Captain America: První Avenger (2011)

MCU REWATCH 2024: U posledních tří filmů jsem se trochu podivoval nad zdejším překvapivě vysokým hodnocením, tady mi zase přijde překvapivě nízké. Jakože jo, je to taková americká propaganda, ale nevím, co jiného byste od Kapitána Ameriky čekali. Hlavně je to prostě v porovnání s těmi předchozími třemi kousky solidní film s dobře napsaným scénářem, kvalitní prací s postavami a uspokojivým závěrem. První polovina je víceméně perfektní, v druhé to začne místy lehce zadrhávat, ale nic příliš vážného. Prostě půvabná, sympaticky naivní, skvěle obsazená retro komiksovka a zároveň parádní uvedení Kapitána do MCU. A Haley Atwell jako Peggy Carter je dost možná můj největší MCU crush. 7/10

Volver (2006)

Milé, vtipné, smutné, lehce bizarní. Další extrémně solidní Almodóvar, do nějž jsem se úplně nezamiloval, ale s chutí si ho někdy dám znova. 8/10

Zóna zájmu (2023)

V kinosále byla zima a měl jsem hlad, a to nebyly jediné dva faktory, které ze shlédnutí učinily poměrně nepříjemný zážitek. Efektivní film se silnou myšlenkou, jsem rád, že jsem ho viděl, zároveň bych ho nechtěl sledovat ani o minutu déle. Kdybych si z nějakého prapodivného důvodu musel vybrat, jestli se radši znova podívám na tohle nebo na Cool Girl, zvolil bych bez zaváhání novodobou klasiku Jeremyho Tichého. 7/10

Thor (2011)

MCU REWATCH 2024: Uf, ty začátky byly pro MCU krušné. Až se člověk musí divit, kam to postupně dotáhli. První Thor je docela nudná, vizuálně převážně ošklivá podívaná se spoustou úplně nadbytečných postav, kterou zachraňuje pár povedených scén (všechno okolo kladiva) a chemie mezi Hemsworthem a Portman. Začátek na Asgardu je fakt za trest, po přesunu na Zem začne být příběh zábavnější (i když jde jen o takovou tu stokrát viděnou klasiku). Zdejší hodnocení mě zase trochu překvapuje, a fakt mě nepotěšilo, když jsem si pročítal komentáře, a zjistil jsem, že většina stejně hodnotících uživatelů jsou rasisti, kterým hlavně vadil černý Heimdal. Mě spíš vadilo to blond obočí. Jo a proč je proboha každej třetí záběr dutch angle? 4/10

Oddělen (2011)

Skoro se až člověk po dokoukání cítí provinile za to, jak kdysi opovrhoval vlastními učiteli. Skoro. 8/10

Iron Man 2 (2010)

MCU REWATCH 2024: No, ve srovnání s Incredible Hulkem sice vypadá Iron Man 2 jako masterpiece, ale jinak to teda žádná sláva není. Oproti prvnímu dílu je tenhle hrozně nesoustředěný, snaží se o trochu moc věcí najednou, a nakonec vlastně nedosáhne skoro ničeho. Justina Theroux jako herce miluju, ale netuším proč mu byl svěřen scénář k tomuhle filmu. Ne, že by odvedl úplně katastrofální práci, zajímavých nápadů a solidních scén se tady pár najde, ale nějak prostě nedrží pohromadě. Navíc celý film mi přijde tak nějak strašně spokojený sám se sebou, pořád mi o sobě říká, jak je cool, aniž by se v něm často doopravdy něco cool dělo. Tony je tady přehnaně nesympatický a scény mezi ním a Pepper, které byly jednou z nejlepších částí jedničky, výrazně ztratily na zábavnosti. Balanc mezi pasivní agresivitou a opravdovou náklonností tady není prostě už tak delikátně vyvážen. Rourke i Rockwell mají jako záporáci svoje momenty, ale nakonec oba tak nějak ustoupí do pozadí a celý film v závěru prostě vyšumí do prázdna. Takže prostě nic extra no. Jo a je zajímavé, že hned takhle brzo začíná mít MCU problémy s návazností jednotlivých filmů - v potitulkovce Hulka mluvil Tony o Avengers z nějakého důvodu s postavou Williama Hurta, v tomhle filmu se Fury snaží naverbovat jeho... 6/10

Neuvěřitelný Hulk (2008)

