Riaru: kanzen naru kubinagarjú no hi (2013)

Je to dosť dobrá mierne romanticky ladená psychologická sci-fi dráma. Má veľmi dobrý príbeh o mužovi, ktorého milovaná priateľka sa pred rokom nečakane pokúsila o samovraždu, pričom skončila v kóme, čomu nedokáže pochopiť a zmieriť sa s tým a preto súhlasí, aby sa stal súčasťou experimentálnej lekárskej metódy, pomocou ktorej sa dokáže na čas dostať do jej podvedomia. A tak sa v tomto stave snaží urobiť všetko preto, aby zistil dôvody jej konania a pomohol jej. So spracovaním som spokojný, síce myslím, že potenciál bol ešte o trochu väčší, keďže mám pocit, že sa tu toho vlastne ani až tak moc neudeje a niekoľko prvkov sa mohlo trochu upraviť, hlavne ten samotný plesiosaurus mi prišiel trochu nadbytočný a bol by som radšej, keby ho nahradili niečím pre tento žáner vhodnejším, ale tým tieto čiastočné zápory vlastne aj končia. Obe hlavné postavy sú dostatočne zaujímavé a tak som im fandil, aby im to vyšlo, po celý čas sa to nesie v takom príjemne pomalom tempe, získala si ma aj tá atmosféra, kvôli ktorej z filmu vyžaruje pokoj, ale zároveň aj taká príchuť depresie. Rovnako ma bavilo aj to hľadanie pravdy, či už v skutočnosti, ale aj v jej podvedomí a určite musím pochváliť, že aj napriek tomu sci-fi prvku s prechodom do cudzieho podvedomia je to podané tým reálnejším štýlom. A v poslednej tretine sa dej začne uberať nečakaným smerom, z ktorého mám ale rozporuplné pocity, keďže na jednej strane som chcel niečo iné, ale zároveň aj toto má niečo do seba a bavilo ma to až do konca. Takže žánrovo je to takmer výhradne dráma, romantika tu nemá prakticky žiadny priestor, sci-fi je tiež len na tej základnej úrovni a tá jedna akčná scéna na tom tiež nič nemení. S hereckým obsadením som nadmieru spokojný, ideálny hlavný hrdina, skvelá Haruka Ayase, tentoraz v nekomediálnej úlohe, ale stále ma bavila rovnako, poteší aj postava doktorka a inak tu už vlastne nikto nemá viac priestoru, skôr sa jedná len o pár takých epizódnych postáv. Réžia a technická stránka sú na tom dobre, vizuálna stránka je až na tú zvláštnu jazdu autom úplne ideálna, pričom aj tá jedna akčná scéna je aj napriek svojej nadbytočnosti kvalitne zvádnutá, ale aj tak najväčším kladom je rozhodne atmosféra, tá to ťahá hore. Takže som spokojný, potenciál nebol využitý úplne, ale aj tak som dostal prakticky presne to, čo som čakal a aj som chcel, keďže v tomto type filmu sa dá toho pokaziť viac než dosť, čo sa tentoraz našťastie nestalo. 74%

Mina moonbanggoo (2013)

