Správná pětka (1995) (seriál)

Je pravda, že když má člověk možnost srovnávat, tak srovnává. Knížky, které jsem jako malý doslova zbožňoval, se s tímto paskvilem, který má s napínavými knižkami společná akorát jména hlavních postav, se srovnat nedá. P.S. Taky vás tak rozesmál jako mě ten krásný a neohrožený pes Tim?

Na kolejích čeká vrah (1970)

Jedna z mých nejoblíbenějších detektivek. Jiřího Sováka a jeho výborné hlášky skvěle doplňuje Jaromír Hanzlík. Docela jsem se divil, že scéna, kdy oba hlavní vyšetřovatelé přilétají vrtulníkem na místo činu, nebyla vystřižena, i když se zde Jiří Sovák vyjádřil způsobem, že vstupovat do policejních služeb je chybný krok a že jsou i lepší povolání.

Chlapci a chlapi (1988) (seriál) odpad!

Už dlouho jsem nic stupidnějšího neviděl. Vojnu už jsem sice nestihl, ale jsem si docela jistý, že takhle to stoprocentně nebylo. Mezi nehereckými výkony jasně dominuje František Kreuzmann mladší, který jen promluvil, už jsem měl chuť vyhodit televizi z okna.

Arabela se vrací aneb Rumburak králem Říše pohádek (1993) (seriál)

Bohužel, víc si Arabela se vrací nezalouží, možná ani ty 3 hvězdičky. Kam se poděla ta skvělá pohádková atmosféra z první série? Přišlo mi, že autoři si řekli, čím delší, tím lepší, je tomu přesně naopak. Celý seriál stojí na jakési věštbě, která měla Rumburaka učinit vládcem světa, jediný díl, který se ještě nesl v pohádkovém duchu první série, byl hned ten počáteční, po jeho shlédnutí by mě ani ve snu nenapadlo, že seriál bude pokračovat tak, jak pokračoval. Stačilo už jen to, že postavu Arabely hrál někdo jiný( Jana Nagyová si údajně řekla 2000 marek za natáčecí den). Nepochopil jsem ten začátek, že Arabela rozumí řeči zvířat, protože kdysi dávno tajně ochutnala kousek hada, Rumburak ho snědl celého a o svou schopnost nějak záhadně přišel, namísto toho se živí proměňováním v havrana. Z Rumburaka je zloděj, hlavní pohádková rekvizita- kouzelný prsten- se prakticky vytratil z děje, jen výjimečně do něj vstupoval a až ke konci se začalo kouzlit trochu víc. Nevím, proč byl seriál tak hrubý( Rumburakova mluva), proč sem byly vkládány manželské hádky mezi Arabelou a Petrem, které tam absolutně neměly co dělat. Nevím, proč Oldřich Vízner dostal tak málo prostoru Nevím, kdo vymyslel postavy dědků Pavla Zedníčka a Petra Nárožného, asi také někdo zrovna narozený na Pultanele, toto považuji za největší přehmat celého seriálu. Naprosto mě dorazila i vražda, smrt, zabití Rumburaka, to už jsem byl docela znechucený( v první sérii Rumburak prohlásil, že pohádkové bytosti přece neumírají). Ale abych jen nekritizoval, seriál obsahuje i docela zajímavých postav a nápadů( strýček Pompo, Fantomas a jeho kufřík, kouzelná voňavka, arafon, kroužek a létající kabina).

Smrt stopařek (1979)

Hodně dobrý film, děj i atmosféra. Závěr byl sice trochu přehnaný, například jak se soudruzi dokázali tak rychle přestrojit za zaměstance benzínky, navíc jak znám estébáky, tak by určitě udělali všechno proto, aby jí člověk jako Charvát za hranice neutekl, čili by obětovali i malého kluka, i když zdůrazňovali, že nebudou nic riskovat.

