Kouzelný drak (2021)

Na prvý pohľad čínska vykrádačka Aladdin-a (a nezaujíma ma, či to vychádza z čínskeho folklóru, alebo nie), ale vkusná vykrádačka. Infantilita sa drží na rozumnej úrovni a hlavne nikdy neprekročí hranicu, kedy by mohla dospelého diváka vyslovene otravovať (na rozdiel od takej Ray-e) a zároveň hlavná myšlienka filmu, že peniaze nie sú všetko, je odprezentovaná jasne, bez zbytočných zákrut, ktoré by sa sem vôbec nehodili. Z obrázkov sa mi animácia zdala byť až príliš jednoduchá, ale v pohybe mi to vôbec neprekážalo, rovnako ako čínske prostredie, pretože to tu nehrá prakticky žiadnu rolu a rovnako by film mohol fungovať ak by bol zasadený hocikde (keby sa teda našla nejaká náhrada za kung fu, ktoré nemôže chýbať v žiadnom filme, ktorý sa o Čínu aspoň obtrie). V skratke, ak máte chuť na nejaký pohodový animák, kľudne dajte tomuto filmu šancu, len od neho nečakajte smršť originality, s týmto doň tvorcovia určite nešli.

Král Richard: Zrození šampiónek (2021)

Zaujímavá sonda do života človeka, ktorý svojim deťom nalinkuje úspech. Prím tu hrá naozaj postava otca sestier Williamsových, ktorý je načrtnutý z viacerých uhlov a v zásade film sa nebojí poukazovať ani jeho nejasné motivácie (robil to pre dcéry, alebo pre seba?). Toto jednoznačne kvitujem, pretože vďaka prístupu film má výpovednú hodnotu aj ľudí, ktorý sa nezaujímajú o ženský tenis. Problémom však je, že napriek povedanému mám pocit, že stále kĺžeme po povrchu. O problémoch profesionálneho športu do ktorého sú hádzané ešte deti, sa tu iba rozpráva a teda to netne do živého, deti sa tu nevyjadrujú k rozhodnutiam svojho otca a teda nevieme, či s nimi súhlasia/nesúhlasia a v 95% sledujeme iba ako sú vysmiate a nadšené, čo je v reále dosť nepredstaviteľné, keďže aj film ukazuje, že v rodine (resp. v manželstve) to dosť škrípalo. Toto všetko dokopy dáva pocit, že film poodhaľuje zákulisie vzniku tenisových legiend, ale kostlivci zostávajú bezpečne zavretí v skriniach a to aj napriek dĺžke filmu a zdanlivej hĺbke. Odpoveď na otázku, či bol Richard Williams génius, ktorý videl talent svojich detí, alebo iba blázon, ktorému vyšla stávka na jednu kartu, musí každý hľadať u seba.

Krotitelé duchů: Odkaz (2021)

Tak tomuto sa hovorí nadviazanie na starú legendu so cťou. Film sa vezie na aktuálne obľúbenej vlne detských hrdinov premiešaných s mysterióznou zápletkou (Stranger Things, To, ...) a proste to funguje. Kvitujem aj použitie masiek pre niektoré príšery (ak to aj tak bola iba čistá práca počítača tak čert to vem), čo pekne nadväzovalo na pôvodné filmy. Tvorcovia sa dokonca nebáli tvoriť akési GB univerzum, v ktorom sa spomína na udalosti z osemdesiatych rokov. Záver sa aj napriek nečakanému logickému podchyteniu (tvorcovia si poctivo viažu voľné konce) a úžasným cameám trocha rozpadne a krehký balans je rozbitý pretrikovaným finále. Napriek tomu som si film užil, nostalgia na mňa dýchla tým správnym spôsobom, takže za mňa, treba dať tomuto filmu šancu, je dôkazom, že aj na staré série sa dá nadviazať s úctou.

