Hvězda kriminálu (2013)

Jeden z lepších filmů festivalu. Surové drama otce a syna, který se mu ve všem snaží odporovat. Snaží se být silnější, vzdornější a schytává o to větší a větší rány. Celkem jednoduše se pak dá pochopit, že takoví vězni už prakticky nemají cestu zpět do "normální" společnosti.

Leviatan (2014)

Velice kvalitní ruský film ukazující poměry, které panují. Určitě stojí za to se na něj podívat a udělat si obrázek.

Hon (2012)

Naprosto šokující film, z kterého jsem málem neusnul. Servírováno typicky severským způsobem. Vzhledem k tomu, že se jedná o zatraceně drsné téma i kdekoliv jinde, tak je výsledek brutálním masakrem. Mads hraje naprosto výborně, uvěřitelně. Jde vidět jeho síla, jeho chuť se nevzdat, vydržet, jít si za svým a přitom mít v sobě stále kouska citu a oplakat, co se oplakat musí. O to více na diváka dolehne způsob, kterým si okolí s hl.hr. Lukasem vyřizuje účty. Podkopat odhodlání Lukase chce hodně a nesmí se zastavit před ničím. Bez ohledu na to, kdo je v právu. Scéna z obchodu je naprosto dokonalá a každý se s ní docela jednoduše ztotožní. Vznikne i docela hezký moment, taky bych se chtěl vrátit zpátky jako Lukas. Poslední scéna lovu mi vyrazila zbytky dechu. Vím, proč mám rád severské filmy. Především pro jejich podání věcí v syrovém (surovém) stavu bez příloh (příkras).

Díra u Hanušovic (2014)

Trapní lidé, kteří řeší problémy způsobem ukazujícím jejich hloupost. Jednoduše je v tom trapné vše. Kde je problém? Opravdu takoví jsme? Já si to nemyslím a proto se mi tento film nelíbí. Je to nějaké moc jednoduché a zvolený způsob podání nevhodný.

Solaris (1972)

Nemohu zapomenout na úvodní a zároveň na finální scénu, jak padají kapky do vody, spadané listí pomalu driftuje... Nepamatuju si ani, že by se mi tak jednoduchá scéna kdy zaryla do paměti. Koloběh života, nicotný detail, který to všechno přežívá. Je to hodně náročný snímek, je v něm mnoho krásných citátů, které jsou však vzhledem ke stopáži i nezapamatovatelné. Proto ale stojí za to si tento film neustále dokola pouštět. Obrazově je to nádherné, je až s podivem, čeho Tarkovskij dosáhl. Není to sci-fi s efekty, těch je tam minimálně, je to spíše drama. Scéna s jedoucími auty na dálnici jakoby tam nepatřila, ale v rámci filmu má svoje místo. Tarkovskij asi chtěj ukázat že i lidské přesouvání je podobné, jako ty kapky ve vodě a přidal k tomu hudbu, která má vzbudit dojem nepříjemnosti, nervozity. Na rozdíl od americké verze, která se snažila být akčnější a zapadla mezi známé sci-fi béčka, toto je film, který chytí a nepustí.

Rivalové (2013)

Naprosto brilantní film, od kterého se nedá odtrhnout, propracované do každého detailu. Každá minuta zajímavá, obrazově krajně dokonalé. Svět F1 mě nechává chladným, ale tento film mě opravdu zapálil.

Kukuřičný ostrov (2014)

Při pročítání programu festivalu jsem se zhrozil. Hlavní soutěž, něco na styl zahrádkářského filmu o tom, jak se pěstuje kukuřice. V duchu vidím starce, jak bere rýč, po 20 minutách táhlých záběrů pytlík se semeny, po dalších úmorných 40 minutách to laskavě vyroste... Bože ať už to sklidí a můžu se jít najíst. Naopak mě čekalo docela překvapení. Na to za jakých podmínek to vzniklo, na to, že se děj odehrává na jednom místě, což pro většinu filmů bývá cesta do pekla, tak to fungovalo. Záběry kamerou byly krásné a člověk opravdu dostal pohled někam, kam se běžně nepodívá a co by běžně asi ani nepochopil. Než jako příběh jsem to vnímal spíše jako dokument toho, co někdy člověk v takových podmínkách musí udělat. Je to artový film, musíme se na tento film dívat trochu jinou optikou, ale je to opravdu dobrý artový film a opravdu sdělí zásadní poselství, včetně dojmu, který to ve vás zanechá. Z filmů v soutěži si vítězství jistě zasloužil.

Strážci Galaxie (2014)

Nemám rád komiksovky, zvláště ty zfilmované. Zfilmované navíc mají nevýhodu, že obvykle nevím o co jde a půl filmu se snažím pochopit, o co jako jde. V tomto případě byl scénář ale nejspíše ve znamení zobecnění pro široké masy, jinak si to neumím vysvětlit. Jeden pro mě z mála filmů, který ukazuje komisový příběh a má to hlavu, patu, zábavu. Ten film má všechno. Na základě scénáře obsahuje nekorektní humor, exotické postavy, vymyšlený prostor, kde se to odehrává. Ten film mě fakt bavil a fakt měl i nějakou myšlenku, člověk mohl vidět vývoj postav. Takhle si představuju dobrej komiks a ještě lepší film. Tohle se opravdu povedlo. Vzhledem k mému věku se mi líbil i suprovej soundtrack. A nejvtipnější scéna byl asi ten začátek, něco na styl Clockwork Orange, kde si taky hlavní hrdina trochu zazpíval a trochu si i kopnul... Asi mě ten Kubrick hodně poznamenal.

Teorie všeho (2014)

Příběh na pozadí by byl asi fajn, film jako ukázka života významného vědce také jistě dobrý počin. Bohužel nám ale film ve finále moc o Hawkingovi neukazuje. O fyzice se člověk moc nedozví, o významnějších myšlenkách Hawkinga také ne. Na druhou stranu, od podobného filmu se tohle čekat asi nedá. Kina by asi neplnil film ukazující tabule plné fyzikálních rovnic. Než životopis samotného vědce se spíše jedná o romantický příběh dvou lidí a o tom, jak se se svým vlastním počátečním rozhodnutím vyrovnávala především Hawkingova manželka. Normálně bych obodoval za tři, ale přeci jen tu něco je. Opravdu vynikající výkon Redmayne, který ho hraje s naprostou přesvědčivostí a propracováním do detailu.

Vratné lahve (2007)

Myšlenkově výborné, jakobych neměl co vytknout, filmy od Zdeňka Svěráka jsou mi blízké, příjemné. Umí s vtipem, nadhledem a odstupem komentovat, co se ve filmu odehrává. Trochu tuším, díky tomuto jeho pohledu, co mě ve stáří čeká. Dal bych vyšší hodnocení, ale jestli mě něco opravdu hodně moc iritovalo, tak to byly věčné reklamy, všude samý PP. Poměry ohledně financování filmů neznám, ale zde je toho až moc. Sem tam záběr se dá zapomenout, ale vrcholem pro mě byla věta: Jo, tady v "..." je zelenina fakt čerstvá a dobrá a nebo PP hrajícího celorepublikového rádia.