• Telenovela

Stahovák (2009) (pořad)

Hvězdička za některá dobrá videa, bohužel dvojka Kotek - Mádl je moderátorsky tragická. Až teď si uvědomuju, že bych na toho Kotka v dabingu neměl tak nadávat. Vidět ho je totiž ještě o mnoho horší než ho poslouchat (VYPRÁVĚJ budiž výjimkou potvrzující pravidlo).

Šejk (2009) (TV film) odpad!

Oceňuji snahu České televize vysílat české filmy, nicméně všechno má svého meze a ŠEJK tuto mez velmi výrazně překračuje, protože takhle hrozný film jsem dlouho neviděl. Opovážlivost s jakou paní Zemanová - jejíž jméno jsem viděl poprvé a pevně doufám, že i naposledy - natočí takovýhle blábol a odváží se nazvat ho "situační crazy komedií" je na kulku do hlavy, bez pardonu. Že prý tento žánr "na naší obrazovce v rámci dramatické tvorby absentuje". Jestliže se bude dále točit takovýmto způsobem, tak jsem velmi rád, že absentuje! Málokdy se mi stává, že by mě něco ve vysílání našich televizí tak moc naštvalo. Nyní se tak stalo, zvláště proto, že peníze, které šly na tuhle slátaninu, mohly být použity někde jinde a stoprocentně daleko účelněji. Jasný kandidát na nejhorší film (jestli se to tak dá vůbec nazvat) roku.

Vyprávěj (2009) (seriál)

Normálně bych dal 3*, ale vzhledem k tomu, že těch dobrých českých seriálu je obzvlášť málo, zvedám na 4*. Pro vysoké hodnocení hovoří to, že Vyprávěj je seriál na úrovni, na rozdíl od produkce jiných našich televizí (a občas i samotné ČT) - příjemné obsazení, hlavně Nina Divíšková a její antikomunismus, dokumentární prostřihy, občas epizoda, která se scénáristicky vyvede, a konečně Vojta Kotek, jehož hlas mi snad poprvé nevadí, naopak si myslím, že jeho obsazení bylo dobrým tahem. Proti hovoří některé situace, kde scénáristi zjevně nevěděli, jak dál, a tak zasáhl moderní deus ex machina. O to horší to bylo, když se stejně špatný scénář opakoval i u situací pro děj naprosto nepodstatných (s příkladem by musel přijít spoiler, proto žádný neuvedu). Celkově si ale myslím, že se na Vyprávěj dá koukat, a určitě budu pravidelným divákem dalších pokračování.

Den D (2008) (pořad)

Zajímavý, originální, a hlavně zábavný pořad, kde se rozumní lidé střídají s těmi méně obdařenými před pěticí investorů, u kterých si zkouší vydobýt peníze na svůj projekt. Vysoké hodnocení dávám právě kvůli zajímavým osobám oněch investorů - všichni jsou velmi výrazné osobnosti a dokáží společně špatně připravenou prezentaci s vtipem a nadhledem smést ze stolu, stejně tak jako se dokáží "pohádat" mezi sebou. Plné hodnocení ale nedám, a to ze dvou důvodů. Za prvé: zbytečný komentář, který pozornému diváku prozrazuje jen to, co už dávno ví. Informace typu "Ondřej Bartoš projektu moc nevěří" nebo "Dva investoři už odpadli" podruhé slyšet nepotřebujeme. Za druhé: opakované představování všech investorů na začátku každého dílu pořadu také není něco, po čem pravidelný divák touží. Asi jako kdybychom si měli na úvod finálového večera každé Superstar podrobněji představit všechny finalisty... Proboha fuj, to by bylo ještě horší.

Invaze žraloků (2008) (TV film)

Už podle názvu se dalo vytušit, že nepůjde o žádný kinematografický skvost. A taky že nešlo. Co tento film sraželo ke dnu se stejnou jistotou jako olověná koule byl neuvěřitelně tupý scénář, který by nevyplodilo ani dítě celý život zavřené v jedné místnosti se všemi čtyřmi Teletubbies. Hlouposti, kterých se pan scénárista dopouštěl, prostě rozdýchat nešlo. Namátkou: stupidní romantická linie dcery, sežrané lidi nikdo nepostrádá, elektrické pistole na žraloky, zázračný útěk z klece obklopené žraloky (tohle ani nepovažuju za spoiler, protože snad nikdo nemůže předpokládat, že tam ti dva umřou) a dál a dál. Hvězdičku dávám za to, že alespoň těch lidí, sloužících jako žraločí potrava, tam bylo docela dost. A přidal bych i druhou, kdyby nějaký žralok roztrhal toho kněze, ale to už bych chtěl asi moc. PS: nejhorší na tom bylo to, že když jsem se v úterý hned po tomto díval na Kriminálku Miami, nepřišlo mi, že by se úroveň vysílaného pořadu nějak dramaticky zvedla. Ale to už patří do jiného komentáře.

