Tři přání pro Popelku (2021)

Norskou zimní pohádku Tři přání pro Popelku roku 2021 jsme si vybrali z nabídky společnosti NETFLIX pro jeden prosincový večer. Jako každý rok jsme v období vánočních svátků začali sledovat ve větším množství pohádky nebo právě filmy s vánoční tématikou. A snímek Tři přání pro Popelku sliboval zimní atmosféru jako hrom, neboť se jednalo o nové zpracování legendární pohádky scenáristy Františka Pavlíčka a režiséra Václava Vorlíčka Tři oříšky pro Popelku. V moderním obalu, zdobeném nádhernou zimní severskou přírodou, jsme tedy shlédli tuto variantu Popelky, která nikdy nepatřila mezi mé oblíbené postavy. Mně v ní prostě vždycky chyběly čerti, vodníci a jiná pohádková havěť, nicméně jsem byl zvědav, jak si norští filmaři poradí s legendární českou pohádkou. A nestačil jsem se divit, když se na začátku objevila blonďatá Popelka s modrýma očima v podání nádherné norské zpěvačky Astrid S, která se mi okamžitě zalíbila více, než Libuše Šafránková. Pardon, ale nemohl jsem si pomoci. A to se málem norská blondýnka v pohádce neobjevila, jelikož její manažeři byli proti její účasti, protože se obávali, že by to mohlo mít negativní vliv na její hudební kariéru. Dalším milým překvapením pro mne byly starodávné dřevěné chaloupky ve skanzenu Maihaugen u Lillehammeru, které představovaly majetek statkářky a Popelčiny macechy (Ellen Dorrit Petersen). Pohádka mne také okouzlila krásnou severskou přírodou, ale to byl jeden z mála rozdílů oproti české verzi, kterou viditelně kopírovala. Norská macecha také protěžovala vlastní dceru Doru (Ingrid Giæver) a tak to měla Popelka docela těžké. Nechyběl ani hodný muž (Bjørn Sundquist), který jednoho dne Popelce přivezl z města tři plody ořešáku, z nichž si později vyčarovala krásné šaty. Předtím se ovšem stačila seznámit s princem (Cengiz Al), který však nemohl konkurovat Pavlu Trávníčkovi, ale bylo vidět, že Popelce okamžitě padl do oka. Proto se vydala na ples, kde se okamžitě stala hvězdou a líbila se nejen princi, ale také králi (Thorbjørn Harr) a královně (Nasrin Khusrawi), kteří ovšem kromě úvodního příjezdu na statek macechy neměli v pohádce moc prostoru. Velmi málo se pak angažovali také princovi kamarádi, kteří se na konci pohádky políbili, což mi připadlo naprosto nechutné a hlavně zbytečné. Nechápu proč musí trpět tradiční díla kvůli nějaké rovnosti, když to třeba do Popelky vůbec nepatří. Nicméně jinak opět ztratila střevíček, díky němuž princ svou vyvolenou nakonec našel, čemuž předcházela dramatická scénka na mostě nad propastí, která nahradila český rybník. Celkově se mi tedy pohádky líbila, byl spokojen s přírodou, krásnou představitelkou hlavní role a nakonec jsem byl rád, že se od české verze příliš neodlišovala, čímž neztratila své kouzlo. Ale už pojďme na hodnocení Norsko – litevské verze Popelky. Suma sumárum, pohádky Tři přání pro Popelku ode mne získala stejný počet ořechových hvězdiček ***.

Vánoční kronika (2018)

