• Rodinný

Zábava, zábava (2018)

Toto je môj 3. film od Kingy Debskej a ani tento som nedopozeral do konca. Nazerá na problémy ženskou optikou a zdá sa mi, že to ocenia primárne diváčky. Paradoxom je, že jej filmy sú veľmi chválené, ale keď ich nakoniec vidím, sklamú ma.

Mesiáš (2020) (seriál)

Partia cynikov, ktorá verí iba v seba samých, natočila seriál o tom, ako vidí náboženstvá (hlavne tie 3 monoteistické). Ako prastarú konšpiračnú teóriu, ktorú každý interpretuje podľa svojich momentálnych zážitkov a emócii. Každý je v živote sám, pretože univerzálneho Boha niet a najvyššou autoritou je tajná služba, či niečo ešte tajnejšie. Pozrite si prvých 6 častí, potom to už len upadá do klišé.

7 citů (2018)

Veľmi zaujímavé, nezvyklé, pre diváka občas nepríjemné a zapamätania hodné. Škoda, že to nie je preložené do SK-CZ. Populárny režisér, plejáda skvelých hercov. Ale je to skôr festivalová kométa, než reprízový evergreen pre poľské televízie.

Wszystko będzie dobrze (2007)

Po všetkých stránkach excelentný film, s vyváženým pohľadom na veci duchovné aj svetské a uveriteľným koncom. Robert Więckiewicz (učiteľ) hral skvele. Až sa divím, že som prvý zo 60 ľudí, čo tento skrytý poklad komentujem.

Proxima (2019)

Francúzi buď nevedia ako, alebo ani nechcú natočiť zaujímavý film. Je možné, že im táto nuda pripadá zaujímavá, mne žiaľ nie.

Čestné pionýrské 2 (2015)

Na to, že to natočili sami Rusi, bez koprodukcie, je to výborný film. Optimistický, čo je na ruské pomery zriedkavé, s prepracovanou výpravou. Vtipov tam mohli dať viac, ten zvrat na záver bol síce prekvapivý, ale pokazil dojem. Bolo to milé, ale niečo tomu chýbalo, len neviem definovať čo. Som si však istý, že Američania alebo Švédi by to dotiahli k dokonalosti.

Úplně normální rodina (2019)

SPOILER! Rodinka si žije úplne všedným životom, až kým sa otec neprizná, že sa cíti byť ženou a zmení sa na Anetu. Mladšia dcéra Ema to znáša najťažšie, naopak puberťáčka Karolína sa tvári, že to má na háku. Oceňujem, že napriek kontroverznej téme, film netlačí na pílu. Problém je vysvetlený decentne a je skutočne stráviteľný pre celú rodinu. Trošku ma mrzí, že futbal bol vo filme len okrajovou epizódou a aj letnú dovolenku sa dalo rozpracovať viac.

Old Fashioned (2014)

Nezanechám ťa, ani ťa neopustím.

Hrr na ně! (2014)

Jedna z najprepracovanejších drám a súčasne najvtipnejších komédií za posledné roky. Je pravda, že humor je často vulgárny, ale nie je lacný. Ten záver bol veľmi silný. Dodatok: Ako vidím, reakcie sú rôzne. Z toho, ako letia dolu percentá filmu mi vychádza, že je asi určený takmer výlučne pre "domáce" publikum. Lebo tí, čo nezažili, ťažko pochopia tú kopu drobných narážok. Ak to takto pôjde ďalej, tak Atomski zdensna sa zaradí do TOP 300 najrozporuplnejšie hodnotených filmov na CSFD.

Dobrodružství v zemi Čatranga (2008)

Táto uzbecká rozprávka je pekný hybrid. Aladin stretne ruskú babu Jagu a spolu si zahrajú v bollywoodskom filme. Dve deti v snahe zachrániť princa a svoju rodinu nám ukážu skvosty Buchary a porozprávajú o šachu, uzbeckom národnom športe. Nie je to žiadny skvost, ale ako jediný uzbecký film, čo som v živote videl, mi to urobilo radosť. Minimálne to bolo vizuálne zaujímavé a optimistické.