• Thriller

La sombra de la ley (2018)

Ďalší vydarený Španielsky thriller s akčným nádychom. Skvelá réžia a vydarená kamera, pôsobivé herecké výkony. Príbeh pripomína búrlivé obdobie nepokojov roku 1920 v Barcelone. Dramatický príbeh poukazuje na odhodlanosť ľudu a ich márny boj voči továrnikom a statkárom. Opomína alibistickú vládu a skorumpovanú políciu, kde predsa len sa nezabúda, že existuje aj spravodlivosť.Veľmi dômyselné a príjemné zábery na Gaudího Sagradu v počiatkoch výstavby.

Úsměvy smutných mužů (2018)

Kam Československá kinematografia speje. Inšpirácia k skutočnému príbehu na TV úrovni. Nepravdepodobný scenár a nevydarená réžia za podpory chabých hereckých výkonov. Takto asi by som zhrnul tento nepodarený cyklus o alkoholickej liečebni a jej pacientoch. Spústa prázdneho nevyužitého času voči hlbšej analýzy pacientov to celé doslovne unavovalo blbosťou, naivitou a trápnym humorom.

Nejlepší (2017)

Skvelá Poľská dramatická tvorba. Výborne a pútavo spracovaný príbeh so skvelou réžiou a hereckým obsadením podfarbený výbornou hudbou. Dramatický príbeh podložený životopisne skutočným pohľadom na Jerzyho Górského žijúceho v spoločenskej spodine, ktorý sa nie práve vydareným scenárom, akosi naivným spôsobom vyhrabe z týchto sračiek až ku zisku majstra sveta Double Ironman Triathlon. Aj tak skvelá podívaná.

Nekonečná cesta (2017)

Veľmi pôsobivý príbeh o pravom ruskom primitivizme, o tých ktorýsi aj teraz myslia, že sú jedineční. O tom sú hlboko presvedčení svojou komunistickou partajou. Ale len oni. Príbeh podložený na historických skutočnostiach má hodne do seba a je sa nad čím zamyslieť. Dramaticky dobre prevedené, slušná výprava aj casting. Trochu na škodu, že neboli dotiahnuté niektoré scény, ktoré by zvýraznili dojem udalostí, ktoré by dali väčší zmysel rozpoznať hĺbku faktov a konania tak bezcitného rozhodovania o hoci kom, hoci ako, bez žiadneho princípu.

Foxtrot (2017)

Tento film som si pozrel so zvedavosti voči izraelskej réžii, ktorá je zriedkavo k videniu. Nečakal som nič výnimočné, čo sa aj potvrdilo. Príbeh pôsobí flegmou a apatiou, ktorú dotvárajú strnulé herecké prejavy. Celý dej v jednom v monotónne. Len jeden pôsobivý moment, ktorý nadchol za celých 110 minút, pripadá veľmi málo, aby zastrešil svojim dojmom celý dej a jeho poslanie. Ak ma niečo zaujalo je spomienka na colníkov pôsobiacich na hraničných prechodoch vo východnej komunistickej Európe. Nadriadenosť, chrapúnstvo, arogancia, povýšenectvo, korupcia a degenerovaná myseľ colníkov nemala páru. Na tieto hraničné kontroly sa nedá zabudnúť.

Pod jedním stromem (2017)

Tento príbeh by sa dal nazvať tuctovým o hlbokých medziľudských vzťahoch. Veľmi pôsobivý a pútavý príbeh o susedských vzťahoch z ďalekého severu. Čo všetko dokážu ľudia napáchať z absolútnej ješitnosti je až úžasné z hociktorého kúta sveta. To je aj dôkazom tohto režijne skvele spracovaného príbehu. Kto by to bol povedal, že Gunnar Sigurosson tento pomerne mladý režisér a scenárista sa tak dokonale zhosti svojho námetu a vytvorí tak príbeh s tou najpôsobivejšou ideou, ktorá ani lepšie nemohla v samom závere diela zapôsobiť. Škoda, že to malo tak trochu TV nádych inak paráda.

Panický záchvat (2017)

Šesť príbehov, ktoré akosi mali nadväzovať do jednej pointy, nie veľmi dejom vydarené. Príliš roztrieštené, réžia, scenár a dramaturgia nie moc vydarená. Príliš zložitý priebeh so snahou opomenúť morálne úpadky modernej doby. Slušné herecké výkony nezachránili tento stav, navyše nedotiahnutý, vydarený samotný záver, bez pointy o ktorý si tento projekt priam žiadal.

Kjúšú, ostrov dávných tradic (2017) (TV film)

Viac menej reklamný dokument z Juhozápadu Japonska ostrova Kjúšú je obrazom rozdielu oproti Japonských veľkomiest ich ruchu a vysokej technickej úrovni. Chcelo to umeleckejšie a pôsobivejšie oko kamery. Tradície mohli byť perfekcionisticky dosiahnuté okom kamery, ktorá mohla byť ku scenériám oveľa pôsobivejšia, naproti výrobným odvetviam ostrova. Opak by si vyžadovalo oveľa viac času vystihnúť pôsobivejšie vizuálne momenty v každých prislúchajúcich ročných obdobiach pre ktoré tam bol určite väčší priestor. Ťažko povedať či to malo charakter bežnej turistickej upútavky oproti nedocielenému celovečernému filmovému umeleckému dokumentu.

Indian Horse (2017)

Malé zadosťučinenie kanadskej kinematografie, trochu sa ospravedlniť za bezcitnosť a bezduchosť voči domorodému obyvateľstvu, tak blízke chorej mentality koloniálneho Anglicka. Pútavo spracovaný dramatický príbeh indiánskeho chlapca, ktorý by zrejme neprežil, pokiaľ by sa ho neujali, toho času úrady, ktoré si vyberali krutú daň na indiánskych deťoch v internátnych školách podmaniť si ich, ako novodobých otrokov. Slušná réžia, pútavý dej a herecké obsadenia ponúkajú slušnú podívanú.

Zrno (2017)

Čiernobiele fluidum blbosti. Vízia apokalypsy zeme takpovediac v chaotickom čiernobielom projekte psychoanalytického režiséra na tak chaotický pohľad zániku zeme je až bolestivé dopozerať. Ak je niečo horor, tak toto monštrum je horor umenia. Vypnúť obraz a počúvať len hudbu je tu to najzhovievavejšie. To je tá jedna hviezdička.