Americkou romantickou komedii Vánoční kronika z roku 2018 jsme si vybrali z nabídky společnosti NETFLIX pro jeden prosincový večer. Jako každý rok se již blížily vánoční svátky a v tomto období jsme vždy začali sledovat ve větším množství pohádky nebo právě filmy s vánoční tématikou. A snímek Vánoční kronika už svým názvem nabízel nějakou zápletku spojenou s krásnými svátky na konci roku, takže jsme mu dali šanci a jednoho večera se rozběhl na obrazovce naší TV. Na začátku jsme se seznámili s rodinou Pierců, kterou tvořila ovdovělá matka Claire (Kimberly Williams-Paisley), šestnáctiletý syn Teddy (Judah Lewis) a jedenáctiletá Kate (Darby Camp). Maminka se snažila rodinu uživit poté, co nedávno zahynul tatínek hasič a obě děti na něj vzpomínali. Synek se v pubertě chytil špatné party a kdo ví jak by to s ním dopadlo, kdyby jednoho Štědrého dne Claire neodjela neplánovaně do práce a tak děti zůstaly doma sami. Kate si prohlížela staré rodinné nahrávky z Vánoc a najednou si všimla rukou, která připomínala Santovy paže. Spolu s bratrem tak nachystaly past na muže v červeném a skutečně se jim podařilo vystihnout okamžik, kdy se Santa pohyboval v okolí jejich domu. Kate se rozhodla schovat do jeho saní zatímco Santa (Kurt Russell) běhal po střechách a roznášel dárky, a Teddy ji neochotně následoval. Po chvilce se spřežení dalo do pohybu a během jízdy po nebi Kate muže s šedivými vousy oslovila a způsobila tím katastrofu. Santa se lekl a ztratil kontrolu nad saněmi, takže došlo k havárii v Chicagu. Santova kouzelná čepice se ztratila, sobi se rozutekly a taška s dárky vypadla ve městě neznámo kde. Následovalo vzájemné seznámení mezi dětmi a Santou, které jim sdělil, že se musí co nejdříve vrátit k roznášení dárků, jinak se ztratí vánoční nálada. Bez čepice se Santa ovšem nemohl pohybovat rychle po střechách ani prolézat komínem a tak mu děti začali pomáhat. V baru u jiných lidí neuspěli, neboť nikdo nevěřil, že se jedná o pravého Santu, i když o každém věděl spoustu věcí i jejich jména. Následně ukradli auto, ale začala je pronásledovat policie, která muž v červeném zatkla a dala ho do vězení. Mezitím děti nalezli soby a pytel s dárky, v němž se však skrývalo ještě něco jiného. Byli to skřítkové a krajina se Santovou dílnou, přičemž právě legrační pomocníci měli dětem poskytnout rady a pomoc, jak celou situaci zachránit. A tak se také stalo. Do konce zbývala ještě pěkná porce minut a já byl zvědavý, jak to celé dopadne. Ovšem jako vždy si výsledky závěru filmu už nechám pro sebe, abych vás nepřipravil o potencionální zážitek. Mohu už jen prozradit, že se jednalo o velmi pěkný vánoční film, který mi svým stylem hodně připomínal starší trojdílnou sérii s jednoduchým názvem Santa Claus s Timem Allenem v hlavní roli. Také tyhle devadesátkové vánoční filmy se mi líbily, ovšem ty se odehrávaly v širším časovém měřítku, zatímco Vánoční kronika proběhla za jednu noc. Společné bylo samozřejmě téma vánoc a postava amerického roznašeče dárků, který se mi zdá více uvěřitelný, než náš český Ježíšek. Vždyť jak by mohlo takové malé miminko zvládnout nosit velký pytel s dárky, když se ještě samo nenaučilo chodit….! Ale vraťme se k filmu Vánoční kronika a jejímu prvnímu dílu, který se přes pomalejší začátek rozjel do slušných obrátek. Děj mne bavil, skřítkové byli legrační, Kurt Russell v roli Santa Clause byl skvělý a zejména vězeňská scéna se sborovým zpěvem byla vynikající. Důležité ovšem bylo, že jsem se příjemně bavil, párkrát jsem se dokonce hodně zasmál a tak film splnil svůj účel. A to bylo hodně důležité, protože tak tahle slušná komedie získala pěknou porci cípatých pod vánočním stromečkem. Suma sumárum, snímek Vánoční kronika ode mne dostal čtyři kronikové hvězdy ****.

Sváteční rande (2020)

Americkou romantickou komedii Sváteční rande z roku 2020 jsme si vybrali z nabídky společnosti NETFLIX pro jeden prosincový večer. Jako každý rok se již blížily vánoční svátky a v tomto období jsme vždy začali sledovat ve větším množství pohádky nebo právě filmy s vánoční tématikou. A snímek Sváteční rande už svým názvem nabízel nějakou zápletku spojenou s krásnými svátky na konci roku, takže jsme mu dali šanci a jednoho večera se rozběhl na obrazovce naší TV. Později se však ukázalo, že se o Vánocích odehrával jen částečně, ale nepředbíhejme. Na začátku jsme se seznámili s mladou dívkou Sloane Bensonovou (Emma Roberts), která nenáviděla svátky kvůli tomu, že se její rodina vždy vyptávala, proč nepřivedla svého přítele a proč se ještě nevdávala. Vyčítala jí to hlavně její matka Elsině (Frances Fischer), která se nedávno rozešla se svým přítelem a vše se ještě zhoršilo poté, co se na rodinné vánoční večeři její mladší bratr York (Jake Manley) zasnoubil se svou přítelkyní Liz (Cynthy Wu) a Sloane se tak stala jedinou svobodnou osobou v rodině. Dále jsme se seznámili s australským hráčem golfu Jacksonem (Luke Bracey), který se o vánocích po třech měsících rozešel se svou přítelkyní, protože mu vyčetla, že jí nekoupil žádný dárek pod stromeček. Po Vánocích se Sloane a Jackson náhodně setkali v obchodě při vracení nevhodných dárků a když si vzájemně sdělili svůj postoj ke svátkům, rychle se domluvili, že si dají schůzku na Silvestra a dalších svátcích. Po oslavách na konci roku, během nichž se výborně bavili, se setkali znovu až na Valentýna, aby v dívčině rodině Jackson předstíral, že je její nový přítel. Následně pak spolu trávili dovolenou a jiné oslavy, dokud Jackson nepřišel o část prstu. Po hádce na svatbě jejího bratra se dokonce jakoby rozešli, i když ve skutečnosti spolu nikdy vlastně nechodili. Nicméně se pak sešli na halloweenském večírku, kde se Sloan po náhodném spolknutí projímadel udělalo nevolno a tak ji Jackson odvezl, a strávil s ní celou noc. Ráno pak společně měli poprvé sex, čehož se Sloan zalekla a nechala svého přítele odejít pryč. Ten byl z jejího náhlého ochladnutí vyděšený a nic nechápal. Na Den díkůvzdání se oba pohádali a přerušili společné kontakty. Do konce zbývalo pár minut a já byl zvědavý, jak to celé dopadne. Ovšem jako vždy si výsledky závěru filmu už nechám pro sebe, abych vás nepřipravil o potencionální zážitek. Mohu už jen prozradit, že se jednalo o romantickou komedii, takže se dal očekávat dobrý konec, ale podrobnosti již nesdělím. Mně se film líbil hlavně ze začátku, nicméně jeho úroveň pak postupně začala klesat, naštěstí se ke konci zase začala zvedat. Důležité ovšem bylo, že jsem se příjemně bavil, párkrát jsem se dokonce hodně zasmál a tak film splnil svůj účel. A to bylo hodně důležité, protože tak tahle slušná komedie získala pěknou porci cípatých pod vánočním stromečkem. Suma sumárum, snímek Sváteční rande ode mne dostal čtyři sváteční hvězdy ****.

