Marie Terezie - Série 1 (2017) (série)

Celá naše rodina velice ráda cestuje a když tu a tam navštívíme nějaký zámek, často narazíme na jméno Marie Terezie nebo někoho z její rodiny. Není divu, když byla význačnou rakouskou šlechtičnou, reformátorkou, bravurní diplomatkou a nejvýznamnější panovnicí českých zemí. Jenže jsme od průvodců na zámcích zachytili jen útržky z jejího života, které se týkaly toho daného místa, té konkrétní situace. Celý její život jsme však vůbec neznali a upřímně, ani nás to kdovíjak nezajímalo. Vždyť těch šlechticů bývalo tolik....českých, rakouských, uherských, pruských, bavorských, saských, kdo si to měl všechno pamatovat. Vše se změnilo až při naší nedávné návštěvě zámku ve Frýdku - Místku, kde se pan průvodce zmínil o pětidílném seriálu Marie Terezie, natočeném v letech 2017, 2019 a 2021. A k dobru dal historku o pikantním lesbickém vztahu dcery rakouské vládkyně Marie Kristýny s Isabellou Parmskou, švagrové urozené dcerušky. A to byl ten důvod, proč jsme se na pětidílný seriál podívali. V první řadě jsme se ocitli v roce 1723, kdy byl v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě Karel VI., císař Svaté říše římské a král španělský a uherský, korunován králem českým. A právě zde začal příběh jeho dcery, pozdější císařovny Marie Terezie (Marie-Luise Stockinger), která si vydupala manželství s Františkem Štěpánem Lotrinským (Vojtěch Kotek). Sledovali jsme nastoupení vladařské cesty, převzetí maďarské koruny i šok, který konzervativnímu dvoru mladá Marie způsobila svým rozhodnutím provdat se z lásky. Tehdy nejspíše netušila potíže, které nastanou poté, co se Marie bude muset stát následnicí trůnu. Druhý díl filmu začal převzetím trůnu a pokračoval vypuknutím válek o rakouské dědictví, které Marii donutily spojit se s významným uherským rodem Esterházy, kdy pro záchranu říše musela málem obětovat své manželství s milovaným Františkem. Musím se přiznat, že první dva díly se mi líbily nejvíce a také herečka Marie-Luise Stockinger podle mne ztvárnila císařovnu ze všech nejlépe. A ty její očiska, to byla radost pohledět. Nelze se tedy divit tomu, že úvodní dva díly seriálu Marie Terezie ode mne dostaly pět Mariiných hvězdiček *****.

Marie Terezie (2017) (seriál)

Celá naše rodina velice ráda cestuje a když tu a tam navštívíme nějaký zámek, často narazíme na jméno Marie Terezie nebo někoho z její rodiny. Není divu, když byla význačnou rakouskou šlechtičnou, reformátorkou, bravurní diplomatkou a nejvýznamnější panovnicí českých zemí. Jenže jsme od průvodců na zámcích zachytili jen útržky z jejího života, které se týkaly toho daného místa, té konkrétní situace. Celý její život jsme však vůbec neznali a upřímně, ani nás to kdovíjak nezajímalo. Vždyť těch šlechticů bývalo tolik....českých, rakouských, uherských, pruských, bavorských, saských, kdo si to měl všechno pamatovat. Vše se změnilo až při naší nedávné návštěvě zámku ve Frýdku - Místku, kde se pan průvodce zmínil o pětidílném seriálu Marie Terezie, natočeném v letech 2017, 2019 a 2021. A k dobru dal historku o pikantním lesbickém vztahu dcery rakouské vládkyně Marie Kristýny s Isabellou Parmskou, švagrové urozené dcerušky. A to byl ten důvod, proč jsme se na pětidílný seriál podívali. Nakonec se ukázalo, jaké moudré rozhodnutí jsme učinili, neboť jsme opravdu podrobně poznali soukromou tvář osvícené panovnice, jež si už za života vysloužila přezdívku „matka Evropy". Seriál nás na krátkou dobu nejprve zavedl do puberty Marie Terezie z rodu Habsburků, která si později vydupala za manžele císaře Františka Štěpána I. Lotrinského. Marie Terezie se narodila 13. května roku 1717 ve Vídni, porodila 16 dětí a na několika evropských trůnech seděla čtyřicet let. Díky seriálu jsme tedy mohli nahlédnout do zákulisí vídeňského dvora a Marii Terezii poznat jako milující ženu a matku. Dozvěděli jsme se o složitém evropském děním v 18. století, o válkách s Pruskem a nahlédli jsme pod pokličku komplikovaných vztahů s Francií. Marie Terezie byla jediná žena své doby, která dokázala zvládnout tři role najednou: úlohu absolutistické panovnice, matky šestnácti dětí a milující manželky. Zemřela opuštěná 29. listopadu roku 1780, tedy ještě před vypuknutím francouzské revoluce. Zůstala tak ušetřena stětí své dcery Marie Antoinetty, manželky francouzského krále Ludvíka XVI., ostřím gilotiny...A za to si získala u nás doma obdiv, ačkoliv jsme se původně na tento seriál dívali z jiného důvodu.....Celkem jsme před obrazovkou strávili 8,5 hodiny a vůbec toho nelitujeme, čas to byl strávený moudře a od nynějška budeme při prohlídkách zámků chytřejší. A když se průvodce zmíní o Marii Terezii nebo její rodině, můžeme jej nevědomky zkontrolovat, zda mluvil pravdu. Ale teď už pojďme na celkové hodnocení seriálu Marie Terezie, který si u mne zprůměrováním všech tří řad vysloužil čtyři tereziánské hvězdy ****.