Je to celkom dobrá komédia. Má dosť dobrý príbeh o výberkyni daní, ktorej sa v poslednej dobe vôbec nedarí, rožišla sa s priateľom. klienti jej robia problémy, otec, s ktorým má odmerané vzťahy skončil v nemocnici, pričom ešte k tomu narobil dlhy a navyše dostane aj nútené dvojmesačné voľno v práci. Práve kvôli dlhom chce predať malý otcov obchod a aby zvýšila jeho cenu, predsa len sa rozhodne vrátiť do svojho rodného mesta, aby ho na nejaký čas otvorila a tu si zvyká na nový spôsob života, zoznamuje sa s novými detskými zákazníkmi a navyše stretáva aj svojho starého známeho, ktorý tu tiež práve prišiel pracovať ako učiteľ. Spracovanie je na tom dobre, dej je síce dosť odlišný, ako to na prvý pohľad vyzerá, očakával som veľký priestor pre zmierovanie s otcom, zvykanie si na život v novom prostredí a samozrejme romantická línia s mladým učiteľom, čo tu nakoniec nemá či už žiadny, alebo len minimálny priestor, ale v konečnom dôsledku si aj tak nemôžem sťažovať. Hlavná hrdinka je veľmi dobrá, kvôli čomu si ma získala už v tradične dynamickom úvode, kedy sa kazí všetko, čo sa len dá, ale bavili ma prakticky všetky zásadné postavy, pričom najväčší priestor tu má nakoniec vzťah s deťmi, ktoré sú našťastie dostatočne zaujímavé a majú svoj priestor. Sadlo mi aj samotné prostredie obchodu, keďže väčšina filmu sa odohráva hlavne v ňom a jeho okolí, k tomu čiastočná premena hlavnej hrdinky, nejaké tie spomienky z detstva a ešte viacero slušných prvkov, napríklad súperenie s učiteľom na hracom automate. A tak sa tu je stále na čo pozerať. Čiastočným sklamaním je skôr to, že ako komédia to nie je dostatočne vtipné, tých skutočne dobrých momentov je tu len pár a ani po dramatickej stránke to nie je až tak kvalitné, ako by mohlo, ale keďže mi sadlo aj toto prevedenie, nemám s tým väčší problém. Herecké obsadenie je na tom dobre, dvojica hercov, ktorých vždy rád vidím, či už Choi Gang-Hee v hlavnej úlohe alebo Bong Tae-Gyu ako učiteľ sú tu úplne ideálni a k tomu viacero slušných vedľajších postáv, hlavne tie výraznejšie deti. S réžiou a technickou stránkou som spokojný, vizuálna stránka a atmosféra mi sadli, len ako som spomínal, ešte by to chcelo trochu výraznejšieho humoru a emócií. Takže stále sa to dalo ešte trochu doladiť, ale aj tak som spokojný, Happiness For Sale je presne ten typ filmu, ktorý vždy zdvihne náladu, nesklamú ani herci a vizuál a tak nemám dôvod hodnotiť horšie. 71%

Čtenář tváří (2013)

Je to nadpriemerná historická dráma. Má dosť dobrý príbeh o veľmi schopnom čitateľovi z tváre, ktorý len na základe pohľadu vie o človeku povedať takmer všetko dôležité, ale aj tak žije pokojným životom v ústraní so svojim švagrom a synom. Všetko sa zmení, keď ho navštívi vplyvná žena, ktorá mu ponúkne spoluprácu v hlavnom meste, s čím aj súhlasí a vďaka svojim schopnostiam si tu rýchlo získava vplyv a novým známych, medzi ktorými je aj jeden z najvýznamenších mužov. Lenže všetko sa pokazí, keď práve ten začne túžiť po moci. Spracovanie je ale iba priemerné, ešte spočiatku som mal z toho dosť dobré pocity, všetky zásadné postavy pôsobia dostatočne zaujímavo, tématika čítania z tváre ponúka hlavne v tomto období slušný potenciál, ktorý sa aj pomerne darí využívať, nájde sa tu niekoľko zaujímavých scén, kde hlavný hrdina spoznáva klady, ale aj zápory svojho nového života a navyše sa to nesie v takej slušnej odľahčenej atmosfére. Ale po tej prvej tretine to už na dlhý čas upadne, dej sa začne uberať nie práve najideálnejším smerom, pričom mi to už ani neprišlo dostatočne zaujímavé, väčšina postáv ma už prakticky prestala zaujímať, odľahčenosť sa vytratí, tempo sa spomalí a dokonca o samotné čítanie z tváre tu už úplne prestane ísť. Až záverečná fáza je opäť lepšia a prišlo mi to až prekvapivo dramatické, ale na väčšiu spokojnosť už je trochu neskoro. Takže po stránke žánrov je to hlavne samotná historická dráma, k tomu trochu humoru v prvej fáze a pár akčných sekvencií, ale iba takých štandardných, takže pre potreby filmu to účel splní, ale tým to aj končí. S hereckým obsadením som veľmi spokojný, ale čiastočným sklamaním sú ich postavy. Môj veľký obľúbenec Song Kang-Ho je stále dobrý, ale toto je asi jeho najslabšia postava, Lee Jung-Jae v úlohe budúceho panovníka je na tom podobne, tiež mi neprišiel tak výrazný, ako v iných svojich úlohách, k tomu Kim Hye-Soo, ktorá má ale viac priestoru len v prvej tretine a ešte plno známych tvárí vo vedľajších úlohách. A čo sa týka réžie a technickej stránky, v prvom rade chválim vizuálnu stránku, interiéry, kostýmy, kamera, to všetko je výborné, ale sklamal ma prístup k postavám a ani ma to nedokázalo plnohodnotne vtiahnuť. Na tento film som bol dosť zvedavý a nakoniec som skôr sklamaný, keďže hlavne tá stredná fáza by potrebovala výrazne upraviť, ale zase ani zlé to určite nebolo. Face reader je aj tak stále nadpriemerný film s mnohými kladmi a ešte mu časom šancu dám, keďže mám pocit, že potom to už bude lepšie. 61%

