Poslední šance (2021)

Natočiť akčný film na jeden záber, alebo aspoň sa tak tváriť si vyžaduje veľa talentu a chuti všetkých zúčastnených, tentoraz sa o to dokonca pokúsili v nízkorozpočtovej produkcii, zavolali si akčného herca, ktorý je na tom fyzicky veľmi dobre, aby to bol schopný zvládnuť a rád poteší svojich fanúšikov niečím predsa len trochu kvalitnejším, než je v tejto kategórii zvykom a nedopadlo to vôbec zle. Práve po tej technickej stránke som až prekvapivo spokojný, film skutočne vyzerá byť natočený v jednom zábere, ale aj keď sa to samozrejme nestalo, všetci sa tu pre takéto dlhé celky museli nadrieť, kamera je neustále plne prehľadná, samozrejme pokiaľ sa nejedná o chaos po explózii a podobne, kde je to zámerom a sníma sa to, čo sa aj má, tu nemám výhrad. A veľmi ma potešilo, že sa kamera nedrží stále tých istých postáv, ale často prebehne aj inde, hlavne k záporákom a toto bol dobrý nápad a hneď aj tá akčná sekvencia pôsobí zaujímavejšie, než by bola v bežnom prevedení. Zápletka je samozrejme len ten úplný základ, štvorčlenná špeciálna jednotka doplnená o pár ďalších ľudí z tajných služieb, ktorá vo vojenskom komplexe čelí útoku hromady žoldnierov s cieľom oslobodiť väzňa, ale funguje to, dokonca aj tie postavy si ma dokázali na pomery žánru celkom získať, aby som im fandil a v zložení dobre zvolených hercov. Scott Adkins bol asi najlepšia voľba pre takýto typ úlohy, k tomu Ryan Phillippe a okrem nich už nie je nikto známy, ale bavila ma aj agentka a dvojica hlavných záporákov. Tu nemám problém. Akcia je tiež slušná, v normálnom prevedení by až tak nevynikla, ale takto tie prestrelky vyzerajú dobre, dokonca aj tie digitálne strely a výbuchy po granátoch ma vôbec nerušili, aj v mnohých drahších filmoch to vyzerá horšie, nájde sa pár dobrých súbojov, ktoré samozrejme nestoja na akrobacii, ale skôr tom živelnejšom vojenskom štýle s cieľom čo najskôr protivníka zneškodniť a potešia aj nejaké tie tiché likvidácie nožom. A najviac za pozornosť stojí hlavne tiché vyčistenie rádiovej stanice a záverečná akcia s dvomi slušnými súbojmi. Ale je tu aj jeden výrazný zápor, ktorý ma celý čas rušil. Film sa v akcii snaží pôsobiť celkom realisticky, postavy sa správajú taktickejšie, kryjú sa, kontrolujú si muníciu a podobne, ale zároveň sa to odohráva na základni, ktorej som to vôbec neveril, všade sú samé sudy a drevené debny, za ktoré sa postavy bez problémov kryjú, lebo sú samozrejme nepriestrelné a na relatívne malý priestor základne je tu až príliš moc protivníkov a tak hrdinovia tu môžu fungovať vlastne len kvôli tomu, že sú všetci žoldnieri slepí a hluchí. Tu hrdinovia vydavajú zvuky a pobehujú pár metrov od nich a nikto si nič nevšimne. Takže tá uveriteľnosť je hneď preč. A nanešťastie to tu vidno stále, celá akcia tu na tom funguje. Takže tvorcov chválim, bavilo ma to viac ako som čakal, technická stránka predčila moje očakávania a dal by som aj lepšie hodnotenie, ale práve ten spomínaný zápor mi to kazí. Ale za pozornosť One shot určite stojí. 64%

14 vrcholů: Nic není nemožné (2021)

Tu nie je nad čím premýšľať, úžasný športový výkon od mimoriadneho človeka, akým je Nimsdai Purja, ktorý inšpiruje prakticky v každom ohľade, s nádhernými zábermi prevažne z prostredí týchto himalájskych velikánov a sprevádzané názormi kapacít, ako Reinhold Messner alebo Jimmy Chin, ktorých dlhodobo obdivujem. Aj jeho osobný život bol pútavý, ale toto som sledoval so zatajeným dychom. Tu môže jedine mrzieť, že každému z vrcholov môže byť venovaných len pár minút, ale bolo to úžasné a hlavne výstup na K-2, aj tá chvíľa bola nesmierne fascinujúca. Pre fanúšikov horolezectva a Himalájí absolútna povinnosť, dychberúca záležitosť.