Úniková hra: Turnaj šampiónů (2021)

Kdysi jsem sebral dostatek psychických sil, abych se podíval na první díl Únikové hry z roku 2019, protože jsem si dokázal představit, že v tomto psychologickém thrilleru nebude žádná legrace. Ve svém odhadu jsem se nemýlil a jen jsem si potvrdil, že ani v reálném životě bych žádnou únikovou hru dobrovolně nepodstoupil. Každopádně jsem jedničku ocenil čtyřmi hvězdami a protože díky závěru bylo jasné, že bude natočena i dvojka, docela jsem se na pokračování šílených her těšil. Musel jsem si počkat do roku 2021, kdy druhý díl vzniknul, ale podíval jsem se na něj až na podzim 2022. Dvojka měla název Úniková hra: Turnaj šampiónů a znovu se v ní objevili herci z jedničky : Taylor Russell, Logan Miller a Deborah Ann Woll. Novými členy byli Indya Moore, Holland Roden, Thomas Cocquerel a Carlito Olivero. Vše začalo ta, kde skončil první díl. Oba přeživší po útěku z únikových místností Zoey Davis (Taylor Russell) a Ben Miller (Logan Miller) se rozhodli zkompromitovat tajemnou organizaci, který hry pořádala a vydali se kvůli tomu do New Yorku, kde mělo být jejich sídlo. Jenže ono místo bylo opuštěné a navíc vše zkomplikoval tulák, který ukradl Zoeyin náhrdelník. Zloděj se dal na útěk a oni za ním utíkali do metra. Vlak se rozjel a jejich vagon se po chvilce oddělil od zbytku soupravy, aby pak skončil někde na slepé koleji. Vzápětí zjistili, že jich ve vagonu zůstalo šest. Naši dva hrdinové a s nimi Rachel (Holland Roden), Brianna (Indya Moore), Nathan (Thomas Cocquerel) a Theo (Carlito Olivero). Když si cestující s hrůzou uvědomili, že jsou opět ve smrtící hře, vagonem začali lítat blesky, protože byl pod elektrickým proudem. Díky společné práci všech se jim podařilo z metra uniknout, ovšem kromě Thea, jehož proud zabil. Vstoupil do další místnosti, kterou byla banka banka s pomalu se zavírajícím trezorem a smrtícím laserovým bezpečnostním systémem a musím se přiznat, že tahle část se mi líbila ze všech nejvíce. Skupině se opět podařilo rozluštit složitou cestu jak obejít lasery a poté uniknout na poslední chvíli. Další místnost byla pláž podobná pohlednici, která byla částečně pokryta pohyblivým pískem. Zde to vypadalo, že zahyne Rachel, ale Nathan pro skočil a z písku ji vytáhl. Jenže při tom sám zemřel a čtveřice pak musela zjistit, kudy vede cesta pryč. Ukázalo se, že ven to šlo hned dvěma cestami a obě byly správné, což mne překvapilo. Jenže Ben se propadl do písku a zmizel, takže ve hře zůstaly tři dívky. Když holky opustili pláž, chvíli si mysleli, že se ocitli na opravdové ulici New Yorku, jenž radost byla předčasná. Stále byli ve hře a aby je nerozpustila kyselina padající z nebe, museli zjistit, jak otevřít taxík. Povedlo se to jen jedné z nich, ale já schválně neprozradím, které. Jenže to ještě nebylo všechno, protože následovalo setkání s tvůrci hry a byl jsem zvědav jak druhý díl dopadne a jestli bude i třetí. Já už to vím, ale nic neřeknu, tedy spíše nenapíšu. Pokud by trojka byla, musím ještě zvážit, jestli se na ni také podívám, jelikož se mi dvojka moc nelíbila. Připadalo mi jakési moc rychlé, příliš složité a ty pohledy do minulosti zabíraly zbytečně moc okének na filmovém pásu. Také tam byly zbytečné matematické a technické záležitosti. Dalším zklamáním byl závěr, který obsahoval zajímavý zvrat v příběhu, ale nevím, nevím. Celé mně to nějak nechytlo a tomu odpovídá i mé hodnocení. Suma sumárum, Úniková hra: Turnaj šampiónů ode mne získala dvě turnajové hvězdy **.