Kriminál (1989)

Asi můj nejoblíbenější film se Sylvestrem Stallonem. Někde jsem kdysi dávno četl, že sám Stallone prohlásil, že role Franka Leoneho se mu hrála ze všech rolí nejlépe. Řekl bych, že film je toho důkazem. Když jsem film viděl poprvé, naprosto jsem se do postavy Franka Leoneho vcítil, proto jsem se trošku divil, že si to s Wardenem Drumgoolem( Donald Sutherland) nevyřídil jinak :-)

Predátor 2 (1990)

Oproti prvnímu dílu slabší dvojka, i když koukat se na to dá celkem dobře. Danny Glover sice není zdaleka takovým soupeřem jako Arnold Schwarzenegger, v boji ale také obstává celkem slušbě. Nejvíce se mi líbila scéna, kdy se banda přiblblíků včele s Garym Buseym vydává na jatka v pro predátora neviditelných oblecích. P.S. V rozhovoru Mika Harrigana( Danny Glover) a Petera Keyese( Gary Busey) zaznělo, že před deseti lety narazil jeden exemplář náhodně na speciální jednotku ve Střední Americe a že to přežili jen 2 vojáci- zajímalo by mě, kdo byl ten druhej.

Bulšit (2001)

Tu jednu hvězdičku dávám jen s velkým nadhledem. Film byl opravdu nechutný, kdo je zvědavej na krásnou Miu Kirshner, jak učí líbat nějakou odpornou stařenu tím, že se líbá s ní, na Miu Kirshner, která se chce mermomocí vyspat se svým bratrem, nic hnusnějšího jsem neviděl. Od začátku bylo jasný, že ona dívka v brejlích a v montérkách je ve skutečnosti velmi hezká a jak film dopadne. Takovejhle paskvil může natočit jen Amerika.

Třicet případů majora Zemana (1974) (seriál) odpad!

Přemýšlel jsem, jak tuto bolševickou agitku ohodnonit, pak jsem si vzpomněl na Studnu a jí podobné a hodnocení bylo na světě. To, že zde byly i díly relativně "normální", které byste ovšem spočítali na prstech jedné ruky( Kvadratura ženy, Vyznavači ohně- tento díl se mi líbil asi nejvíc, jestli je to obhajoba odsunu Němců ze Sudet, tím lépe, já jsem jednoznačně pro), nemůže přebít ty odporné díly jako Hon na lišku( "Ta fabrika je naše, lidí, co v ní pracujeme!"), Vrah se skrývá v poli, Štvanice, STUDNA, Mimikry. Studna: To, co si dovolili zde, se hnedtak nevidí: obhajoba vpádu sovětských vojsk, která musela být kompenzována tím, že esenbáci mají při koupi pozemků protekci, článek, který skutečně v novinách vyšel, je zde označen za paskvil napsaný básníkem Danešem, kterého velmi dobře známe z předchozího dílu, kde se pokusil neúspěšně svalit vinu z plánického případu na "bezúhonou" státní bezpečnost, kterou nakonec zachránil poloestébák Zeman oním dopisem; konec případu je opravdu k smíchu, závěrečnému proslovu Honzy Zemana, že se musí ten binec po roce 1968 uklidit a že bude trvat ještě hodně dlouho, než tuhle republíku dají dohromady jsem se musel jen zasmát. Prostě odpad jak vyšitý! Říkám, i kdyby seriál obsahoval 29 vynikajících pravdivých napínavých příběhů a jednu Studnu, dal bych odpad taky. P.S. Pokusím se po vzoru Woodyho okomentovat alespoň některé konkrétní díly, doufám, že neporuším jeho autorská práva :-) 1 - Smrt u jezera - Když se nad tím zamyslím, už tohle je jeden z nejhorších dílů. Vlakem se domů vrací budoucí estébácká sebranka včetně Honzy Zemana. Naneštěstí je zastřelen jeho otec, jediný čestný člověk, který je schopen se vypořádat se zrádci, udavači a nacistickými zločinci. To se mu stalo osudným. Samozřejmě je zdůrazněno, že je to také komunista, protože kdo jiný by se takhle s nácky dokázal vypořádat... My už dnes víme, že spousta nacistů utelka před šibenicí tím, že vstoupila do STB, KGB a já nevím, kam ještě. Tento díl uráží všechny četníky nasazující před válkou i za války své životy. A to pachatelovo "přiznání se" k napsání anonymního udání, když řekne: "Tak tohle mi nepřišijete, vždyť je to anonym!" Kalina: " A jak to víte?" jenom korunovalo to, jakým směrem se seriál bude ubírat. 3 - Loupež sladkého " I " - Inzulín byl nedostatkovým zbožím a o tom, zda je správné, když se nemocný cukrovkář snaží ze všech sil získat si pro sebe nějakou tu dávku inzulínu navíc i za cenu, že někomu jinému bude chybět, můžeme vést sáhodlouhé debaty. O tom, jaký konkrétní účel měl tento díl, debaty vést nemusíme. Měl za úkol ukázat, že všichni čestní lidé jsou buď komunisti nebo se o politiku tzv. nezajímají, a očernit lidovecké poslance. Je zde zmíněn nálet na Prahu, co také jiného, když ho omylem provedli západní američtí imperialisté, o sovětských válečných zločinech se mlčelo. Tato událost poznamenala natolik doktorův život, že začal pít, dal se na dráhu zločinu a co víc- nesnášel esenbáky. Ale nakonec i přes to všechno se zachová správně a práskne Honzovi Zemanovi celou tu inzulínovou partu.