Není čas zemřít (2021)

Nikdy som nebol fanúšik bondoviek, ale urobil som veľmi dobre, že som si v priebehu krátkeho času pozrel všetky Craigove diely a tak mohol byť plne v obraze. Takto som si naplno vychutnal toto finále, ktoré ma až šokovalo, ako mi sadlo. Lebo teda nikdy by som nečakal, že budem z bondovky úplne nadšený. No time to die je asi najdlhšia bondovka, v tomto nemám úplne prehľad, ale na rozdiel od ostatných som sa tu ani na chvíľu nenudil. Tentoraz mi perfektne sadol príbeh, ktorý je skvelo prepracovaný a obsiahol hromadu rozmanitých prvkov, takže neustále sa dá venovať niečomu zaujímavému. Dokončuje sa prakticky celý dej z predchádzajúceho Spectre, rovnako tu samozrejme máme novú zápletku, ktorá mi sadla, konečne nejaký zaujímavý plán záporáka na ničenie a hlavne prvýkrát ma skutočne bavil vzťah s bondgirl, ktorá tu už nie je len nejaká krátkodobá známosť, ale plnohodnotný dlhoročný vzťah, vďaka čomu si ma už aj Bond viac získal a zase nejaké tie zmeny v organizácii. Ale ten scenár mi prišiel zaujímavý skutočne od začiatku až do konca, pričom v druhej polovici to začne pekne gradovať. A záver je teda vynikajúci, nečakal by som, že práve pri Bondovi sa dočkám takýchto emócií. Obsadeniu takmer nemám výhrad, Daniel Craig je tu konečne presne ten agent, akého som ho vždy chcel mať, mimoriadne ma prekvapila Léa Seydoux, ktorá mi vždy prišla úplne chladná a to aj v Spectre, ale tu už je úplne iná a ich vzťah je tu dobre podaný. Záporáci nemajú moc priestoru, Christoph Waltz má už len pár minút, aby dokončil svoju líniu a Rami Malek sa tiež objavuje len zriedka a to takmer len v druhej polovici, ale svoj priestor využije a vždy ma baví, keď má ešte zabijaka po svojom boku, ktorý hlavnému hrdinovi znepríjemňuje život v priebehu celého filmu a to je aj tento prípad. K tomu zábavná Ana de Armas, len mohla mať aj viac priestoru a rovnaká zostava vedľajších postáv, ktoré sú mi stále sympatickejšie. Len nová agentka mohla byť aj lepšia, ale svoj účel splní. Akcia sa tentoraz skutočne vydarila, film obsahuje štyri dlhé akčné sekvencie zložené z niekoľkých častí, technická stránka je očakávane veľmi kvalitná, ale chválim aj výber lokácií a skvelú choreografiu, hlavne prestreliek. Na tých si dali tentoraz veľmi záležať. Ale celkovo sa na tie všetky súboje, naháňačky, prestrelky a explózie skvelo pozerá. Najviac asi vynikne akcia v zahmlenom lese alebo prestrelka na schodisku na jeden záber, ale tu môžem chváliť úplne všetko. Cary Joji Fukunaga ma teda veľmi potešil, nielen odviedol technicky prvotriednu prácu, na ktorú je radosť pozerať, ale konečne si ma aj tie postavy hlbšie získali a emócie zafungovali. A finále už nemohlo byť lepšie. Takže nikdy by som nečakal, že dám nejakej bondovke plné hodnotenie, ale teraz nemôžem inak, prvotriedny akčný film, v ktorom funguje všetko tak, ako má. S radosťou si ju ešte viackrát pozriem. 86%

Spectre (2015)

