• Telenovela

In nomine Patris (2004) (TV film)

Velmi nadpůrměrný film, kterému bych těch hvězdiček dal klidně i víc, nebýt jedné mé zásadní výhrady. Z Preisse coby Toufara totiž byl ve filmu udělán mučedník, který se náhodou dostal do mlýnku dějin a který zaplatil za svou neochvěnou víru. Ale bylo tomu opravdu tak? Nechtěl bych se tu pouštět do debat, zda to, co se v Čihošti stalo zázrak byl, nebo nebyl. Já ale na zázraky nevěřím, a tudíž mě napadá jediná osoba, která by s křížem pohnout mohla - Toufar. Plus jeden důkaz o tom, že to všechno nebylo dílem komunistů (i když jsou to stejně svině): Úvahy o tom, že čihošťský zázrak byl od počátku kompletně připraven agenty StB, se podle bývalého člena úřadu pro šetření komunistických režimů Adolfa Rázka ukázaly jako přehnané. "V počáteční fázi nešlo o provokaci StB. Ta pouze tento zázrak, respektive dosud nevysvětlený jev, následně využila pro své zájmy." - Bráno z webu ČT24.

Kriminálka New York (2004) (seriál)

Lepší než hrozná CSI Miami, horší než dokonalá CSI Las Vegas, sympatické postavy, originální scénáře. Opravdovým důvodem, proč tenhle komentář píšu je ale můj (většinou) nepřítel - český dabing. V polovině 4. série vypadl dabér C. Giovinazza a místo něj - jaká hrůza - Vojta Kotek (na Nově už díkybohu předabováno). Už jsem si zvykl, že Kotek dabuje Harryho Pottera, taky mi tam vadí, ale budiž - Harry je kluk. Tady byl Kotek vybrán do role člověka nepoměrně staršího, a tudíž vybočujícího z Kotkovy hlasové (in)dispozice. Vojtík to chtěl napravit, a tak zvolil hluboký zastřený hlas skouzávající do rádobydrsňácké ironie, který byl bohužel spíš k pláči. Nakonec zlatý Harry Potter...

Let Fénixe (2004)

Nenadchne a ani neurazí, takže u mě to jsou 4*. Za zmínku stojí velmi dobře natočená havárie letadla, poté výborný herecký výkon Giovanni Ribisiho (plus účast Hugh Laurieho, to jsou vždycky kladné body... No pardon, prostě si nemůžu pomoct.) a nakonec slušná hudba Marca Beltramiho. Co film trochu sráží jsou klišovité kecy "Zvládneme to, nejsem žádný nuly", ale... Tady k tomu to asi patří.

Pojišťovna štěstí (2004) (seriál) odpad!

O novácké seriálové tvorbě je škoda se rozepisovat, slovíčko "odpad!" ji charakterizuje dokonale. Pojišťovna štěstí je přesně takovým typem odporně odpudivého odpadu, a proto si zaslouží být poslána tam, kam patří. Perlička na závěr: víte co řekl Jiří Adamec o natáčení třetí řady tohoto seriálu? Něco ve stylu "No, víte, myslím si, že Pojiš'tovna vůbec netrpí syndromem nastavované kaše a že to vlastně bude skvělé jako ty původní řady." (Nepřesná citace z Volejte novu.) Znáte to - komu není rady...

Shrek 2 (2004)

Dvěma slovy, perfektní zábava. Naprostý výsměch všem těm zaběhlým pohádkovým stereotypům, zelený zlobr je všechny boří a celých těch 92 minut jsem se královsky bavil. Úžasné mi přišlo finále, kdy se Shrek dobývá do hradu za znění písničky Holding out for a hero, kterou si zazpívala sama Jennifer Saunders a její verze mi přišla jen o tenoučký vlásek horší než originál od Bonnie Tylor. Role Oslíka a Kocoura v botách jsou zvládnuté více než na jedničku - Murphy s Banderesem byli výteční a jejich duet na konci jen podtrhl perfektní filmovou hudbu (Funkytown, Accidentally in love a další skvělé písničky).

Lenssen & spol. (2003) (seriál) odpad!

Existuje hodně strašných věcí, které jsou na televizních obrazovkách jen proto, aby divákovi způsobili co největší muka a co nejbolestivější smrt. Všechny tyto výplody pekla jsou ovšem ničím proti německé produkci, která útočí opravdu těžkým kalibrem, totiž dvěma detektivy (muž a žena, tuším) a jedním nepopsatelně slizkým právníkem, kteří nám tu servírují jejich pseudorealitu, ve které je možné opravdu všechno. Bohužel, tvůrci si řekli, že to bude fakt hustý, když to natočí jakoby to byla skutečnost. Měli pravdu, takovýhle materiál jen tak někde nevzniká.

Volejte Novu (2003) (pořad) odpad!

Jak tu již bylo řečeno, Volejte řediteli mělo aspoň jakési své kouzlo, málokdy se vám totiž poštěstí sledovat do detailu propracovanou one-man show manipulativního zmetka. Volejte Novu tento prvek "hypnotického Železného" (Ano, dokázal vsugerovat publiku i ty největší krávoviny jako by mluvil o počasí.) postráda, a je tak jen další zbytečný novácký pořad, jehož sledování je většinou jen zdrojem utrpení.

Harry Potter a Tajemná komnata (2002)

Podruhé Columbus a podruhé povedená adaptace. Za zmínku tu stojí postava Zlatoslava Lockharta, kterou si Branagh viditelně užíval, a Jason Isaacs jako Lucius Malfoy výborně nadabovaný Pavlem Trávníčkem. Hudby se opět zhostil John Williams a opět to dopadlo na výbornou (co taky jiného od Williamse čekat). I druhý díl tak nezklamal, zároveň ale nepřinesl nic, za co by stálo přidat tu pátou hvězdičku. Rutinér Chris musel z kola ven.

Kriminálka Miami (2002) (seriál)

První dvě řady se mi opravdu líbily. Horatio Caine sice není Gil Grissom - na můj vkus Horatio až moc často sklouzává k takovému klasickému hrdinství a nezdolnosti a statečným větám, které mají odradit zlé padouchy jako: "Pravda má jednu zvláštní vlastnost. Vždy zvítězí." - ale je to sympaťák, proti Lucií Vondráčkovou nadabované Emily Procter jsem taky nic moc neměl, zkrátka mě CSI bavila a klidně bych dal pět hvězd. Ale třetí řada mě velice zklamala. Odchodem Roryho Cochrana to začalo a třeba díl, kdy Horatio zachránil lidi v bance před tsunami a ještě na konci zachránil týpka z vybuchující budovy, bych klidně poslal do odpadu spolu s asi opravdu zoufalým scénaristou. Jen doufám, že se Kriminálka Miami vrátí na svůj standard a já se budu bavit stejně jako u prvních dvou řad.______________ Bohužel, CSI: Miami stále upadá a upadla až do úplného průměru, proto průměrné 3*. Trapné a šablonovité scénáře s minimální nebo žádnou inovací a v češtině stále ty stejné hlasy vedlejších postav a stále to samé dokola. I ten Horatio je tam míň, jenom si občas sundá brýle a pohrozí. Autorům došel dech.

Střepiny (2002) (pořad)

Zprvu velmi slušné a velmi koukatelné, postupem času bohužel Střepiny sklouzly do bulváru srovnatelného s hlavním nováckým zpravodajstvím. Je třeba ale říct, že v rámci této televize jde o jeden z lepších pořadů. Zůstávají tak průměrné tři hvězdičky plus dodatek: ČT zase vítězí díky svým 168 hodinám.