Nevyřízený účet (2013)

Je to celkom dobrý akčný thriller s Jasonom Stathamom. Má dosť dobrý príbeh o bývalom agentovi, ktorý bol počas poslednej akcie prezradený a tak sa so svojou dcérou presťahuje do malého mestečka, kde už chcú žiť pokojným životom. Lenže tu sa dostáva do problémov s miestnym drogovým výrobcom a jeho ľuďmi, ktorý má nanešťastie kontakty aj na človeka, ktorého bývalý agent dostal a pripravil o syna a tak musí znovu bojovať o život seba a svojej dcéry. Spracovanie nie je zlé, ale dalo sa z toho získať aj viac. Zápletka ako celok pôsobí veľmi dobrým dojmom, keďže tu sú až dva moje obľúbené výrazné žánrové prvky, či už schopný muž s bojovou minulosťou, ktorý prichádza na vidiek, kde mu robia problém miestni, ale aj bývalý agent, ktorého identita je prezradená a tak musí čeliť problémom z minulosti, kvôli čomu ma to už na začiatku začalo veľmi baviť, ale potom to už predsa len trochu upadne. Aj takto sa na to pozerá dobre a napríklad ten vzťah s dcérou mi prišiel ako výrazný klad, ale napríklad taký dôležitý prvok, ako dôvod, kvôli ktorému sa hlavný hrdina zapletie s hlavným záporákom mi prišiel úplne mimo, čo môj dojem dosť narušil a určite by to chcelo aj postatne dynamickejšie prevedenie, tu som len celý čas čakal, kedy sa to naplno rozbehne, ale to sa prakticky nestane. Akcie je tu priemerné množstvo a nie je zlá, ale mohla byť aj o niečo lepšia. Súboje majú slušnú choreografiu a síce sú dosť zostrihané, ale cítiť, že kvôli tomu, aby boli dynamickejšie, čo sa aj podarilo a navyše pôsobia aj správne surovo. Okrem toho sa tu nájde aj pár slušných prestreliek a naháňačiek, ale opäť je tu hlavným problémom dĺžka. Chcelo by to nejakú dlhšiu akciu a najlepšie zloženú z niekoľkých fáz, toto je opäť len o tom, že hlavného hrdinu obkľúči skupina protivníkov a za okamih je koniec, čo ma veľmi mrzí. Ale aj tak sa na ňu pozerá dobre a poteší hlavne zneškodnenie protivníkov na benzínke, súboj so zviazanými rukami alebo aj útok zabijakov na dom. Herecké obsadenie je veľmi dobré, ale čiastočný problém mám s niektorými postavami. Jason Statham je tu výborný, presne tento typ postáv mám v tomto žánri veľmi rád, bavila ma aj jeho dcéra, ale James Franco sa pre hlavného záporáka vôbec nehodí a ženské duo, teda Winona Ryder a Kate Bosworth mi prišli nadbytočné. Ale poteší aj pár vedľajších postáv, ako Clancy Brown alebo Frank Grillo. Réžia a technická stránka sú na tom dobre, páči sa mi vizuálna stránka, oceňujem aj výber prostredia, tu nemám problém. Takže mrzí ma, že nemôžem dať lepšie hodnotenie, kladov je tu dosť, ale chcelo by to viac akcie, dynamickejšie prevedenie, alebo aspoň lepšiu motiváciu hlavného záporáka. Ale aj tak u mňa prevládajú kladné pocity, síce posledný Redemption bol podstatne lepší, ale stále ma to bavilo viac, než ľubovoľný film so Stathamom za posledné roky. 66%

