Simpsonovi (1989) (seriál)

Klasika a kultovní záležitost, která je tu od mých nejranějších let a ve své době vzniku neuvěřitelně originální. Nějaké díly jsou samozřejmě slabší a nějaké lepší, ale to je tak u všech seriálu a myslím, že u tady toho seriálu ani ty slabší díly nejsou až tak špatné. Nejvíc obdivuju, jak je seriál režijně zvládnutý, kdy je zde spousty vtipů pro dospělých, ale přitom se na to mohou koukat i prckové, které tyhle ty skryté vtípky nemohou pochytit a najdou si tam vtipný aspekt úplně v něčem jiném, který zase nevidí už dospělí, takže je to doslova vícegenerační zábava pro celou rodinu. Víc k tomu asi už nemusím psát, protože kdo viděl, tak ten ví.

Sinister (2012)

Sinister určitě nepřichází s ničím novým. Spíš mix různých hororů (já tam poznal minimálně tři a to nejsem fanda hororu). Ale z něčeho se musí vycházet a za poslední dobu je to horor s pořádnou atmosférou a s hercem, který to vážně umí zahrát (Ethan Hawke). Nejvíc mě zaujala kamera a hra se světlem a samozřejmě soundtrack, který je podle mě pro psychopaty, ale bez kterého by to taky nebylo ono. Prostě super atmosféra. A nečeknaý finiš, který vyjel z typických kolejí hororů, jsem si užil. Takže děkuji za příjemný večer, kdy jsem se konečně příjemně bál.

Skam (2015) (seriál)

Hmmm, kéž by se u nás alespoň občas objevily podobné aktuální televizní seriály než pořád jen nekonečné Ulice, Ordinace a jiné nesmysly. Seriál který se na první pohled zdá jako obyčejné televizní drama pro teenagery, ale přitom má neskutečný sociální přesah a nahlíží na problémy protagonistů ze všech možných perspektiv. Do toho originální forma vyprávění skrze prolínání dvou sociálních prostorů (ten fyzický a online prostor) a je z toho originální, aktuální, chytlavé a chytré drama. A to přesto že se zápletky a prostor, kde se děj odehrává (střední škola), zdají naprosto fádní a když jsem o tom slyšel poprvé, tak jsem si říkal, že to musí být jen něco kvalitnějšího pro puberťáky a že z toho nemůže vzniknout nic extra, ale opak je pravdou. To vše skvěle doplňuje sympatický casting, chytlavá hudba a severská atmosféra pro nás cizího Osla.

Složka 64 (2018)

Chybí vám filmovej Harry Hole? Tak tady ho máte.. Zfilmováná série od mého oblíbence Jo Nesba se těžce nepovedla (film Sněhulák) a po prvním filmu už ani dál radši nepokračovala. Ale tahleta dánská série, i když není od Jo Nesba ale od Jussiho Adlera-Olsena, mi to celé bohatě vynahrazuje. Komplikovaný hlavní hrdina, neobvyklé, zamotané a temné případy a to vše inteligentě natočeno využívajíc severských reálií. A prostě filmová série přesně ve stylu norských brakových detektivek påskekrim (Jo Nesbø, Bjørk, Jussi Adler-Olsen aj.). Ze všech čtyr filmů, se doopravdy musí vyzvednout tento nejvíce vydařený poslední díl, který si skoro nezadaná s hollywoodskými filmy ve stylu Prokletého ostrova. Je zde vše co má správná detektivka mít - temná atmosféra, zvláštní styl vyprávění (kdy se prolínají dva časy), logické a inteligentní zvraty, logický postup ve vyšetřování, vyhrocené charakteristiky všech hrdinů a zároveň i nějaká ta aktuálnost témata.

Spolujízda (2019)

Příjemné béčko a po dlouhé době typická buddy komedie, která nevyznívá trapně a která ví, kde je její místo.