Snivokraj (2022)

Americký fantasy snímek s podivným názvem Snivokraj jsme si vybrali z nabídky společnosti NETFLIX, aniž bychom předem věděli, o čem tento film bude. Nechali jsme se překvapit a doufali jsme, že nás něčím dokáže zaujmout. Na začátku jsme se seznámili s jedenáctiletou dívkou jménem Nemo (Marlow Barkley), která po smrti maminky žila na majáku se svým otcem Peterem (Kyle Chander) který ji odmalička vychovával. Tatínek dívku naučil jak udržovat maják v chodu a před spaním ji vyprávěl historky o svých dobrodružstvích s postavou jménem Flip, přičemž v jednom z nich našli jeskyni kouzelných perel plnících přání. Jednoho dne se Peter během bouře ztratil na moři a po pohřbu osiřelou dívku jejich známá Carla (Yanna Macintosh) svěřila do péče strýci Philipovi (Chris O'Dowd). Ten se živil jako prodavač dveřního kování, žil osaměle ve svém bytě, moc nevycházel ven a vůbec netušil, jak se o mladou dívku postarat. Následně Nemo začala chodit do školy, kde se seznámila se školní poradkyní Aryou (India de Beaufort) a žákem Jamalem (Chris D'Silva), který chodil snad úplně do všech kroužků. Jedné noci se Nemo probudila a zjistila, že její plyšové prase ožilo a vzápětí se oba ocitli v Slumberlandu, světě plném snů. Ve své animované posteli byla odnesena zpět na maják, kde potkala Flipa (Jason Momoa), tvrdohlavého psance, kterého dívka znala z vyprávění svého otce. Flip v bytě na majáku hledal magickou mapu, ale Nemo o ní nevěděla a pomocí prasete ji objevila až další den. V následujícím snu se vrátila k Filipovi s mapou a společně začali hledat kouzelné perly, přičemž procházeli mezi sny různých lidí. Přitom dívce Flip prozradil, že se odmítal probudit tak dlouho, že si už nepamatuje, kdo byl, když byl vzhůru. Během cesty byli napadeni oblakem kouře, což byl prý zlý sen, ale podařilo se jim uniknout. Dalším problémem pro ně byla agentka z Úřadu pro podvědomé aktivity Zelená (Weruche Opia), která chtěla Flipa uvěznit za to, že se nikdy neprobouzí a ruší sny ostatních. A skutečně se jí podařilo ho zatknout, nicméně druhý den ho Nemo osvobodila. Ještě předtím se spolu se strýčkem dívala na starou videokazetu, na které byl on a Peter, když si spolu hráli jako děti. Nemo si uvědomila, že Flip je Philipovo vysněné alter-ego a protože se Flip neprobudil, zůstával Philip v bdělém světě nudný a nezáživný. Když Nemo po osvobození Filipovi řekla kdo je, ten se naštval a odešel pryč. Nemo se tedy pokusila sama ponořit do oceánu, aby našla perly, které ji mohli vrátit zmizelého otce. Jenže perly hlídal oblak zlých snů a tak jsem byl zvědav, jak to celé vlastně dopadne. Dvouhodinový film se už blížil ke svému konci a začalo to být vážně napínavé, ovšem jako vždy si výsledky závěru filmu už nechám pro sebe, abych vás nepřipravil o potencionální zážitek. Mohu už jen prozradit, že bylo velmi zajímavé sledovat snové světy či spíše to, jak je dokáží američtí filmaři vykreslit. Docela svou fantazii popustili, ale myslím si, že to mohlo být ještě lepší. A asi taky ještě dražší, což by vysvětlovalo, že se naši hrdinové vlastně celou dobu pohybovali mezi 4 – 5 světy. Bohužel také děj značně pokulhával a stejné téma se v podstatě točilo pořád dokola, takže film mohl mít klidně o půl hodiny méně. A někdy mne ty dialogy už docela vadily, to neustále mletí pantem Flipa ve snech. S lítostí v hlase musím ještě dodat, že celé to prostředí a příběh byl sice slušně vykreslený, ale film mi připadal až moc dětský, takže by určitě sklidil úspěchy v Kouzelné školce. Ale tam by ho vysílali půl roku. Pojďme tedy už na hodnocení. Suma sumárum, fantasy snímek Snivokraj ode mne získal dvě zasněné hvězdičky **.