Mooseowoon iyagi (2012)

Je to celkom dobrý poviedkový horor. Má dobrý príbeh o študentke, ktorá je unesená nebezpečným zabijakom a ten chce, aby mu rozprúdila krv tým, že mu porozpráva hororové príbehy, inak ju zabije. A tak sa tu nájdu štyri poviedky, prvá o dvoch deťoch, ktoré čakajú doma na svoju matku, ale do bytu sa chce dostať neznámy muž a navyše je tu aj duch, druhá o letuške, ktorá počas letu musí čeliť brutálnemu vrahovi, keďže sa mu podarilo zneškodniť sprevádzajúcich policajtov, tretia o mladej žene, ktorá sa chystá vydať za úspešného muža, lenže jej nevlastná sestra mu ho chce prevziať, v čom ju podporuje aj matka, pričom ani muž nie je úplne nevinný a štvrtý o osádke sanitky, ktorá v zóne nákazy, kde sa nakazení menia na nemysliacich zabijakov vezme matku s dcérou, lenže práve tá je nakazená a tak sa musia rozhodnúť, čo ďalej. Spracovanie je celkom slušné, poviedky sú nadmieru rozmanité, takže poteší viacero hororových subžánrov, svižné a nápadité a dokonca mi prišli aj dosť vyrovnané. Prvá ma zaujala hlavne nečakanou kombináciou dvoch typov zla, nebezpečného muža s neznámou motiváciou a ducha, pričom obidva mali svoje scény, ktoré ma dosť potešili, ale aj celkovo mi to prišlo dejovo dosť slušne prepracované s pár dobrými prekvapeniami (70%). Druhá je síce najpriamočiarejšia, ale bavila ma najviac, jedine kulisy mi prišli trochu lacnejšie, než by bolo vhodné, ale aj tak slasher na palube lietadla je výborný nápad, ktorý sa aj podarilo dobre využiť, ideálna dvojica hlavných súperov, niekoľko slušných úmrtí, toto ma dosť bavilo (75%). Tretia má toho s hororom spoločného najmenej, no to mi vôbec neprekáža, potenciál bol síce o trochu väčší, ale aj tak mi to prišlo až prekvapivo originálne a nápadité a k tomu ešte to finále, v plnohodnotnej filmovej verzii by som chcel najviac vidieť práve túto poviedku, pretože práve v jej prípade tá krátka dĺžka uškodila najviac (70%). A štvrá mi príde najslabšia, zombie tématiku mám rád a tu je tiež celkom dobre zvládnutá, ale chýbajú tu nejaké zaujímavejšie scény a zároveň ma ani moc nezaujímalo, ako sa to skončí (65%). Čo sa týka hereckého obsadenia, známych tvárí je tu síce len pár, ale aj tak mi postavy prišli úplne ideálne, hlavne letuška a vrah z druhej poviedky, deti z prvej, ale aj kompletné obsadenie tretej. Réžia a technická stránka sú na tom dobre, jedine tie kulisy lietadla mi moc nesedeli, ale inak som dosť spokojný, vyniká hlavne slušná atmosféra v prvej a vizuálna stránka v tretej poviedke. Takže celkovo som rozhodne spokojný, žiadna poviedka ma síce úplne nenadchla, ale bavili ma všetky a hlavne tie prvé tri boli na pomery poviedok dosť kvalitné. 70%

