Hra (1997)

Je docela pozoruhodné, jak moc se mi tenhle film líbí, když vezmu v potaz, že jde o thriller, který mi vlastně vůbec nepřijde "thrilling". Pod Fincherovou taktovkou je to prostě navzdory tomuto nedostatku a značně diskutabilnímu zakončení skvělá zábava. Jo a Sean Penn jakožto bratr Michaela Douglase je jedno z nejlepších castingových rozhodnutí všech dob. 7/10

Lidé pod schody (1991)

Sympaticky ujetý horor, do nějž jsem se v první polovině bezhlavě zamiloval, jen abych v té druhé, podstatně slabší polovině zase hezky vystřízlivěl. Místy doopravdy děsivá a zvrácená podívaná působí v kombinaci s občasným poťouchlým humorem a dětským hrdinou sypajícím cool hlášky značně nesourodě. Pomáhá však, že ten dětský hrdina (jehož křestní jméno je ještě divnější než jeho přezdívka) je překvapivě doopravdy celkem cool a sympatický, na čemž má zásluhy hlavně Brandon Quintin Adams, který podává velice solidní herecký výkon... jen mi přišlo, že v nejvypjatějších scénách nepůsobil nikdy dostatečně vyděšeně. Kdyby to bylo o patnáct minut kratší, dost by to nejspíš pomohlo, takhle už to ke konci působilo strašně repetitivně a Everetta McGilla jsem se pak už fakt nebál, když s ním neustále vyjebával malej kluk. Na závěr bych chtěl zmínit, že mi úvod s tarotovými kartami připomněl Cléo od pěti do sedmi, a rozhodl jsem se předpokládat, že to byl Cravenův záměr. Jo a asi bych měl jako fanoušek Twin Peaks napsat nějakej vtípek typu: "Páni, Ed a Nadine se po odstěhování z Twin Peaks nějak zvrhli!" Tak. Napsal jsem ho. Slabších 7/10

Divadelní tábor (2023)

Vtipný, aktuální (ne tématicky, ale vyjadřováním postav a celkovým vibem), občas trochu otravný, ale záměrně. Konec se mi líbil tak moc, že bych nejradši hvězdu přidal, ale chvíli prostě trvalo, než se to rozjelo. Molly Gordon se mi zamlouvá čím dál tím víc. "Camp isn't home, or is it kinda?"🎵 8/10

Fargo - Season 1 (2014) (série)

Po téměř deseti letech jsem se vrátil k první sérce Farga, a je to pořád absolutně úžasná podívaná. Když jsem ji viděl poprvé, neznal jsem ještě vůbec filmy bratří Coenů, a teď mi, po letech strávených obdivováním jejich filmografie, tenhle seriál místy přišel trochu jako imitace... Ale pořád je to imitace natolik zdařilá, že ji nemůžu nemilovat. Obzvlášť, když je Lorne Malvo nepochybně jedním z nejlepších záporaků všech dob, napříč všemi médiemi. A Billy Bob Thornton podává jeden z nejlepších hereckých výkonů, co jsem kdy viděl. Freeman je taky boží, a vývoj jeho postavy je strhující, ale Thornton je tak přesvědčivej, že bych mu prodal vlastní duši, kdyby mě o to požádal. 10/10

David Lynch: Život v umění (2016)

Trochu naštve, že to vlastně skončí ve chvíli, kdy Lynchova filmařská kariéra teprve začíná, ale mám po shlédnutí pocit, že svého oblíbeného režiséra zase chápu o trochu líp, takže nemůžu být nespokojen. Jeho tvorba byla vždycky o kontrastu temnoty a světla, dobra a zla - a myslím, že za to může z velké části kombinace jeho idylického dětství v Boise a pozdějších let v pochmurné Philadelphii, z jeho vyprávění to tak aspoň rozhodně vyznívá. Taky jsem až doposud nikdy nevěnoval tolik pozornosti jeho malbám, a teď bych si nejradši hned nějaký obraz pořídil a pověsil v pokoji. Jinak chápu, že Lynchův styl vyprávění může leckomu připadat jako bezpředmětně blábolení, ale já bych ho dokázal poslouchat bez přestávky celé hodiny, ať už mluví o čemkoli. Měl bych víc tvořit. 8/10

Cool Girl! (2023) odpad!

