Modigliani (2004)

Také umelecké a pritom civilné a silné. Toto som fakt nečakal. Film ma chytil v podstate hneď od začiatku, vykreslením „umeleckej chudoby“, žijúcej z ruky do úst, ale naplno. V prvej polovici som stále čakal, že kúzlo sa náhle zlomí, keď kormidlo rozprávania nasmeruje film do full art módu, to sa ale za celý čas nestalo a tento neustále balansuje medzi umeleckým uchopením a silnými ľudskými osudmi, ktoré sú tu servírované. Iba v pár krátkych scénach, naplnených vidinami a preludmi nepokojnej (a zdrogovanej) mysle, som mal pocit, že zachádzame až príliš hlboko. Koniec filmu som potom vyslovene hltal, plne zaujatý, čo sa mi v poslednej dobe stáva veľmi zriedka, ale tomuto filmu sa to podarilo. Pričítam to na vrub ako kvalitným hereckým výkonom (hlavne úplne neznáma Elsa Zylberstein hrala ako odtrhnutá z reťaze) tak aj skvelej hudbe, ktorá zaujala hneď na začiatku a potom v samom závere udávala vyslovene tón a bez nej by bol tento určite slabší. V niektorých aspektoch sa jedná o päthviezdičkový film a keď vezmeme do úvahy, že sa nejedná úplne o môj žáner, tak pre tých, ktorý holdujú umeleckejším kúskom by mal byť tento film povinnosť. Ostatný, dajte mu šancu, možno Vás milo prekvapí, rovnako ako mňa.

Po krk v extázi (2004)

Keď som pozeral tento film, nemohol som sa ubrániť pocitu, že presne toto tu už bolo mnohokrát a v tomto konkrétnom prípade je to všetko len zabalené do iného obalu. Film o záporákoch, z ktorých je jeden momentálne náhodou klaďas, o šokujúcich odhaleniach, ktoré nikoho nešokujú a konci, ktorý ma príjemne prekvapil. Ak však zrovna nemáte nič na práci a nečakáte od tohto filmu nejakú väčšiu pridanú hodnotu(okrem kvalitného výkonu Daniela Craiga) tak tým, že si ho zapnete nič nepokazíte.

Úžasňákovi (2004)

Najlepší superhrdinský film ever! Superhrdinami sa to tu len tak hemží, napriek tomu som nemal ani na sekundu pocit, že by to bolo preplácané, alebo že by si tvorcovia mohli niečo odpustiť. Tento film pracuje ako hodinky, hodinky v ktorých všetky kolieska do seba perfektne zapadajú.

Charlieho andílci: Na plný pecky (2003)

Keď som tento film zapínal, bol som pripravený na to najhoršie. Čakal som bolesť, ale prekvapila ma smršť humoru. Neviem či to bolo tak úplne zamýšľané, ale z časti určite. Akcia, ktorú úvod ponúkol sa proste úplne vymykala všetkým tabuľkám, neexistujúce fyzikálne zákony sú len vrcholom ľadovca, proste treba to vidieť. Asi do polovice filmu som sa naozaj slušne bavil, škoda že Plný plyn z názvu filmu tvorcom nevydržal aj do druhej police a ten mi už potom pripadal ako nejaký dojazd. A ešte dodám jeden postreh - nečakane černošský Bosley bol jeden z kladov filmu.

Krajina střelců (2003)

Jeden z mála filmov, ktorý sa pokúsil prehrabnúť chladnúci popol westernových filmov. Je to film, ktorý mi niektorými svojimi prvkami a nádychom pripomínal starú školu westernov spred zopár desiatok rokov, ale niečim sa aj líši. Všetky základné prvky westernou tu sú, drsný kovboji, neschopný šerif, banda zloduchov, nádherné exteriéri a všetko čo robí western westernom ale je to tak zvláštne zložené, akoby sa zmenili pomery jednotlivých ingrediencii v tom starom známom recepte. V tomto filme neišlo tak o prestrelky alebo hromady mŕtvol, to sme videli už mnohokrát, ale skôr o postavy kovbojov v dobe kedy už Divoký západ prestával byť divoký, o život ktorý žili. Charaktery postáv sú jednoznačne dané na začiatku, ale v tomto prípade mi to vôbec neprekážalo, iné by do takéhoto filmu zrejme ani nepatrilo. Celkovo ale musím povedať, že film ma bavil napriek tomu že tento žáner príliš nemusím, aj keď niekedy by možno nezaškodil rýchlejší ťah na bránu, pretože stred filmu mi prišiel značne bez tempa.