Mi mefahed mezeev hara (2013)

Je to dosť dobrý komediálne ladený kriminálny thriller z izraelskej produkcie. Má veľmi dobrý príbeh o vytrvalom detektívovi, ktorý verí, že brutálnym vrahom malých dievčat je hlavný podozrivý, miestny učiteľ, čo ale nikto nevie dokázať a tak sa to rozhodne ukončiť po svojom. O učiteľa má ale záujem aj otec poslednej obete a tak sú nútení spojiť svoje sily a dostať z neho priznanie a informáciu o ukrytej hlave dievčaťa, ale nie všetko im vychádza podľa plánu a navyše dochádza aj k pochybnostiam, či je podozrivý skutočne ten pravý. So spracovaním som nadmieru spokojný, zápletka síce pôsobí úplne klasicky, ale v tomto prípade je podaná predsa len trochu inak. Aj napriek tomu, že dej sa približne polovicu času odohráva v jednej pivnici sa tu je stále na čo pozerať, keďže všetky zásadné postavy a vzťahy medzi nimi sa vydarili, dokonca to pôsobí aj trochu originálne a nepredvídateľne, čo ma teda v tomto žánri dosť prekvapilo, no hlavne bezchybne fungujú oba smery, ktoré si tvorcovia zvolili. A tak viaceré scény majú takú nepríjemnú zlovestnú atmosféru a mimo nich je tu zase výrazná príchuť čierneho humoru, ktorý to ťahá výrazne hore. A k tomu som mal ešte celý čas pocit, že kvalita ide síce pomaly, ale aj tak neustále len hore s tým, že už úvod ma bavil, takže tu sa nenájde nič, čo by ma nudilo a finále sa skutočne vydarilo. Čo sa týka žánrových zložiek, násilie síce nie je až tak výrazné, ale aj tak sa tu nájde pár drsnejších momentov, ktoré potešia, no prednosť tu má predsa len ten humor, ktorý je perfektný, či už dialógy medzi postavami, zapojenie novej postavy do mučenia a plno skutočne dobrých scén, bavil som sa výborne. Herecké obsadenie je na tom dobre, nájdu sa tu síce len štyri, päť výraznejších postáv, ale všetky mi prišli charakterovo a aj herecky pre potreby filmu úplne ideálne, takže tu nemám čo vytknúť. A spokojný som aj s réžiou a technickou stránkou, má to zaujímavú vizuálnu stránku, no hlavne dobre fungujú oba spomínané smery, takže nemám problém. Big bad wolves je teda veľmi príjemné prekvapenie, výborný scenár, zaujímavé postavy, dobrá atmosféra a skvelý humor, takže sa určite oplatí pozrieť. 78%

Guang hui sui yue (2013)