SpongeBob v kalhotách (1999) (seriál)

Naprosto parádní trip, ve kterém si najdou své děcka tak i dospělí (stejně jako Simpsonovi nebo South Park). Ale řekl bych, že se zde za pláštěm absurdního humoru a prostředí ukazují problémy a dilemata, který jedinec musí každodenně řešit (takové ty malé problémy jedinců každodenního života) a to ještě více než třeba v South Parku či Simpsonovích, kde je vždy důraz kladen spíše na politiku a naopak na ty 'velké' problémy. A někdy se mi zdá, že Sbongebob svojí absurdností vlastně reflektuje to, co se každý den v nás odehrává, protože náš svět je taky občas stejně, ne-li více, absurdní a na nějakého vnějšího pozorovatele by určitě působil, tak jako působí Spongebob na nás.

Stanfordský vězeňský experiment (2015)

Vcelku povedené a hlavně velmi realistické pojetí tohoto legendárního experimentu. Jen je škoda, že se snímek věnuje pouze dramatickému průběhu experimentu, ale už ne jeho důsledkům a aplikaci v reálném světě, což je taky velmi zajímavé a neméně dramatické. Jinak musím vystihnout casting a povedené herecké výkony, které doopravdy věrně napodobili proměnu studentů, tak jak to můžeme vidět i na záznamech ze samotného experimentu. A také povedené zpracování nějakých momentů (třeba uvědomění si, že dr. Zimbardo není pouze neutrání pozorovatel ale sám součástí experimentu).

Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba (1999)

Všichni mě ukamenujte... Ano, chápu, že to je natočené naprosto jiným stylem než původní trilogie a taky asi považuji původní 'špinavou a drsnější' trilogii za lepší a taky chápu, že to v době premiéry musel být pro kde koho šok. Ale prostě to není tak špatné, jak se o tomhle filmu traduje. Obsazení je strašně cool, jednotlivé postavy taky, ale hlavně příběh, který jde trochu víc do hloubky a který jde po více liniích, pro mě má všechny atributy epické space opery. O tricích a výpravě snad u Lucase nemusí být ani řeč a o hudbě Williamse snad také ne.. Navíc když to porovnáme s nejnovější (už bohužel doopravdy sra***idní) trilogií, tak to prostě pořád patří k diamantům i v samotném Star Wars universum.

Star Wars: Vzestup Skywalkera (2019)

Tak a dílo dokonáno.. I když po technické stránce tomu nejde asi nic vyčíst (neuvěřitelná vizuální podívaná) a kdyby to byl film sám o sobě mimo Star Wars universum tak asi také tolik ne. Ale mít jen boží efekty fakt nestačí a obzvlášť ne ve Star Warsech. Takže jediné co zde bohužel hlavně zbývá, je právě vyčítat. Snímek a celá trilogie je našlapaná a překombinovaná snad všemi existujícími filmovými a hlavně původně originálními Star Wars cliché. Po celou sérii jsem měl tedy pocit, že jsem se koukal na nepovedený reboot původních dvou trilogií, kdy se mi občas zdálo, že snad i samotné hlášky byly převzaty z původních filmů a o originalitě samotného hlavního děje ani nemluvím. Mimo to byl samotný děj tak překombinovaný, že snad ani nemůže dávat ve všem smysl. Díky tomu ztrácí SW universum i to na čem si vždy zakládalo a díky čemu slavilo takový úspěch a to je vše mít do detailu promyšlené a zpracované. Do toho ještě film udělal z hvězdných destruktorů, Hvězdy smrti a ničení planet tak obyčejnou a fádní záležitost, že mám skoro až pocit, že tím do jisté míry původní dvě trilogie až znehodnotil. Dále si člověk musí všimnout, jak se i zde pořád víc než silně hraje na nostalgickou strunu diváka, ale mezitím co tohle v prvních dílech možná fungovalo, tak zde se to stává až patetické. Jediné co je zde pozitivní, kromě zmíněné vizuální a technické propracovanosti, je, jak se zde ukazuje kvalita podle mě strašně nedoceněné prequelové trilogie George Lucase. Bohužel tenhle snímek a celá tato trilogie jde vnímat pouze jako bezduchý a komerční patos.