Karamazovi (2008)

Viděl jsem technické promítání (či jak se tomu říká - film je kompletní z hlediska hereckých výkonů, ovšem chybí mu detaily ze stránky grafické a zvukové) a byl jsem zklamán. Ano, Ivan Trojan je opět excelentní a jeho herecké výstupy vždy uchvátí, Igora Chmelu jsem konečně viděl jinak, než jako ředitele z Ordinace v růžové zahradě a ani scény s pořádnou dávkou humoru nechybí. Ovšem... Jedno velké ALE: Ať se snažíte, jak se snažíte, divadlo na filmovém plátně nikdy nebude to pravé. A k tomu musím připočítat pár scén, které jakoby naprosto neměli souvislost s dějovými liniemi filmu (lépe řečeno: já ji tam nenašel). Abych skončil, jděte si raději vychutnat herce Dejvického divadla naživo do Dejvického divadla.

Kouzla králů (2008) (TV film)

Martin Kraus se celý film jen tajemně a potutelně culí nebo se vysmívá a dělá tvrďáka, slečna Tenorová se zase snaží o jakési sexy pohledy, které naopak spíš odpuzují, a jak už tu mnozí napsali, muzikálové číslo aneb reklama na Želetavu celou pohádku srazila až k zemi. K tomu si připočtěte scény jako "dramatický" útěk z vězení nebo jakýkoli pokus o vážnější dialog a je jasné, že z tohohle prostě dobré hodnocení vzniknout nemůže. Klasické české pohádky, které se opakují rok co rok už jenom z principu přepínám, ale po tomto tak mohutně inzerovaném kousku na ně budu příští Vánoce ještě rád koukat.

Králova přízeň (2008)

Látka, kterou TUDOROVCI vyprávěli ve dvou sériích, je v KRÁLOVĚ PŘÍZNI zredukována do dvou hodin, což zákonitě znamená, že všechny ty intriky, podlosti a zrady, které dělají obodobí vlády Jindřicha VIII. tak zajímavé, jsou zkratkovitě zaměřeny jen na Boleynovic rodinu a poněkud zamlklého krále. Eric Bana svou roli sice zvládá, ale oproti impulsivnímu a správně vzteklému Rhys Meyersovi stále zaostává, stejně tak Mark Rylance v roli Thomase Boleyna je o kousek horší než ten "tudorovský" v podání Nicka Dunninga. Naopak mě mile překvapila Natalie Portman, která svou Annu zahrála velmi slušně a Ana Torrent jako královna Kateřina byla také velmi dobrá. A přidávám malé bezvýznamené Plus za hudbu Paula Cantelona. Celkě mi vychází přijatelný film za hezké 3*.

Kriminálka Anděl (2008) (seriál)

Po prvním díle zatím nehodnotím, počkám až jak se bude kriminálka dál vyvyjíet, ale na nějak závratné hodnocení to rozhodně nevidím. Co se týče samotného seriálu - Stropnický naprosto postrádá jakékoli charisma, zoufalé rádoby akční záběry Prahy (ano, ta naše stověžatá Praha je moc krásné město, ale vybrat si jako "dominantu" záběru moderní budovu na křižovatce Anděl s projíždějící Porsche tramvají, to je trochu moc), ovšem přiznávám, čekal jsem nějakou větší katastrofu. Odvažuji se říct, že na poměry novácké tvorby... Je to... Přijatelné. Zatím. 8.9.2008 - Rozhodoval jsem se mezi 2* a 3*, po druhém dílu, který byl tak nezajímavý, že jsem ho stěží dokoukal nakonec za 2.

Máj (2008)

Mám teorii. Jednou jeden jazykovědec vzal do ruky Máchův Máj a řekl si, že je to fakt pecka a že je to fakt originální. Ostatní jazykovědci to po něm papouškovali, a tím stvořili dnešní obraz Máje jako naprosto úžasné, skoro až mytické poezie. Já mohu s klidem říct, že Máj je totální blábol a spolu s dílem Františka Halase nejpřeceňovanější památka české literatury (ale o tom se tu teď nebavíme). Tudíž, abychom se dostali k jádru věci, Brabcova adaptace mě potěšila, protože Brabec neměl na Máji absolutně co znásilnit, mohl ho maximálně vylepšit. A to se mu podařilo, alespoň dle mého názoru - čekal jsem kameramana Brabce a dostalo se mi ho, drtivá převaha formy nad obsahem tu byla rozhodně prospěšná. Co se hereckých výkonů týče, jediná výhrada jde za K. Hádkem (půl * dolů), který prostě hrát neumí a jeho obsazení bylo chybou, Stropnický špatný nebyl, Sandra vzhledem k pojetí filmu nic moc nepředvedla, ale ani nic moc nezkazila, Tříska a Javorský výborní. Další ocenění jde za hudbou Supportů, která k filmu seděla, kromě části "Vilémovy halušky" - tam Supporti přestřelili (další půl * dolů). Pro mě tedy čisté 4 a konstatování závěrem: podle nehorázně přeceňované básně vznikl velmi podceňovaný film. Škoda, K. H. Mácha by měl Brabcovi líbat nohy za to, co tenhle režisér za kamerou z jeho pseudoumělecké poezie dokázal vytvořit.