Je to celkom dobrá historická dráma. Má dosť dobrý príbeh o obyvateľoch jednej malej dediny s prevažne bojovou minulosťou, ktorú ale nechali dávno za sebou a tak už chcú žiť len pokojným životom, pričom kvôli svojmu presvedčeniu medzi seba prijmú slušného muža na úteku. Lenže o neho stojí aj skupina banditov podporovaných skorumpovanou armádou, ktorým ide o cisárske zlato a nezastavia sa pred ničím, ani zabíjaním nevinných. A tak si dedinčania uvedomujú, že jediným spôsobom, akým to zastaviť a pomstiť sa je zaútočiť a definitívne zničiť podstatne silnejšieho protivníka. Spracovanie je celkom slušné, dej je síce úplne priamočiary, za čo môže aj krátka dĺžka, ale v tomto type mi to aj celkom sedí. Úvod ideálne zoznámi so všetkými dôležitými stranami a ich cieľmi, ale keď sa už dej plnohodnotne presunie do dediny, tak sa to ešte vylepší, keďže je tu plno zaujímavých výrazných postáv, ktoré si ma získali. A tak tu síce po celý čas nič neprekvapí, ide to v očakávanom smere, ale hlavne, že sa tu stále niečo deje, je tu plno zaujímavých momentov, napríklad upálenie farára, je tu komu fandiť a výborné tempo si to udrží až do konca. Akcie je tu pomerne dosť a celkom sa mi páči, ale stále mohla byť ešte o niečo lepšia. Tvoria ju prevažne veľkolepejšie akcie, takže boje niekoľkých desiatok protivníkov a síce určite mohla byť nápaditejšia a drsnejšia, keďže tu sa nenájde snáď ani jeden moment, na ktorý by sa dalo spomínať, ale svoj účel to splní, je slušne natočená a pozerá sa na to dobre. Herecké obsadenie sa mi páči, jedine ma trochu mrzí, že sa tu nenájde žiadny plnohodnotný hlavný hrdina, ktorý by to dokázal utiahnuť aj sám, prípadne nejaký majster bojových umení, ale zase je tu plno známych tvárí ako Eric Tsang, juhokórejská posila Yu Oh-Seong, Michael Wong prekvapivo v úlohe farára, poteší aj cameo takých hercov ako Simon Yam alebo Ti Lung a k tomu ešte plno zaujímavých postáv ako šéfovia oboch záporných skupín, mladý pár a podobne. Čo sa týka réžie a technickej stránky, rozpočet viditeľne nebol najväčší, keďže viaceré scény pôsobia lacnejšie, než by bolo vhodné, ale aj tak mám pocit, že z neho získali maximum, inak to má slušnú vizuálnu stránku, výprava tiež nie je zlá a tak na ten žánrový priemer to bez problémov stačí. Takže keby tu bol aspoň jeden výraznejší hlavný hrdina, prípadne trochu lepšia akcia, určite by som hodnotil aj lepšie, ale aj takto som spokojný, páčilo sa mi to a po dlhšej dobe zase čínsky historický film v klasickom štýle, v ktorom nejde o žiadne intrigy. 68%

Young Detective Dee: Rise of the Sea Dragon (2013)

