Útěk z Pretorie (2020)

Bohužel příběhová linka založená jen na napínavé výrobě klíčů mi nestačí. Film se tak v první třetině zasekne a už vlastně sledujeme dokolo a dokola ty samé scény s předem jasným koncem. Ale na to jak je děj v zásadě jednoduchý, tak je snímek zdramatizovaný doopravdy slušně a napětí je tu příjemně dávkované.

Jednotky vesmírného nasazení - Start (2020) (epizoda)

Tato epizoda stojí za to hlavně kvůli legendárnímu Fredu Willardovi, jehož tato epizoda byla bohužel poslední v jeho herecké kariéře, protože následně po dotočení zemřel. A myslím, že i zde jako jediný herec exceloval.

Jednotky vesmírného nasazení (2020) (seriál)

I když námět se mi zdál velmi slibný, kdy by se na toto téma a skrze něj dala udělat skvělá satira na Trumpovu administrativu, tak se to těžce nepovedlo. Scénáristicky děravé, některé dějové zvraty nejsou radši vůbec vysvětlené, ale hlavně tomu nejvíce chybí samotný humor. Za celou dobu se objeví jen občas nějaké pouze lehce vtipné narážky nebo vtipy, ale z větší části se jedná pouze o trapné a donekonečna opakované anekdoty (např. 100x opakovaný vtip se vstupem do kanceláře aj.). Ani charaktery postav a herecké výkony bohužel po celou dobu nedávají naději, že by se něco mělo zlepšit. A to je co říct, když to nedokáže utáhnout ani takováhle kombinace hereckých kapacit. Steve Carrel po place lítá a tváří se jak ten šimpanz v druhém díle a role nešikovného generála v jeho podání spíše vyznívá trapně, Jimmy O. Yang jako by se nemohl s rolí sžít a zde nejlepší John Malkovich vyznívá celou dobu herecky rezignovaně (asi jako jeho postava frustrovaného hlavního vědce).

Kravaťáci (2011) (seriál)

Utopie v podobě 'dokonalého' právnického světa a dokonale luxusního a sexy Manhattanu. A také důvod, proč nyní doopravdy žárlím na prince Harryho.. Určitě to není seriál, pro ty co hledají něco z 'reálného' právnického prostředí nebo pro ty, co vyžadují vždy hlubokomyslnost a již zmíněnou reálnost. Ale z mého pohledu je seriál něčím jako Vlkem z Wall Street, který rozehrává parádní mocenskou a intrikářskou hru a jen to zde není v podobě akcionářů na burze ale v podobě elitních právníků. Do toho již zmíněný utopický a asi námi všemi jednou vysněný svět - luxusní obleky a šaty, auta, kanceláře na nejlepších místech, obědy každý den v luxusních restauracích atd., prostě svět kde nic není problém. To vše zasazené do skvělého scénáře, kdy je děj po celu dobu dynamický a nikdy není viděť žádná křeč, a podané skvělým obsazením a suprově napsanými postavy. Nakonec mi z toho vychází mnohem lepší podívaná, než je již zmíněný Vlk z Wall Street.

Veliká (2020) (seriál)

Příjemná exkurze do alternativní histore se smyslem pro černý humor a skvělými anekdoty, kterou chápu spíše jako satiru na současné Rusko a jeho nechvalného předchůdce Sovětský svaz než na Ruské carství v 18.století. Ale i když minisérie začne skvělým tempem, tak postupem se toto tempo a originální humor bohužel vytrácí a nastává scenáristická temnota. Díky tomu druhou polovinu seriálu zachraňuje pouze výtečné obsazení a občas nějaká ta povedená satira.

Indiana Jones a Chrám zkázy (1984)

Souhlasím, že to je jiné a zřejmě i o trochu slabší než první a třetí díl. Ale přesto musím dát za plný počet. Sice zde není tolik různorodých lokací a děj se odehrává většinu času na jednom místě, postavy nejsou tak do hloubky vykreslené a není zde tempo, jak jsme u Indyho zvyklí. Nicméně akční scény tu jsou tak bravurně podané, že mě v jiných filmech nikdy nenaply a nebavily jako tady. Jako příklad můžu uvést nervy drásající scény jako je legendární honička důlní šachtou, smrtelná komora či nejlepší střetnutí na závěsným mostě, které jsem viděl a spousty dalších momentů. A i když to jsou vše fádní a skoro bych řekl až klišé situace, tak zde zafungovala vyjimečná režie, která i tyto situace dokáže nezapomenutelně a nesmírně zábavně podat. Zároveň je zde skvěle dávkované napětí s hutnou atmosférou, sympatické postavy v čele s Indianou a Short Roundem. To vše doprovázené už s klasicky výborným sondtrackem Johna Williamse. A to nemluvím o nejoriginálnější a nezapomenutelné večerní tabuli v Pankotském paláci. Pro mě ve své kategorii pořád jednička, i když tentokrát svůj stín čistě akčního filmu nepřekročí, tak jak se to Indymu podaří v prvním a třetím díle.