V minulosti som s bondovkami skončil už pri predchádzajúcom diely, takže Spectre bol teraz pre mňa úplná premiéra a vzhľadom na až prekvapivo negatívne postoje, aspoň v rámci série som sa radšej pripravil na to horšie, ale nakoniec vôbec nebolo treba, som až prekvapivo spokojný. Zápletka je stále typicky bondovská, na čo sa neviem úplne naladiť a oproti predchádzajúcim Craigovým dielom mi to príde menej osudové a osobné, opäť je to ten agent, ktorému o nič osobné vlastne ani nejde, prakticky celý film sa len presúva z jedného miesta na druhé, kde niečo nájde alebo sa dozvie, čo ho posunie bližšie k jeho cieľu a v priebehu vystrieda niekoľko žien, čo ma nikdy nebavilo, takto mu ani nemám dôvod fandiť, keď mu o nič osobné nejde. Ale tentoraz mi to na moje prekvapenie ani moc nevadilo, konečne som sa ani chvíľu nenudil, tempo je svižné a má najideálnejšie rozloženie akcie a iných atraktívnejších scén. Takže nikdy netrvá dlhšie, aby sa zase udialo niečo zaujímavé. Čo sa týka obsadenia, tak Daniel Craig je už štandardne v poriadku, ťahá to úplne bez poblémov a veľmi ma potešil Dave Bautista, na ktorého strety s Bondom som sa vždy tešil. Klasické postavy ako Ralph Fiennes a Ben Whishaw nesklamú, ale hlavný záporák Christoph Waltz za moc nestojí, raz toho záporáka zahral skvelo, ale odvtedy nestojí za reč a nemá žiadny rešpekt a Léa Seydoux mi síce nevadí, ale hodí sa skôr na vrahyňu, než osudovú ženu, ktorú treba chrániť, na toto je moc chladná. S akciou nemám žiadny väčší problém, ani raz nedokáže skutočne strhnúť, ale tentoraz ma bavilo všetko, súboje, prestrelky a naháňačky na všetky spôsoby, vizuálne a aj technicky je to všetko výborne zvládnuté. A najlepšie je na tom súboj vo vlaku alebo snežná naháňačka s lietadlom. Ale všetka akcia je v poriadku. Technicky tu nemám žiadnych výhrad, Sam Mendes aj tentoraz odviedol skvelú prácu. Takže ani teraz to na lepšie hodnotenie nie je, v rámci žánru mám úplne iných favoritov, ale nemám nejaký väčší problém a spolu s Casino Royal je pre mňa práve Spectre tá lepšia Craigova bondovka. 66%

Nu chuo čung an (2021)