Rychle a zběsile (2001)

Slavný film Rychle a zběsile s číslem jedna jsem viděl poprvé poté, co jsem si jej koupil roku 2009 v trafice na DVD a pak putoval na 13 let do šuplíku. A možná by tam byl dodnes schován, kdybych v oněch šuplíkách nedělal pořádek, protože jsem začal filmy rozprodávat. Na spoustu z těchto starých kousků jsem se podíval znovu, čehož jsem následně využil k adekvátnímu ohodnocení a napsání zasvěceného komentáře. Totéž jsem učinil i s prvním dílem Rychle a zběsile z roku 2001, který se po svém vydání stal takovým hitem, že se dočkal více než deseti dalších pokračování. Ale vraťme se k jedničce, která se po dlouhé době opět rozběhla na obrazovce naší TV. Vše začalo scénou s mladým policistou jménem Brian O'Conor (Paul Walker), který se učil jezdit se závodně upraveným autem. Dělal to proto, že chtěl proniknout mezi pouliční závodníky, protože se policie domnívala, že stojí za přepadeními kamionů s elektronikou. Místní závodnickou elitu vedl Dominic Toretto (Vin Diesel), do jehož přízně se Brian snažil vetřít prostřednictvím jeho atraktivní sestry Mie (Jordana Brewsterová). Jednoho večera si Brian s Dominicem střihli závod, přičemž policista prohrál nejen ono klání v ulicích města, ale i vlastní auto. Vzápětí Brian zachránil Dominica před policejním zátahem a také tím si získal jeho přízeň. Dostal se tak do Domovy party a zamiloval se do jeho sestry. Dom ho naučil závodit a přihlásil ho do Pouštních válek, což byl přebor amatérských závodníků. Brian s Domem kvůli tomu spravili velmi poškozený vůz Toyota Supra Twin turbo s 1000 koňskými silami, se kterou chtěli závody v poušti vyhrát a porazit hlavně nenáviděného vůdce asijského klanu Johnnyho Trana (Rick Yune). Brian se domníval, že právě on a jeho banda měla přepadávání kamionů na svědomí, jenže při závodech v poušti se ukázalo, že je páchal někdo jiný. Do konce zbývalo pár minut a já byl zvědavý, jak to celé dopadne. Ovšem jako vždy si výsledky závěru filmu už nechám pro sebe, abych vás nepřipravil o potencionální zážitek. Mohu už jen prozradit, že ve filmu nedopadlo všechno úplně dobře a hlavně, a to mne vždycky vadilo, nebyla spousta věcí dořešena. Tvůrci tak diváka, tedy i mne, nutili pustit si druhý díl, ale mně se do toho úplně nechtělo. Na DVD jsem si totiž koupil jen první díl a ten mně nenadchnul tak jako miliony diváků po celém světě. Samozřejmě se mi líbily rychlá auta, ale do kalhot jsem si z nich nenadělal. Pěkná byla děvčata, která se okolo aut motala, ovšem nic jiného jsem ani nečekal. Oči jsem mohl nechat na zmíněné Jordan Brewster a Michelle Rodriguez, která si zahrála milenku Dominica. Z dalších roli musím ještě zmínit Vince (Matt Schulze), pravou ruku vůdce bandy, který byl na konci filmu zraněn a odvezen do nemocnice, ale taky jsem se nedozvěděl, jak to s ním dopadlo. Nicméně vy se teď dozvíte, kolik cípatých ode mne tento film dostal. Suma sumárum, snímek Rychle a zběsile ode mne získal tři zběsilé hvězdy ***.