Logan: Wolverine (2017)

Za mě nejlepší a nejoriginálnější filmová marvelovka. Zatímco u všech ostatních snímků se film vydává stejnou cestou a podobnými schématy, kdy je to nejhlavnější velkolepá, efektivní a někdy až sterilní podívaná, tak zde se film vydává jiným směrem. Ano, je zde sice záporák, kterého je potřeba porazit, ale ten je tu spíše na vedlejší lince. Hlavní nepřítel je zde vlastní minulost a svědomí stárnoucích a zkrachovalých hrdinů, které zachrání od nich samotných pouze nová naděje, kterou vidí v Lauře. Takhle snímek dostává až psychologický rozměr a chvilkami jsem neměl ani pocit, že sleduji superhrdinský film. Nádherná řemeslná práce a skvěle napsané postavy a to vše zasazené v typicky outlaw prostředí v Texasu na americko-mexických hranic. Do toho je zde spousty dojemných scén, které s Jackmanem a Patrickem Stewartem doopravdy dojmou. Takovéhle surové zpracování jsem vždy čekal spíš od DC universa, jehož komiksy jsou známé touto drsností a 'špinavostí', ale bohužel toho jsem se ještě nedočkal (možná až s výjimkou nového Jokera).

Looper: Nájemný zabiják (2012)

Dynamický snímek který se rozjede hned na začátku a v nastaveném tempu a hutné atmosféře pokračuje až do konce. I když jsem byl nejvíce zvědavej, jestli uvidím oblíbence Willise konečně v nějakém normálním snímku, tak mě zde překvapivě dostal Joseph Gordon-Levitt, od kterého jsem naopak tolik nečekal a i díky němu (a výtečným maskérům) film vyznívá, tak jak chce. Ale i Willisův old-school je zde příjemný a k jeho postavě sedne. Dále oceňuji, že to je jeden z filmů, který cestování časem řeší tím, že vlastně přiznává, že je nemožné ho nějak rozumně podat (např: „This time travel crap, just fries your brain like a egg“ aj.), ale přitom ho řeší dynamicky a sekvence kdy se budoucnost (vlastně i minulost) mění a očekávání jednotlivých změn jsou skvělé. Jedno mínus je, že je vidět nízký rozpočet filmu. A i když jsou některé triky povedené, tak film bohužel občas díky tomu vyznívá lehce lacině. Ale možná o to víc se cení, jak režisér zvládnul s málem vytvořit hodně. Pro mě velmi příjemné překvapení.

Řada nešťastných příhod (2017) (seriál)

Jak jsem takovéhle zpracování nečekal, tak o to víc mě bavilo. Originálně natočený seriál který v sobě skrývá brutálně černý a morbidní humor v kombinaci se suchým a úderným anglický humorem, inteligentní dialogy, napínavý příběh, skvělou stylistickou podívanou a perfektní casting. A právě z obsazení musím vyzvednout hlavně Neil Patricka Harrise, který tady geniálně zahrál snad jednoho z nejlepších záporáků, co jsem na obrazovce viděl. To vše umocňují povedené stylistické prvky jako třeba dokonalé 'divadelní' a steampunkové kulisy a rekvizity, super kostýmy a parádní hra s barvami, které dohromady vytvářejí neskutečnou vizuální jízdu. A jako taková třešnička na dortu do toho všeho - chytlavej a výbornej soundtrack od legendárního Jamese N. Howarda.

Teorie tygra (2016)

Česý pokus o Jacka Kerouaca fakt nevyšel. Než jako tragikomedie to nechtěně vyznívá jako smutné zrcadlo naší společnosti s těžce zakořeněnýma stereotypama (už jen to jak je takovýhle film divácky úspěšný). Jediné plus je zde casting a povedená kamera, díky kterým se dá film tak nějak dokoukat.