Vánoční prázdniny (1989)

Už mnoho let nezbytná součást mých Vánoc.Všude kolem záplava lásky,tradic a falešných citů a díky rodině Griswoldových se můžu hodit do klidu a od srdce(a jiných vnitřních orgánů) se zasmát.Po těch letech už přesně vím,kdo a kdy použije jakou hlášku,ale i tak to stále funguje a já se u sledování královsky bavím.

Ulička hanby (2014)

Těžko budu přidávat hvězdičky za duchaplnost nebo umělecký dojem,protože nic takového film neobsahoval,ale na druhou stranu je fakt,že jsem se na něj díval proto,abych se zasmál a smál jsem se skoro pořád,takže jen 3 hvězdičky,ale přesto spokojenost.

Tenkrát na Západě (1968)

Doslova nádherná záležitost ve všech ohledech.Herecké výkony,scénář,režie,kamera,na co se podívám,to je výborné,já na filmu nedokážu najít slabinu.Pokud bych nějaké slabé místo najít dokázal,bylo by to úplně jedno,protože díky hudbě bych na to okamžitě zapomněl.Takhle to dopadne,když se na place sejdou mistři svého oboru.K hodnocení mám jen jednu připomínku:Nemám k dispozici dost hvězdiček.

Pohádka o Honzíkovi a Mařence (1980)

Mistr svého oboru se vrací.Pixarovky jsou často skvělé,ale Karla Zemana nám může svět tiše závidět,i já nám závidím.Opět vynikající,tentokrát se jedná o pohádku a ne o horor,jak to bylo v případě Čarodějova učně,přesto se mi oba filmy nesmírně líbí už od dětství.Výborný příběh,fantastická animace a to vše doprovázeno hlasem Otakara Brouska tvoří perfektní kombinaci,která mě nikdy neomrzí.

Čarodějův učeň (1977)

Krabatééééé!Neuvěřitelná záležitost.Jako kluk jsem se na tuhle pohádku vždycky šíleně těšil a už předem jsem věděl,že to v noci nebudu mít jednoduché.Černokněžník byl fantasticky strašidelný a funguje to na mě dodnes,i když už ne tak,že bych se v noci bál.:)Krásná,práce Karla Zemana a kolektivu,atmosféru může závidět nejeden hororový film zavedených autorů.Nechápu,proč už film nepřináší žádná televizní stanice,že by EU zakázala i Krabata?Co si člověk nesežene na DVD,to nemá.

Stalingrad (1993)

Stalingrad je působivě natočené válečné drama, které dokáže z minima vytěžit maximum. Ve filmu chybí velkolepé epické válečné scény, soustředí se spíše na malou válku v tunelech, namísto velkých srážek techniky se objeví jeden T-34, ale tím víc mi snímek přišel působivější. Neukazuje stalingradskou bitvu jako gigantickou obkličovací operaci, ale popisuje boj o město na osudech jednotlivců a dostává tak do děje lidský prvek, který mu rozhodně neškodí. Každopádně je to zajímavá změna oproti častým válečným velkofilmům, navíc je zajímavé, že Karla Heřmánka obsadili do role hauptmanna Wehrmachtu, když většinou hraje hebrejce a loví srnce. Ale rozhodně neudělali chybu.

Operace Corned Beef (1991)

Další z mála výtvorů francouzských filmařů,který jsem si oblíbil.Na rozdíl od depresivních Gabinů a přiblblých Funesů,tady vznikl film,který je úplně ztřeštěný,vtipný a zábavný.Jean Reno je zde v plné formě a je radost sledovat,jak se v ději,který se nezadržitelně řítí kupředu,pohybuje jako ryba ve vodě.

Delikatesy (1991)

Výborná černočerná komedie,ve které se rozhodně vyplatí obětovat babičku dřív,než bude dobrá pouze na sulc.Nejsem žádný milovník francouzských filmů,ale mám pár oblíbených vyjímek a Delikatesy se drží dlouhou dobu v čele.Komedie,která je černá až cynická a zároveň je tak ujetá,že se na ní dá vysvětlovat význam slova crazy.

Armageddon (1998)

Hvězdička za efekty a obsazení,zbytek je pouze patos a klišoidní patriotismus.

Vratné lahve (2007)

Typická Svěrákova kvalita.Výborný scénář,výborný Svěrák v hlavní roli,ale nejlepší je ve filmu jednoznačně Daniela Kolářová.Je úžasné sledovat,jak její postava dokáže každý nový nápad hlavního hrdiny v zárodku zmrazit,rozdrtit a zadupat v prach,aniž by se příliš snažila.Bavil jsem se opravdu královsky jako u každé Svěrákovy komedie.Považuji za skvělé,že Zdeněk Svěrák dokáže udržet tak vysokou kvalitu scénářů po tak dlouhou dobu.30 let po premiéře filmu Na samotě u lesa neztratil vůbec nic ze svého umění.