Co jsme komu zase udělali? (2019)

Francouzské situační komedie se mi již od malinka líbily. S úžasem, otevřenou pusou plnou smíchu od ucha k uchu, jsem sledoval herecké koncerty Pierra Richarda, Belmonda či Depardieu a další hvězdy stříbrného plátna ze země galského kohouta. Když jsem objevil komedii Co jsme komu udělali ? z roku 2014, tak jsem se trochu obával, zda dokáže na francouzské poklady nějakým způsobem a hlavně důstojně navázat. Nakonec tato rasistická komedie nebyla vůbec špatná, rozhodně jsme s manželkou nebyli zklamáni, i když byla často pusa zavřená, tak jsme se dobře bavili. A v jiných komentářích zmíněný xenofobní humor nám rozhodně nevadil, protože od věky věků to tak je a je lepší si dělat z toho srandu, než se kvůli tomu zabíjet. Když se o pět let později natočilo pokračování, obavy se vrátily, neboť druhé díly bývají často slabým odvarem úspěšného předchůdce. Byl jsem tedy zvědav, kam se pokračování s názvem Co jsme komu zase udělali ? zařadí, jestli do šuplíku s těmi slušnými filmy nebo mezi totální průšvihy. Ve dvojce se objevili opět všichni členové rodiny Verneuiloviů v čele se staršími manžely Claudem (Christian Clavier) a Marií (Chantal Lauby) a jejich čtyřmi dcerami isabele (Frédérique Bel), Odile (Julia Piaton), Ségolène (Émilie Caen) a krásná Laure (Élodie Fontan). Jejich čtyři dcery chtějí se svými manžely ovšem k nelibosti rodičů chtěli opustit Francii. Odile s Davidem (Ary Abittan) chtěli odjet do Izraele, Chao (Frédéric Chau) a Ségolène do Číny, Isabelle a Rachid (Medi Sadou) do Alžírska a Laure s Charlesem (Noom Diawara) do Indie, protože Laure tam bylo nabídnuto pracovní místo a Charles by rád prorazil v Bollywoodu jako herec. Tomu však chtěli rodiče zabránit a tak vymysleli na mladé chxtrou lest, když je vzali k sobě na venkov. Mezitím se Charlesovi černošští rodiče André (Pascal Nzonzi) a Madeleine (Salimata Kamate) Koffiovi se vrátili do Francie na svatbu své dcery Viviane (Tatiana Rojo), ale ani v tomto případě nejde nic podle plánu, protože s mladé dívky se stala lesbička a chtěla si vzít přítelkyni z Francie, aby spolu mohli žít. Zápletka jako stvořená pro různé jiskřivé situace, hádky mezi manžely a to vše bylo okořeněno pořádně rasistickým humorem. Až jsem se divil, že to nikomu nevadilo a že se ve Francii film stal docela velkým hitem. Mně se dvojka líbila o něco méně než jednička, asi to bylo tím omíláním podobného tématu dokola, ale zase to nebylo až tak špatné. Pravda, úvod se moc nepovedl, ale potom se děj rozjel a docela jsme se zasmáli. A tomu odpovídá i moje hodnocení, neboť francouzská komedie Co jsme komu zase udělali? ode mne dostala tři xenofobní hvězdičky ***.

Vánoce na spadnutí (2022)

