Top Gun: Maverick (2022)

Pamätám sa, aký bol prvý Top Gun populárny, no na druhej strane bol jednou menšinou aj zatracovaný. Mne sa vtedy ten film páčil. Teraz je už Tom Cruise dospelý, z romantiky už vyrástol a nový Top Gun je o vyše 30 rokov ďalej. A je to (hlavne) vidieť. Pre mňa je ale hlavné, že na kvalitu filmov s Tomom Cruisom sa od vtedy môžem len spoľahnúť a preto mám Cruisa rád. Taká Connelly neviem či hrá, alebo sa len snaží, aby v zábere dobre vyzerala a tak niektoré jej zábery vyzerajú ako z reklamy. Na tridsiate miesto najlepších filmov (kde sa práve Top Gun: Maverick nachádza) by som ho isto nedal, ale celkovo sa bolo na čo pozerať.

V temnotě (2011)

Toto veľmi Agnieszke Holland nevyšlo. Téma bola pre mňa lákavá a mohol by som jej dať aj tri body, ale na konci filmu som si uvedomil, ako ma to celé nebavilo (dva krát som to musel vypnúť a pokračovať na následujúci deň). Akoby aj pre ňu bolo celé to natáčanie čisto rutinná záležitosť, ktorá sa preniesla na mňa v úplnú stratu záujmu. A k tomu tie sexuálne scény, pri ktorých som len prevaľoval očami. Načo? Čo je Hollandová nymfomanka? Niekedy fakt nechápem.

Boží ruka (2021)

Musím uznať, že aj keby mohla väčšia časť filmu niektorých divákov nudiť (napríklad aj mňa), je to natočené tak prirodzene, že osobne som si veľa krát takmer myslel, že tí ľudia vo filme nie sú žiadni herci, ale žijúce autentické bytosti, ktoré sníma kamera niekedy a niekde v osemdesiatich rokoch (mal by to byť teda rok 1984). Takto zohratá harmónia hercov s dobrou réžiou zapôsobila aj na mňa, aj keď to nie je práve typický film pre mňa. Dávam čisté štyri.

Quo vadis, Aida? (2020)

Ja neviem. Je to natočené svetovo a je to nesmierne dôležitý film. V pozadí vidíme rekonštrukciu skutočnej udalosti v ktorej figurujú autentické mená a v popredí je príbeh hlavnej postavy Aidy. Ten je zrejme fiktívny, lebo inak si neviem vysvetliť, ako niekto, kto vie, že časť civilistov je odvážaná na popravu, nič proti tomu nespraví. Ja si myslím, že skutočný človek by to čo ona (to, že nič nespravila, že tých ľudí aspoň slovne neupozornila), nespravil. Ak sa mýlim, tak ja asi nebudem z tohto sveta. Alebo možno som len nesprávne pochopil režisérku, aj keď som sa snažil pochopiť ju rôznymi spôsobmi. Z nich najpravdepodobnejší je ten, že človek v tak kritickej situácii myslí iba na svojich najbližších, pričom na všetkých ostatných úplne zabudne.  Tak to by šlo, ale aspoň oznámiť to tým chudákom ľuďom mohla, keď išla okolo, veď boli v podstate ešte v horšej situácii, ako ona.. Jedno je ale (aj z tohto filmu) isté tak, či tak: ľudia sú horší jak zvieratá a sú všade medzi nami.

Muž se zaječíma ušima (2020)