K zemi hleď! (2021)

Satira súčasnej spoločnosti zahnaná do extrému, v ktorom už pomaly prestáva fungovať. Film je plný naozaj vtipných scénok, kde pri niektorých z nich by som dal ruku do ohňa, že sa jednalo o improvizáciu. Na mušku si berie súčasnú, nielen americkú spoločnosť, v ktorej keď niekto povie, že biela nie je biela, ale čierna, nie aby ho všetci považovali za blázna a hlupáka, ale zástupy bláznov a hlupákov mu budú nadšene tlieskať a presviedčať sami seba, že to tak naozaj je. Vtipnosť a zábavnosť jednotlivých scénok je v tomto prípade najväčším kladom aj záporom filmu, keď tu sú niektoré postavy a situácie posunuté do takých absurdných pozícií, že prímera k súčasnej situácií sa pomaly stráca a priamoúmerne s tým sa stráca aj impact filmu. Keď sa však vykašleme na to čo chcel, alebo mohol film povedať, tak sa jedná o výbornú komédiu s výnimočne vypoitovanými scénami a plnotučnými postavami... keď sa na placi nachádza minimálne 7 oskarov (viac som nepočítal), tak by sa to malo prejaviť. Odporúčam každému, škoda len, že sa filmu nepodarilo prekročiť tú pomyselnú hranicu, ktorá delí kvalitné filmy od výnimočných. Možno nabudúce.

Mare z Easttownu (2021) (seriál)

Tomuto hovorím detektívny seriál. Síce sledujeme v podstate neoriginálne vyšetrovanie vraždy v ďalšom buranskom americkom malomeste (v takomto prostredí by som naozaj nechcel žiť), ale budovaná atmosféra a hlavne postavy zadupávajú tento nedostatok do blata. Malomestské prostredie je výborne vyťažené na previazanie jednotlivých postáv a rozvíjanie ich vzájomných vzťahov a príbehov, kde som mal doslova pocit, že tieto postavy žili aj pred udalosťami seriálu a budú žiť aj po ňom. Na tomto pozadí potom sledujeme herecký koncert Kate Winslet ako Mare, ale výborne jej sekunduje aj zvyšok kastingu. Škoda len, že niektoré linky predsalen trocha vyšumia, resp. musia uvoľniť vo vyšších dieloch priestor hlavnej zápletke, čo je trocha škoda. Počas sledovania som si hovoril, že sledujem veľmi dobrý seriál, ale až posledná epizóda ma utvrdila v tom, že toto je niečo extra. Tvorcovia si podržali karty pri tele, takže do samého konca si podržali niekoľko prekvapení (škoda len jednej deus ex machina) a potom samotný záver bol presne taký ako som si predstavoval, dostatočne dlhý aby mohli emócie dozrieť a divák mal príležitosť prežuť toto posledné sústo. To, že seriál nekončí čistou depresiou, ale máme tu aj iskričku svetla v temnote ma potom vyslovene potešilo. Fest odporúčam.

Matrix Resurrections (2021)

Stalo sa s čím asi väčšina z nás počítala – dostali sme zbytočný pohrobok veľkého filmu (úmyselne nehovorím o trilógii). V promo videách mali všetci tvorcovia plné ústa toho, akoby do tohto pokračovania nešli, keby nemali skvelý príbeh, ktorý chcú rozprávať a preto o to viac bolí, že práve dej je najväčšou slabinou filmu. Sen o skvelom (alebo aspoň úctyhodnom) pokračovaní sa mení na nočnú moru, keď sa vraciame na začiatok príbehu, ktorý už bol rozpovedaný a sledujeme prakticky to isté, ale slabšie vo všetkých ohľadoch, bez odvahy prísť s vlastným príbehom. Všade sa skloňuje, ako je nový Matrix „meta“, ale žiaľ osobne sa aj niekoľko dní po pozretí neviem rozhodnúť, či to je vlastne dobre, alebo nie. Každopádne film všetko stavil iba na túto jednu kartu, čo proste nemôže stačiť. Aby som ale iba nekritizoval, tak v niektorých okamihoch film úspešne brnká na nostalgickú strunu a ja na okamih vidím (a verím), že tento film mohol byť aj výborný, keby tvorcom nedošli nápady, keby si zobrali viac času a napísali aj druhú polovicu scenára. Totiž prvá („meta“) polovicu filmu sa mi v zásade dosť páčila, ale toto je na nič, keď v druhej polovici chýba nový príbeh, ktorý by zmysluplne nadviazal a celý príbeh niekam posunul. Škoda. Celkový nedostatok kvality, ktorý nedovolí tomuto filmu povzniesť sa nad obyčajný priemer, je vidno ako v technickom spracovaní (trikoch a choreografii) tak aj v hereckých výkonoch (obzvlášť Keanu sa mi zdal byť veľmi „unavený“). Takúto labutiu pieseň si séria nezaslúžila, keďže pootvorené dvierka na možné pokračovanie budú nekompromisne zabuchnuté štúdiovými hlavounami, keď príde na počítanie tržieb.