Americkou romantickou komedii Vánoce na spadnutí z roku 2022 s Lindsay Lohan jsme si vybrali z nabídky společnosti NETFLIX pro jeden prosincový večer. Jako každý rok se již blížily vánoční svátky a v tomto období jsme vždy začali sledovat ve větším množství pohádky nebo právě filmy s vánoční tématikou. A snímek Vánoce na spadnutí už svým názvem nabízel nějakou zimní zápletku spojenou s krásnými svátky na konci roku, takže jsme mu dali šanci a jednoho večera se rozběhl na obrazovce naší TV. Na začátku jsme se seznámili s rozmazlenou Sierrou Belmontovou (Lindsay Lohan), jejíž tatínek vlastnil luxusní lyžařské středisko a po smrti manželky nevěděl, jak se o svou holčičku postarat. Evidentně dceru nevychoval moc dobře, protože byla zcela k ničemu a neuměla si ani ustlat postel. Jednoho dne tatínek odjel pryč a Sierra se vydala se svým přítelem influencerem Tadem Fairchildem (George Zouny) vyfotit na zasněženou horu, kde ji mladík požádal o ruku. Najednou se zvedl vítr a Sierra padala z kopce dolů, dokud nenarazila hlavou o strom, takže ztratila,vědomí. Její přítel Tad se následně ztratil v horách a po několika hodinách bloudění byl rád, že narazil na malý rybářský domek, kde se ho ujal pytlák Ralph (Sean J. Dillingham). Sierru v bezvědomí mezitím našel Jake Russell (Chord Overstreet) a ten ji odvezl do nemocnice, kde se marně snažili zjistit její totožnost. Jake vzápětí nabídl Sierře místo ve svém hotelu Severka nocleh se snídaní, aby nemusel svátky trávit v nemocnici. Všichni doufali, že si brzy na své jméno vzpomene, ale to se nestalo a tak od Jakeovi dcery Avy (Olivia Perez) přijala jméno Sarah. Během dalších dnů strávila v rodinném hotelu, kde vládla babička Alejandra (Alejandra Flores), veškerý čas a hodně se s nimi sblížila. Dokonce se naučila pár běžných věcí jako ustlat si postel, uklidit po sobě nebo uvěřit jednoduché jídlo. Pak se Sierra dozvěděla, že hotel má finanční potíže a hrozí mu zavření. Vymyslela si proto vánoční večírek, na který pozvala bývalé hotelové hosty, aby pohostila a zároveň poprosila o peněžní dary. Mezitím se Tad s Ralphem vydali pěšky do města a o něco později se do svého hotelového resortu vrátil magnát Beauregard Belmont (Jack Wagner) a s hrůzou zjistil, že se jeho dcera před čtyřmi dny ztratila a personál je nehledal. No a pak se obyvatelé městečka sešli na večírku, aby podpořili malý hotel, na který měli všichni pěkné vzpomínky, protože se o Jake a Alejandra vždy dobře postarali. Jenže v tom se na večírku objevil Belmont s Tadem, aby si ji odvedl domů. Sierra / Sarah si najednou na vše vzpomněla, ale zároveň byla zmatená, protože se do Jakea zamilovala a nevěděla, co má dělat. Do konce zbývalo pár minut a já byl zvědavý, jak to celé dopadne. Ovšem jako vždy si výsledky závěru filmu už nechám pro sebe, abych vás nepřipravil o potencionální zážitek. Mohu už jen prozradit, že ve filmu bylo tolik vánočních světýlek, ozdob a nálady, až mi to připadlo nepřirozené. Inu, čeho je moc, toho je příliš. Stejně tak se nedá jíst jen sladké, protože ve velkém množství prostě přestane chutnat. Naopak. A tak to bylo i s vánoční náladou ve filmu a dějem, který byl tak snadno předvídatelný. Trochu bych radši ubral, někde přidal nějaké překvapení a mohlo to být lepší. Na druhou stranu to byl vánoční film ,který jsem chtěl vidět a zimní atmosféry nám nabídl hodně. Proto film nehodnotím jako úplný propadák a spoustu nedostatků jsem mu odpustil. A na jaké hodnocení to stačilo ? Suma sumárum, snímek Vánoce na spadnutí ode mne získal dvě spadlé hvězdičky **.

Probuzení (2021)

Snímek Probuzení z roku 2021 jsme si vybrali z nabídky společnosti NETFLIX, jelikož nás zaujal námět. Jednoho dne totiž lidé přestali spát a začali z toho postupně bláznit. Já jako člověk, který klidně prospí 9 – 10 hodin denně, jsem tomu zmagoření naprosto rozuměl a věřte mi, že bych takový stav rozhodně nechtěl zažít. Velice jsem tak prožíval trápení lidí ve filmu, který mne ovšem hluboce zklamal. Ale nepředbíhejme. Vše začalo podivnou událostí, při které byly zničeny čipy ve všech elektronických zařízeních jako nové auta, satelity, elektrické přístroje a další věci, které moderní člověk běžně používá. Navíc vypadla elektřina a tak se najednou lidé ocitli v době ledové, no to teď přeháním, ale rozhodně byli naprosto rozhození. Navíc se mezi sebou začali zabíjet, protože spánkový deficit udělal své. V takovém prostředí se pohybovala rodinka v tomto složení : bývalá zdravotnice americké armády a zotavující se narkomanka Jill Adamsová (Gina Rodriguez), která po vyhození z armády pracovala jako ochranka na místní vysoké škole, kde kradla drogy z výzkumné laboratoře, aby je mohla prodat. Dále jsme tu měli jejího staršího syna Noaha (Lucius Honos) a mladší dcera Matylda (Ariana Greenblatt) a babička Doris (Frances Fischer), která měla děti svěřené do péče kvůli matčině drogové minulosti. Když se onoho kritického dne vraceli od babičky autem, nastala ta nešťastná událost, která byla později vysvětlena jako silná erupce na slunci a rodinka havarovala. Auto sjelo do vody a Matylda se málem utopila, když dokonce chvíli nedýchala. Nicméně to přežila a pak se začaly dít ony tragické události. Pacienti v kómatu se probudili, ale ostatní lidé nemohli spát, na rozdíl od Matyldy. Další známou výjimkou byla stará žena, kterou armáda převezla na vojenskou základnu The Hub v naději, že díky ní najdou lék. Na tuto základnu se ukradeným starým autem vydala také Jill s dětmi poté, co při nepokojích v kostele byla jejich babička zastřelena šíleným policistou. Cestou se zastavili v knihovně, aby v ní našli mapy, podle nichž chtěli najít přesnou polohu základny. V tom se venku objevili uprchlí vězni a jeden z nich ukradl auto, v němž spala Matylda. Pro mne zcela nepochopitelně se pak vězeň jménem Dodge (Shamier Anderson) vrátil zpět, aby zbytek rodinky zachránil před rozzuřeným zbytkem vězňů. Společně pak pokračovali na vojenskou základnu, kde celý film vyvrcholil. Jako vždy si výsledky závěru filmu už nechám pro sebe, abych vás nepřipravil o potencionální zážitek, ale mohu prozradit, že to pro mne byla ztráta času a tak mne vůbec nepřekvapilo nízké hodnocení zde na ČSFD. Byla to celkem nuda, k léčbě vlastně prakticky nedošlo, což by šlo vysvětlit tím, že se vše odehrálo asi ve čtyřech dnech, hlavními postavami byla zmíněná rodinka a jejich road movie, občas ten děj značně pokulhával. Ačkoliv lidé ve filmu spát nemohli, diváci u televize s usnutím rozhodně neměli problém. A přitom ten nápad šel natočit jinak, lépe, zajímavěji a kvalitněji. A tím vším Probuzení rozhodně nebylo, čemuž odpovídá i moje hodnocení. Suma sumárum, snímek Probuzení ode mne získal jednu probuzenou hvězdičku *. Zbytek cípatých totiž usnul navěky.