Keby Raging fire vznikol niekedy pred pätnástimi rokmi, bola by to pecka, ktorú by som pozeral opakovane, no nie kvôli veku hercov, ale kvôli odlišnému štýlu, vtedy ešte v Hong Kongu tieto drsné policajné akčné thrilleri točiť vedeli. A pritom to na prvý pohľad vyzerá výborne a je tu prakticky všetko, čo mám v tomto type rád. Máme tu dve skupiny na opačných stranách zákona vedené dvomi drsnými mužmi, ktorých spája spoločná minulosť, takže je tu priestor nielen pre chémiu medzi nimi, ale aj v rámci skupín. Tento málo využívaný prvok, keď aj záporáci držia skutočne spolu a záleží im na sebe mám rád, ale v tomto žánri je to veľmi zriedkavé. K tomu všetko dobre obsadené a vo veľkolepom prevedení. Ale nevyšlo to až tak dobre. Scenár je celkovo v poriadku, tempo je svižné a neustále sa venuje len tomu podstatnému, takže som sa ani chvíľu nenudil, ale celé mi to príde na pol plynu. Film dosť pripomína niekoľko filmov režiséra, ale aj hlavnej hviezdy, hlavne New Police story, Killing zone, alebo aj trochu slabší Invisible Target, ale tie boli omnoho lepšie spracované a hlavne funkčnejšie a vždy som pri nich cítil to, čo som aj mal. Na Raging fire sa síce pozerá dobre, ale ani na chvíľu nestrhne. Obsadenie samozrejme poteší a je hlavným lákadlom, Donnie Yen konečne zase v úlohe, v ktorej ho mám rád, tieto policajné filmy mu vždy išli a Nicholas Tse je presne ten typ herca, ktorý sa na takéhoto čiastočne kladného záporáka skvelo hodí, takže oni sú v poriadku, len tie vedľajšie postavy mohli byť obsadené trochu lepšie, hlavne tie ich loajálne tímy. Sklamaním je ale akcia. Typovo je v poriadku, je to policajný akčný film, tak je tu prakticky všetko, prestrelky, explózie, naháňačky, kaskadérske kúsky a samozrejme aj nejaké tie súboje. Choreograficky je všetko v poriadku, páčil sa mi výber lokácií a vlastne aj prehľadná kamera, ale všetko je to úplne umelé a pretrikované, príliš to ruší, Akcia je neprirodzene zrýchľovaná, výbuchy digitálne a streľba tiež a aj tie súboje sú sklamaním. Donnie Yen už samozrejme má svoj vek a tak už nepredvedie súboje, ako zo svojich najlepších filmov, ale aj tak vidno, že na to ešte má a solídnu akciu by predviesť dokázal. Ale tento moderný čínsky štýl mu vôbec nesvedčí a aj tých pár súbojov mu pokazí. A najviac to mrzí pri tom finálnom, ktorý by veľmi chcel pripomenúť jeho špičkové súboje z Killing point alebo Flash point, teleskopický obušok verzus nôž hneď udrie do očí, ale tá úroveň je omnoho nižšie. Chýba tu tá fyzičnosť. Najviac ma zaujala záporákova akcia s nožom, ktorá sa asi najviac držala pri zemi, ale nezaberie veľa času. A Benny Chan vždy striedal lepšie filmy s horšími, len škoda, že práve jeho posledný počin je ten slabší. Ale má môj rešpekt a žánru bude chýbať. Takže nebolo to zlé, ako fanúšika žánru a Donnieho Yena ma to celkom bavilo, ale práve tento film mal veľký potenciál a mohla to byť taká jeho veľká rozlúčka s akčným žánrom, ale moc sa nevyužil. A hlavne chcem inú akciu, toto ma vážne nebaví. 60%

Skyfall (2012)

Po prekvapivo nefunkčnom predchádzajúcom diele sa už noví tvorcovia našťastie  poučili a Bondovi opäť napravujú reputáciu, aspoň v rámci možností tejto série. Tentoraz si vybrali skvelú cestu, vsadili na osudovosť v štýle Nolanových Batmanov s dôrazom na postavy a ich osobnú stránku, čo bolo asi to najlepšie, čo mohli urobiť. A tak tu Bond nie je len štandardný akčný hrdina, ale muž na správnom mieste, ktorý už o všetkom pochybuje a radšej sa stiahne do úzadia, ale keď je to potrebné, neváha sa vrátiť a pomôcť. Celý tento dejový prvok je výborný a presne takéhoto Bonda chcem. Ale problémom je scenár, ktorý je síce prepracovaný, ale príde mi dosť nezaujímavý, S úvodnou fázou nemám najmenší problém, tu všetko funguje ako má, ale inak sa tu celú prvú polovicu nič zaujímavé nedeje. Pri nejakom krátkom béčku by to tak nevyniklo, ale pri takomto dlhom veľkofilme už teda áno. Napríklad celá časť v Číne je tu len na to, aby tvorcovia mohli vojsť do priazne tejto momentálnej veľmoci, inak sa tu okrem odvety so zabijakom neudeje absolútne nič podstatné. Až príchodom záporáka v druhej polovici film konečne získa nový dych a vlastne aj plnohodnotný dej a toto ma už bavilo. Skvelo funguje chémia medzi postavami, Daniel Craig, Judi Dench a hlavne Javier Bardem sú tu bez najmenších výhrad. Presne takýto typ záporákov mám rád. Zaujala ma aj absencia bondgirl, tu sú len normálne ženské postavy. A v závere sa mi páči ten návrat ku klasickému akčnému štýlu, takýto by mohol byť celý film. Akcia patrí v rámci bondoviek určite medzi to lepšie, oproti predchádzajúcej je perfektne natočená, zostrihaná a neustále plne prehľadná a príde mi aj celkom nápaditá. Hlavne dlhá úvodná naháňačka zložená z niekoľkých fáz. Ale celkovo jej zase tak moc nie je a treba si na ňu počkať. No v druhej polovici sa to už začne rozbiehať a hlavne finále sa vydarilo. Žiadne moderné Bondove hračky, ale klasické prestrelky a efektné likvidácie protivníkov, takto to mám rád. A režijne je to skvelá práca, Sam Mendes je talentovaný režisér a tu to zvládol bez výhrad. Takže rozumiem, prečo je Skyfall jedna z najoceňovanejších bondoviek, ale mne tu prekáža tá nezaujímavá prvá polovica, kedy sa nič nedeje. Tu by som odstránil aj hodinu. Ale kladov je tu dosť a plno scén sa mi páčilo. 62%

