• Telenovela

In nomine Patris (2004) (TV film)

Velmi nadpůrměrný film, kterému bych těch hvězdiček dal klidně i víc, nebýt jedné mé zásadní výhrady. Z Preisse coby Toufara totiž byl ve filmu udělán mučedník, který se náhodou dostal do mlýnku dějin a který zaplatil za svou neochvěnou víru. Ale bylo tomu opravdu tak? Nechtěl bych se tu pouštět do debat, zda to, co se v Čihošti stalo zázrak byl, nebo nebyl. Já ale na zázraky nevěřím, a tudíž mě napadá jediná osoba, která by s křížem pohnout mohla - Toufar. Plus jeden důkaz o tom, že to všechno nebylo dílem komunistů (i když jsou to stejně svině): Úvahy o tom, že čihošťský zázrak byl od počátku kompletně připraven agenty StB, se podle bývalého člena úřadu pro šetření komunistických režimů Adolfa Rázka ukázaly jako přehnané. "V počáteční fázi nešlo o provokaci StB. Ta pouze tento zázrak, respektive dosud nevysvětlený jev, následně využila pro své zájmy." - Bráno z webu ČT24.

Kdo se bojí Virginie Woolfové? (1966)

Málokdy se povede, aby film podle knižní předlohy byl stejně dobrý jako předloha sama a nutno podoknout, že samotná hra Edwarda Albeeho je jedno z nejlepších dramat, které jsem kdy četl. Nemůžu říct, že by toto zpracování byl zrovna ten případ, protože kniha je přeci jenom ještě o něco lepší, ale Nichols tady zaválel. Burton s Taylorovou hrají ve velkém stylu a sledovat jejich vzájemný očistec je opravdu kvalitní podívaná, která nenudí ani chvíli. Poctivých 5*.

Pařba ve Vegas (2009)

Navnaděn zdejšími hodnoceními a komentáři jsem očekával, že budu muset smíchy vyměnit spodní prádlo. O to větší pak bylo mé zklámaní, když se mi dostalo čiré průměrnosti ve všech směrech. Naprosto průměrná zápletka, naprosto průměrný humor (až na překvapení z kufru) a naprosto průměrní herci. Celkově tak naprosto průměrné 3*.

168 hodin (2006) (pořad)

Oproti Střepinám na Nově je 168 hodin velmi slušný publicistický pořad, která má přesně to, co konkureční televize postrádá - inteligentní a objektivně brané reportáže s TROCHOU (ano, to je to slovo, které Nova nezná) humoru a špetkou ironie. Největší peckou jsou silvestrovské speciály s všemožnými politickými přešlapy a přeřeky; u těchto dílů jsem se bavil nejvíce. (A tenhle politický přešlap je opravdu s velkým P: Pavel Kováčik - předesda posl. klubu KSČM - jde v posl. sněmovně k pultíku, opře se a začne svůj projev slovy "Vážení soudruzi...")

Střepiny (2002) (pořad)

Zprvu velmi slušné a velmi koukatelné, postupem času bohužel Střepiny sklouzly do bulváru srovnatelného s hlavním nováckým zpravodajstvím. Je třeba ale říct, že v rámci této televize jde o jeden z lepších pořadů. Zůstávají tak průměrné tři hvězdičky plus dodatek: ČT zase vítězí díky svým 168 hodinám.

Pojišťovna štěstí (2004) (seriál) odpad!

O novácké seriálové tvorbě je škoda se rozepisovat, slovíčko "odpad!" ji charakterizuje dokonale. Pojišťovna štěstí je přesně takovým typem odporně odpudivého odpadu, a proto si zaslouží být poslána tam, kam patří. Perlička na závěr: víte co řekl Jiří Adamec o natáčení třetí řady tohoto seriálu? Něco ve stylu "No, víte, myslím si, že Pojiš'tovna vůbec netrpí syndromem nastavované kaše a že to vlastně bude skvělé jako ty původní řady." (Nepřesná citace z Volejte novu.) Znáte to - komu není rady...

Lenssen & spol. (2003) (seriál) odpad!

Existuje hodně strašných věcí, které jsou na televizních obrazovkách jen proto, aby divákovi způsobili co největší muka a co nejbolestivější smrt. Všechny tyto výplody pekla jsou ovšem ničím proti německé produkci, která útočí opravdu těžkým kalibrem, totiž dvěma detektivy (muž a žena, tuším) a jedním nepopsatelně slizkým právníkem, kteří nám tu servírují jejich pseudorealitu, ve které je možné opravdu všechno. Bohužel, tvůrci si řekli, že to bude fakt hustý, když to natočí jakoby to byla skutečnost. Měli pravdu, takovýhle materiál jen tak někde nevzniká.

VyVolení (2005) (pořad) odpad!

A další jasný kandidát na odeslání odpadním potrubím! Big brother jako přes kopírák a je úplně jedno, co bylo dřív, obojí je stejná zrůdnost a obojí patří do nejhlubší televizní žumpy. Měl jsem nutkání dát alespoň hvězdičku za ty zápasy v čokoládě nebo v čem to bylo, ale nakonec jsem se ovládl. Sbohem a... Už se na naše televize raději nevracejte.

Big Brother (2005) (pořad) odpad!

Víte, často si připadám, že zde na CSFD rozdávám jenom odpady a nedělám nic jiného, než kritizuji. Poté si ale vzpomenu na takové monstróznosti, jakou byl náš "Velký bratr" a říkám si: "Nemáš se za co stydět, děláš dobře." Ehm, dobrá, začíná tu smrdět sebechvála. nechme toho. Big Brother je dalším případem naprosto zpackaného pokusu o zavedení reality show. Závidím každému, komu se z toho nechce zvracet.

Spalovač mrtvol (1968)

Skvělý film, kterému jasně kraluje Rudolf Hrušínský, jehož herecké umění tady dosahuje naprostého vrcholu a jemuž zdatně sekunduje Vlasta Chramostová a vlastně i všichni ostatní, těžko si člověk může stěžovat na nějakou filmovou nedokonalost. Můžeme si to přiznat - Spalovač mrtvol je jedním z nejlepších filmů, který u nás vznikl. Bohužel, já osobně se nemohu ubránit srovnání s předlohou Ladislava Fukse, která na mě zapůsobila ještě o hodně a hodně více a asi trvale se bude pohybovat mezi mými nejoblíbenějšími knihami, a jejíž atmosféru se filmu podle mého nepodařilo vystihnout tak dobře, i když film má k dispozici vždy větší škálu prostředků. Proto, možná trochu krutě, "jen" 4*.