Wednesday (2022) (seriál)

Kdysi jsem viděl film Addamsova rodina z roku 1991, který na tehdejší dobu představoval něco výjimečného, jiného, něco co se odlišovalo od dosavadní tvorby stříbrného plátna. Možná proto se mi tehdy tento komediální horor líbil pořídil jsem si jej na videokazetě, takže jsem jej viděl několikrát. Když jsem o 30 let později v nabídce společnosti NETFLIX objevil seriál Wednesday, jehož hlavní hrdinkou byla dcera Morticie a Gomeze Addamsových, netrvalo dlouho a začali jsme jej doma sledovat. No a líbil se mi moc, stejně jako dalším uživatelům ČSFD, kteří jej svým hodnocením katapultovali do předních příček žebříčku. A o co šlo ? Wednesday byla na začátku prvního dílu vyloučena ze střední školy poté, co vhodila živé piraně do školního bazénu v průběhu tréninku chlapeckého týmu vodního póla jako odvetu za to, že šikanovali jejího bratra Pugsleyho. Kvůli tomu dívku rodiče zapsali do Nevermore Academy v Jerichu, školy pro monstrózní vyděděnce, kterou kdysi navštěvovali. Dívčina chladná osobnost bez emocí a její vzdorovitá povaha jí znesnadňují běžné kamarádství se spolužáky a způsobilo, že se brzy dostala do konfliktu s ředitelkou školy. Zjistila však, že má psychické schopnosti, které jí umožňují vyřešit záhadné vraždy, k nimž docházelo v okolí města. Hlavní postavou první řady seriálu byla tedy 16-ti letá dívka v černém, kterou si zahrála Jenna Ortega, jež ztvárnila rovněž svou dvojnici z minulosti Goody Addamsovou. Ředitelku školy pro podivné studenty Larissu Weemsovou si střihla Gwendoline Christie, která byla v době vlastního studia spolubydlící s Morticie Addamsové. Naše hlavní hrdinka musela chodit k psycholožce Valerii Kinbottové na terapie, přičemž doktorku si zahrála Riki Lindhome. Pak tu byl šerif Jericha jménem Donovan Galpin (Jamie McShane) a jeho syn (Hunter Doohan), barista a obdivovatel Wednesday, se kterou chtěl začít chodit. Ze studentů akademie vyčníval malíř a další kluk, co chtěl chodit s naší hlavní hrdinkou, jenž se jmenoval Xavier Thorpe (Percy Hynes White) a uměl oživit postavy na svých obrazech. Nejvíce se mi líbila Enid Sinclairová (Emma Myers) vlkodlačí spolubydlící Wednesday, která se navzdory středečnímu nezájmu pokoušela stát se její kamarádkou. Naopak děsivá byla Bianca Barclayová (Joy Sunday), úspěšná studentka Nevermore Academy, která je sirénou a Xavierovou bývalou přítelkyní. V seriálu se objevila také známá Christina Ricci jako Marilyn Thornhillová, učitelka botaniky na Nevermore Academy, která se o holky starala na koleji. Z vedlejších rolí bych vyjmenoval mladšího bratra naší hrdinky Pugsleyho (Isaac Ordonez), jejich matku Morticii v podání vždy krásné Catherine Zeta-Jonesové, která navštěvovala Nevermore Academy, když byla mladší a otce Goméze (Luis Gurmán), kterého šerif Jericha pronásledoval kvůli dávné školní vraždě. Pak tu byl Lurch (George Burce), komorník rodiny Addamsových a Joseph Crackstone (William Houštin), který se údajně zasloužil o rozvoj města, ovšem pravda byla poněkud jiná. V osmi dílech jsme tak s těmito postavami sledovali napínavé pátrání po pachateli brutálních vražd, který nebyl vůbec běžným vrahem. Ostatně spousta postav se vymykala normálnímu životu a to se mi na seriálu líbilo nejvíce. Zvrácený humor v dobrém slova smyslu, jiné životní hodnoty, netradiční příběh v originálním prostředí, to vše z tohoto seriálu udělalo vynikající seriál. Už se moc těším na druhou řadu. Zcela po zásluze ode mne první řada seriálu Wednesday získala pět středečních hvězdiček *****.