Je to nadpriemerný kriminálny historický fantasy filmy, ktorý je prequelom obstojnej jednotky. Má pomerne dobrý príbeh o ambicióznom mladíkovi, ktorý prichádza do hlavného mesta, kde sa zoznamuje s miestnym úradníkom a zisťuje, že došlo k útoku záhadného morského netvora, ktorý zničil loďstvo. Lenže sa dostáva do problémov s mocnou kráľovnou, kvôli čomu je aj uväznený, ale aj tak chce vyriešiť záhadu s monštrom a zachrániť miestnu kurtizánu. No na tejto dlhej ceste ho čaká mnoho problémov. Spracovanie je ale iba priemerné, určite musím oceniť, že sa tu stále niečo deje, takže aj počas tejto výrazne nadpriemernej dĺžky tu nie je moc možností sa nudiť, ale zároveň si ma to ani nedokázalo až tak moc získať. Postavy nie sú dostatočne zaujímavé, aby som im skutočne fandil a dej je síce slušne prepracovaný, ale obsahuje až príliš moc výrazných prvkov ako morské moštrum, kurtizána, jedy, ľudský netvor, banditi, k tomu rôzne intrigy na cisárskom dvore a podobne a tak som mal skôr pocit, že tam tvorcovia chceli mať všetko, pričom ja by som viac ocenil, keby tam nechali nanajvýš polovicu, keďže aj tak ma skutočne zaujímalo len to morské monštrum a problémy s cisárovnou, bez zvyšku by som sa s ľahkosťou obišiel, ale pozerať sa na to rozhodne dá. Až posledná tretina mi už prišla zaujímavejšia, hlavne kvôli tomu, že sa dej konečne sústredí hlavne na to moštrum a tu sa už je na čo pozerať. Akcie je tu celkom dosť a nie je zlá, ale aj tak mám z nej skôr také rozporuplné pocity. Je rozmanitá, nápaditá a miestami aj prekvapivo veľkolepá, keďže okrem komornejších súbojov sa tu nájdu aj rozsiahle sekvencie, obzvlášť s monštrom, lenže mi prišla až moc digitálna. A na to doplatili hlavne súboje, štýl wu xia mám celkom rád a aj choreografia je v poriadku, lenže miesto drôtov si vypomáhajú efektami, čo je neporovnateľne horšie a tak vlastne súboje boli tým lepšie, čím mali menej takýchto efektov, pričom sa tu ale aj tak nenájde žiadny, ktorý by ma výraznejšie zaujal. A tak najlepšie sú rozhodne scény s monštrom, obzvlášť dlhé finále na mori je až prekvapivo vydarené. Herecké obsadenie je iba priemerné, Mark Chao je síce celkom dobrý herec, ale nemá na to, aby utiahol takýto rozsiahly projekt, Andy Lau z predchádzajúceho dielu je úplne iná kategória. A tak vlastne iba Corina Lau ako cisárovná mi prišla úplne ideálna a poteší aj postava kurtizány, ktorá ale nemá moc priestoru. Čo sa týka réžie a technickej stránky, až na niektoré triky, ktoré by potrebovali výrazne doladiť je vizuálna stránka bez problémov, páči sa mi výprava, kostýmy a aj tie scény s monštrom, ale tým to asi aj končí, je to jednoducho len blockbuster. Takže určite nie som sklamaný, keďže aj predchádzajúci diel považujem len za lepší priemer, ale aj tak mám pocit, že to mohlo byť o niečo lepšie. Vymeniť hlavného hrdinu, doladiť efekty, vypustiť niektoré z tých výrazných prvkov a v súbojoch sa vrátiť ku klasikému wu xia štýlu a mohol to byť blockbuster, na ktorý by sa dalo pozerať aj viackrát. Takto je to len obstojný film na jedno pozretie, nič viac, nič menej. 60%

Paparoti (2013)