Jen na skok (2022)

Když jsme si s uživatelem CommanderCZ vybírali z nabídky společnosti NETLIX film na jeden zářijový večer, padl nám oběma do oka takřka současně jeden britský snímek z roku 2022 s názvem Jen na skok. Slovo dalo slovo a tak se onoho večera tento český film objevil na obrazovce naší korejské televize. Jelikož jsem si o něm předem nepřečetl takřka nic, absolutně jsem netušil o čem to bude. A když se na začátku objevili na sprejeři, jen jsem kroutil očima, protože tenhle druh činnosti neuznávám jako smysluplnou činnost. Nicméně postupně se děj vyvinul poněkud jiný směrem a dostal jiný rozměr. Ale vraťme se na začátek filmu a je zmíněným sprejerům, jimiž byli 23 letý Toby Nealey (George MacKay) a jeho kamarád Jameel "Jay" Agassi (Percelle Ascott). Společně se vloupávali do domů nebo bytů, aby v nich  na zeď nastříkali vzkaz „I Came By“. Proč to dělali a jestli tím proti něčemu protestovali, to jsme se bohužel za celých 110 minut nedozvěděli. Jednoho dne měl Toby v úmyslu vniknout do domu soudce Hectora Blakea (Hugh Bonneville), který sice na veřejnosti působil společensky velmi dobře, ale v jádru to byl stále rasistický imperialista z koloniálním myšlením. Toby na to přišel a i když jeho kamarád s ním jít nechtěl, vnikl do domu sám a ve sklepě objevil tajnou místnost, v níž našel uvězněného muže. Jenže v tu chvíli se domů nečekaně vrátil Blake a vyděšený Toby byl rád, že se mu podařilo vše v rychlosti zamaskovat a prchnout pryč. Následně se snažil vše říci svému bývalému komplici Jayovi, ale ten o tom nechtěl ani slyšet, protože ho zajímaly vlastní starosti o těhotnou přítelkyní Naz (Varada Sethu). Toby alespoň anonymně zavolal policii, ale ta v Blakeově domě nic nenašla. Pak se mladík pohádal s matkou Lizzie (Kelly Macdonald) a rozhodl se odejít z domu. Vzápětí zamířil do soudcova domu, aby vězně osvobodil, jenže to se nepovedlo a Blake jej ve sklepě nachytal a zabil. Ano, to byl pro mne šok, vůbec jsem to nečekal. Od té chvíle začalo být vše ještě zajímavější, protože Tobyho ovdovělá matka po několika dnech zavolala policii a také se ptala Jaye, jestli něco neví. Ten policii nic neprozradil, ale Lizzie ukázal dopis, který Toby odnesl z Blakeova domu a ukryl jej doma v tajné skrýši. Tento dopis donutil policii, aby znovu navštívila Blakeův domov a když se tak stalo, skutečně nalezla sklepní vězení, o kterém soudce tvrdil, že je to místnost pro přežití. Blake pak byl sice zatčen za maření vyšetřování, ale využil své konexe, aby byl rychle propuštěn. Lizzie se tedy rozhodla sledovat Blakea a jeho dům, takže na vlastní oči viděla, jak si domů přivedl íránského žadatele o azyl Omida (Yazdan Qafouri). Blake mu nabídl, že mu pomůže získat trvalý pobyt ve Spojeném království a doma mu sdělil vzpomínky na svého krutého otce, který z něj udělal bestii. Omida soudce omámil, tomu se však podařilo z domu utéci a venku se jej ujala Lizzie, nicméně ani jeden věc nenahlásil policii, což vedlo k dalším krokům vraždícího soudce. Film ještě zdaleka nekončil, když si Blake připsal další zářezy do své vražedné pažby, ale podrobnosti už nebudu prozrazovat. Každopádně smrt dalšího člověka jsem opět nečekal a doufal jsem, že se konečně rozhýbá Jay, aby učinil spravedlnosti zadost. Jestli se tak stalo a kdo všechno zemřel soudcovou rukou, to si fakt nechám pro sebe. Předchozí komentář snad svědčí o tom, že děj byl mimořádně zajímavý, napínavý, nebyla nouze o nervy drásající scény, zvraty a nečekané události, takže jsem byl velice spokojený. Babak Anvari, autor scénáře a režisér britského thrilleru, přivedl na svět opravdu pěkné filmové dílo, které se dá jen a jen doporučit. Ale teď už nastal správný čas na jeho ohodnocení, které mi dalo zabrat, jelikož jsem nevěděl, zda si zaslouží o jednu cípatou navíc nebo ne. Suma sumárum, nakonec jsem se rozhodl udělit filmu Jen na skok čtyři skokové hvězdy ****.

