Kmotr III (1990)

Velkolepé završení této mafiánské ságy, které sice krapítek pokulhává za nepřekonanými předchozými díly, ale když to vezmu v porovnání s ostatními filmy, tak je to silnej nadprůměr. Herci nám krapet zestárli, což dodává filmu pěkný a věruhodný časový odstup. Co mě nadchlo nejvíc, tak výkon, který předvedl Andy Garsia, který přesně seděl na roli Sonnyho syna. Akorát bych mu teda oholil chlupy na prsou, páč mezi ním a orangutánem není příliš velký rozdíl :o). Co mi krapet vadilo, tak že se do kšeftů dost pletla Michaelova ségra, to by si jistě Vito nepřál. Jednou v Simpsnech zaznělo, že je to stejné znesvědcení jako natočení Kmotra 3. Já tento názor nesdílím, páč mně tohle přijde jako skvělé zakončení nejznámnější mafiánské trilogie, co kdy kdo natočil. Do třetice všeho dobrého...

Warrior (2011)

Na půl srdcervoucí dráma, na druhou půl svižná akční podívaná, při který se tají dech. Nečekám, že se tenhle kousek udrží v top 100, ale podívaná je to vskutku famózní. Nick Nolte o sobě dal po dlouhých letech zase vědět a mám pocit, že si za roli "špatného" otce odnese sošku za vedlejší roli. Oba bratři perfektně pasují, teda spíš zápasí. Jen si tak říkám, esi kdyby šlo o 5 miliónů dolarů, tak esi bychom se takle pěkně s mým brááchou rvali v kleci. Ale asi ne, páč bych klopejt, spadnul na ruku, match by vyhrál von a prachy bychom si pak rozdělili :o). Pohled do klece na všecky zápasy je perfektně natočený. Nezbejvá nic jinýho, než tomu sympatičtějšímu bratroj držet palce. No, filmů s podobnou tématikou je obrovská škála, ale i přes to je pro mě doposud nepřekonan italský hřebec. Tohle mu sice šlape dost na paty, možná že nejvíc z těch "konkurenčních" filmů, ale Rocky je prostě Rocky a ten je jen jeden... Asi mi tam chyběl pozápasový řev - Adriáno, Adriáno :o)

Kmotr II (1974)

Další skvělé pokračování dokonalého příběhu Corleonovic rodiny. Tentokrát nakopnut tím, že se podíváme na život mladého Vita, kterého naprosto přesvědčivě (po zásluze si odnesl Oskara) ztvárnil De Niro, který kvůli své roli odjel studovat "mafiánštinu" do Mekky tohoto "národa" (Sicílie). Jeho postava film neskutečně nakopává. Co se týče jeho syna Michaela a současného příběhu, tak taky nemám výhrad. Na svých bedrech nese obrovský břímě starat se o celou rodinu, podobně jako jeho otec. Ale narozdíl od něj jde Michaelovi těžko zvládat tuto nelehkou úlohu. Respekt sice budí, ale za jakou cenu? Všechny rozhovory mají obrovskou hloubku a postavy jakbysmet. Pomsta za každou cenu, o tom je Kmotr. Ještě teď mi v uších zní věta - Své přátelé si drž blízko, ale nepřátele ještě blíž. Bravo Capollo, i toto pokračování si zvládnul na jedničku s hvězdičkou...

Amélie z Montmartru (2001)

Přiběha osud Amélie mě dycky dostal a dostal mě i tentokrát. Marně dumám, esi se někomu někdy podařilo natočit barevně pestřejší a kamerově vychytanější. A odpověď zní - Ne, nepodařil. Amélie je tak krásně barevně udělaná, že to musí pohladit po duši každýho člověka (nebo aspoň drtivou většinu). Při dalším a dalším skouknutí se divák může zaměřit na nejrůznější detaily, které film nabízí. Tentokrát mě asi nejvíc uchvátila postava přitloublého prodavače zeleniny, který když se učil kreslit od křišťálového, tak sem se málem potrhal smíchy (jak se ten klučina rozpovídal, do toho líbezná muzika a nakonec jak ho stařík vypral ven), tu scénu sem si pustil víckrát a fakt sem se za břicho popadal. Tento srdečný film si mě prostě uplně získal. Rejže potvrdil své kvality a originální nápady i o tři roky později, kdy natočil neméně krásné Příliš dlouhé zásnuby. Doporučuju amélii skouknout v originální francouštině, kdy ta krása a líbeznost filmu vynikne ještě víc.

Kmotr (1972)

Godfather nejde brát jako obyčejnej film. Tohle je naprosto ojedinělá studie mafiánský famílie, která nemá obdoby. OD samýho začátku až do konce je film naplněn takovým množstvím moudra. Někdo má takový názor, že je to učiněná "filmová" bible. Já se jednozněčně přikláním k tomuto názoru, páč k tomu není co dodat. Dokonalé herecké obsazení (nejoblíbenější postava - příliš horlivý Sonny) dělá z tohodle kousku "nadfilm", který nikdo nikdy nemůže překonat. Ve svým žánru (gangsterské filmy) je to absolutní vrchol. Sice zde není tolik přestřelek jako v ostatních kouscích, ale tady to prostě vůbec nechybí. Tomuhle prostě nechybí vůbec nic. A nejlepší na tom je, že další pokračování je snad ještě lepší a to už je vopravdu co říct. Každopádně sem si tuhle vypečenou talijánskou rodinku ohromně oblíbil. Jaká jiná rodinka umí dělat nabídky, který se prostě nedají odmítnout :o).