Celkom milo ma to prekvapilo a dávam tri a pol hviezdy (nie štyri, ale tri a pol). Forma je tu asi trochu nad obsahom, nie že by bol obsah zlý, skôr tým chcem povedať, že je to natočené naozaj kvalitne (kamera, strih a zvuková postprodukcia). Dosť rušivé, či divné (alebo artové) bolo, keď herci začali hovoriť priamo do kamery. Scény sa vždy skončia ešte pred tým, než by začali nudiť, čo funguje vždy. Zasmial som sa v pravidelných  dvadsaťminútových intervaloch (na komédiu je to určite málo), ale pár krát som sa aj zamyslel nad nejakou zmysluplnou vetou. Napriek všetkým kladom sa tu toho veľa neudeje, nič viac, čo by ste nezažili, alebo čo by ste nepočuli z rozprávania každý deň doma, vonku, v práci, z tohto pohľadu je to taký obyčajný, všedný film. Ak čakáte, že to (podľa obsahu) bude niečo na spôsob Po čom ženy túžia, tak možno budete (mierne) sklamaní.  Ale dnes som mimochodom videl aj jeden oscarový film a bolo celkom pozoruhodné, že tento (Muž se zaječíma ušima) ma bavil viac. Aj preto dávam štyri (teda tri a pol).

Anglický pacient (1996)

Divný Fiennes dostane zaslúžene to, čo mu patrí. Mne sa to moc nepáčilo - dve a pol hodiny som musel pozerať na dve postavy, ktoré bolo nemožné si obľúbiť a to ešte v tak spomalenom tempe. Ako by som si mohol obľúbiť niekoho, kto klame svojho kamaráta a kolegu a trtká mu ženu, alebo ženu, ktorá (doslova) za chrbtom podvádza svojho manžela? Tak to je teda bohovská romantika. Dve nesympatické postavy takmer stále na obrazovke. Mne teda vôbec nerobilo dobre sa na to dívať. Našťastie sa tam objavil aj Dafoe, no vzápätí som zisťoval, že ani jeho postava nie je dvakrát sympatická. Aspoň že to malo zmysluplný koniec, inak by som nedal ani tri.

Pianista (2002)

Pred rokmi ma Pianista nejak moc nezobral, asi sa mi videlo, že príliš tlačí na pílu. Dnes to vidím trochu inak, na pílu tlačí stále, ale to preto, lebo on na pílu tlačiť má. Ten film je skrátka o tom a o ničom inom, len a len o tom. Napriek tomu hodnotenie nemením a nechávam štyri. Film technicky nemá chybu a oscarov si plne zaslúži. Réžia, výprava, možno Brody... Ale aj tak je zvláštne, že napríklad taká Vzpoura je horší film a dal som mu plný počet. No niekedy sa mi tie horšie filmy asi páčia viac.

Na konci cesty (2017)

Zo začiatku sa to zdá byť možno nudné, ale na tento film treba byť správne naladený. Anglickí vojaci žijú už dlho vo francúzskych zákopoch a nič sa nedeje, jedného dňa sa však dozvedia, že o necelé tri dni začne nemecký útok. Silnejší sa snažia udržať morálku a upokojiť slabších, no napokon silný už nie je nikto. A ako sa ten deň blíži, atmosféra začína pomaly hustnúť, nálada je stále ponurejšia a hlavne psychika vojakov začne rapídne klesať. Tento film je vlastne o strachu pred istou smrťou a je to depresívny film. Ale v pohode sa dal zvládnuť.

Přežili jsme území nikoho (2014)

Taká minimalistická vojnová dráma, s rasovým (protirasistickým) podtextom. Američania a Afroameričania vo vojne proti nacistickému Nemecku. Trochu zbraní a vojenskej techniky zblízka, trochu strieľania, zo všetkého trochu. Dosť neohrabane natočené, dávam tri, ale len kvôli mojej slabosti k vojnovým filmom.

Injil (2021)

Som veľmi prekvapený a som aj veľmi spokojný, pre mňa to bola dobre strávená hodina a pol. Čakal som jednoduchý film o únose a záchrane (alebo úteku), ale tu sa toho odohralo oveľa viac, ako som čakal (zvraty medzi únoscami, naháňačka v lese, policajná naháňačka v meste...). Keď to porovnám s našimi dnešnými filmami (včera som jeden z nich videl), tak tomuto nie je možné dať menej, ako štyri, je to o niekoľko levelov vyššie. Veľmi drsné a tým pádom veľmi uveriteľné. A pritom je to režisérsky aj scenáristický debut jedného človeka. Super. 74%.