• Rodinný

Fantastická výměna (2020)

Wow, motyka vystrelila! Francúzi prekročili svoj tieň a natočili dynamický, dobrodružný film. Má veľa logických chýb, ale decká sa rýchlo stotožnia s papuľnatou Margot aj so slušňáckou Marguerite. Odsýpa, je to vtipné, trošku poučné. Paráda, ktorú si kľudne môžu pozrieť aj tí skôr narodení. Ako bonus fajn CZ dabing.

Karel (2020)

Som nadšený, že som tento krásny film vďaka ČT mohol vidieť. Oceňujem zásadný vplyv pani Ivany Gottovej na obsah dokumentu. Vďaka nej to totiž nie je len ďalšia óda na Karla, ale veľmi osobný, rodinný portrét. Skvelý mix archívnych materiálov a výborný strih, silné emócie, len by som to o takých 20 minút skrátil.

Přítelkyně pana ministra (1940)

V rokoch 1937 - 44, v ťažkých podmienkach, vyrábali Češi tie najlepšie romantické komédie. Všetka česť. Nevadí, že pri nich striedali asi 5 - úžasných - protagonistov a v každom filme šlo v podstate o omyl, či zámenu identít. Aj po 80 rokoch majú divákovi čo ponúknuť, a tak sa rád povznesiem nad drobné nedostatky. Žiaľ, je skoro isté, že ku dnešným CZ hraným filmom, sa diváci o 80 rokov vracať nebudú. Ale niektoré dnešné dokumenty, by v tom čase zaujímavé predsa len mohli byť.

Zaklínač (2019) (seriál)

Len za 1. sériu.

Koňok-Gorbunok (2021)

Keď je niečo blbosť a verejne sa to k tomu celý čas hlási, zaslúži si to 5 hviezd. Zvlášť, ak si priznáme, že Rusi aj z komédie urobia drámu. Tu sa to nestalo a je to komédia až do konca. Paranoidný, priblblý cár, ktorý sa nechá titulovať Cézar a Tutanchamón, je super postavička.

I'll Be Next Door for Christmas (2017)

Milý, rodinný film o puberťáčke, čo z dobrých dôvodov neznáša Vianoce. Jej otec ich pre zmenu fanaticky zbožňuje... Postavy super, námet fajn. Nemyslím, že tieto Vianoce uvidím niečo lepšie, takže nadhodnotím: 100%-ne pozitívny zásek sekerkou.

Noc nevěsty (1967)

Dejovo pre mňa asi najsilnejší československý, trezorový film. Konflikt mníšky a kňaza kladie otázky aktuálne pre veriacich dodnes. Za zmienku stojí aj skvelá práca rekvizitárov. Toľko Kristov na kríži, čo mali v tomto filme, nenájdete ani v múzeu cirkevného umenia.

Every Other Holiday (2018) (TV film)

Decentný, skoro úplne uveriteľný a negýčovitý príbeh o tom, že prísť na Štedrú večeru k rodičom, nemusí byť romantické a príjemné, ale často naopak... A bude aj hezkej doják!

Vivat Beňovský (1975) (seriál)

Móric je kráľ! Asi najlepší dobrodružný seriál, čo československá TV natočila, je prekvapivo pre dospelých, nie pre deti. A šokujúco vznikol v koprodukcií s maďarskou štátnou TV a nie s Nemcami, ktorí v tom čase koprodukovali s nami oveľa viac vecí.  Dvojica Adamovič - Jácint bola tak charizmatická, že zatienila všetkých ostatných, vrátane Vášáryovej a Machatu. Baví ma to dodnes.