Hra o trůny (2011) (seriál)

Ano, je tu možnost pro spousty výtek a kritiky (hlavně poslední série, která je pro mě spíš guilty pleasure, ale jinak doopravdy nedává moc smysl). Ale faktem zůstává, že moc povedených fantasy snímků neexistuje (až na pořád nedostižitelnýho Pána prstenů a Hobita od geniálního Jacksona, se kterým se GoT nedá ani srovnávat) a tak Hra o trůny prostě patří ke špičce.

Hvězdný prach (2007)

I když je ve filmu vidět lacinější zpracování, tak je zde vidět, že film má duši a krásně vystižené prvky ostrovní tajemné mytologie, které by ve filmech vycházejících z britských velikánů a klasiků jako Tolkien, Gaiman, Carrol aj. neměly chybět. A jako třešničku na dortu zde považuju nenucený a uvolněný herecký výkon De Nira, jehož role mě tady doopravdy (velmi mile) překvapila. Takže lacinější zpracování nakonec absolutně nevadí, protože Vaughn snímek dokázal pojat tak, že si člověk říká, že by více peněz filmu asi i uškodilo a ztratil by poté svoje jedinečné kouzlo. A tak to má být.

Chalífát (2020) (seriál)

Mrazivě a úderně natočený mechanismus vymývání mozků, který asi takto bohužel nefunguje pouze v těchto případech. Originální téma pojmuté ze zajímavých perspektiv, dobře zahrané postavy a skvěle stupňováné napětí až do samého konce. Jediné co bych tomu vytknul je občas nelogické jednání postav a docela hodně filmových klišé, které jsou divákovi hned jasné. ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ x SPOILER x SPOILER x SPOILER x SPOILER x SPOILER x SPOILER x SPOILER x SPOILER x SPOILER x SPOILER x Nejvíce mrazivé mi přijde jednoduchost, plynulost a rychlost jakým se cílová skupina naivních puberťaček, která je vystvavěná masáži neustálé demagogie, ocitne 'dobrovolně' ze Švédska, ze západní civilizace a z dobré rodiny v centru teroristických skupin a v prostředí které si asi ani neuměly představit. A to ve mně dlouho zůstane. --------------------------------------- x SPOILER x SPOILER x SPOILER x SPOILER x SPOILER x SPOILER x SPOILER x SPOILER x SPOILER x SPOILER x

Chudáčci (2023)

Freudovská, vizuálně až Verneo-Zemanovská a originální šílenost. Která ale kromě uměleckého zážitku dává i hodně i jiných podnětů k zamyšlení. Jinak si dovolím zde takovou naprosto subjektivní poznámku nesouvisející s filmem, jak okolní prostředí doopravdy může ovlivnit zážitek z filmu. 1) mohutně smějící se paní, která se smála i v okamžicích, kdy mi to přišlo spíš dramatické než vtipné a vnucovala mi tak její perspektivu, 2) byl jsem zde s mladší ségrou, takže jednu třetinu filmu, jsem se fakt cítil špatně, na co že jsem jí to vzal a za 3) naprosto špatný výběr míst, kdy jsem periferně viděl, jak lidem odpadává popcorn od koutků i na úplných koncích řady. To vše dohromady mi ten zážitek doopravdy zkreslilo a docela i zkazilo a po snímku jsem si to musel zpětně přehrávat, abych se snažil o co nejvíc 'objektivní' hodnocení.

Indiana Jones a Chrám zkázy (1984)

Souhlasím, že to je jiné a zřejmě i o trochu slabší než první a třetí díl. Ale přesto musím dát za plný počet. Sice zde není tolik různorodých lokací a děj se odehrává většinu času na jednom místě, postavy nejsou tak do hloubky vykreslené a není zde tempo, jak jsme u Indyho zvyklí. Nicméně akční scény tu jsou tak bravurně podané, že mě v jiných filmech nikdy nenaply a nebavily jako tady. Jako příklad můžu uvést nervy drásající scény jako je legendární honička důlní šachtou, smrtelná komora či nejlepší střetnutí na závěsným mostě, které jsem viděl a spousty dalších momentů. A i když to jsou vše fádní a skoro bych řekl až klišé situace, tak zde zafungovala vyjimečná režie, která i tyto situace dokáže nezapomenutelně a nesmírně zábavně podat. Zároveň je zde skvěle dávkované napětí s hutnou atmosférou, sympatické postavy v čele s Indianou a Short Roundem. To vše doprovázené už s klasicky výborným sondtrackem Johna Williamse. A to nemluvím o nejoriginálnější a nezapomenutelné večerní tabuli v Pankotském paláci. Pro mě ve své kategorii pořád jednička, i když tentokrát svůj stín čistě akčního filmu nepřekročí, tak jak se to Indymu podaří v prvním a třetím díle.

Indiana Jones a nástroj osudu (2023)

Tady asi nemůžu objektivně hodnotit, protože se jedná o mojí citovku. I přes silný fan servis, jsem dostal co jsem chtěl a co mi tak chybělo u čtvrtého dílu. A zároveň přes očividné nedokonalosti, jsem si to užil podobně jako doteď nepřekonané první 3 díly (které mě mimochodem jako malého nadchli pro historii a to v budoucnu určilo i mou profesní dráhu), takže nebudu nad tím přemýšlet moc do detailu a užiji si pocit z prvotního a asi i trochu povrchního požitku :). A btw jedno z nej zakončení, co jsem po dlouhé době viděl.

Interview (2014)

Správný ujetě zastydlý pubertalní humor, který ale překvapivě není sasazen do prostředí univerzit, jak to známe z jiných podobných snímků, ale do prostředí nejvysší politiky. A díky tomu je vybarvení extrémní absurdity kultu severokorejských vládců a jejich režimu originální a doopravdy povedené.

Invalida (2023)

Super úlet, i bez fantasy či sci-fi prvků mi toto hodně přišlo jako knihy řezníka z Bruntálu Františka Kotlety. Jednoduchý příběh, super kulisy, temná a syrová atmosféra a jeden nepravděpodobný hrdina, co zmákne vše.

Já, legenda (2007)

Bohužel filmů na tohle téma bylo zpracováno spoustu a režisér se zde ani nepokouší o něco nového či originálního, takže tenhle film mě ničím nenadchnul a ani nepřekvapil a spadnul do průměru. I když pohled na vylidněný New Yorkk je vážně dobrý a Smith se snaží, co to jde v takovéhle asi celkem nevděčné roli, tak se mi např. více líbilo Book of Eli, který je Já legendě hodně podobný. Navíc toto mé hodnocení potvrzuje i pro mě velmi nepovedený konec.

Jára Cimrman ležící, spící (1983)

Na prknech to Cimrmanovi sedne doopravdy o hodně lépe. Ale i tak krásná ukázka a definice čecháčkovství v podobě mnoha geniálně promyšlených gagů.