• Rodinný

Mia a bílý lev (2018)

Je skvelé, že do kín sa dostal pozitívny film a s dabingom. Mia a biely lev je čosi ako safari pre deti s jednoduchučkým, občas nelogickým príbehom. Ten mohli rozvinúť a mohol divákom zdeliť viac, než len prvoplánové rodinné a eko posolstvo.

Das schönste Mädchen der Welt (2018)

Vtipná a príjemná teen komédia s príchuťou rapu. Je dobré vidieť zlatú Lunu Wedler zase raz v optimistickej úlohe. Napriek skvelému rozbehu sa Nemcom ani tentokrát nepodarilo vyhnúť istej miere scenáristickej naivity.

Zjevení (2018)

Napriek tomu, že sa s obsahom Zjavenia nestotožňujem, je to hlboký film, aké v poslednom období málo vídam. Nie je pekný, ale veľmi zaujímavý, na zamyslenie. Síce chápem, že tá stopáž bola nutná, ale predsa sa mi to zdalo pridlhé. Bulvárny záver filmu odobral nielen hviezdičku, ale hlavne znemožňuje divákom, nájsť na položené otázky svoje vlastné odpovede. Škoda.

Beyond the Sun (2017)

Výchovný, pozitívny, kresťanský gýč, kde si zahral aj pápež František. Deti tu riešia Prvé sväté prijímanie, Bibliu... ale ani zďaleka nejde o film nestráviteľný pre neveriacich. Je totiž koncipovaný tak, že kladie dôraz viac na pomoc druhým, a to pochopí každý. Občas to vo filme vyzerá príliš sladko (motýle, holubica), ale keďže je nastočený pre deti v Argentíne, zemi telenoviel, nečudujem sa tomu. Mrzí ma, že som to videl v origináli bez tituliek, rád by som všetkému rozumel.

Půjčovna koček (2012)

Mačky zbožňujem a v tomto filme boli krásne. Bolo to dojemné, ale po hodine som sa začal nudiť. Ľubovoľný film o mačkách má väčší spád než toto.

Kmotříček smrt (1980) (TV film)

Kmotříček smrt je na východonemecké pomery výborná rozprávka s nadpriemernou výpravou aj scenárom. Môžete ju smelo porovnať s najlepšími rozprávkami z čias ČSSR. Rozhodne stojí za to, aby ju reprízovali dabovanú v TV, čo sa žiaľ nedeje.

Labyrint: Vražedná léčba (2018)

Prvotriedny film s postkresťanskou adventnou tématikou. :) Teda pokiaľ advent chápete ako čakanie na koniec sveta alebo nový začiatok.

Anne s E na konci - Série 1 (2017) (série)

Keby skončili po 5. časti... Posledné 2 diely úplne zmenili vyznenie celej 1. série. Rojčenie a obavy hyperaktívneho dievčaťa vystriedali fatálne dilemy. Anna skokovo zo dňa na deň dospela a zmenila sa na "Janu Eyrovú". Tá feministická linka, hoci nevýrazná, mi tam prišla príliš chcená. A posledný diel ma znechutil.

Königin von Niendorf (2017)

Celkom pekný prázdninový film až na to, že má prekvapivo melancholickú atmosféru a "nedokončený" dramatický oblúk. Trvá len hodinu, ale po 30 minútach to už chvíľami je nuda, čo je možno tak trochu daň za to, že tvorcovia chceli natočiť film bez vekového obmedzenia, a tak 3 dobré zápletky len naznačili a nerozvinuli. Celý čas som mal z interiérov a exteriérov dojem, že sa film odohráva v Rakúsku a nie v Nemecku.