Auta (2006)

Můj milovaný animák. Na Autech jsem vyrostl. Dodnes miluji hlavní závodnickou trojku King, Chick Hick a McQueen. Je to jedinečný film. Postavy Blesk McQueen, Burák a hlavně doktor Hudson byli mí dětští hrdinové. Kolikrát jsem tenhle film viděl? To nedokážu říct. I dneska se rád podívám. Je to vynikající příběh nejen pro děti. Hudba Randyho Newmana je výsostná a typ písničky. No, když se na začátku ozve skvostná Race a poté při jízdě do Kalifornie Life is a Highway nevím co mám říct. Je to super snímek a škoda, že Oscara za nejlepší animák nedostal. Jeden z nejlepších animáků. Owen Wilson a Paul Newman v původních rolích aut, prostě hvězdné obsazení a i dabing se povedl. Miluju všechny scény se závoděním a nejvíce asi tu, kdy doktor Hudson zkouší své staré pneumatiky. To je dokonalost a nejsilnější scéna celého filmu a samozřejmě finální scéna v závodu, kdy Blesk odtáhne Kinga do cíle. U mě to nejlepší hodnocení.

Až na krev (2007)

Výborný, jednotný, strhující film! Tam, kde by ostatní režiséři spotřebovali příliš mnoho slov, stačí P. T. Andersonovi nastolit atmosféru tak silnou (čehož dosahuje za pomoci znepokojivé hudby Jonnyho Greenwooda a výtečné kamery Roberta Elswitta), že vám doslova nedá vydechnout. Oscarový Daniel Day-Lewis v roli muže, který chtěl mít moc a peníze a nezdráhal se kvůli tomu jít až na krev... Oproti němu pak stojí neméně skvělý Paul Dano v roli proradného kazatele Elie. Vyprávění Paula Thomase Andersona je téměř nesrovnatelné s ničím, co se v posledních dvaceti letech v americké kinematografii objevilo. Až na krev je podobenstvím lidské chamtivosti, bezcitnosti a bezohlednosti. Na straně druhé pak leží ladem ukrytá pole ropy, která se stávají zásadním hybatelem celého příběhu a vzestupu Daniela Plainviewa (Day-Lewis).

Až vyjde měsíc (2012)

Až vyjde měsíc je roztomile svérázná komedie od Wese Andersona, která baví a jen tak nepustí. Až vyjde měsíc se vyznačuje hned několika znaky, podle nichž již tradičně rozpoznáváme filmy Wese Andersona; skvělý scénář, specifický obraz, symetrická kamera, výborné herecké výkony, zejména skvělý Bruce Willis v roli osamělého šerifa. Anderson tentokrát vypráví o lásce, ale tak volně a nápaditě, že bychom film sotva zařadili mezi zástupce romance. Příběh se odehrává na malém ostrově, hlavní hrdinové jsou děti (Sam a Suzy), outsideři, kteří naleznou vzájemné porozumění a rozhodnou se společně utéct ze svých nešťastných životů. Když se náhodou vyskytne problém, dvojice ho odstraní se stejnou jednoduchostí jako jiní dýchají. Nápad s vypravěčem je úžasný, přesně takové drobnosti filmu pomáhají. Až vyjde měsíc je neskonale kouzelný film a rozhodně jej doporučuji. Wes Anderson je zkrátka génius. Nejlepší scény jsou dopisování, tanec Sama a Suzy, blesk a finální sekvence v bouři. U mě 80% a čtyři hvězdičky.

