Iron Man (2008)

Rozhodně to není lepší než první dva X-Men, ale pořád je to hodně slušná comicsová adaptace, která stojí a padá s hlavní postavou. A ta je prostě naprosto famózní, nikdo nemohl zahrát Tonyho Starka lépe než Robert Downey Jr. Vlastně ve výsledku jsem nespokojený jenom s tím finále, kde se ze záporáka stává to největší myslitelné comicsové klišé. A to i přesto, že se režisér všem těm "comicsovým klišé" v průběhu filmu dost okatě chytře vysmívá.

Život je pes (2007)

Mísí to spoustu věcí a žánrů dohromady, ale překvapivě to docela dobře funguje. Molly Shannon je senzační. Jenom to rozhodně není pro každého. Asi spíš pro milovníky zvířat...

Apokalypsa (2006)

Ač je Donnie Darko můj vůbec nejoblíbenější film (skutečně no.1), tohle se Richardu Kellymu příliš nepovedlo. Dlouhé, překombinované, pseudointelektuální nic, které má ale alespoň pár opravdu senzačních momentů. Překvapivě se mi líbila mnohem víc Prequel Saga než samotný film.

Mlha (2007)

Má to blbé triky a občas se postavy nechovají zrovna dvakrát logicky... ale kdo by se sakra v takové situaci logicky choval? Mix hororu, sociálního a psychologického dramatu a setsakra hustá atmosféra. Třetí povedená adaptace Stephena Kinga, náhodou znovu od Franka Darabonta.

Rambo: Do pekla a zpět (2008)

John Rambo má se svým věkem kurva charisma (dokonce je asi nejvíc badass z celé série!), akce je skvěle natočená ale... cesta do lesíka, kydlení a návrat domů, to mi nějak prostě nestačí. Pravda, geniální jednička (5/5) je zhruba o tom samém, ale v té době to ještě bylo nové a propasoval se do toho postvietnamský komplex a Rambova psychika. Tentokrát je jen hodně cool nabušený stařík, který hodně cool kydlí. Je to fajn, ale víckrát to vidět nemusím.

Jumper (2008)

Je to hloupé, má to desítky logických ďour, ale zas na druhou stranu... je to takové nějaké hezky neškodné. Blbá oddychovka, která je docela efektní, při své miniaturní délce docela uteče (když zrovna nemusíme sledovat tu příšernou romantickou lajnu) a má senza efekty. Postavy jsou ploché, námět mohl být ještě o chlup víc využitý, ale příslib na pokračování fajn a klidně bych se na něj šel podívat. Nečekal jsem nic, dostal jsem průměr.

Venkovský učitel (2008)

Až neskutečně působivé a ač s pozitivním vyzněním, přesto "slámovsky" depresivní. Jediný problém, který s Venkovským učitelem mám je, že je tak hrozně pomalu vyprávěný. Na druhou stranu ale chápu záměr. Pomalu budovaná atmosféra, scény bez střihů, díky kterým se ještě intenzivněji sžíváte s postavami. A když se pak děje něco hodně vážného, vnitřně vás to přímo drtí - jakobyste byli účastníci situace. Bohdam Sláma je mistr a tenhle film dokonale obstojí nejen v českým měřítkách, ale i v celoevropských. Vážně.

Persepolis (2007)

Říkám si, že být to hraný film, je to bomba.

Monstrum (2008)

Originální, velmi poutavé a díky způsobu, jakým je to natočeno, přináší divákovi velmi intenzivní zážitek (mráz mi běhal po zádech častokrát). Takhle na vlastní kůži jste prostě ještě žádný monster movie neokusili. Škoda jen té zpropadené lovestory, která úděsně ruší a občas působí jak pěst na oko (polibek při evakuaci!). Na druhé shlédnutí to ovšem moc není. Už tam není co objevovat...

Darjeeling s ručením omezeným (2007)

Je to úplně stejné jako poslední tři Andersonovy filmy, přesto podle mého zatím nejslabší. U Andersona je nejlepší, že neustále netušíte, co bude dál, jak se bude film vyvíjet. U Darjeeling to ale podle mě neplatí - asi tak od prvních deseti minut, kdy Owen Wilson seznámí bráchy s plánem, je to jasné. Bude duchovní obrození, stmelení rodiny... bla bla bla. Ovšem ač Andersonův nejslabší, přesto velmi, velmi nadprůměrný.