Blesk (2011)

Je to celkom dobrý krimi thriller s Jasonom Stathamom. Má dosť dobrý príbeh o drsnom detektívovi, ktorý so svojim novým partnerom pátra po brutálnom sériovom vrahovi policajtov, ktorý ohrozuje celé oddelenie a nezastaví sa pre ničím. Spracovanie je celkom dobré, ale až tak moc s ním nie som spokojný. Celý čas je to príjemné pozeranie a zaobíde sa bez nejakého skutočne slabého miesta, ale na krimi thriller je to až príliš priamočiare, vrah je známy už po chvíli a celá krimi rovina je na tej najjednoduchšej úrovni, chcelo by to nejaký zvrat, aspoň niečo, čo by prekvapilo. Akcie je tu veľmi málo, ale je celkom slušná. Pôsobí drsne a je aj príjemne krvavá. O súbojoch sa ani moc hovoriť nedá, sú tu dve ručné akcie, ale sú krátke a prakticky bezvýznamné, likvidácie policajtov sú pomerne obyčajné, ale aspoň jedna rozhodne zaujme a k tomu sa tu nájde jedna perfektná likvidácia o chodník. A poteší aj dlhá pešia naháňačka. S hereckým obsadením som spokojný, Jason Statham vo svojej typickej polohe, kde sa celý čas tvári drsne a potešia viaceré slušné hlášky, Paddy Considine ako jeho veľmi zaujímavý partner a toto duo ťahá film do slušného nadpriemeru a síce záporák mi až tak moc nesadol, ale občas dokáže zaujať. Réžia a technická stránka ma v ničom nesklamali, pre tento typ filmu splnili štandard. Aby som dal lepšie hodnotenie, tak by musel mať Blitz buď lepší scenár alebo viac akcie, ale sklamaný nie som, dostal som približne to, čo som aj čakal. 65%

Sniper (2002)

Je to priemerný thriller s Wesley Snipesom. Má zaujímavý príbeh o mužovi, ktorý prišiel o dcéru zastrelením a tak si doslova vezme na mušku vysokopostavenú ženu v zbrojárskej firme, ktorá musí ostať na určenom mieste, inak ju zastrelí, pričom chce, aby sa všeobecne začalo premýšľať o zákonoch umožňujúcich jednoduché získanie strelnej zbrane. Spracovanie ma ale až tak moc nezaujalo, nie je zlé, film nie je problém dopozerať, ale tento zaujímavý námet dokáže skutočne zaujať možno tretinu filmu, potom je to už prakticky stále to isté bez nejakej gradácie. Akcie je tu minimum, tvorí ju prakticky len niekoľko výstrelov z odstreľovacej pušky, pričom len minimum zasiahne aj nejakého človeka, zväčša policajta, takže tu nie je moc o čo stáť. Herecké obsadenie nie je zlé, viac priestoru majú len Wesley Snipes a Linda Fiorentino, pričom obaja sú celkom dobrí, ale pre Snipesa je to predsa len jedna z najhorších úloh. Réžia a technická stránka sú len obyčajným štandardom. Sniper je čisto priemerný film na jedno pozretie, ktorý neurazí, ale nemá nič, čím by mohol výraznejšie zaujať. Objektívna kvalita film- 50%, film sa páči mne na 53%.

Agent z Hong Kongu (2001)