Známí neznámí (2021)

Když jsme si s uživatelem CommanderCZ vybírali z nabídky společnosti NETLIX film na jeden letní večer, padl nám oběma do oka takřka současně ten z roku 2021 s názvem Známí neznámí. Slovo dalo slovo a tak se onoho večera tento český film objevil na obrazovce naší korejské televize. Jelikož jsem si o něm předem nepřečetl takřka nic, hned na začátku jsem byl překvapen, když jsem v něm uviděl tvář mého oblíbeného herce Tomáše Měcháčka a sympatickou herečku Táňu Pauhofovou. Rázem jsem ožil a těšil se na to, co dalšího tato hořkosladká komedie přinese. Záhy jsme se seznámili s partou českých a slovenských přátel, kteří se sešli v pražském bytě jednoho z nich, aby oslavili příchod Nového roku. Děj se kompletně odehrával v bytě, jenž patřil manželům plastickému chirurgovi Danovi (Tomáš Maštalír) a psycholožce Evě (Klára Issová), s nimiž tam bydlela 17 letá dcera (Anna Kadeřávková). Ta však brzy odešla ke kamarádce a vyklidila pole působnosti příchozím párům, mezi nimiž byl taxikář Filip (Tomáš Měcháček) se svou pěknou manželkou Blankou (Táňa Pauhofová), která právě vysadila prášky, aby se pokusili o miminko. Dále zde byl realitní agent Leoš (Martin Hofmann) se slovenskou manželkou Karolínou (Petra Polnicová) a sám bez nemocné partnerky Marty přišel učitel Edo (Sväťo Malachovský), který byl momentálně bez práce, neboť mu ve škole neprodloužili smlouvu. Všichni se mezi sebou znali už dlouho a i toto setkání by se neslo v duchu klasické silvestrovské oslavy, kdyby se nenarodil zdánlivě nevinný nápad, aby všichni položili na stůl svoje mobilní telefony a nahlas přečetli každou doručenou zprávu a dáli na hlasitý odposlech každý příchozí hovor.  A postupem času jsme se u nás doma a také u nich doma nestačili divit, co všechno vyplavalo na povrch. Ukázalo se, že si jedna z manželek na začátku oslav sundala z nějakého důvodu kalhotky, dále jsme se dozvěděli o nevěře hned dvou manželů a aby toho nebylo málo, tak jeden z mužů byl gay. Vyšlo také najevo, jak málo si psycholožka Eva rozumí se svou takřka dospělou dcerou, který řešila svůj první sex. Opět se potvrdilo rčení, že kovářova kobyla chodí bosa a pěkná dceruška spíše tíhla k rozumnějšímu tatínkovi, který ovšem sám chodil na terapie, ovšem nikoliv ke své ženě Evě. Ta zase pro změnu chtěla zvětšit prsa, ovšem nikoliv od svého manžela ! Divné, že ? A v tomto duchu nedorozumění, malé snahy o porozumění, vzájemného odcizení a touhy po tom, co neměli doma, se odehrával celý zamotaný děj. Ačkoliv to byla všechno vážná témata, děj byl natočen v komediálním duchu a já se výtečně bavil. V kombinaci se sympatickými herci, stále houstnoucí atmosféru a patřičně vystupňovaným závěrem, se podle mého názoru jednalo o perfektně natočený film, který by nikdo z nás nechtěl prožít na vlastní kůži. Takže vážení, tohle doma vážně nezkoušejte !!! Nicméně komedii jako takovou rozhodně každému doporučuji. Ale jdeme už na hodnocení. Suma sumárum, hořká komedie Známí neznámí ode mne získala čtyři neznámé hvězdy ****.

Dva výtečníci (1977)