Halloween zabíjí (2021)

Sériu Halloween mám rád, Michael Myers je už dlhé dekády ikonický zabijak, ktorému sa vlastne ako jedinému podarilo vo vyššej kvalite zotrvať až doteraz. Predchádzajúci reštart bol výborný, možno aj zo všetkých dielov najlepší, takže na toto priame pokračovanie som sa veľmi tešil, ale už po tretíkrát v rade sa opakuje presne to isté. Keď sériu jeden diel konečne zase naštartuje, ten druhý to zase pokazí, aj keď ani raz sa nejednalo o nejakú katastrofu a to ani tentoraz. A môže za to hlavne samotný Michael Myers, ktorý je stále perfektný, vždy, keď je v obraze, tak sa je na čo pozerať a svoj rešpekt má. Síce už miestami nepripomína sériového vraha, ale skôr terminátora, čo pôsobí trochu zvláštne, predsa len doteraz si skoro vždy vyberal osamotené obete a hlavne tie slabšie, tu nemá problém sa postaviť desiatim chlapom v najlepšej forme, ale je to už dvanásty diel, takže nejaké zmeny samozrejme beriem. Problémom je skôr všetko ostatné. Nápad so vzburou celého mesta nebol zlý a ponúka slušný potenciál, ale veľmi zle sa využíva a prišlo mi, že film funguje tak prvých dvadsať minút, potom to celé padne do úplného stereotypu a prakticky sa tu nič zaujímavé nedeje. Na scenári si teda mohli dať viac záležať a to aj na pomery tohto subžánru. A veľkým sklamaním sú aj postavy a pritom ten predchádzajúci po tejto stránke fungoval perfektne, ponúkol skvelé hlavné ženské trio, kde bolo radosť pozerať na ten odlišný prístup naprieč tromi generáciami, ale aj ten zvyšok ich ideálne podporoval, ale tu šli úplne do úzadia, pričom aj na tej malej ploche vôbec nezaujmú a nové postavy nestoja za nič. A to neustále opakovanie o zastavení zla v túto noc mi strašne liezlo na nervy. A tak to musí neustále zachraňovať Michael Myers, ktorý to našťastie likviduje jedna radosť, má tu vysoký bodycount, asi najväčší v celej sérii a dali si záležať aj na tých vraždách a tak aspoň v tomto film poteší. Ale poriadne zvláštne pôsobí celý záver, niečo sa mi páčilo, ale to najzásadnejšie vôbec nie je tak úderne podané, ako by sa patrilo a prišlo mi to len tak mimochodom. Technicky je film zvládnutý dobre, vizuál je veľmi kvalitný, produkčne je Halloween stále značka, ale v ostatných ohľadoch už film moc nefunguje, žiadne napätie, ani obava o postavy. Takže žiadna katastrofa sa nekoná, ale po predchádzajúcom diely som čakal podstatne viac a dúfam, že to ukončenie trilógie nejak vynahradí. 55%

Quantum of Solace (2008)