Je to celkom dobrý akčný film s Jackie Chanom, ktorý patrí medzi jeho priemerné filmy. Má dosť dobrý príbeh o obyčajnom predavačovi, ktorý sa od právnika dozvie, že jeho otec je bývalý kórejský špión a tak sa po jeho smrti spolu s vecami, ktoré mu zanechal vydá do Turecka po dedičstvo, ale to zahŕňa aj úplne novú drogu a tak po ňom začne ísť miestna mafia. Spracovanie nie je zlé, síce film aj napriek krátkej dĺžke má pomerne pomalé tempo a niekoľko zbytočných scén, ale aj tak ani trochu nenudí a dobre sa naň pozerá. A za to všetko môže hlavne fakt, že toto nie je akčná komédia ako je pri Chanovi zvykom, humoru je tu minimum, film viac pôsobí ako dráma a výrazná časť filmu má takú smutnejšiu atmosféru. Akcie je tu priemerné množstvo a je aj celkom dobrá, ale ničím výnimočná. Samotných akčných scén je dosť a prichádzajú približne v pravidelných intervaloch, ale skoro všetky sú krátke. Choreografia súbojov po stránke bojových umení je príliš jednoduchá, ale oživuje ich mnoho zaujímavých prvkov a nápadov ako použitie defibrilátorov, boj bez oblečenia alebo spôsob odviazania sa. A okrem súbojov je tu aj viacero naháňačiek, či už s dopravnými prostriedkami alebo bez nich. Najviac sa mi páči celá naháňačka od úteku z kúpeľov, cez boj bez oblečenia až po skvelý spôsob oblečenia sa. A záverečná akcia v štýle Kobry 11 je celkom dobrá, ale zbytočne moc dlhá. S hereckým obsadením som spokojný, okrem Jackieho Chana potešia aj príjemné ženské postavy. Réžia mohla byť aj trochu lepšia, no nesklame a technická stránka je veľmi dobrá, pričom poteší aj dobrý výber lokalít. Agent z Hong Kongu na pomery Jackieho Chana nie je ničím výnimočný film, od jeho najlepších filmov má ďaleko, ale aj tak je to slušná akčná zábava, ktorá je aj tak lepšia ako takmer všetky Chanove americké filmy. Objektívna kvalita filmu- 63%, film sa páči mne na 72%.

Rytíři ze Šanghaje (2003)

Je to priemerná akčná komédia s Jackie Chanom, ktorá patrí medzi jeho horšie filmy. Má iba priemerný príbeh o čínskom šerifovi, ktorý sa dozvie o vražde svojho otca a tak vyhľadá svojho starého priateľa, aby mu pomohol a odcestujú spolu do Londýna, no zistia, že stoja proti niečomu veľkému, pláne pozabíjať kráľovskú rodinu, aby sa k moci dostal jeden z následníkov trónu. Spracovanie je celkom slušné, spočiatku film nepôsobí moc dobrým dojmom, ale príchodom do Londýna sa to výrazne vylepší, dej začne byť svižnejší, celkom nápaditý a s viacerými výbornými nápadmi, ktoré sa týkajú hlavne známych historických postáv ako Jack rozparovač alebo Arthur Conan Doyle, ale aj tak to nie je nič výraznejšie výnimočné, čo by skutočne stálo za pochvalu. Akcie je tu plno, ale zaujala ma len minimálne. Súboje síce majú prepracovanú choreografiu, množstvo nápadov, zaujímavých kaskadérskych kúskov a mnoho Chanových trademarkov, ale všetko to pôsobí až príliš detsky a nudne, že ma to vôbec nebaví. Takmer všetka Chanova akcia z tohto filmu je len o bezbolestnom využívaní okolitých vecí a nejaký priamy úder alebo kop do protivníka, čo má byť v podobných filmoch samozrejmosťou je tu doslova raritou. A tak sa mi páči iba súboj s Donnie Yenom, ktorý je už konečne normálny, len škoda, že aj krátky a občas nejaký zaujímavý kop predvedie aj Chanova filmová sestra Fann Wong a to je všetko. Humor je tu prakticky všadeprítomný a nie je úplne zlý, ale skutočne vtipná scéna je tu asi len jedna a tak teda spokojný byť nemôžem. Herecké obsadenie nie je zlé, Jackie Chan je tu slabý, jednoznačne jeden z jeho najhorších výkonov po všetkých stránkach, Owen Wilson je taký ako vždy, takže nesklame a najlepšou postavou na celom filme je aj na minimálnom priestore Donnie Yen, ktorý si na rozdiel od Jackieho Chana aspoň udržal svoju hrdosť. Réžia pôsobí úplne infantilne, ale technická stránka je výborná, na rozpočte sa nešetrilo a potešia aj niektoré zaujímavé kulisy. Ak mám tento film hodnotiť samostatne, tak je to celkom zaujímavý film so svižným príbehom, známymi hercami a peknými kulisami, takže nie je zlý, ale ako akčná komédia s Jackie Chanom nestojí za nič. Objektívna kvalita filmu- 60%, film sa páči mne na 54%.