Je to dosť dobrá čiastočne hudobne ladená dráma. Má vydarený príbeh o učiteľovi hudby na škole v jednom malom mestečku, ktorý od riaditeľa dostane príkaz, aby do svojej triedy prijal nového študenta, nádejného speváka, čo sa mu ale moc nepáči, keďže mladík má povesť problémového študenta, patriaceho do gangu a navyše už s ním má aj svoju skúsenosť. Ale čoskoro si predsa len uvedomuje, že mladík nielen nie je až taký zlý, ako si o ňom myslel, no hlavne má výnimočný hlas, pričom ho spev skutočne baví a tak to spolu predsa len skúsia. So spracovaním som dosť spokojný, film si ma získal už od úplného začiatku, obe hlavné postavy sú výborné, či už samostatne, za čo môžu aj ich osobné problémy, ale hlavne spoločne, kde je skutočne radosť pozerať na ten ich celkový prístup a vzájomné pohŕdanie, ktoré sa samozrejme pomaly mení, ale sadlo mi aj všetko ostatné. Jedine ma trochu mrzí, že po výbornej prvej polovici to na nejaký čas trochu upadne, keďže dej sa nevyberie práve najideálnejším smerom, ale to je našťastie len dočasné a zvyšok filmu je opäť úplne ideálny. A navyše až na tú tretiu štvrtinu sa to po celý čas nesie vo výbornej atmosfére a tak je to skutočne veľmi príjemný zážitok. Takže mi to sadlo aj žánrovo, jedine dramatická stránka mi príde trochu nevyrovnaná, väčšinou sa vydarila, ale pár scén mi po tejto stránke moc nesadlo, no inak nemám čo vytknúť, nájde sa tu aj dosť humoru, ktorý síce je trochu zvláštny a prišiel mi aj trochu samoúčelný, keďže by sa to ľahko obišlo aj bez neho, ale to mi neprekáža, keďže som sa bavil viac než dobre, napríklad scéna s donáškou jedla bola výborná a chválim aj samotné hudobné vystúpenia, moc ich nie je, ale všetky majú to správne čaro. S hereckým obsadením som veľmi spokojný, výborné hlavné duo v zložení Han Suk-Kyu, ktorý je tradične skvelý, ale o moc nezaostáva ani Lee Je-Hoon a k tomu viacero vydarených vedľajších postáv, hlavne riaditeľ, alebo spolužiačka. Réžia a technická stránka sú výborné, až na pár detailov, ako spomínané niektoré scény po dramatickej stránke tu nemám čo vytknúť, skutočne vysoká kvalita. Takže jedine tá tretia štvrtina trochu narušila inak bezchybný dojem, ale aj tak sa mi to veľmi páčilo, výborný film. 78%

Fake Fiction (2013)

Je to dosť dobrá rodinná dráma. Má celkom dobrý príbeh o talentovanom kúzelníkovi, ale povahovo nie práve najlepšom človeku, ktorý od bohatého muža dostane za úlohu pripraviť nezabudnuteľný trik, za čo ho v prípade úspechu čaká veľká finančná odmena, no hlavne do jeho nezodpovedného života vstúpi malé dievča, ktoré utieklo zo sirotčinca a tvrdí, že on je jej otcom. A tak si s problémami k sebe predsa len pomaly nachádzajú cestu a pripravujú veľkolepý trik. Spracovanie sa mi páči, síce ešte spočiatku som mal z toho skôr len také priemerné pocity a hlavný hrdina ma moc nebavil, ale aspoň z toho bolo cítiť do budúcna nejaký potenciál a našťastie sa to aj potvrdilo. A tak po tej prvej polhodine si ma to už pomaly začalo získavať, obe hlavné postavy sú už bez problémov a tak som im skutočne fandil, aby im to vyšlo, či už v rodinnej, ale aj pracovnej línii, nesie sa to vo veľmi príjemnej atmosfére a poteší aj pár výborných scén, napríklad s policajtom alebo bankomatom. Jedine ma v priebehu trochu sklamalo, že ten očakávaný veľkolep trik už nie je nič originálne, dokonca je to jeden z najslávnejších trikov Davida Copperfielda, kvôli čomu sa ten prvok prípadného očakávaného prekvapenia stratil, ale keďže toto nemá v konečnom dôsledku pre film žiadny význam a to záverečné vystúpenie je v úplne inom štýle, ako som čakal, nie je to žiadny problém. Takže spokojný som aj po stránke jednotlivých žánrov, dramatická stránka je úplne ideálna, rovnako nesklamú ani humorné momenty a kladný dojem mám aj z tej kúzelníckej tématiky. Herecké obsadenie je na tom dobre, Xu Zheng v hlavnej úlohe, výborná postava dcéry a poteší aj tých pár vedľajších postáv, obzvlášť manažérka. S réžiou a technickou stránkou som nadmieru spokojný, slušná vizuálna stránka, výborná atmosféra a pár scén malo veľmi príjemné čaro. A veľkým plusom je aj hudba, tá sa mi veľmi páčila. Takže až na ten vlažný úvod som dosť spokojný, páčilo sa mi to. 74%