MCU REWATCH 2024: Hned měsíc po skvělém Iron Manovi byl do kin vypuštěn neuvěřitelně špatný Neuvěřitelný Hulk. Popravdě si nejsem jistý, jestli by vůbec bylo možné natočit doopravdy skvělý film o Hulkovi, myslím že líp funguje jako vedlejší postava. Rozhodně by ale šlo natočit něco lepšího než tohle (i verze od Ang Leeho je lepší). Postavy bez jakéhokoli náznaku osobnosti, děj, který zvládá být zároveň neskutečně stupidní a nesmyslný i trestuhodně nudný, a k tomu naprosto otřesné dialogy. Většinu zdejších herců mám rád, ale tady jsou všichni hrozní, protože z toho materiálu, s nímž pracují, by nic pořádnýho nevyždímal ani Daniel Day-Lewis. Chemie mezi Nortonem a Tyler absolutně nulová. A pořád tam hraje nějaká strašně vážná, epická nebo dojemná hudba, která jako by mi říkala, že sleduji to nejdůležitější, nejsrdceryvnější drama všech dob... Zatímco ve skutečnosti sleduju absolutní píčovinu. Jo a Hulk vypadá hrozně. Pravděpodobně pořád ještě nejhorší film v celém MCU, což je docela příjemná představa - to nejtěžší mám za sebou. Ale možná mě něco překvapí. Tak jako mě překvapilo zdejší hodnocení tohohle filmu. 2/10

Průšvih (1992)

Roztomile divný film, který sice v konečném důsledku moc silný dojem nezanechá, ani toho moc neřekne, ale kouká se na něj sakra dobře. Krásně to vypadá, Buscemi hraje nezaměstnaného wannabe režiséra, spousta podivných momentů a nápadů, na chvíli se ukáže i Jim Jarmusch, what's not to love? Film si každopádně pro sebe krade Seymour Cassel, jehož jsem doposud vůbec neznal, a rozesmál mě tady snad každou replikou a gestem. Jeho poťouchlá, entusiastická energie je prostě nesmírně nakažlivá. Kdybych dostal korunu za každý malý nezávislý film, v němž Steve Buscemi hraje režiséra, který se snaží navzdory četným překážkám natočit vlastní malý nezávislý film, měl bych dvě koruny, což není moc, ale je zajímavé, že se to stalo dvakrát. 8/10

Iron Man (2008)

MCU REWATCH 2024: O fenomén, jimž bývalo MCU, jsem v posledních letech víceméně úplně ztratil zájem, a rozhodně nejsem sám. Nejenže posledních několik projektů mě (až na pár výjimek) buď zklamalo nebo ani vůbec nenalákalo k shlédnutí, dokonce jsem začal pochybovat, jestli by i ty filmy, které jsem kdysi považoval za totální bangery, dnes v mých očích obstály. Můj vkus se přece jen od dob největší marvelovské slávy dost podstatně změnil. A tak mě napadlo vrátit se na úplný začátek, připomenout si staré dobré časy, doplnit si některé mezery, prostě projet všechny filmy jeden po druhém a opět tak prožít všechny vzestupy i pády tohoto kinematografického titána. Dost možná budu tohoto rozhodnutí ještě litovat, dost možná to brzo vzdám nebo aspoň začnu jednotlivé filmy prokládat čím dál tím větším počtem filmů lepších, a pořád jsem se ještě nerozhodl, jestli se hodlám podívat i na všechny seriály, abych měl opravdu ucelený obrázek (to je představa, která mi docela nahání husí kůži)... Je mi prostě jasné, že tahle cesta bude ještě komplikovaná. Rozjezd byl ale parádní. Prvního Iron Mana jsem naposledy viděl možná už před víc než deseti lety, a i když jsem si pořád pamatoval hodně zásadních momentů, nebyl jsem si jistý, jak moc se mi bude po letech líbit. Po prvních pár minutách se ale jakékoli pochybnosti rozplynuly a já si jen užíval tuhle svěží jízdu. RDJ je v téhle roli fakt nenahraditelný a hned od začátku ví přesně, jak ji ztvárnit. Gwyneth Paltrow zase exceluje v roli Pepper (jejich společné scény patří mezi ty nejlepší) a Jeff Bridges funguje až překvapivě dobře jako záporák - mezi ty nejpamětihodnotnější se sice nezařadí, ale pořád je to prostě dobrý herec hrající postavu s jasně definovanou motivací a vztahem k hlavnímu hrdinovi (což se o velké části záporáků z MCU moc říct nedá). Hlavně se mi ale na Iron Manovi líbí, že prostě funguje jako samostatný film, trochu pomrkávání a naznačování věcí budoucích tady sice je, ale pořád je to ucelený příběh, který si může užít i kdokoli, kdo s komiksem nemá žádné zkušenosti. Taky docela skvěle vypadá (anonymní šedivost a plochost s přílišným spoléháním na cgi nás teprve čeká) a má prostě svou vlastní osobnost. Jinými slovy, nemůžu se fakt dočkat toho co mě čeká za nějakých dvacet filmů :) Akční scény jsou tady pro mě snad nejslabšími částmi, což je na jednu stranu u komikosvého filmu trochu problém, na druhou stranu to ale v tomhle případě spíš vypovídá o zábavnosti příběhu a kvalitě hereckých výkonů a dialogů (i když se tu najdou nějaké zastaralé transfobní vtipy), takže si nemůžu moc stěžovat... Prostě fakt parádní film, který se celkem poprávu stal senzací. No nic, jsem si jist, že další film, co mě čeká bude minimálně stejně dobrej, kterej, že to vlastně byl...? Ou. Incredible Hulk, jo? Eeeh... No, uvidíme... 8/10