Bojovníci ze Šaolinu (1978)

Je to úplne priemerný akčný kung-fu film s Jackie Chanom, ktorý patrí medzi jeho najhoršie filmy. Má nie až tak zaujímavý príbeh o mladom bojovníkovi, ktorý putuje s mimoriadne vzácnou knihou obsahujúcou osem krokov hada a žeriava, po ktorej túžia všetci bojovníci z oblasti a urobia všetko preto, aby ju získali. Spracovanie je aj pre svoju kategóriu len úplne obyčajné, teda spočiatku ešte dokáže trochu zaujať, ale potom už funguje len zo zotrvačnosti, takže sa dá bez problémov dopozerať, ale dejovo už nemá čo zaujať. Akcie je tu množstvo, opäť je to jeden z tých filmov, kde sa jeden súboj s končí a druhý už pomaly začína, ale je len pozerateľná. Na všetky súboje sa celkom dobre pozerá, ale väčšina z nich pôsobí stereotypne bez nejakého výnimočnejšieho prvku. Výnimkou je prvý súboj v reštaurácii, ktorý má dobrú choreografiu a viacero výborných gymnastických prvkov a celkom slušný súboj proti ozbrojencom. Čo sa týka hereckého obsadenia, tak okrem Jackieho Chana zaujme už len Nora Miao a tým to končí. Réžia a technická stránka sú slabé, štýl tohto režiséra nemám rád. Drak z chrámu Shaolin je iba priemerný film, ktorý sa raz dá bez problémov pozrieť, ale fanúšikovi žánru nemá čo ponúknuť. Objektívna kvalita filmu- 42%, film sa páči mne na 52%.

Pátrací eso 2 (1998)

Je to priemerný akčný film s Gary Danielsom. Má celkom dobrý príbeh o lovcovi odmien, ktorý v blízkej budúcnosti, kedy kvôli nákaze množstvo ľudí vymrelo musí chrániť ženu svojho zavraždeného brata, pretože v sebe nosí protilátky a jedna zločinecká organizácia, ktorá má jeho brata na svedomí ju chce dostať. Spracovanie ale nie je moc dobré, zaujímavosť všetkých prvkov tohto príbehu je potlačená na najnižšiu hodnotu, takže tu ani dejovo nie je o čo stáť, ale aspoň je to správne svižné, takže film nenudí. Akcie tu nie je až tak moc, čo je škoda, keďže je dosť dobrá. V prvej polovici sa nájdu tri súboje, ktoré síce majú pomerne jednoduchú karate choreografiu, ale sú skvelo natočené, pôsobia tvrdo a navyše často protivníci končia nárazom o nejaký rozbitný predmet. Škoda, že v druhej polovici je už len akčné finále, ktoré tvorí len obyčajné postrieľanie väčšiny protivníkov, pričom je tu dokonca aj vykrádaný John Woo, samozrejme v neporovnateľne horšom prevedení a ešte priemerný finálny súboj. Najviac sa mi páči prepadnutie v byte a akcia v nevestinci. Herecké obsadenie nie je moc zaujímavé, okrem výborného Garyho Danielsa, ktorý je tu v najlepšej forme už nikto nestojí za zmienku. Čo sa týka réžie, tak Isaac Florentine je prvotriedny akčný režisér, takže súboje zvládol skvelo, ale tento film mal väčší potenciál, hlavne týkajúci sa postapokalyptickej doby, ale tu už réžia nefunguje a technická stránka tiež moc nezaujme, pár prvkov poteší, ale hlavne kulisy pôsobia príliš nízkorozpočtovo. Kvôli výborným súbojom a svižnosti sa Cold harvest oplatí pozrieť, ale iba raz. Objektívna kvalita filmu- 46%, film sa páči mne na 57%.