Akční komedii Dva výtečníci s legendární dvojicí Terence Hill a Bud Spencer jsem kupodivu viděl poprvé až roku 2022, tedy přesně 45 let od jejího natočení. Sám jsem se tomu divil, že jsem tyhle dva výtečníky neviděl dříve, protože jsem oba měl vždy rád a jiné filmy s TH + BS jsem viděl i několikrát. Třeba Sudá a lichá, myslím že na ní mé oko spočinulo už sedmkrát. Nicméně název filmu Dva výtečníci jsem měl spojený se vzpomínkou na to, že jsem ukecával rodiče, aby mně pustili do kina právě na tento film. Neúspěšně. Byl jsem totiž ještě na prvním stupni základní školy, takže jsem jej tenkrát neviděl. A tak jsem se rozhodl tento rest smazat a jedno odpoledne jsem se na tuto komedii podíval. Na začátku filmu Wilbur Walsh (Bud Spencer) a Matt Kirby (Terence Hill) marně žádali o práci v přístavu v Miami člověka jménem Fred Clyne (Luciano Catenacci), z něhož se vyklubal šéf bandy, která měl celou oblast pod palcem. Nejprve odmítl Walse, který zmlátil šéfa i s jeho nohsledy a pak jim rozbil auto. O chvilku později na stejné místo přišel Kirby a v podstatě proběhlo totéž, včetně rozbití druhého, nového auta. O dalších pár minut později se oba setkali, když je banda začala nahánět, ale naši hrdinové zvítězili a donutili bandu rozbít si třetí auto v pořadí. Tohle mne hodně pobavilo a v podobném duchu se děj odvíjel dál. Walsh a Kirby vzápětí opustili přístav a i když se rozešli, o pár dní později už společně plánovali loupež v supermarketu. Jenže si spletli kancelář vedoucího obchodu s tou policejní a aby nebyli zatčeni, vymluvili se na to, že se chtějí stát policisty. A tak se také stalo. Když pod dohledem kapitána McBridea (David Huddleston) dokončili policejní výcvik, vyrazili do ulic velkoměsta na Floridě. Záhy se seznámili s čínskou rodinou, jejíž strýc byl zabit neznámými útočníky. Při vyšetřování se oba setkali se stejnými darebáky, které zmlátili v přístavu a tak se vydali po jejich stopě. Mezitím museli zvládnout bitku na fotbalovém stadionu s indiány, které Fredova pravá ruka (Riccardo Pizzuti) najal, aby ji polámali kosti. Pak se jim podařilo uniknout dvou atraktivním blondýnám Galině Kocilové (Jill Flander) a Angie Crawford (April Clough) , které je měli svést a opít u sebe doma. A pak už konečně přišla na řadu bitka se šéfem a bandou, která vše rozhodla. Jak to dopadlo a jestli byla smrt chudáka Číňana pomstěna, to si už nechám pro sebe, abych vás nepřipravil o závěrečné překvapení. Když se objevily titulky na konci filmu, byl jsem vcelku spokojený, protože naši hrdinové opět nezklamali a znovu rozdali zločincům pár ran pěstí a to s elegancí sobě vlastní. Komedie to byla svižná, autorský štáb napsal vcelku slušný scénář, který měl hlavu a patu a tak jsem se dobře bavil. A jak to s dopadlo s mým hodnocením ? Suma sumárum, italská komedie Dva výtečníci ode mne získala tři výtečné hvězdičky ***.

Jdi na to (1983)

Bláznivou akční komedii Jdi na to z roku 1983 a s legendární dvojicí Terence Hill a Bud Spencer jsem viděl poprvé už strašně moc dávno a moc jsem si z děje nepamatoval. V rámci napsání zasvěceného komentáře a spravedlivého ocenění, jsem se tedy rozhodl podívat na tento film znovu po X letech. Děj se tentokrát odehrával na Floridě, kde se po silnicích proháněl na kolečkových bruslích tulák Rosco (Terence Hill) a bezcílné svobody si užíval i Doug (Bud Spencer), kterého právě pustili z vězení, kde seděl kvůli menšímu nedorozumění s jedním jachtařem, co mu plašil ryby. Oba se náhodou setkali v zastrčeném motorestu, kde se klasicky porvali s partou chlapů a jednomu z nich ukradli trošku omylem kamion. Brzy je však zastavila policie, které se naším dvou hrdinům povedlo uniknout jen díky břichomluvectví tuláka Rosca. Dali se na útěk, během něhož se jim shodou okolností povedlo nasednout na letadlo do Miami. Během letu se vydávali za agenty CIA, která jim omylem svěřila kufřík s milionem dolarů, na který měli zálusk nejen oba průšviháři, ale i banda gangsterů, která je začala sledovat. Když v pořádku přistáli a s neochotou na letišti předali kufřík s penězi pravým agentům CIA, museli se nechat odvézt za šéfem vládní agentury (David Huddleston), který jim dal nový úkol. Měli vystopovat tajný gang v Miami Beach, přičemž se měli vydávat za výstřední bohaté Texasany, což se jim dařilo a rozhodně se nijak při tom neschovávali. Naopak je hlídali nejen agenti CIA, ale také banda zločinců, která dostala za úkol od svého šéfa s přezdívkou K1 (Buffy Dee), aby oba zlikvidovala. Jenže by to nebyli naši dva hrdinové, aby bandě s elegancí sobě vlastní neustále unikala. Zoufalý byl tak nejen megalomanský zločinec K1, který chtěl svou „K-Bombou“ vymazat lidské chápání všech čísel, ale také jeho pravá ruka s přezdívkou Spider (Riccardo Pizzuti) s jeho milenkou The Vamp (Faith Minton). A tak se v závěrečných 20 minutách filmu dostali trošku nepochopitelným způsobem na loď, na které se setkali s hlavou gangu. Samozřejmě všechno dobře dopadlo a nechyběly další údery pěstí, ale podrobnosti si už nechám pro sebe. A byl konec velmi povedené komedie, na kterou jsem se po letech zase rád podíval, protože jsem oba měl vždy rád a jiné filmy s TH + BS jsem viděl i několikrát. Třeba Sudá a lichá, myslím že na ní mé oko spočinulo už sedmkrát a já osobně tento film považuji za nejlepší, zatímco jiní právě lépe ohodnotili snímek Jdi na to, který se mi ovšem také líbil. Možná bych jej zařadil na třetí místo za filmy Sudá a lichá a Jestli se rozzlobíme, budeme zlí, ale ono je to v podstatě jedno, hlavně že byla zábava. A ještě jedna věc mi utkvěla v hlavě, když jsem film sledoval a když pak skončil - nabyl jsem totiž dojmu, že Jdi na to měl asi nejpropracovanější scénář ze všech filmů z TH + BS. Ale už nastal ten správný čas hodnotit. Suma sumárum, italská komedie Jdi na to ode mne získala čtyři jdoucí hvězdy ****.

