• Telenovela

Mr. GS (2008) (pořad)

Jestliže jsem hodnotil naprosto zoufalou MAMBA SHOW Haliny Pawlowské odpadem, tak tady musím jít alespoň o stupeň výš, protože Genzer se Suchánkem jsou sice hluboko pod Krausem, ale nad Pawlowskou ční jako Mount Everest nad českým Řípem. Jejich snažení sice není žádnou výhrou, ale sledovat se dá, což je na poměry TV NOVA docela ucházející hodnocení.

Mamba show (2010) (pořad) odpad!

Páni z ČT by zasloužili nakopat do zadnice, protože si zřejmě neuvědomili, jaký poklad měli v podobě Krausova UVOLNĚTE SE, PROSÍM. Ale jim to vlastně může být ukradené. Diváci jsou pro ně přece jenom stádo volů, které se na tu bedýnku s pohyblivými obrázky bude stejně koukat, tak je jedno, co tam dají. Honzíku, jsi skvělý moderátor, díky svému jedinečnému humoru jsi ČT přinesl dlouhodobě úspěšný pořad, ale my, nabubřelí hlupáci z ČT, jsme se rozhodli tě prudit tak dlouho, až jsi nakonec odešel. Ale co. Někdo tu talk show udělá vždycky... A tak vznikla Mamba show a nebohým divákům nezbývá nic jiného, než se začít modlit, aby zase rychle zanikla, protože náhrada je to opravdu zoufalá. Halina Pawlowská se nedokáže oprostit od svých BANÁNOVÝCH RYBIČEK, vytahuje jeden rádobybonmot za druhým a její styl "humoru" stylizovaný do polohy svět-je-vážně-absurdní-místo-a-já-ho-s-hrozně-vtipným-nadhledem-komentuji už je značně omšelý a hlavně nezábavný. V díle s Jandovou, Batulkovou a Macháčkovou jsme byli svědky plkání o ničem, které bylo doplněno kometářem "psychologa" (proč sakra?) a nuceným smíchem všech přítomných. Nevěřím, že další díly jsou jiné. Snad bych možná dal i jednu hvězdičku, kdyby Halina nepronesla větu, po které jsem jí chtěl začít psát výhružný dopis. Ona prý nenávidí bulvár. Halina Pawlowská, zakladatelka "společenského časopisu" Šťastný Jim, nenávidí bulvár. Celý tenhle pořad je jeden velký omyl. Nepochopitelný přehmat programových tvůrců ČT, jenž umožnil návrat Pawlowské a jejího postoje "povznáším se nad celým světem" doprovázeného nehorázným pokrytectvím. Totálně odporné, a tudíž totální odpad.

Účastníci zájezdu (2006)

Nedávno jsem v komentáři k MÁJI psal, že film je pro mě rozhodně lepší než knižní předloha. O ÚČASTNÍCÍCH můžu říct to samé, protože Vieweghova předloha patří k mým nejhorším prozaickým zážitkům, a tudíž posílám Jiřímu Vejdělkovi palec nahoru za vcelku dobře zvládnutou adaptaci. Problém filmu je stejný jako problém knihy, to jest naprostá absence nějakého významově více zatíženého bodu nebo situace, což jde ale na vrub pana Viewegha, který si zřejmě myslel, že se román může od začátku vyvíjet jen do ztracena a nic se nestane. Jiří Vejdělek by musel s předlohou hodně čarovat, aby z ní dokázal vytvořit hodnotný filmový scénář. To se nepovedlo, a tak je film spíš sledem více či méně důležitých scének bez jakéhokoli vyvrcholení. Nutno ale podotknout, že tyto scénky jsou docela zábavné, a hlavně rodina s typickými rodiči-Čechy je dokonalou ukázkou naší mentality. Také bych rád pochválil hudbu Oskara Petra, který po PUPENDU dokázal, že umí vytvořit i nádherné orchestrální skladby, kterým by k dokonalosti chybělo jen trochu je prodloužit. Tak např. skladba "Funguje to!" má v první minutě neuvěřitelný potenciál se "rozjet", je ale rázně utnuta v čase 1:02, což je obrovská škoda. Celkově bych tak dal 3*, kdyby šlo o film podle normálního scénáře, ale vzhledem k tomu, s jak mizernou předlohou si musel režisér poradit, zvedám na 4*.

Máj (2008)

Mám teorii. Jednou jeden jazykovědec vzal do ruky Máchův Máj a řekl si, že je to fakt pecka a že je to fakt originální. Ostatní jazykovědci to po něm papouškovali, a tím stvořili dnešní obraz Máje jako naprosto úžasné, skoro až mytické poezie. Já mohu s klidem říct, že Máj je totální blábol a spolu s dílem Františka Halase nejpřeceňovanější památka české literatury (ale o tom se tu teď nebavíme). Tudíž, abychom se dostali k jádru věci, Brabcova adaptace mě potěšila, protože Brabec neměl na Máji absolutně co znásilnit, mohl ho maximálně vylepšit. A to se mu podařilo, alespoň dle mého názoru - čekal jsem kameramana Brabce a dostalo se mi ho, drtivá převaha formy nad obsahem tu byla rozhodně prospěšná. Co se hereckých výkonů týče, jediná výhrada jde za K. Hádkem (půl * dolů), který prostě hrát neumí a jeho obsazení bylo chybou, Stropnický špatný nebyl, Sandra vzhledem k pojetí filmu nic moc nepředvedla, ale ani nic moc nezkazila, Tříska a Javorský výborní. Další ocenění jde za hudbou Supportů, která k filmu seděla, kromě části "Vilémovy halušky" - tam Supporti přestřelili (další půl * dolů). Pro mě tedy čisté 4 a konstatování závěrem: podle nehorázně přeceňované básně vznikl velmi podceňovaný film. Škoda, K. H. Mácha by měl Brabcovi líbat nohy za to, co tenhle režisér za kamerou z jeho pseudoumělecké poezie dokázal vytvořit.