Palmer (2021)

Po x-tý krát sa ocitáme v „typickom“ buranskom americkom malomeste, v ktorom sa polepšený trestanec snaží začať nový život. A vlastne prečo nie. Hlavne keď Justin Timberlake je tu vo forme v akej si ho nepamätám (pozor, mám na mysli hereckú formu) a príbeh je opäť trocha iný, keď prím hrá hlavne budovanie vzťahu medzi chlapom, ktorý už nechce ďalšie problémy a „zmäteným“ chlapcom, ktorý si o problémy priam koleduje. Netreba čakať zázraky, pretože film sa vôbec nesnaží uniknúť zo svojej škatuľky, takže to je aj moja najväčšia výtka a teda, že sa nedočkáme žiadneho prekvapenia alebo nečakaného zvratu aj keď by to filmu výrazne prospelo.

Poslední noc v Soho (2021)

Stalo sa žiaľ to, čo som trocha čakal už po trailerovej kampani a teda, že naleštený vizuál skrýva prostú zápletku, z ktorej sa žiaľ nedá vytrieskať viac ako priemerný film. Nedá sa povedať, že by sa režisér nesnažil, pretože na svojom vizuálnom cítení doslova ťahá celý film. Dokonca sa ma vizuálna stránka zaujala natoľko, že som si ani neuvedomil, že sa blíži (po zamyslení) veľmi predvídateľný twist a teda na mňa tento aj reálne zafungoval. Od hlavného ženského obsadenia som čakal troška viac "nadšenia", pretože zatiaľ čo na začiatku mi Thomasin McKenzie prišla strašne nevýrazná a Anya Taylor-Joy si film kradla pre seba, tak v druhej časti sa karty obrátili, žiaľ v každom okamihu filmu akoby ma jedna "polovica" filmu nebavila. Ak od tohto filmu očakávate hlavne nápaditý vizuál, choďte do toho, ak očakávate prepracovaný (nedajbože vrstevnatý) príbeh, budete možno sklamaný.  P.S. Teraz som si všimol, že tento film má tu na CSFD tag "horor", ale žiadne skutočne hororové scény tu nečakajte ak nie ste náhodou skutočný hororový panic.

Poslední souboj (2021)