Ticho před bouří (2019)

Mysteriózní thriller se Sci-Fi prvky a názvem Ticho před bouří, jsem shlédl díky nabídce společnosti NETFLIX, ovšem předem jsem netušil o čem bude. Pouze jsem si přečetl, že kapitán rybářské lodi neměl moc peněz, když se zničehonic na ostrově, kde už několik let žil, objevila jeho bývalá manželka a nabídla mu 10 milionů dolarů za vraždu současného manžela. A s těmito informacemi se film Ticho před bouří rozběhl na obrazovce naší korejské televize. Děj se odehrával na tropickém ostrově Plymouth, kde si lidé žili svým vlastním a každý věděl o těch druhých skoro všechno, jelikož se tam nic neutajilo. Na začátku jsme se seznámili s kapitánem rybářské lodi jménem Baker Dill (Matthew McConaughey), který byl posedlý lovem obřího tuňáka žlutoploutvého , kterému říkal Spravedlnost a jeho černošským pomocníkem (Djimon Hounsou), kteří spolu provázeli turisty při lovu na moři. Jenže se jim moc nedařilo, ryby jakoby se jim vyhýbaly a peníze tím pádem také neměli. Jak už bylo zmíněno, tak jednoho dne na ostrov přijela Dillova bývalá manželka Karen Zariakasová (Anne Hathaway) a prosila ho, aby ji a jejich malého syna Patricka (Rafael Sayegh) zachránil před jejím novým manželem Frankem (Jason Clarke), který ji bil a s nevlastním synem si nerozuměl, protože pořád seděl jen u počítače v pokoji, kde hrál hru. Nabídla mu 10 milionů dolarů za zabití manžela, který za ní měl za dva dny přijet, jelikož mu u Dilla zakoupila rybářský výlet. Námořník však s vraždou nesouhlasil a bývalou manželku odmítal. Dál chodil za svou milenkou Konstance (Diane Lane), která mu platila za sex a měla ráda kočky. Jenže nakonec v Dillovi převládla touha pomoci svému synovi, který ovšem zůstal doma a rozhodl se Franka zabít. Vše bylo domluveno, vše bylo na druhý nachystáno, zbývalo jen se v poledne nalodit a shodit nepohodlného chlapa do moře, kde si na něm měli pochutnat žraloci. Jenže v noci navštívil Dilla v jeho příbytku z námořního kontejneru chlap jménem Reid Miller (Jeremy Strong), který se mu představil jako zástupce firmy, vyrábějící potřeby pro rybáře. Vedl divné řeči a pak vytáhl s kufříku moderní sonar, který měl zdarma použít pro ulovení jeho vysněné ryby, které se měl věnovat místo vraždy, o které chlapík věděl. Právě v tom okamžiku začal být film o hodně zajímavější, neboť tajemný muž s kufříkem našemu hrdinovi vzápětí prozradil, že jsou všichni součástí počítačové hry, kterou Patrick vytvořil podle vzpomínky na svého otce Johna Masona (Matthew McConaughey), kapitána americké námořní pěchoty, který byl zabit v Iráku v roce 2006. Dill si brzy začal uvědomovat, že on a také ostatní obyvatelé Plymouth Island jsou pouze postavy umělé inteligence vytvořené jeho synem, ale stále tu byla otázka, jak to celé dopadne. Zabije vyčerpaný a unavený námořník nenáviděného Franka, nebo ne ? Výsledek si už nechám pro sebe, neboť bych nerad někoho zklamal prozrazením toho, jak to dopadlo. Na televizní obrazovce se po uplynutí 106 minut objevily závěrečné titulky a já jsem byl velmi překvapený tím, jak mne děj zaujal. Pravda, že první polovina byla spíše seznamovací s celou situací na ostrově a v rodině, ale druhá část filmu byla krásně tajemná a mysteriózní. A to jsem přitom od něj nic převratného nečekal, vzhledem ke špatnému hodnocení zde na ČSFD, ale opět se mi potvrdilo, že nesdílím názory valné většiny ostatních diváků. Takže za mne velká spokojenost a tomu odpovídá i moje kladné hodnocení. Suma sumárum, zajímavý snímek z roku 2019 Ticho před bouří ode mne získal tři tiché hvězdy ***.