Přijde letos Ježíšek? (2013)

Český film Přijde letos Ježíšek? z roku 2013 jsem zahlédl v nabídce společnosti NETFLIX a jednoho večera se rozběhl na obrazovce naší korejské televize. Podle kalendáře totiž zrovna nejblíže ohni seděl Prosinec a tak jsme doma měli náladu na něco českého, trochu i vánočního, potažmo zimního či něco v podobném duchu. Moc jsem si od vybraného filmu nesliboval, ale je pravda, že v poslední době mne už několik českých komedií příjemně překvapilo, například Ženy v běhu nebo Bezva ženská na krku. Dobré herecké obsazení Josef Abrhám, Libuše Šafránková, Igor Chmela či Václav Postránecký slibovalo spíše pozitivní dojmy, ale i tak jsem byl zvědavý, jestli se i film Přijde letos Ježíšek? zařadí mezi ty úspěšné nebo zaujme místo v kolonce nuda a děs. Na začátku jsme se seznámili s šarmantním šedesátníkem jménem José (Josef Abrhám), který se po třiceti letech vrátil z emigrace v Mexiku do rodné Prahy. Podlehl totiž naléhání své mexické manželky Doloros (Dolores Heredita), která věřila, že pro jejich dceru Penélope (Aislinn Derbez), která se marně snažila otěhotnět, je poslední nadějí zázrak, který by v předvánočním čase mohlo splnit slavné Pražské jezulátko. Děda Dolores jej totiž za války ukradl a tak jej chtěla vrátit do kostela a vyprosit si zrušení údajné kletby. José měl z návratu obavy, protože moc dobře věděl, že by mu mohl přinést nečekaná překvapení, jež by mohl mít na svědomí jeho starý kamarád Rudy (Václav Postránecký), který všemi rád manipuluje, ale hlavně jeho bývalá láska Květy (Libuše Šafránková) a její osobitá rodina v čele s jejím synem Michalem (Igor Chmela) a manželkou Veronikou (Danica Jurčová). Po příletu do Prahy byla mexická rodina udivena z Mikulášů, andělů a čertů, chodících po ulici, kde panovala vánoční nálada. Dále jsme se seznámili s vrátným a hlídačem Jaroslavem (Marian Roden), který během noční směny objevil ve výtahu mimino. Strávil s ním noc, daroval mu šálu, kterou mu upletla žena, co od něj utekla a odnesl jej do kostela, kde jej ležící v Betlému našla Josého rodina. Mrně bylo nahlášeno kostelníkovi (Pavel Kříž) a než bylo odvezeno sanitkou do nemocnice, kde jej někteří členové rodiny navštěvovali, tak miminu Dolores ukradla onu šálu. Vzápětí José a mladík pronásledovali dívku (Natálie Řehořová), o které se domnívali, že je jeho matkou a měli pravdu. Když dívka zmizela v jednom domě, mladík se představil jako Michal, zatímco Pen mohla nechat oči na Martinovi (Radúz Mácha), který dělal Santa Clause. Vzápětí Michal pozval všechny k němu. Dolores pak dala dceři onu šálu, jako dar od Boha. Další den šel José randit s Květou, Pen s Martinem a Dolores mínila vrátit Jezulátko na své místo v kostele. Nikomu to nevyšlo podle představ, a tak se Květa ocitla druhý den v hotelu, aby si s Josém upřesnila věci stran otcovství jejího syna Michala. José se vymlouval na Rudu a šel za ní. Martina napadnul Jaroslav při střídání směn, protože na něm viděl svou vzácnou šálu. Mirek mu pověděl pravdu, že ji dostal od cizinky. Dolores se vracení jezulátka hodně vymklo z ruky a věc musela řešit policie, byla však propuštěna. Nakonec se všichni sešli u Michala v bytě, kde se mělo vše vyřešit. Jak to dopadlo, to už tradičně nebudu vyzrazovat, abych vás nepřipravil o zážitek. Z celkových 100 minut však do konce filmu zbývalo velmi málo a jednalo se o romantickou, trošku hořkou komedii z vánoční Prahy, takže se nic drastického nestalo. Víc už nepovím, jen že se mi film svou atmosférou hodně líbil, herci byli skvělí, příběh sice trochu zamotaný a málo uvěřitelný, ale budiž. Viděl jsem už daleko horší filmy a tento byl celkem slušný, leč více méně průměrný a podruhé se na něj už asi nepodívám. A tomu odpovídá i moje hodnocení, které původně mělo odpovídat většině zde na ČSFD, ale nakonec jsem za tu zimní scenérii v Praze jednu cípatou přidal. Suma sumárum, vánoční romantický film s dotazujícím se názvem film Přijde letos Ježíšek? Ode mne získal tři přicházející hvězdy ***.