Z velké části jen úsměvně naivní, otřesně napsaná a obsazená, komicky melodramatická, hodinu a půl dlouhá reklama, která nejspíš příliš nezaujme ani svou cílovou skupinu diváků, protože ti nejsou při sledování schopni udržet pozornost déle, než dvacet vteřin... Rozuzlení dějové linky s Anet a Oldou ale zanechalo extrémně nepříjemnou pachuť - Kokot Olda zničehonic začne obviňovat svou kamarádku z toho, že ho bere jenom jako svýho poskoka nebo gay kamaráda, i když ve skutečnosti byl celou dobu jejich vztah vyobrazen prostě jako normální přátelství, a Olda nikdy nebyl schopnej sesbírat odvahu k tomu, aby dal jakkoli najevo, že by chtěl, aby se ten vztah vyvinul v něco jinýho. Pak Olda Anet zachrání před jedním z porotců soutěže, co jí zničehonic v backstagi začne sexuálně obtěžovat, načež zase nasraně odkráčí, jako kdyby to byla její chyba, že se do té situace dostala. No a skončí to tím, že se mu Anet omluví prostřednictvím srdceryvné klavírní balady, a dají se dohromady. FUCK OFF. Nebudu tvrdit, že je kvůli tomu tenhle film přímo problematickej, to by ho asi někdo musel brát aspoň trochu vážně, ale tenhle "proč holky nechtějí hodný kluky jako jsem já, jenom hajzly" narativ je extrémně toxickej a rozhodně by neměl být vyobrazován v kladném světle. Sorry, Jeremy, ale natočils absolutní sračku.

Vetřelec ³ (1992)

Vím, že Fincher by se mnou nesouhlasil, ale jako někdo, kdo nemusel tenhle film natočit, můžu říct, že je podle mě celkem dobrej. Plešatá Sigourney je hard as fuck. 7/10

Šílenci z Manhattanu (2007) (seriál)

Je toho hodně, co bych mohl k tomuhle seriálu napsat, mohl bych vychválit téměř každý herecký výkon a každý technický aspekt filmařského řemesla, básnit o tom, jak dokonale se mu daří vykreslit dobu, v níž jsem nežil, nebo se pokusit v několika větách vystihnout tu lahodnou kombinaci pocitů, které ve mě dokáže probudit jediný záběr... Ale nějak nemůžu odolat nutkání zrecyklovat prostě svůj dvouslovný komentář, který jsem napsal k Six Feet Under, protože sem se hodí ještě víc: Hodně nevěry. 10/10

Šílenci z Manhattanu - Série 7 (2014) (série)

Jedna z nejslabších sérií, ale pořád z velké části fantastická podívaná a hlavně zcela uspokojivé zakončení. Firemní záležitosti mě tady už začínaly místy trochu nudit a na dějové lince se servírkou Dianou bylo pozitivní jen to, jak málo času si pro sebe ukradla... Ale jinak jsem byl velice spokojen s tím, co si Weiner pro všechny postavy přichystal, a po dokoukání poslední epizody jsem zakoušel přesně ty hořkosladké pocity, jaké člověk po dokoukání poslední série jednoho z nejlepších seriálů vůbec, zakoušet chce. Oblíbené epizody: Waterloo, Lost Horizon, The Milk and Honey Route 9/10

Nesmiřitelní (1992)

Westerny sice moc nemusim, ale tenhle mi neskutečně sedl, asi taky proto, že je to spíš trochu dekonstrukce těch klasických zástupců žánru. Část s English Bobem byla nejspíš lepší, než cokoli s hlavními hrdiny, ale bavilo mě to od začátku do konce. Momentálně pro mě asi nejlepší Clint, ale taky jedinej, co jsem viděl během posledních cca deseti let, takže to zas tak moc neznamená. 9/10