Elle (2016)

Francouzský thriller s jednoduchým názvem Elle z roku 2016 jsme si vybrali z nabídky společnosti HBO a byl jsem zvědav, jestli si budu moci tento film zařadit do šuplíku s těmi dobrými, nebo do toho se špatnými. Elle měla dobré předpoklady k tomu, aby se ocitl v prvně jmenovaném šuplíku, protože jej natočil Paul Verhoeven, jehož dva starší filmy (Základní instinkt a Total Recall) ode mne získaly plný počet hvězd. Na začátku jsme se seznámili s Michele Leblanc (Isabelle Huppert), což byla úspěšná, rozvedená podnikatelka, která žila sama v luxusní vile se svým britským modrým kocourem. Nenáviděla svého otce, který seděl už přes třicet let ve vězení na několikanásobnou vraždu a nesnášela svou 74 letou matku Irene (Judith Magre), který si užívala s mladým milencem, s nímž plánovala svatbu. Její jediný syn Vincent (Jonas Bloquet) pracoval v Mc Donalds, aby uživil sebe a svou přítelkyni Josie (Alice Isaaz), která měla co nevidět porodit. Jednoho dne do Micheliny vily vnikl maskovaný muž, který ji znásilnil, jenž ona na policii nic neohlásila a rozhodla se sama odhalit jeho totožnost. Od útočníka dostala pár textových zpráv, podle nichž šlo poznat, že ji stále sleduje. Nejprve podezřívala Kurta (Lucas Prior), svého naštvaného zaměstnance, který pracoval na nové videohře a jeho šéfová Michelle jej stále kritizovala. Svou situaci konzultovala se svým bývalým manželem Richardem (Charles Berling) a přítelkyní Annou (Anne Consigny), s jejímž mužem Robertem (Christian Berel) tajně souložila. Později ze seznamu podezřelých odpadl další její zaměstnanec Kevin (Arthur Mazet), který do ní byl zamilovaný, ale neznásilnil ji. Na Štědrý den Irène utrpěla mrtvici a v sanitce prosila svou dceru, aby šla navštívit svého otce do vězení. Později byla Michèle znovu napadena ve svém domě útočníkem a poté, co ho bodla do ruky a odmaskovala, zjistila, že to byl její soused Patrick (Laurent Lafitte), po němž tajně toužila. Přestože nyní znala jeho totožnost a uvědomovala si, že je schopen vstoupit do jejího domu i přes výměnu zámků, stále nevolala policii a nepodnikla žádná opatření. Následně Michelina matka zemřela a když šla splnit její poslední přání a její otec se to dozvěděl, raději se v cele oběsil, aby se s dcerou nemusel setkat. Proč, to jsem však nepochopil ani já, ani další sledující u nás doma. Na cestě domů z věznice se jí stala autonehoda a paradoxně zavolala právě svému sousedovi, aby jí přijel na pomoc. Ten jí pomohl, ošetřil rány a po nějaké době se spolu začali scházet, přičemž spolu prožívali nebezpečný sexuální vztah, během něhož napodobovali znásilnění. Jenže v té chvíli se začalo myšlení Michèle měnit, neboť byl čím dál tím více rozčarovaná ze svého života, který byl sobecký, nelítostný, osamocený. Jednoho dne byla dokončena nová videohra a při té příležitosti byl uspořádán večírek, na němž se Michéle přiznala Anně, že měla poměr s Robertem. Později ji Patrick vezl domů a v autě mu Michèle suše oznámila, že už ty jeho hry nechce hrát a že má v úmyslu vše sdělit policii. Bylo tedy jasné, že Patrick vstoupí dovnitř a zaútočí na ni, byla jen otázka, jak to tentokrát dopadne. Výsledek si už nechám pro sebe, neboť do konce filmu zbývalo jen pár minut a nerad bych někoho zklamal prozrazením toho, jak to dopadlo. Na televizní obrazovce se po uplynutí 130 minut objevily závěrečné titulky a já jsem byl velmi zklamán. Čekal jsem mnohem víc od takového slavného režiséra, než jen dramatický děj ze života, který postrádal potřebné napětí a nějaký fakt překvapivý závěr. Už dávno jsem totiž tušil, kdo cynickou hlavní hrdinku na začátku filmu znásilnil a pouze jsem doufal, že bude ještě něco navíc, taková ta pověstná třešeň na dortu, ale ono NIC. Prostě NIC. A to přitom snímek ELLE dostal mnoho ocenění za nejlepší film a herečku. Anebo možná právě proto, jsem byl zklamán, protože se často moje názory s oceněním poroty rozchází….S tím ale asi nic nenadělám. Jdeme na hodnocení. Francouzský thriller s jednoduchým názvem Elle ode mne získal dvě znásilněné hvězdy **.