Stredoveká konverzačná dráma s najintenzívnejším rytierskym súbojom aký bol doteraz natočený. Osou celého filmu je jeden súboj/duel (ako naznačuje aj názov) a ja sa nazdávam, že práve to je dôvod, prečo akcia tvorí naozaj iba mizivý zlomok stopáže a teda aby sa tento súboj neutopil v inej stredovekej akcii v akú zrejme mnoho divákov dúfalo. Historických filmov je v poslednej dobe v kinách ako šafránu a teda nejakou rúbanicou by som nepohrdol ani ja, ale v tomto prípade nám strýko Ridley pripravil hlavne okienko do histórie, cez ktoré sledujeme herecký koncert (dá sa povedať všetkých) zúčastnených hercov, ktorý sa nám snažia predať jeden príbeh, ale z rôznych uhlov pohľadu. Jednotlivé charaktery sú veľmi rozdielne (aj čo sa týka hlavných duelantov) a keďže pointou filmu nie je žiadne víťazstvo dobra nad zlom, tak pri rozprávaní príbehu z vlastného pohľadu, každá sa snaží vyznievať ako tá dobrá a keď už nie tá dobrá, tak povedzme tá v práve. Úžasne ma bavilo hľadať rozdiely v rozprávaniach jednotlivých postáv, pretože tieto popisovali tie isté situácie vo výsledku rovnako s iba drobnými nuansami, ktoré majú aktuálneho rozprávača postaviť do trocha lepšieho svetla. Predstavujem si, že takto naozaj funguje ľudská myseľ, keď si napríklad spätne spomíname na nejakú starú hádku (možno aj s dávnym priateľom) a presvedčujeme sami seba, že vina bola na tej druhej strane. V skratke film naozaj vyžaduje divákovu plnú pozornosť, pretože bez nej divákovi ujdú práve tie drobné rozdiely a môže sa mu zdať, že pozerá opakovane tie isté scény. Nakoniec až posledný pohľad očami ženy ukáže, že film je vlastne o postavení ženy/manželky v stredoveku (aspoň podľa mňa), ale film sa našťastie vyhýba nejakej okatej kritike vtedajšej spoločnosti, k tej sa musí dopracovať každý divák sám. Nakoniec nemôžem nespomenúť akčné sekvencie, pretože aj keď tvoria naozaj iba zopár minút filmu, tak sú nabité neuveriteľnou dravosťou a tvoria vynikajúci kontrast proti pomaly plynúcemu rozprávaniu deja. V žiadnom filme doteraz som tak intenzívne nevnímal dunenie kopýt ťažkej jazdy, škrípanie oceľových brnení jazdcov a takú nejakú ťažko definovateľnú energiu medzi bojujúcimi vychádzajúcu z jednoduchého "zabiješ, alebo budeš zabitý". Leví podiel na tejto atmosfére má určite zvyková kulisa a aj preto neľutujem návštevu kina. Komentár síce vyzerá ako chválospev, ale piatu hviezdu si zatiaľ schovávam na opakované zhliadnutie, pretože v strednej časti som mal pocit nejak rozťahanosti a nie som si istý, či nadšenie z vynikajúceho záveru nie je v tomto okamihu ešte príliš horúce.

Red Notice (2021)

Najdrahšia dobrodružná jednohubka. Na úvod treba povedať, že 200 miliónový rozpočet na tomto filme nie je poznať na ničom inom, iba na hviezdnom hereckom obsadení. Týmto nemyslím na hereckých výkonoch, pretože ako ukazuje aj tento film, tie sa tak ľahko zaplatiť nedajú. Tí čo videli aspoň jeden film s Rockom alebo Reynoldsom za posledných 5 rokov, tu od nich dostanú to isté v bledomodrom... a tí čo nevideli, by si mali doplniť filmové vzdelanie. 😊 V tomto prípade to však hercom nezazlievam, pretože predpokladám, že presne takéto dostali zadanie. Gal Gadot hrá tiež to, v čom sa v posledných rokoch nejak udomácnila (tj. sexy drsniačku... lepší výraz ma nenapadá), ale u nej som mal aspoň pocit, že ju natáčanie baví na rozdiel pánov vyššie, u ktorých som mal skôr pocit, akoby boli platený od hodiny než že tvoria nejaké dielo. Zápletka je inak prostučká a má slúžiť iba na to, aby sa na ňu dali navešať nejaké tie akčné scény, naháňačky a bitky a na tento účel postačuje. Film očividne chcel byť instantnou akčnou zábavou a keď od neho človek nebude očakávať viac, nemal by byť sklamaný. Nakoniec potom už len prekvapí slabá úroveň digitálnych trikov v pomere k výške rozpočtu, ale mám pocit, že toto je častý znak Netflix-ovskej produkcie a pripisujem to tomu, že streamovací gigant si proste nevie postrážiť peniaze tak ako dlhoročné hollywoodske štúdiá.