Projekt Adam (2022)

Přesně tenhle film pro mě představuje ideální příklad tupé a čistě spotřibitelsky-konzumní masové a hlavně co nejpropočítanější produkce Netflixu. Naprosto bez nějaké přidané hodnoty nebo vtipu. Nefunguje ani jako levné béčko.

Příběh kmotra (2013)

Jak bych začal. Film byl řemeslně doopravdy zvládnutý. Kamera super, herci taky, Vetchý se snažil někdy až moc, aby vpadal jako De Niro v legendárním Kmotrovi. Ale 90 minut je na takovej příběh asi málo a nebo nebyl zvládnutý scénář, scény na sebe moc nenavazovaly a celý film se mi zdál takový neplynulý. Prostě o hodně zkrácená verze trilogie Jaroslava Kmenty, kde se snažili vypíchnout to nejdůležitější a moc se jim to nepodařilo. Takže jako informační zdroj bych to určitě nebral, ale jako film na české poměry celkem povedený. Zřejmě lepší než české gangsterky typu Kájínek nebo Expozitura.

Přízraky v Benátkách (2023)

Za mě zatím nejlepší film z celé série. Pořád je zde cílená přestylizovanost (v dobrém smyslu slova) a výborná kamera (tentokrát spíše jen komorní, bez jiných perspektiv), ale narozdíl od předchůdců obsahuje i něco jiného. Evidentní hororvé prvky, výborně napsaný scénář - kdy se postupně staví několik příběhových linií a skvělý závěr, který není tentokrát jen o klasickém vypátrání vraha ale i pohraní si s paradigmatem našeho staromládence.

Quo vadis, Aida? (2020)

Řemeslně a dějově velmi povedený film a o to víc výběrem stále aktuálního a rezonujícího tématu. Což ostatně dokazují i zdejší velmi zarážející výtky a komentáře typu, že film je politicky nevyvážený, neobjektivní a jednostranný. Proto by mě velmi zajímalo, z jaké jiné strany by se na tuto událost, a na jiné podobné případy, mělo pohlížet či jak by se měly vyvažovat?

Rogue One: Star Wars Story (2016)

I přes očividnou jednoduchost děje se za mě tahle jednohubka řadí k tomu nejlepšímu, co SW s původní trilogií nabídlo (a to narozdíl od mnohých nemám vůbec špatné mínění o Lucasově prequelu ba naopak). Správně špinavá a drsná atmosféra, jistá osudovost a přitom každodenní realita toho obyčejného odboje, kterou jsme ještě vlastně nikdy pořádně neviděli a do toho konec který k tomu všemu prostě pasuje. Film co ukazuje, co vše se může skrývat za těmi velkými a oslavovanými příběhy s pohádkovými konci.

Rok ďábla (2002)

Geniální Plíhal, geniální Čechomor, geniální hlášky versus vážně podané existencionalistické životní situace a to vše propojené nejlepším písníčkářem co znám. Klobouček před Zelenkou.

Rozhněvaný muž (2021)

Čistokrevné, drsné a jednoduše přímočaré solidní béčko s ledově chladným Stahamem v hlavní roli, co tu dlouho nebylo a já si ho náležitě užil, podobně jako ostatní starší Stathamovky a jim podobné snímky. Plus vynikající hudební doprovod, styl vyprávění klasického Ritchieho a skvělá řemeslná stránka filmu. Prostě co víc si přát od filmu, co má čistě a jednoduše pobavit.. Nechce to ale čekat nějakou typicky 'gentlemanskou' britskou pecku, když zde zavětříte jméno režiséra. Pro mě je tohle hlavne vymazlené pocta americkým policejním béčkovým trhákům z přelomu milénia.

Růžový panter 2 (2009)

Za tu scénu s papežem dávám hvězdičku navíc, u toho jsem se upřímně smál. Ale jinak to bylo spíše podprůměrné až nepovedené (i když podle mě to není Stevem Martinem, jak tu občas někdo tvrdí). S rozhodně povedenějším prvním dílem se bohužel nedá srovnávat.

Rychlejší (2010)

Od začátku až do konce pořád stejné.. Občas se pokusí řešit humorně nějaké vážnější morální ‘dilema’, jako např. jestli můžu zabít gangstera, ze kterého se stal kněz, ale zabil mi bráchu, ale ani to filmu moc nepomáhá. Ale na druhou stranu snaha o nějakou zápletku byla, takže lepší než nic.

Řada nešťastných příhod (2017) (seriál)

Jak jsem takovéhle zpracování nečekal, tak o to víc mě bavilo. Originálně natočený seriál který v sobě skrývá brutálně černý a morbidní humor v kombinaci se suchým a úderným anglický humorem, inteligentní dialogy, napínavý příběh, skvělou stylistickou podívanou a perfektní casting. A právě z obsazení musím vyzvednout hlavně Neil Patricka Harrise, který tady geniálně zahrál snad jednoho z nejlepších záporáků, co jsem na obrazovce viděl. To vše umocňují povedené stylistické prvky jako třeba dokonalé 'divadelní' a steampunkové kulisy a rekvizity, super kostýmy a parádní hra s barvami, které dohromady vytvářejí neskutečnou vizuální jízdu. A jako taková třešnička na dortu do toho všeho - chytlavej a výbornej soundtrack od legendárního Jamese N. Howarda.