Hříšníci a svatí (2010)

Je to veľmi dobrý akčný krimi film. Má dosť dobrý príbeh o drsnom detektívovi, ktorý spolu so svojim novým partnerom dostane za úlohu vyšetriť sériu záhadných vrážd a čoskoro si uvedomujú, že stoja proti mimoriadne nebezpečnej skupine profesionálov. A navyše za svoje nekompromisné metódy má aj sám problémy s nadriadenými. So spracovaním som veľmi spokojný, síce o nejaké zvraty alebo výraznejšie prekvapenia tu vôbec nejde a navyše páchatelia sú známi už čoskoro, takže ani kriminálna línia nie je až tak výrazná, ale s tým nemám najmenší problém. Už od začiatku som cítil, že toto bude film pre mňa, za čo môže aj perfektná prezentácia hlavnej postavy v úvodnej policajnej akcii, celá zápletka je podaná výborne, takže sa je stále na čo pozerať, záporáci si rozhodne vedia získať rešpekt, ich surový spôsob mučenia sa teda často nevidí a celkovo je tu plno výborných situácií a prvkov, že si ani nemám na čo sťažovať. A poteší aj vydarený záver. Akcie je tu pomerne dosť a je skvelá. Tvoria ju hlavne prestrelky, ktoré sú perfektne natočené, s dostatočným počtom zabitých, sú surové, nekompromisné a práve až na ten vyšší počet zabitých aj úplne realistické po vizuálnej, ale aj technickej stránke. Je to doslova ukážkový film, kde postavy používajú zbrane prirodzene, menia zásobníky po vystrieľaní reálneho množstva munície a ani zásobníkov nemá nikto nereálny počet, po minutí pár zásobníkov samopalu prichádza na rad pištoľ. A navyše je tu priam úchvatná prehliadka zbraní, takže priaznivci ručných zbraní si tu rozhodne prídu na svoje. Jediný menší zápor je pomerne stereotypné prostredie ich odohrávania, väčšinou to je len nejaký opustený rodinný dom s priľahlým okolím, ale všetky klady to zatienia. A okrem prestreliek poteší aj jeden vydarený súboj proti skupine protivníkov, ktorý tiež pôsobí realisticky. Ani nedokážem vybrať tú najlepšiu, všetka akcia je prvotriedna. S hereckým obsadením som veľmi spokojný, Johnny Strong bol pre mňa neznámy, ale svoju úlohu zahral perfektne, nechýba mu charizma, v akcii je úplne prirodzený a mám slabosť pre postavy stvárňujúce mužov zákona, ktorí aj tak nikoho nezadržia, ale zločincov radšej strieľajú a bez náznaku emócií dávajú poslednú guľku ešte aj ťažko zraneným a bezbranným zločincom. A k tomu ešte mnoho slušných hercov vo vedľajších úlohách ako Tom Berenger alebo Sean Patrick Flanery a výborní záporáci, či už Costas Mandylor ako ich vedúci, ale aj radoví. Réžia a technická stránka sú v rámci svojej kategórie skutočne vynikajúce, samozrejme vidno, že sa nejedná o žiadny vysokorozpočtový film, ale to mi vôbec neprekáža, má to správnu surovú atmosféru, slušný vizuál a prvotriedne zvládnutú akciu, takže si nemám na čo sťažovať. Pôvodne som vôbec nevedel, čo od takéhoto filmu môžem očakávať, ale som mimoriadne spokojný, zaujímavý príbeh, perfektný hlavný hrdina, výborní protivníci a k tomu jedny z najlepších prestreliek, aké som v americkej produkcii vôbec videl. Výborný akčný film, ktorý ma aj po niekoľkých pozretiach ani trochu neomrzel. 82%