Bába z ledu (2017)

Naprosto fantastický film a jeden z nejlepších českých filmů poslední doby. Bohdan Sláma mě zatím nikdy nezklamal a musím říct, že tento film překonal i jeho trhák Štěstí. Alespoň pro mně. Bohdan Sláma napsal skvělý scénář plný vtipných hlášek, ale i velice charakterních a složitých scén. Zuzana Kronerová byla fantastická a Pavel Nový také. Daniel Vízek jako Ivánek byl vynikající. Marek Daniel, který je už dlouho něco jako dvorní herec Bohdana Slámy předvedl výkon za který bych se mu nebál dát českého lva za mužský vedlejší výkon. Václav Neužil, Petra Špalková i Tatiana Vilhelmová byli též skvělí. Pro mě byla nejlepší scéna u stolu a slepicí na stole. Unikátní kamerový pohled kameramana Diviše Marka na unikátní pohled Marka Daniela koukajícího na slepici byl fantastický. Dále výborná hláška Pavla Nového, "Pičusové jsou to, oba dva. A ten jejich fotr to musel bejt taky pěknej pičus." Vynikající hlášky. Obrat filmu byl ve chvíli kdy shořel autobus. Pak to začalo být velice složité a hlavně charakterní. Musím velice pochválit vymakaný zvuk a krásný střih. Kamera byla fantastická. Dal bych minimálně čtyři lvy a to za hlavní herecké výkony, scénář a zvuk. Klidně bych, ale dal i cenu pro nejlepší film, ale letos tam bude velká konkurence. Zdeněk a Jan Svěrákovi představí Po strništi bos a Jan Hřebejk uvede trilogii Zahradnictví. U mě to nejlepší hodnocení.

Babel (2006)

Hrst lidských osudů v úžasném filmařském pojetí. Alejandro González Iňárritu je výborný režisér. Babelem završuje svou volnou "trilogii smrti" (Amores Perros, 21 gramů), a to způsobem nevídaným i fascinujícím. Každý ze čtyř příběhů zde má své místo, rovněž jako významný emoční účinek. Těžko říct, která z linií je nejlepší (Japonsko - Mexiko - Maroko). Mně osobně se asi nejvíce líbil příběh hluchoněmé Japonky, který se od všech ostatních stylově lišil. Herecké obsazení je hvězdné (výborný Brad Pitt a Gael García Bernal, skvělá Adriana Barraza, Rinko Kikuči a Cate Blanchett). Hudba Gustava Santaolally je úžasná. Babel je film osudově přirozený, mísí se v něm tragédie s osobní láskou, není v něm ani trocha vyumělkovanosti či vykonstruovanosti. Mě samotného ještě více nadchlo skvostné Amores perros, ale Babel je film, který mě silně zasáhl. Spolupráce s Arriagou Inárritovi rozhodně prospěla; velká škoda, že pro rozpor o autorství spolu již netvoří. Málokdo umí totiž vyprávět příběhy obyčejných hrdinů tak podmanivě strhujícím způsobem jako oni dva. Není moc podobných filmů. Jeden Oscar za nejlepší hudbu.

Babovřesky (2013)

Když to srovnám s hrůzostrašným Kameňákem, tak jsou Babovřesky ještě dost dobré. Rozhodně nejde o úplný malér. Je to spíš takový horší, ale jinak zcela průměrný film. Pár celkem dobrých hlášek, Kikinčuk celkem v pořádku, ale na Ludvu Hovorku v O.P. nemá. Jinak herci nic moc geniálního nepředvedli. Synková, Žilková, Langmajer nebo Vondráčková zde předvedli celkem někdy i trapný a vyloženě slabý výkon. Jedna hvězda je za Šoustala a druhá za hudbu Karla Vágnera, jinak Troška zas nic moc nepředvedl. Dvě hvězdičky.

Báječná léta pod psa (1997)