Kriminálka New York (2004) (seriál)

Lepší než hrozná CSI Miami, horší než dokonalá CSI Las Vegas, sympatické postavy, originální scénáře. Opravdovým důvodem, proč tenhle komentář píšu je ale můj (většinou) nepřítel - český dabing. V polovině 4. série vypadl dabér C. Giovinazza a místo něj - jaká hrůza - Vojta Kotek (na Nově už díkybohu předabováno). Už jsem si zvykl, že Kotek dabuje Harryho Pottera, taky mi tam vadí, ale budiž - Harry je kluk. Tady byl Kotek vybrán do role člověka nepoměrně staršího, a tudíž vybočujícího z Kotkovy hlasové (in)dispozice. Vojtík to chtěl napravit, a tak zvolil hluboký zastřený hlas skouzávající do rádobydrsňácké ironie, který byl bohužel spíš k pláči. Nakonec zlatý Harry Potter...

Muž, který sázel stromy (1987)

Čekal jsem podivnou slátaninu, ale dostal jsem podivnou geniálnost. Hluboce lidský příběh s naprosto dokonalou animací, k tomu skvěle vyprávění i v češtině. Mohu jen tleskat.

Čas je neúprosný (1978)

Šlo o by o docela pěkný dokument, nebýt rádoby uměleckých záběrů a prostřihů kamery a v některých pasážích nehodící se hororové hudby. Dvě výtky = dvě hvězdy dolů.

TýTý 2009 (2010) (pořad)

Moderátorsky to bylo o dost lepší než ČESKÝ LEV, leč z výsledků jsem občas radost opravdu neměl, proto hodnotím čistým průměrem. Tedy k té první části hodnocení: Karel Šíp svou úlohu zvládl na jedničku (možná s malým mínusem), většina jeho fórků fungovala skvěle a dokázal s nadhledem shodit i sám sebe. Celkově tak rozhodně nadprůměrný moderátorský výkon, zvláště ve srovnání s nedávným zážitkem s dvojicí Polívka - Liška. Teď něco více k výsledkům. Byl jsem velmi rád, že kategorii Nejlepší seriál opanovalo VYPRÁVĚJ, které si to v konkurenci tragického zbytku rozhodně zasloužilo, Karel Šíp svoji VŠECHNOPÁRTY také povýšil na velmi dobrý zábavný pořad, a tudíž má ocenění také právem, Václav Moravec nemá v publicistice konkurenci, zrcadlo je u něj ve správných rukou. Z koho už jsem takovou radost neměl, byla Hana Maciuchová. Neřekl bych, že v ULICI předvádí výkon hodný nějakého ocenění (ono to v takovém pořadu ani dost dobře nejde), a dostalo mě její poděkování. Paní Maciuchová totiž hraje i v obyčejném životě, civilním projev už u ní není, a tak její poděkování působilo dost nepříjemně a neupřímně (stejné to bylo na udílení cen ANNO). Kdo mě ale opravdu naštval, byl Karel Gott, pro kterého platí totéž, co pro Marii Poledňákovou. Je to totiž ten poslední člověk, který si za svou NYNĚJŠÍ tvorbu zaslouží jakékoli ocenění, tím méně televizní. A na konci se mu povedlo zvednout mě ze židle dodatkem, že se na televizní obrazovce objevuje už 50 let. Inu, když někdo podepíše Antichartu... Někteří měli charakter a tím pádem si dlouho nezahráli/nezazpívali... Ale co, ono už se to asi promlčelo, když se za to dávají vyznamenání. Ehm, omlouvám se. To patří někam jinam.

Český lev 2009 (2010) (pořad)

Nebyla to úplná katastrofa, na České lvy to bylo prostě průměrně podprůměrné, což je standard, na který si asi budeme muset zvyknout. Polívka s Liškou jako moderátorská dvojka měli bohužel na jeden dobrý vtip tak tři až čtyři špatné: do těch lepších se dá započítat oslí můstek k "nejlepšímu zvuku" a filmové předělávky, do těch špatných potom skoro celý zbytek, až na opravdu ojedinělé gagy, a k tomu nejhoršímu připočítávám až nechutné Polívkovo vtipkování o nacistech, které už dle mého bylo trochu za hranicí dobrého vkusu. Asi nejlepšího fórku se tak "dopustil" Stanislav Milota na účet Vlasty Chramostové. S výsledky jsem byl realtivně spokojen, co mě ale nadzvedlo ze židle, bylo ocenění pro Marii Poledňákovou. Nechápu, proč anketa za divácky nejúspěšnější film musela být zařazena do oficiálního předávání, Marie Poledňáková je totiž ten poslední člověk, který by si za svou NYNĚJŠÍ tvorbu zasloužil jakoukoli cenu. Doteď bych to ještě přešel jako politováníhodný omyl. Bohužel, na podiu se našel jeden pán (tuším, že to byl producent), který prohlásil, že "Marie Poledňáková je královna českých kin roku 2009." Z toho už mi bylo na blití.

Ordinace v růžové zahradě (2005) (seriál)

Ordinaci jsem ochoten dát jednu hvězdu za první díly, protože některé byly dokonce i snesitelné (a ještě snesitelnější byly ty s Jitkou Čvančarovou...), později se ale bohužel už tak špatný scénář stal ještě horším a Ordinace šla úplně ke dnu. Pro Novu ideální pořad - hodně diváků za málo muziky. Změní se tohle někdy?