveľa väčší ako samotný Jack, ktorého postava je sympatická tiež, len ten herec mi tam vôbec nesedel), a veľmi chutná princezná. Inak je to ničím neurážajúca rozprávka, v ktorej som čakal, že vzhľadom na režisérovo meno nebude iba sucho odrozprávaná. Na druhej strane celkom potešilo vidieť konečne film, kde je typický rozprávkový kráľ, zabalený v hermelínovom plášti a rytieri okolo neho statočne bojujú za neho a za kráľovstvo. 7/10

Já, padouch 2 (2013)

Oproti jednotke o dosť slabšie (agentka je taaaaakto otravná), veľa ale zachraňujú Mimoni, bez ktorých by film bol polovičný, podobne ako Doba ľadová bez Scrata. 6/10

Kick-Ass 2 (2013)

Nevadí mi, že na rozdiel od jednotky sa to berie dosť vážne a nadsádzky výrazne ubudlo, príbehu to naopak celkom prospieva, avšak má to priveľké množstvo debilných kecov o tom, či je správne alebo nesprávne byť superhrdinom, skrátka dilema Petera Parkera v tom najotravnejšom podaní. Druhá výčitka smeruje k tomu, že pokiaľ sa to Wadlow pokúša odľahčiť nejakým vtipom, veľmi to nefunguje, možno akurát s čestnou výnimkou žraloka. Tretia, posledná, a najzávažnejšia vec, ktorá mi nesedela, bolo množstvo násilia, ktoré sa snaží režisér podať "vtipne" a "cool", no vôbec mu to nevychádza. Zaujímavé, že v prvom dieli mi táto vec nevadila, tam to ale bolo prezentované veľmi originálnym spôsoom. Film je celkom svižný a ako pokračovanie to vlastne nie je zlé, k Vaughnovej jednotke to má kvalitou ale veľmi ďaleko. Suma sumárum, za tento priemerný výsledok teda viním Wadlowa ako scenáristu, nie ako režiséra. 6/10

Liberace! (2013) (TV film)

Podobný prípad ako iný z nových Soderberghových filmov - Magic Mike. Bezchybne zrežírované, celé to aj napriek dlhšej stopáži uplynie ako voda, opäť je to o netradičnej téme, a herecké výkony tomu nasadzujú korunu. Soderbergh je podľa mňa veľmi nedocenený režisér, aspoň tu na csfd, keďže nejak príliš veľa zo štvorčekov pri jeho vynikajúcich filmoch má modrú farbu (tento je síce výnimka, ale hodnotenie by si zaslúžil určite vyššie), jeho posledné snímky ma veľmi tešia, a uvažujem o pridaní si ho medzi obľúbených režisérov, aj kvôli tomuto filmu. 10/10

Mama (2013)

Je to asi tak na 6/10, ale pri hororoch hodnotím predovšetkým to, či som sa bál, alebo nie - a tu som sa bál mimoriadne kvalitne. Pri niektorých scénach som radšej obracal hlavu preč, aby som radšej nevidel, čo na mňa vyskočí - čo u mňa značí veľkú pochvalu filmu, a v hodnotení to musím zohľadniť. Nech žijú kvalitné duchárske horory, ako tento. 10/10