Výtečná komedie. Úžasná satira na totalitu, vyprávěná nápaditě, vtipně, i vážně. Právě jsem jsi přečetl knížku a hned ráno jsem se šel na film podívat. Film byl skvělý a kniha přímo vynikající. Michal Viewegh je skvělý spisovatel. Podle mě jde o jeho nejlepší knihu. Petr Nikolaev je zase skvělý režisér a pod jeho vedením se tuto knihu povedlo zfilmovat opravdu skvěle. Kniha byla jako při většině adaptací více podrobnější a úplnější, ale celkově se adaptace povedla. Scénář stejně vtipný a výtečný jako kniha. I některé repliky zde byli vloženy přímo z knihy. Ondřej Vetchý a Libuška Šafránková se do rolí Kvidových rodičů skvěle hodili a své role zahráli fantasticky a Vetchý, stavějící rakev je prostě neskutečný:-). Dětští herci odvedli též skvělé výkony. Výborní byli i Vladimír Dlouhý jako Zvára, Jitka Ježková, coby Jaruška a hlavně Jakub Wehrenberg jako dospělý Kvido. Nejlepší výkon ale předvedl Vladimír Javorský coby soudruh Šperk, který dodal filmu neuvěřitelnou dávku humoru. Ostatní herci též skvělí. Kamera Martina Duby vynikající. Hudba a titulní píseň také. U mě nejlepší hodnocení. Jeden z nejlepších českých filmů. Nejlepší scéna je podle s Mirjanou na lodi a scény se Šperkem.

BANGER. (2022)

RECENZE: BANGER. hlásí velký hit. Adam Sedlák našel cestu jak probudit český film z hlubokého spánku - Českokrumlovský deník Jmenuje se BANGER., natočil ho Adam Sedlák a hlavní roli v něm ztvárnil příjemně vyzrálý Adam Mišík. Odehrává se v prostředí drog a rapu, přičemž navenek se jeví jako stylově načechraná hříčka, primárně odsouzená k vpádu do slepé uličky řetězce konzumního publika, jemuž by v souladu s tematikou dneška měla v závěru patřičně nastavit zrcadlo. Nastaví, a to hodně nepříjemně. Podstatu zážitku z nízkorozpočtového filmu natáčeného na Iphone však netvoří slavná jména ani plakátová hesla, nýbrž způsob, jakým vypráví. Režisér Adam Sedlák na sebe před pár lety upozornil trýznivou studií vztahové destrukce, jež vešla do našich kin pod názvem Domestik. Pokud byla v tomto případě jeho klíčovou náplní snaha šokovat a jako na začínajícího a neznámého režiséra na sebe náležitě upozornit, v případě BANGERA. jde Sedlák ještě dál. Jeho novinka je více šokující, o poznání otevřenější, nervy drásající a na samém konci zejména očistnější. Odehrává se na půdorysu několika málo hodin pátečního dne a Mišíkův světem zhrzený hrdina s velkým snem, totiž nahrát feat. se Sergeiem Barracudou, vždy doplněný o věčného spojence ve světě hudby i řezání kokainu (vynikající a překvapivý výkon Marsella Bendiga), s nímž utváří dokonalou chemii, má poslední šanci, jak zachránit rozpad vztahu s dívkou, již bezmezně miluje, a zároveň se tak natrvalo oprostit od světa dealování. Aby toho dosáhl, musí naposledy nechtěně využít své špičkové pověsti na pražském drogovém trhu. O zápletce už netřeba nic dodávat. Každý další únik informací by jen snižoval míru radostného, sic mrazivého prožití hodiny a půl strávených v kině, během nichž se po dlouhé době nemusíte u českého filmu stydět smát, ba co více, chvílemi se může dokonce poštěstit, že se Vám dílem vypravěčské bravury zatají dech. 80%.

Barbie (2023)