Smrtonosná past (1988)

Osemdesiate roky patrili svalovcom, v neskoršom období sa do popredia začali dostávať aj majstri bojových umení, ale ešte pred ich koncom hladinu akčného žánru poriadne rozvírila aj Smrtonosná pasca a jej John McClane. Prišla snaha akčného hrdinu poľudštiť a pojať to celé čo najviac realisticky, čo sa síce aj tak moc nevydarilo, ja jednoducho nikdy neuverím policajtovi, ktorý zneškodní celú skupinu žoldnierov a počas filmu to aj vidno. Je to zložené z nepravdepodobných situácií, aby hlavnému hrdinovi všetko vychádzalo a najlepšie na poslednú chvíľu, ale priznám sa, že je mi to úplne jedno, predsa len je to akčný film a hlavne poriadne vydarený. Umiestniť dej do uzavretého priestoru bol skvelý nápad a film síce nemá dynamické tempo, ale zato sa môže pochváliť perfektným scenárom, ktorý to nielen vynahradzuje, ale aj povyšuje nad väčšinu žánrovej konkurencie, takže je skutočne radosť pozerať na fungovanie policajta, ktorý je na všetko sám, cíti bolesť a má strach v takejto nepríjemnej situácii, ale predsa len sa musí protivníkom postaviť. Okrem skvelého scenára sa mimoriadne vydarili aj postavy, ktoré dostanú omnoho väčší priestor, než je bežné, ale práve vďaka tomu pôsobia ľudskejšie a prakticky ku všetkým sa dá vytvoriť vzťah. Bruce Willis zahral tohto akčného hrdinu vynikajúco, všetky tie jeho grimasy a hlášky nikdy neomrzia, k tomu sympatická manželka, policajt za vysielačkou, ktorý tu s hlavným hrdinom vytvoril zaujímavú dvojicu, funguje to medzi nimi, aj keď sa ešte nevideli a nespočet ďalších výborných vedľajších postáv. A o nič nezaostávajú ani záporáci, hlavne Alan Rickman, ktorý síce typovo nepatrí medzi môj obľúbený typ záporákov, ale vynahradzuje to skvelým herectvom, takže scény, v ktorých sa objaví si berie pre seba a jeho pravá ruka Alexander Godunov. Po akčnej stránke si v rámci možností nemôžem sťažovať, je skvelo natočená, vďaka čomu sú niektoré sekvencie aj dosť napínavé, technicky prvotriedna a aj celkom drsná. Súboje ma zaujali najmenej, toto vôbec nie je môj typ, ale predsa len im nemôžem uprieť zábavnosť, omnoho lepšie sú na tom prestrelky, ktoré síce kvôli snahe o realistickejšie pojatie nevynikajú množstvom zabitých, ale aj tak je na ne radosť pozerať, pričom všetky tie priestrely pôsobia efektne a k tomu množstvo ďalších doplnkových akcií, ako veľkolepé výbuchy alebo skok na požiarnej hadici. Tu sa aj ťažko vyberá to najlepšie, jednoducho vždy, keď sa strieľa, behá, skáče alebo niečo vybuchuje, tak sa je na čo pozerať. A režijne mi to v rámci žánru príde prakticky dokonalé, John McTiernan tu po všetkých stránkach odviedol vynikajúcu prácu. A ako bonus ešte tá vianočná atmosféra. Keď som bol mladší, tak ma Smrtonosná pasca síce dosť bavila, ale uprednostňoval som skôr iné žánrovky, ale hlavne v posledných rokoch mi táto séria poriadne prirástla k srdcu, Skvelý akčný film, ktorý sa dá pozerať stále a ja ho pozerávam každé vianoce. 88%

McBain (1991)