24 hodin (2001) (seriál)

Svůj předchozí komentář jsem musel trochu zkrátit a upravit. 1. série - ****, 2. série *****, 3. série *****, 4. série *****, 5. série *****, 6. série **** 1. série: Považuji ji za rozjezd, není tolik napínavá a je zde docela hodně klišé. 2. série: Až na Kim Bauerovou jedna z nejlepších sérií. Opravdu nevím, co scénáristé zamýšleli tím, že do tak vynikající akční série vložili nesmyslnou slátaninu v podobě linie Kim Bauerové... Na druhou stranu vytvořili vynikající akční a napínavou sérii, na kterou se vždycky rád podívám :-) Trochu mi zde ale vadilo, že Jack, jak ho ještě uvidíme v dalších sériích, jde sám proti PTO, i když by asi každému došlo, že zapojit PTO by Jackovi mohlo jen pomoci. Má nejoblíbenější pasáž je útok na PTO, odvolávání a odvolání prezidenta, Jackovo vyslýchání a jeho let s atomovou bombou, u kterého jsem si opravdu myslel( obával se :-) ), že ho scénáristé nechají zemřít a seriál skončí druhou sérií. 3. série: Kim Bauerová má akorát prostoru a sérii nebrzdí, scénáristům asi došlo, že diváka víc zajímá Jack Bauer v akci než jeho dcera, která v minulé sérii pomáhá malé holčičce proti jejímu psychopatickému otci. Ve 3. sérii jsme přišli o několik hlavních a důležitých postav. Pamatuji si, jak jsem se modlil, aby Ryan Chapelle vystupoval i ve 4. sérii, nakonec jsem nemohl uvěřit tomu, že skončil Jackovou rukou... Série má vynikající spád, konec mi přišel trochu přetažený za vlasy- Stephen Saunders plánuje tento den několik let, ví, že je zranitelný přes svou dceru, kterou místo aby ji někam na týden uklidil, nechá ji sledovat svými kumpány a podle toho to také dopadlo. 4. série: Trochu pomalý rozjezd, ale po rozjezdu nedá divákovi vydechnout. Zde mi opět vadilo( už o hodně víc), že geniální plán teroristů zase ztroskotal na vztahu rodič + dítě( to samé, jako ve 3. sérii). Co se týče sestřelení Air Force One, zkrátka mi připadá nesmyslné, že by Američané nebyli schopni najít a sestřelit jeden ukradený neviditelný letoun, když dnes už, jak známo, existuje ČESKÁ! technologie, která neviditelné letouny odhaluje. Ukrást neviditelný letoun mi nepřijde až tak nemožné, ale letět hodinu nerušeně nad americkým prostorem k Air Force One a sestřelit ho už ano. Zrovna teď( srpen 2008) na televizi Nova běží 4. série. Pokud můžu doporučit, v ŽÁDNÉM případě se na ní nedívejte a sežeňte si ji v originále. Přijde mi, že Petr Pospíchal a jeho imbecilní sebranka antidabérů snad fetujou nebo co, protože se jim svým ANTIDABINGEM povedlo udělat ze 4. série nekoukatelný paskvil. Hlavní postavy dabuje někdo jiný( Cloe, Tony), překlad a dialogy asi dělal někdo v deliriu, kdo vybíral dabéry, byl na tom stejně. Když už je zde někdo, kdo dabovat umí( Ivan Trojan, Valérie Zawadská, Pavel Soukup), setkává se s příšerným překladem, příšernějšími dialogy a nejpříšernější režií českého znění( Petr Pospíchal už není jen antiherec a