Rozhněvaný muž (2021)

Čistokrevné, drsné a jednoduše přímočaré solidní béčko s ledově chladným Stahamem v hlavní roli, co tu dlouho nebylo a já si ho náležitě užil, podobně jako ostatní starší Stathamovky a jim podobné snímky. Plus vynikající hudební doprovod, styl vyprávění klasického Ritchieho a skvělá řemeslná stránka filmu. Prostě co víc si přát od filmu, co má čistě a jednoduše pobavit.. Nechce to ale čekat nějakou typicky 'gentlemanskou' britskou pecku, když zde zavětříte jméno režiséra. Pro mě je tohle hlavne vymazlené pocta americkým policejním béčkovým trhákům z přelomu milénia.

David Attenborough: Život na naší planetě (2020)

Krásný dokument, který nám potvrzuje, že to na čem se už dlouho 98% vědců shodne, jde pozorovat (a to i ve velkém měřítku) vlastníma očima za jeden život a že se to neděje pouze v rámci nějakých akademických teorií. A to očima někoho kdo je v této oblasti víc než kompetentní. Souhlasím s Pomovým komentářem, že je toto dílo celkem jednoduché a většina toho se učí na středních školách ne-li dřív. Ale pro ty, pro které by měl být snímek nejvíce určený, to je ideální forma, která vše shrnuje do přehledné kostky a všechno podporuje pozorováním, toho kdo celý život pozoroval.

Armáda mrtvých (2021)

Hmm tak trošku jiné než jsem čekal od Snydera - vizuál je sice pořád pěkný a nosný prvek tohoto filmu, ale s porovnáním s jeho ostatními díly se řadí po této stránce spíš k průměru. Zato je zde skvělá dávka sarkasmus a sebeparodie, což bych u tohoto režiséra nečekal a za co velké plus. Bohužel to zde celé shazuje příběh, nad kterým se chce hodně zapřít a moc nad ním nepřemýšlet.

Birds of Prey (Podivuhodná proměna Harley Quinn) (2020)

McGregor jako vůdce party misogynistů, kteří prohání opačné pohlaví, co se snaží prosadit v čistě mužském světě komiksového Gothamu. Zajímavý je zde hlavně přístup, kdy je příběh natočen čistě z ženské perspektivy (režisérka žena, scenáristka žena a hlavní postavy ženy..), kdy tomuto složení odpovídá i samotný příběh a to dává snímků naprosto nový rozměr. Je super vidět, že i klasická komiksárna může odrážet situaci ve světě a hlavně v Hollywoodu, kde se tento dlouhodobý problém androcentrismu konečně stává podobně diskutovaný. Také je zajímavé si uvědomit, že Roman Sionis aka Černá maska tady není jediným záporákem, ale že k němu patří i třeba policajt, co si připisuje zásluhy své kolegynně a ostatní, co mají tendenci se k ženám chovat nadřazeně. Což je ukázáno jak v hlavním příběhu, tak i v různých vedlejších scénách a dialozích snímku. Takže za mě originální počin, který kromě svého přístupu může ještě nabídnout nádhernou vizuální stránku, pěknou choreografii bojů, super kameru a povedenej soundtrack. Ale kterému bohužel trochu chybí lepší příběh a překvapivě i lepší herecké výkony. Proto za mě 65%.

Central Park (2020) (seriál)

Chytrá a chytlavá komedie s trefnými hudebními čísly, které jsou v různých hudebních stylech, takže z toho někdy doopravdy sálá atmosféra skoro až Broadwaye. Celkově to je o jednoduchém a známém námětu, ze kterého ale svým zpracování vznikla originální podívaná. Do toho všeho skvělé postavy a hlavně povedená záporačka, co si nezadá třeba s Cruellou. Takže po první sérii tu potenciál určitě je a snad se to bude vyvíjet podobným směrem i dál.