Je to priemerný akčný film. Má dosť dobrý príbeh o priateľoch z vojny vo Vietname, ktorí si už žijú svoje vlastné životy, pričom jeden z nich je súčasťou revolúcie za zvrhnutie vlády v Kolumbii, behom ktorej ale zomrie. A tak sa zvyšní priatelia zídu, aby jeho cieľ dokončili. So spracovaním ale nie som moc spokojný, dej síce celý čas dokáže udržať pozornosť, ale film má pomalé tempo, množstvo zbytočných scén a celé to pôsobí príliš naivne, takže ani to hlavné nie je tak dobré, ako by mohlo byť. Akcie tu nie je málo, ale nie je moc dobrá. Tvoria ju hlavne veľkolepé boje s množstvom zabitých, výbuchov a dopravných prostriedkov, ale sú nudne natočené, málo nápadité, bez skutočne zaujímavého momentu a rovnako ako celé spracovanie pôsobia tak nepríjemne naivne a umelo. A vrcholom je letecký súboj, ktorý je s prehľadom ten najhlúpejší, aký som kedy videl. Jediná celkom dobrá akčná scéna je prestrelka pri obchodníkovi s drogami. Herecké obsadenie je pomerne dobré, ale výber hlavnej úlohy je pre mňa záhadou. Christopher Walken síce je dobrý herec, ale tu nemá čo robiť. Je jednoznačne tým najhorším filmovým vojakom, čo som zatiaľ videl, vôbec ho nedokázal zahrať, všetky jeho gestá, pohyby, držanie zbrane sú ťažko nezvládnuté, pôsobia až parodicky. Dojem vylepšujú neporovnateľne lepší Steve James a Michael Ironside, ale nanešťastie nemajú moc priestoru. Réžia je slabá, film len kazí, ale aspoň technická stránka je slušná. McBain je obyčajný film na jedno pozretie, ktorý nenudí, ale pre akčného fanúšika nestojí za reč. Najbližšie má k Fifty fifty, série Rambo alebo aj Nezvestní v boji sú neporovnateľne lepšie. Objektívna kvalita filmu- 46%, film sa páči mne na 53%.

Ying hung ho hon (1987)

Je to dosť dobrá akčná dráma s Chow Yun-Fatom. Má vydarený príbeh o vplyvnom a čestnom mafiánovi, ktorému začne robiť problémy jeho bývalý partner a keďže nedá pokoj ani jeho blízkym a dostane ho do väzby, spolu s priateľmi sa rozhodne zakročiť. A to všetko v prostredí skorumpovaných mužov zákona a zradcov. So spracovaním som celkom spokojný, síce dej neponúka moc príležitostí pre akciu a je jej jasne nadriadený, ale moc to neprekáža, keďže je už od úvodu nadmieru zaujímavý, správne gradovaný a je tu mnoho postáv, ktoré si dokážu získať pozornosť. Akcie je tu málo, ale je na tom dobre. Prakticky celý film je tvorený len úplnými maličkosťami, ako likvidácia nejakého mafiána alebo jeden priemerný súboj, ale v poslednej tretine sa už nájde aj slušný útek pred políciou, no hlavne veľkolepé finále, čo predstavuje vystrieľanie a vyhodenie do vzduchu celého mafiánskeho sídla, kde nechýbajú desiatky zabitých. Herecké obsadenie je výborné, Chow Yun-Fat v hlavnej úlohe, Andy Lau a Danny Lee vo vedľajších, slušný hlavný záporák a ešte viacero známych tvárí v zaujímavých úlohách. S réžiou a technickou stránkou som nadmieru spokojný, aj napriek neúčasti Johna Woo film pôsobí dosť podobne, ale samozrejme o niečo horšie a pripomenie hlavne Lepšie zajtrajšky. Som dosť spokojný, síce sa jedná o úplne neznámy film Chow Yun-Fata, ale zbytočne, rozhodne stojí za pozornosť. Objektívna kvalita filmu- 72%, film sa páči mne na 74%.