antidabér, už je i antirežisér). Dabéři byli asi vybíráni, že čim hrubší a monotónnější hlas mají, tím lépe pro tento seriál. Výslovnost jmen( Marván( Marwan), Driskólová( Driscoll), Kértis( Curtis) a podobně) už jen dokazuje, jací vymaštěnci na seriálu pracovali. Petr Pospíchal by se měl napříště( teda pokud nedejbože nějaké bude) inspirovat lidmi, kteří vytváření pro tento seriál titulky, protože oni na rozdíl od něj umí anglicky a seriálu rozumí. Téměř na všech zúčastněných je vidět, že dialogy nejenže čtou, ale také se bojí, aby se náhodou nepřeřekli, proto po prvním slovu každý musí slyšet, jak je všechno neskutečně nepřirozené. Další. co jsem nepocjopil, je, proč si všichni v PTO vykají, ještě beru to, že si vykal Jack s prezidentem, ale to, že si vyká celé PTO je další z řady důkazů imbecility a neschopnosti oněch "lidí", kteří se na českém znění podíleli. Zajímalo by mě, jestli si Petr Pospíchal se svým týmem, když vytvářeli tenhle paskvil, také vykal nebo ne. Oproti 3. sérii, která byla namluvená ze všech nejlépe( i některé hlasy si byly velmi podobné), je tohle pro mě osobně nulová práce několika idiotů, co náhodou dostali od boha schopnost číst, jednoho pomateného režiséra a pár překladatelů, které bych nenechal překládat ani němý film. Kdo tento seriál alespoň trochu žere jako já, tohle musí uznat taky. 5. série: Má nejoblíbenější. Prvních 5 minut mi vyrazilo dech. Onu scénu jsem si musel okamžitě pustit znovu, protože jsem nemohl uvěřit, že by to mohla být pravda( bohužel byla). Série neobsahuje žádné trapné linie( Kim Bauerová se zde sice ukáže, ale nic nebrzdí), začíná to napínavou scénou na letišti, u které jsem myslel, že snad vyletím z kůže, pokračuje to nervovým plynem v rukou teroristů, přes útok na ruského prezidenta( nesmyslné rozhodnutí) a nakonec od 17. dílu snaha jednoho nejneočekávanějšího( alespoň pro mě) nepřítele umlčet Jacka Bauera, který má důkaz o jeho spoluvině na všem, co se v tento den stalo. Posledních 15 minut jsem čekal, že skončí poklidně a bez žádného dalšího překvapení. Jacka si totiž najdou jeho nepřátelé ze 4. série... 6. série: Nejvíc jsem se na ní těšil, čekal jsem, jak se Jack vrátí. Vrátil se sice tak nějak, jak jsem očekával, ale už první díl mi přišel trochu klišovitý( neustálé zdůrazňování, že Jack zemře- bylo jasné, že ne). Scénáristé už asi měli trochu problém vymyslet originální sérii a originálního nepřítele, tak složili několik dřívějších momentů do jedné série( útok na prezidenta, hlasování o novém prezidentovi, útok na PTO, Jackův útok na jiném konzulátě). Závěrečný dialog mi trochu spravil chuť po této ne úplně napínavé a úspěšné sérii jako byly ty předchozí. Jedna z mých nejoblíbenějších postav- James Heller, mě neskutečně zklamala... 7. série: Scénáristům evidentně stávka prospěla( nám divákům bohužel ne) a 7. série se jim skutečně povedla. Řekl bych, že je to asi nejreálnější série.