Po solídnom Casino Royale teda slušný pokles prakticky v každom ohľade. Na jednej strane vlastne oceňujem, že sa jedná prakticky o priame pokračovanie a tak sa pokračuje v tom, čo sa úplne nedokončilo a rovnako ma na prvý pohľad teší, že je to osobnejšie a tak sa tu Bond prakticky chce len pomstiť, ale to prevedenie je teda veľmi slabé. Keby sa jednalo o nejakú radovú žánrovku, tak si to až tak nevšimnem, ale na tak ambiciózny vysokorozpočtový film, ako je Bond to pôsobí riadne odfláknuto a jednoducho. Tu vlastne len Bond ide od jedného protivníka k druhému, medzitým sa nejak zapletie to snahy zabiť diktátora a tým to končí, dej je úplne nezaujímavý a vlastne tu nie je ani jediná sekvencia, ktorá by nejak vynikala a dalo sa na ňu tešiť. Kvôli krátkej dĺžke to síce nestihne začať nudiť, ale ani nejak zabaviť. Nuda nehrozí ani kvôli množstvu akcie, tu jedna akcia strieda druhú, ale po tej kvalitatívnej stránke to až také dobré nie je. Casino Royale malo teda podstatne poctivejšiu a kvalitnejšie prevedenú akciu. Tu ma síce stále teší, že súboje sú tvrdé a Bond neustále zabíja, ale akcia už nie je tak nápaditá, no hlavne  zle zostrihaná a aj celkom neprehľadná. Občas som si vôbec nebol istý, čo vlastne Bond urobil, aby sa zbavil protivníka. Nie je ani plynulá, často sa v nej preskakuje o pár sekúnd neskôr a navyše si už aj častiejšie vypomáha efektami. Ešte spočiatku sa na ňu celkom dobre pozerá, úvodná automobilová naháňačka, beh po strechách a rovnako aj súboj v byte, ale zvyšok ma už nezaujímal. Hlavne naháňačky člnov a lietadiel ma úplne nudili. Opera a finále mali potenciál, ale vôbec ho nevyužili. Obsadenie už tiež skôr sklame, Daniel Craig je stále ten správny drsný Bond, nesklame ani Judi Dench, ale záporák je úplne nezaujímavý a bez štipky rešpektu a Olga Kurylenko je síce sama o sebe fajn, jej postava by v inom filme fungovala, ale tu sa s ňou zle pracuje a chémia medzi nimi je nulová. A Marc Forster ma teda prekvapil, ako zle to zvládol, všetky ostatné jeho filmy ma bavili. Takže kvôli krátkej dĺžke sa to dá bez väčších problémov dopozerať, ale inak je to bieda a pri takomto rozpočte doslova hanba. 48%

Casino Royale (2006)

Keďže sa môj vkus a nielen v akčnom žánri za posledné roky dosť zmenil a bondovky som nikdy zvlášť nemusel, rozhodol som sa ešte raz napozerať všetky moderné s Danielom Craigom a samozrejme začínam s Casino Royale, ktoré mi ale celkom sadlo už prvýkrát. Daniel Craig určite nepripomína klasických predstaviteľov Bonda, ale musel sa prispôsobiť dobe a našťastie len v dobrom. Už to nie je len taký jemný frajer, ktorý sa až moc spolieha na všelijaké hračky, čo ma nikdy nebavilo, ale plnohodnotný akčný hrdina, ktorý využíva všetky svoje fyzické schopnosti, aby sa dostal, kam potrebuje, čo mi teda vyhovuje omnoho viac. Problémom je stále zápletka, tento typ ma nijak zvlášť nebaví, nie je tu prakticky nič osobné, len ďalšia misia, síce pomerne originálna, vďaka záporákovi a spôsobe, akým sa mu treba postaviť, ale zase je to celé dosť nelogické a s blížiacim sa koncom sa to zviditeľňuje čoraz viac. Ale dobre, je to akčný film, tak sa dokážem nad to celkom povzniesť. Stále je to kvalitne a veľkolepo pojatý akčný blockbuster, ktorý nenudí ani v tých menej zaujímavých častiach a dá sa na to bez problémov pozerať až do konca. Za čo môže hlavne správne dávkovanie atrakcií a rôznych zaujímavých nápadov, ktoré prídu vždy v čas, aby to nezačalo nudiť. Plusom je rozhodne akcia, ktorej síce mohlo byť aj trochu viac, ale kiež by sa takto v moderných akčných filmoch točila takto. Skvelá kamera, prehľadný strih, skutočné explózie a zaujímavé kaskadérske kúsky, kde sa stále niekde behá, skáče a padá. Presne toto mi vyhovuje. Akcia ma síce ani raz nedokázala skutočne strhnúť, ale dlhá úvodná parkourová naháňačka alebo akcia na letisku sú zábavné a nápadité a poteší aj krátky, ale slušný súboj na schodisku. Finále mi už prišlo trochu naviac, ale aspoň využilo originálnu lokáciu pre akčnú scénu. Obsadenie na pomery bondoviek asi nemohlo byť lepšie, Daniel Craig je rozhodne najlepší predstaviteľ Bonda, skvelo mu sekunduje Eva Green, ktorá nikdy nesklame a ako záporák môj obľúbený Mads Mikkelsen. A technicky je to bez výhrad, Martin Campbell to zvládol skvelo. Takže skutočným fanúšikom Bonda asi nikdy nebudem, na to ma tie jeho zápletky nedokážu strhnúť a všetky tie trademarky sú mi úplne ukradnuté, vôbec ma nezaujíma, na akom jazdí aute, koľko žien dostane alebo kto naspieva titulnú pieseň, ale žánru to hanbu nerobí a svoje kvality to má. 67%

