• Rodinný

Modelář (2020)

Modelář je film o všetkom a o ničom, v tom zmysle, že každý divák si ho v konečnom dôsledku interpretuje podľa vlastného svetonázoru. Podľa mňa je Petr Zelenka v celej svojej filmografii pseudoumelecký pozér. Tento prístup ma v Roku ďábla uchvátil, pri Karamazovcoch nudil a pri Stratených v Mníchove donútil odísť z kina. Ale musím Zelenkovi uznať, že scenáristicky aj režijne je to najoriginálnejší filmár v Čechách. Po všetkých tých "Teroristkách, Staříkoch a Modelářoch", čo za posledné 2 roky vznikli, sa pýtam: Vyjadrujú tieto filmy nejaké reálne vnútorné napätie v českej spoločnosti, alebo sú len reflexiou barrandovských elít? Asi to druhé. Dúfam, že v Čechách je stálym zdrojom napätia iba cena piva a salámu.

The Swimmer (2013)

Horor to nie je ani náhodou. Ale dej je originálny, výborný strih a kamera. Zase raz 1 kraťas lepší než 10 celovečerákov.

Oslněni (2019) odpad!

SPOILER! Ja som si myslel, že znesiem veľa. Ale tu zhromaždili všetky negatívne stereotypy. Som za kritiku kresťanstva za konkrétne nešváry, ale "Zaslepení" robia z náboženstva stredovekú mučiareň, ktorá ľudí izoluje od vonkajšieho sveta, znásilňuje a straší diablom. Teraz si ateisti, ktorí v živote nezažili cirkev, môžu na základe tohto filmu myslieť, že každý veriaci je podivín a cvok. Ale tu to teda riadne prehnali, lebo mnohé z týchto excesov sa dejú len v sektách, aj to pochybujem, že v tu zobrazenej miere. (nedobrovoľný exorcizmus) Napr. v Katolíckej cirkvi, predchádza exorcizmu toľko administratívnych procedúr, že k nemu takmer nikdy nedôjde. Takto zlý a negatívne zveličený obraz kresťanstva bol naposledy v 30. prípadoch majora Zemana. Ale tam na to mal režim ideologické dôvody. Aké dôvody sú na to v multikultúrnom 21. storočí?

Kiruna - překrásný nový svět (2019)

Vždy som chcel vedieť, aké to je v Kirune. Vďaka Grete Stocklassa viem, že ospalé, s väčším vplyvom štátu ako u nás (Príspevok na zimné oblečenie). Na Slovensku sú Rusnáci, v Kirune Sámovia. Film bol úplne obyčajný, no pre mňa bol pohľad na životy obyčajných švédskych vidiečanov zaujímavý. Kiruna mi zodpovedala mnohé moje otázky.

Fatima (2020)

Všetko fajn, dej, scenár, kamera, dve časové línie, pochybnosti, otázky a odpovede na ne. Ale nevyvolalo to vo mne tak silné emócie, ako som čakal. A tie žltohnedé filtre ma štvali. Objektívne to pri snahe o historickú autenticitu, len ťažko mohli natočiť lepšie. Subjektívne by som dal prednosť aktualizácii a ukázal nejaký vplyv Fatimy na dnes žijúceho človeka, asi ako TU. Ale to by bol už úplne iný film.

Salto je král (2020)

Salto Ángel (Anjelsky vodopád) vysoký skoro 1 KM je majestátne krásny, priam mystický. Lenže jeho zlaňovanie tvorí asi len 60% stopáže. Zvyšok sú Barabášove zábery a historky z iných vodopádov sveta. Hoci film trvá iba hodinu, obrazového materiálu akoby bolo aj tak málo a paradoxne ku koncu sa to zdalo zdĺhavé. Barabášove dokumenty mám rád. Ale Salto, hoci je naozaj kráľ, je skôr zaujímavý heroizmom protagonistov a jednotlivými zábermi, ako príbehom samotným.

Léto patří rebelům (2020)

Pre mňa obrovské sklamanie. Film mal náznaky retro (n)ostalgie (zariadenie dedovho bytu, exteriéry v Handlovej - Dom služieb). Z tohto potenciálu tvorcovia nevyťažili ani zbla. Akurát tým podčiarkli fakt, že Letní rebeli mali ešte horší scenár, než socialistická tvorba pre deti. Castingovo mi tu nesadli obe dvojice. Ani tá detská, ani Pavel Nový + Szidi Tobias. A tak pre mňa najcharizmatickejšou postavou bola Jana Oľhová. Hlavný hrdina Jonáš, by si zaslúžil prefackať a ústredná zápletka zostala polojalová. Film mal atmosférou nábeh skôr na sociálnu drámu (tá tam nebola, nebojte sa), než na pohodové letné dobrodružstvo s nádychom romantiky (to je nedotiahnuté). Ale nedajte sa mnou odradiť a zájdite na Letných rebelov bez obáv do kina, aby ste si urobili vlastný názor. DODATOK: SK premiéra bola 13. 8. a percentá - to jest 10. hodnotenie tu pribudlo až 31. 8.!!!

Boží pokušení (2019)

Jeden z najlepších filmov o tom, aké ťažké to má veriaci človek v puberte. Milý, decentný, ale úprimný. Táto téma je nevyčerpateľná a je len dobre, že sa o tom točia filmy. Bez nich by totiž niektorí až do staroby verili, že za každú prkotinu pôjdu do pekla.

Disco (2019)

Disco má veľmi nepríjemnú atmosféru. Miriam sa chová rovnako divne v ofiko cirkvi aj v sekte. U nás by štýl kresťanstva, ktorým žila jej rodina, označil za konzervatívny asi málokto. V Nórsku je to asi iné. Tá časť so sektou mala v sebe väčší, nevyužitý potenciál. Myslím, že film považuje kresťanstvo ako celok za zastarané a limitujúce, s čím nesúhlasím.

Čestné pionýrské 3 (2017)

Jednoznačne najslabší diel celej trilógie. Hlavná trojica práve zmaturovala, strhol ju vír veľkomesta a v Moskve im hrozia "seriózne dospelé problémy." Postráda to milú, pozitívnu atmosféru predošlých dielov, naopak krimi zložka je tu zastúpená najviac.