Gorily v mlze (1988)

Jeden z těch na první pohled perfektních snímků, který je ale založený pouze a jedině na emočně silném příběhu, co má hlavně za cíl dojmout diváka. Bohužel tento typ filmů není nic pro mě a spíše mám vždy tendenci se po nějakém čase,  když objevím tento přímočarý záměr režiséra, začít nudit. Třetí hvězdu dávám hlavně za herecký výkon Signourey Weaver a za mé oblíbené gorily, který jsou zde dokonce více fotogenické než slavní Méďové Václava Chaloupky (Brum brum brum, o čem se zdá medvědům?“ ).

Halston (2021) (seriál)

Brilantní Ewan McGregor a dobové kostýmy jsou asi hlavním tahákem této minisérie. Jinak samotný příbeh je řidký, lehce předvídatelný a děj je odvyprávěn celkem nudným způsobem podobně jako milion ostatních podobných snímků, které se snaží zalíbit co nejširšímu publiku a bojí se jít víc do hloubky či vložit do díla něco originálního (nejen dobou a dějem mi to připomnělo Bohemian Rhapsody, který je natočen naprosto identicky - klasickým a mainstreamovým schématem). Asi i díky tomu, jsem měl až schizofrenní pocit, že pět dílů je krátká stopáž, ale zároveň se mi to zdálo strašně zdlouhavý. Takto Halston bohužel zapadá do průměru podobných, na první pohled líbivých se, snímků, kterých je natočeno už nespočet...

Na mašině kolem světa: Napříč Amerikami (2020) (seriál)

Nádhera..  Díky modernější technologii (jmenovitě drony) neuvěřitelné záběry, zvuk i střih, které nejdou se staršími počiny porovnávat. Díky prototypům elektro Harley-Davidsonů a Rivianů a celého pojetí této cesty, je to snad ještě větší dobrodružství než první dvě cesty a to i přes věk aktérů a přes všechny věci a pohodlí, co si Ewan a Charley mohou dovolit. A díky trojce starých známých sympaťáků, kteří zde mají i pár doopravdy touching momentů, to má pořád super ducha. Ale můj největší obdiv mají Ewan a Charley za to, že si nikdy na nic nehrají, umějí ukázat všechny aspekty cesty, udělat si srandu sami ze sebe, ale hlavně to, že si uvědomují v jaké jsou pozici a co si vše mohou dovolit a na rozdíl od ostatních jim podobným se nesnaží být falešně skromní a nebo se zase extrémně předvádět a tahle vyvážená reflexe je za mě osobně strašně cenná a důležitá. A když se k tomu přidá, že tyto své možnosti vemou a vrhnou do něčeho, co by asi normální smrtelník mohl těžko logisticky a finančně zvládnout a vyzkoušet nebo co by si hvězdy podobného rázu nedělali takhle zbytečně složité, tak doopravdy respekt. Pro mě ideální tečka za dvěma cestami, se kterými jsem jako prcek vyrůstal a které mi doteď dokážou dát inspiraci i při mých mnohem skromnějších cestách.

Jumanji (1995)

Poté co jsem viděl nejnovější Jumanji (z roku 2017 a 2019) jsem očekával další utrpení, ale možná i kvůli tomuto nízkému očekávání byl opak pravdou. Skvělý a originální nápad (hned jsem si vzpomněl na legendární hru D&D), uvolněný humor devadesátých let, super herecké výkony a do toho všeho povedený hudební doprovod. Prostě ideální rodinný film na odreagování a na lehkou, nenáročnou podívanou.

Dlouhá cesta na Jih (2007) (seriál)

Bohužel o poznání horší než Long Way Round a to hlavně díky první polovině, kde je vidět špatné naplánování s malou časovou dotací na první úsek cesty a z toho plynoucí horší nálada týmu a nezáživné záběry hlavně ze silnice. Prvních pět dílů tak mohlo být dáno ca do 3 dílů, jediné co to zachraňuje, jsou Ewanovi a Charleyho hlášky. Ale druhá polovina už stojí opět za to a i když cesty jsou o poznání příjemnější a méně dobrodružnější než v Z Asii a na Sibiři, tak už to je opět hlavně o poznávání okolí, lidí a jejich způsobů života. Zážitek se umocňuje hlavně za časů korony, kdy jsme rádi i za Long Way Round Barák.