Krvavé pobřeží (2009)

Velkolepá podívaná. Ostatně jako všechny podobný rákosnický filmy. Voni si to ti kluci šikmovoký uměj udělat hezký. Z filmu a jednotlivých dialogů je cítit jakýsi "šaolinský" nadhled a pohodička. Všechno pěkně v klidu, nic neuspěchat, nejlíp tříkrát měřit a pak až řezat. No a co se týče toho "řezání", tak jsou zde pěkný řezby. Pořádný akční bitky, který nejsou vůbec o nic ochuzený. Všecko je tak honosný, tak gigantický, až se nechce ani věřit tomu, že to vopravdu udělali rákosníci. Je to poctivá filmařina, ale samozřejmě pouze pro fanoušky podobnýho žánru. Maličko sem teda kroutil hlavou při závěrečný bitvě, kdy ty nepřátelský lodě chataly a hořely jako by byly z papíru a ještě k tomu namočený v petroleji, ale aspoň to hezky vypadalo. Jo a toho týpka, kterej umí takle přesně vystihnout počasí, tak nevím kde ho vzali, ale od Zákopčaníka aliaz Slunce v duši, se jistě tenhle frajer neučil :o)

Matrix Revolutions (2003)

Po dalším skouknutí dávám plnej počet. Tohle je film přesně podle mýho gusta. Dávky a další dávky akce, která střídá akci. Oproti dvojce, kterou řadím na chvozd této trilogie, tak tady si akční labužníci přijdou na svý. Asi tomu nebudeš věřit, ale při tom, když se Neo loučil s Trinity, tak sem tentokrát brečel jak želva a to si vážně nedělám bžundu. Obdivuhodný jsou scény, kdy se stroje provrtaj do Sionu, takle graficky dokonalá akce se jen tak nevidí. Asi bych to i tak nějak srovnal s Pánem prstenů, kdy taky jen člověk čučí a nestačí se divit tomu, co všechno se dá natočit. Do toho naprosto trefená muzika. Tato obdivuhodná a tvrdím říct i nepřekonatelná trilogie se dočkala grandiózního finále a dovedla tak Matrix k dokonalému akčnímu požitku. No a co se mi ještě stračně líbilo, tak pohled nad mraky, kdy na chvilku vykouklo i sluníčko... Jo, tohle se bratrům v triku podařilo!

Válka světů (2005)

Kdybych o tomhle filmu před začátkem nic nevěděl a pak mi někdo řekl, že je to z dílny jednoho z nejkoukatelnějších žijících režisérů, tak bych se mu asi pořádně vysmál. Ale vono je to skutečně tak. Nevím, esi zrovna Spielberg prožíval nějaký složitý období, ale tohle se prostě příliš nepovedlo. Nebo takle, zas tak špatný to taky není, ale člověk je od tohodle chlapíka zvyklej na určitej "standart" (což je oproti ostatním téměř vždy nadstandart), takže je pak zvláštní sledovat jeho film, kterej tolik nebaví... Podle mě to dost zazdil zbytečně dlouhou pasáží ve sklepě u Tima Robbinse a taky tím happyendem se synem. Kdyby se film víc zaměřil na samotnou válku, tak bych si to užil daleko víc. Každopádně je krutý, že by v týhle válce nepomohla moje osvědčená finda - střelit se do nohy a jít marodit. Tady ty ufouni nemají vůbec žádný slitování :o).

Matrix Reloaded (2003)

Pravda, na kvality a ojedinělou originalitu jedničky tohle nedosahuje, ale otázka je, esi to vůbec chce porovnávat s geniální jedničkou. A odpověď, nechce :o). Tohle je uplně jinej film, mnohem víc akční, mnohem víc honosnější, ale mnohem míň duchaplný... Jo, ty všecky efekty jsou na té nejvyšší úrovni, dívá se na to uplně samo. Ale občas mi to přijde (hlavně teda v ručních soubojích) zbytečně přeplácaný. Naopak, automobilová, potažmo motocyklová honička je jedna z nejlepších, co jsem kdy viděl. Doprovázená samozřejmě lehkou dávkou techna, kterýmu pomaloučku, ale vopravdu pomaloučku přicházím na chuť. Líbí se mi nápad udělat z Neo vyvoleného, který je opěvován jako Ježíšek v dobách své největší slávy :o). Asi nikdo nečekal, že je možno pokračováním překonat meastrovskou jedničku, ani já ne. Tohle beru jako velmi zdařilé pokračování, které se oproti např - Terminátor 3 a dál, povedlo daleko víc!

Lví král (1994)

Úžasná pohádka... Už je to spousta let, co jsem viděl Lvího krále. Spíš si pamatuju na PC hru, kterou sem měl (hned po Aladinoj) ve velké oblibě. A nikdy sem to bez cheatu nedohrál do konce, páč se mi nepodařil vyskákat ten zatracenej vodopád, ze kterýho se valily klády :o). Ale už to přebolelo :o). Co mě hodně dostalo, tak Mufasuv chamtivý a podlý bratr, který pro svůj vzestup na trůn udělal cokoli (a ta jeho písnička, tak to byl vstup do pekelný duše). Ostatní songy mě až tak nevzaly (páč to bylo zpívaný v češtině a to mi nějak nesedělo, takže příště určo in English). Další postava, kterou sem si oblíbil, tak skutečný král Mufasa, ze kterého moudro doslova pryští (teď vůbec nevím, esi takový slovo vůbec existuje :o), ale líbí se mi). Celkově podepřeno úchvatnou muzikou Zimmera, kterého není třeba představovat. Jojo, na tohle se kouká snadno a zapomene se aspoň na chvilku, jak je tenhle Svět krutej a nespravedlivej :o)