RECENZE: Barbie je hit! Margot Robbie dokáže i feminismus prodat s něhou - Českokrumlovský deník  Na Barbie jsem do kina mířil s nízkým očekáváním, snad z obavy, že stylizace "růžového světa" bude působit směšně, herci se budou pitvořit a celý film bude zahalen v nanicovatém oparu vykřikování aktivistických hesel. O to větší a příjemnější je však překvapení z výsledného produktu, který vznikal pod vedením zkušené režisérky Grety Gerwig (Lady Bird, Malé ženy). Barbie hýří energií, humorem i stylem, na který se musí zaručeně chytit i vyznavači tzv. nekomerčních příběhů. Těžko říci, zda je účinek světa Barbie dopředu vypočítaný či přirozeně podmanivý, že nechá diváky na chvíli zapomenout na realitu a vtáhnout je do tajuplné říše snů. Je mi to popravdě jedno. Existuje spousta filmů, které se snaží o podlézání divácké přízni, aniž by na to po ostatních stránkách měly. To ovšem není případ Barbie, která vyniká nejen nádhernou kamerou, ale zejména působivou koncepcí výtvarného řešení, které vskutku nedá nepřipomenout legendárního Karla Zemana. Odkazů na klasická díla kinematografie se zde najde hned několik; za vše stačí zmínit dokonalou úvodní parafrázi Vesmírné odysey. Největším lákadlem zůstává obsazení Margot Robbie. Hereččino kouzlo a něha jsou tak omračující, že skoro až zamrzí, že si nemohla ukrást film jen pro sebe. Stačí jediný úsměv a celé kino ji věrně následuje. Výkon je to stylizovaný, přesto svěží, s nádechem vrozené jemnosti, s níž její Barbie podává i občasně rušivou a nadbytečnou feministickou notu, jež však právě díky ní i pro běžného smrtelníka zůstává snadněji stravitelná. Opodál se pak motá Ryan Gosling jako Ken (po La La Landu opět v úžasné taneční kreaci), leč božskou Margot svou přesvědčivostí jen stěží dohání. Přestože se v půlce snímek poněkud zadrhne a hrozí plačtivou moralitkou, ve finále se opět zázračně nadechne a vše přehraje s vtipem a rozkoší. Snad jen doušku v podobě setkání matky a dcery si tvůrci mohli odpustit. Ale co je nejlepší? Je pořád čemu se smát, aniž by si někdo musel připadat jako hlupáček. A když se k tomu přidá překrásná Margot se svým plnokrevným úsměvem a ryzí nenuceností, nelze Barbie neodolat. 75%.

Barry Seal: Nebeský gauner (2017)

Opravdu povedený a fantasticky zpracovaný film. Toma Cruise rád nemá, ale líbil se mi v Rain Manovi, Jerrym Maguirovi i třeba v Magnolii. Tohle je, ale snad vůbec nejlepší výkon co kdy předvedl. Opravdu se na roli Barryho Seala hodil a bylo vidět, že se do ní opravdu ponořil a dodal mu tak neuvěřitelné kouzlo a šarm. A taky ohromný cit pro létání, který opravdový Seal měl. Celkově je to žánrem kriminální životopisná komedie, která vás rozesměje, ale chvílemi i rozpláče. Cruise bych nominoval na Oscara za hlavního herce a určitě bych mu dal Zlatý globus pro nejlepšího herce v muzikálu nebo komedii. Skvělí byli i ostatní herci, skvělá Sarah Wright jako Barryho manželka Lucy, Domhnall Gleeson jako agent CIA a ostatní herci co hráli mafiány, policisty i piloty a také herce co hrál Barryho švagra JB. Skvělý scénář. Opravdu bez jediné výtky. Doug Liman je pro mě nový režisér a vidím, že umí. Kamera, zvuk a střih fantastické. Krásné záběry na letadla, pohledy na Střední Ameriku, Kolumbii, nasnímané detaily jednotlivých postav, no prostě výborné. Žádné přeplácanosti i, když samozřejmě trochu Ameriky tam bylo, to tedy jo:-). Hudba velmi pěkná a myslím, že pro takovýto film ideální. Kostýmy i výprava bohaté. Tom Cruise zde vypadal na třicet, takže maskéři též nezklamali:-). Nejlepší scény jsou podle mě vzlétnutí na krátké ranveji, Kam schovat peníze a scény s JB. Smutná byla scéna finální. U mě to nejlepší hodnocení. Minimálně tři Oscarové nominace- Nejlepší mix zvuku, střih a hlavní herce. Super film. Letos jeden z nejlepších co jsem viděl. Film byl uvolněný a natočený ve stylu, který mám rád. Opravdu velká jízda:-).