21 gramů (2003)

Film, v ktorom, podľa mňa forma zabila obsah. Režisér sa silou mocou snaží triviálny(i keď nehovorím, že slabý) príbeh podať čo najkomplikovanejším spôsobom a dúfa, že mu to prejde. Čo zdá sa u väčšiny divákov fungovalo, podľa mňa pochovalo najväčšie kvality filmu, a to emocionálnu hĺbku a herecké výkony. Keď mi v polovici filmu, došlo, že divoké preskakovanie medzi dejovými líniami a v čase je iba snaha režiséra niečo si dokazovať, zo sledovania filmu sa pre mňa stalo len skúmanie výborne obsadenej a zahranej nudy a čakanie na skutočný zvrat, ktorý by mal základ v scenári a nie réžii. Nedočkal som sa. Objektívne nemôžem ísť pod 3*, ale pretrváva pachuť toho, že v jednoduchosti je tiež krása, a netreba sa za ňu toľko hanbiť.

Cesta do zatracení (2002)

Z tohto filmu na všetky strany trčí kvalita. Kvalita v rôznych oblastiach od hereckých výkonov, samozrejme cez réžiu atď. dalo by sa toho povedať dosť. Žiaľ podľa mňa ani toto nestačí. Tento film je z môjho pohľadu tak odosobnene spracovaný, že až stratil dušu bez ktorej ostala len škrupina, ktorá sa ma nemohla nijako hlbšie dotknúť. Škoda.

Wallace a Gromit: Úžasné vynálezy (2002)

Kopa scénok, kopa srandy. Všetky scénky sú vtipné a aj keď postrádajú akýkoľvek hlbší podtón, ktorým sa iné dielka o tejto dvojici vyznačujú, stanovený cieľ, pobaviť, bol úspešne splnený.

Moulin Rouge (2001)

Po prvých desiatich minútach som bol doslova zhnusený, vedel som, že nechcem z tohto filmu vidieť ani okamih navyše, napáliť mu tu Odpad a ísť s čistým svedomím robiť niečo iné, ale potom sa začalo spievať a ostal som očarený. Z filmu s neuveriteľne šialenou náplňou doplnenou ohavnou štylizáciou sa vykľulo niečo nádherné, ako keď sa motýľ vyliahne z larvy, a pohladilo mi to dušu. Musím uznať, že v scénach kde sa nespievalo sa mi z času na čas vracali pocity zo začiatku filmu, ale spievané pasáže ich proste rozdupali a ostal z nich len prach na nohách tohto vynikajúceho filmu. Piesne boli geniálne rovnako ako hlavná herecká dvojica ktorej som veril každé jedno slovo, každý úsmev a každú slzu. Nebyť toho úvodu, plné hodnotenie by bola jasná voľba.

Mulholland Drive (2001)

Neviem so dosť dobre predstaviť človeka, pre ktorého môže byť tento film obľúbeným. Nič som si z tohto snímku neodniesol. Alebo počkať, niečo predsa - prehnané umelecké ambície filmu proste nesedia. Keď sa chcel Lynch za každú cenu realizovať týmto štýlom, mal si vyprodukovať svoje predstavenie s "Plackou" na divadelných doskách, ale OMFG čo to robí v tomto filme, to nedáva zmysel. Prosto nepochopiteľný blabol, ktorého "twist" v záverečnej tretine má zrejme len zakryť, aký je tento film v skutočnosti bezduchy. 1* za lesbicke scény vďaka ktorým som nezaspal a za to, že má naozaj zaujímalo rozuzlenie i keď za to nakoniec samozrejme nestálo. P.S. Každý kto nepochopí film ale aj tak mu dá 5*, musí byť podľa buď hlupák, alebo trpí nejakou krutou pozou.