Reminiscence (2021)

Reminiscence patril medzi filmy, o ktorých som si vopred vôbec nič nezistil, nevidel som ani trailer, len som vedel, že ho určite uvidím, lebo Hugh Jackman a Rebecca Ferguson patria medzi mojich najväčších súčasných obľúbencov, ktorí si zlé filmy moc nevyberajú a teda nadmieru spokojný som aj tentoraz. S filmom mám jediný väčší problém, na to, že jadrom príbehu je romantický motív, hľadanie stratenej lásky, tak som tej láske moc neveril, úvodná fáza ju nedokáže dostatočne ukázať, mal som pocit, že sa skôr jedná o nejaký povrchný vzťah s chvíľkovým pobláznením, pričom ženská hrdinka tu ani nie je práve najsympatickejšia, tak som to tým postavám ani moc neveril. A to ma dosť mrzí, pretože to je jediný výraznejší zápor, inak to bolo výborné. Celé to sci-fi o zaplavenom meste a vracaní sa v spomienkach je tu vlastne len úplné pozadie, v centre diania je skôr kriminálna línia s týmto romantickým motívom, ale ten scenár mi prišiel dostatočne pútavý a hlavne s neustále sa zvyšujúcou úrovňou. A tak zatiaľ čo v prvej polovici, kedy bola ešte kriminálna línia trochu slabšia som si skôr všímal to sci-fi pozadie, tak v druhej už práve hlavný príbeh začne byť zaujímavejší a ponúkne aj pár pekných emocionálnych momentov, pri ktorých ma ozaj mrzelo, že ten úvod to tak dobre nevyjadril, inak by to bolo úplne vynikajúce. Ale aj takto ma to vtiahlo a veľmi bavilo. A môže za to aj tá perfektná atmosféra podporená príjemnou hudbou, tu si dali tvorcovia záležať a tak sa mi páčili aj scény, v ktorých sa vlastne ani nič dôležité nestane. Herci rozhodne nesklamali, spomínané hlavné duo Hugh Jackman a Rebecca Ferguson sú skvelí ako vždy, ale aj okrem nich ma bavili aj Thandiwe Newton a Cliff Curtis. Film ponúkne aj nejakú akciu, ktorá nie je zlá, ale prišla mi tu trochu nasilu, akoby len pre tých, ktorí pôvodne čakali nejaké akčné sci-fi, nech úplne nenadávajú, že sa ho nedočkali. Ale osobne by som sa obišiel aj bez nej, aj tak ma vlastne trochu zaujala len tá podvodná sekvencia. Vizuálne je to absolútne bez výhrad, vyzerá to veľmi dobre a celé to prostredie mesta, ktoré sa trochu zaplavuje sa teda vydarilo. Takže vôbec ma neprekvapuje, že film finančne neuspeje, toto nie je nič, čo by lákalo masy, ale mne sa to veľmi páčilo a určite si ešte Reminiscence pozriem. A keby bola romantická línia lepšie zvládnutá, aby to celé lepšie fungovalo, asi by som už hodnotil naplno. 80%