Dvojníci (1984)

Akční komedii Dvojníci s legendární dvojicí Terence Hill a Bud Spencer jsem kupodivu viděl poprvé až roku 2022, tedy přesně 38 let od jejího natočení. Sám jsem se tomu divil, že jsem tyhle dvojníky neviděl dříve, protože jsem oba měl vždy rád a jiné filmy s TH + BS jsem viděl i několikrát. Třeba Sudá a lichá, myslím že na ní mé oko spočinulo už sedmkrát. A tak jsem se rozhodl tento rest smazat a jedno odpoledne jsem se na tuto komedii podíval. Na začátku jsem se seznámil s postavou Grega Wondera (Bud Spencer), který hrával v klubech na saxofon a také s kaskadérem Eliotem Vancem (Terence Hill), který zrovna létal na rogalu. Za oběma přišla dvojice mužů z agentury, která vyhledávala po celém světě dvojníky známých osobností a nabídla jim hned 50.000 dolarů za to, že se s nimi vydají do kanceláře v New Yorku. Oba tak učinili a setkali se tam nejen s ředitelem agentury (Harold Bergman), ale rovněž se svými dvojníky, jimiž byli brazilští milionáři, bratranci Coimbra de la Coronilla y Azavedovi (Bud Spencer a Terence Hill). Boháči měli podepsat důležité smlouvy a kvůli tomu jim bylo vyhrožováno na životech, takže po našich hrdinech chtěli, aby je týden zastupovali, zatímco oni v klidu dokumenty podepíšou, za což jim bylo nabídnuto milion dolarů pro každého. Vance a Wonder nabídku přijali a odletěli do jejich luxusního sídla v Rio de Janeiro, kde se setkali s početným personálem, který se o ně začal starat. Záhy byli pozváni na velikou večeři k nějaké milionářce, ale oni se raději vydali do přístavní putyky, kde se poprvé setkali se svými nepřáteli v čele s Tangem (Nello Pazzafini) a jak to už našich hrdinů bývá, tak se strhla veliká rvačka. Vítěz byl ovšem předem daný, z čehož neměl radost šéf bandy (Claudioney Lebedo) a poslal svého nohsleda, aby chybu napravil. Tango tedy Elliota sestřelil z koně, ovšem netušil, že Elliot jen předváděl své kaskadérské umění a nic se mu nestalo. Greg mezitím navštívil psychiatra (Dennis Bourke), na němž se mu nezamlouvala jeho přílišná zvědavost a získal od něj jméno šéfa bandy, pro něhož doktor získával informace. Následně se Elliot sešel se svou platonickou láskou Olympií (April Clough), která se stýkala s jeho dvojníkem a jejich vztah se rapidně změnil. Pak se oba ocitli u Tanga, který je měl odvézt k šéfovi, což sice učinil, ale Elliot do akce zapojil policii a opět bandě unikli. Už věděli kde se nalézá šéf a tak vydali na ostrov, kde měl svůj dům, aby se záhy dozvěděli, že to nebyl on, kdo usiloval o jejich život, nýbrž si jej někdo najal. A tajemný dotyčný si nově najal vojenský oddíl, který ona náhradníky i se svými originály přepadl na farmě. Jak to dopadlo a kdo usiloval o jejich život, to si už nechám pro sebe, abych vás nepřipravil o závěrečné překvapení. Když se objevily titulky na konci filmu, byl jsem vcelku spokojený, protože naši hrdinové opět nezklamali a znovu rozdali zločincům pár ran pěstí a to s elegancí sobě vlastní. Komedie to byla svižná, autorský štáb vcelku využil možností, které mu kopie milionářů nabízely a docela jsem se bavil. A jak to s dopadlo s mým hodnocením ? Suma sumárum, italská komedie Dvojníci ode mne získala tři dvojité hvězdičky ***.