Jack Ryan: V utajení (2014)

Jedna z nejprostodušších špionážních thrillerovek, co jsem viděl. Svým scénářem se Shadow Recruit rovná libovolnému dílu televizních kriminálek typu NCIS a bohužel nepřihazuje téměř žádnou přidanou hodnotu. Co se týče ústřední zápletky, tak ve fungování globálních trhů se nijak hluboce neorientuji, avšak nebezpečí, jež Jack Ryan řeší, mi přišlo jako pěkná pytlovina. Trochu problematický pro mě pak byl i samotný hlavní hrdina, protože na to, že po x letch práce analytika na Wall Streetu absolvoval svoji první terenní misi, tak působil jako Ethan Hunt říznutý Jasonem Bournem. Chápu, ze zajímavě natočit analytickou činnost jde dost těžko a nějaké to pocukrování to chtělo, avšak toto akční pojetí k Ryanovi moc nesedí. A právě odlišným uchopením a zpracováním, jež by stavělo více na jeho kancelářském původu, se mohl Ryan odlišit od konkurenčních projektů a nalézt svou vlastní tvář. Až na Kevina Costnera mě nijak zvlášť nezaujaly ani vedlejší postavy a to včetně záporáka s tváří samotného pana režiséra. Jack Ryan je prostě skrz na skrz tuctová záležitost, která se na poli moderních špionážních thrillerů nemůže s těmi nejlepšími kousky poslední doby rovnat.

San Andreas (2015)

San Andreas trpí jedním vážným nedostatkem, a to tím, že ani na minutu neuvěříte, že kdyby se Dwayne "Skála" Johnson dostal do epicentra zemětřesení, tak mu to jakkoliv ublíží. Já upřímně věřím tomu, že by se po pár hodinách vyhrabal ze sutin, oprášil svých 120 kg svalů a šel prostě dál. Jinak je zajímavé, že tento film obsahuje převážně scény tvořené asi tak miliardou počítačových triků znázorňujících totální destrukci obrovského měřítka, a přesto všechno tohle CGI běsnění prohrává na celé čáře s pár záběry na mokrou Alexandru Daddario a její vskutku výstavní charakter.

Doba ledová: Mamutí drcnutí (2016)

Hroznej úpadek! Ice Age už je totálně vyždímaná značka a zaplať pánbůh, že tržby v kině padaj, protože takhle máme šanci, že se dalšího naprosto zbytečnýho nástavku už nedočkáme. Přišlo mi, že si tvůrci řekli: "Ale co, serem na to, stačí, když to bude barevný, bude se tam přemízat pár zvířátek, na konci se zazpívá a děcka v kině budem přehazovat vidlema." Tahle ohraná šablona už však v dnešní přeanimákované době neobstojí hoši, takže se s podobnou sračkou běžte bodnout! A co jste udělali se Scrattem? Nevím, zda se stydět nebo stydět. Když se po tomhle komerčním bezduchym zvratku podívám na první Dobu ledovou, musím opětovně vyzdvihnout její kvality a zaplakat nad tím, kam to tahle série dopracovala.

Husí kůže (2015)

Jedna velká honičkoidní atrakce nabalená na jednoduchoučkou story, která poprvadě nemá krom několika spektakulárních scén moc co nabídnout. Scénář je pitomější, než bych si přál a nevyužívá ani variabilitu a množství vypuštěných monster, ani komiku Jacka Blacka. Až na solidní buchtu a jeden "zabijáckej" hod se mi to vlastně ani moc nelíbilo.

Stážista (2015)

Stážista je bezpochyby velmi příjemná záležitost, jíž vévodí feel good atmosféra podpořená navýsost sympatickými hlavními hrdiny. Po shlédnutí si však říkám, že je možná až přehnaně feel good, jelikož ve filmu chyběl nějaký zásadnější konflikt, který by v divákovi nějak významněji rezonoval. Ano, vztah šéfky se svým senior stážistou se v průběhu určitým způsobem vyvíjí, ovšem tento vývoj je tak umírněný, že divák, který celý film čeká na nějaký zásadnější zvrat, se bude na konci cítit pravděpodobně neuspokojen. Prostě jsem tak nějak očekával, že se Ben nakonec pro svoji šéfku a především její firmu stane prostřednictvím svých schopností daleko důležitějším, než tomu ve finále bylo. Takhle De Niro celý film jen mrkal, dělal šoféra a podával kapesník. Samozřejmě jeho přínos svým novým kolegům v osobní rovině byl významný a skvěle podaný, ale přeci jen absence nějakého zajímavějšího finále trochu zamrzela. Přes všechny výtky je Intern dobrý a pozitivně lazený filmek, který mi pozvedl náladu.

Kurýr: Restart (2015)

Jakoby si tvůrci byli vědomi prostého faktu, totiž že Kurýr bez Jasona Stathama bude obstávat horko těžko, a proto Frank Martin dostal sidekicka v podobě svého táty, což překvapivě docela fungovalo. Martin senior s tváří Raye Stevensona byl rozhodně jedním ze světlých momentů filmu, ovšem v mých očích nebyl propadákem ani Ed Skrein. Samozřejmě s Jasonovým terminátorem se měřit nemůže, ale přiznejme si to, to by mohl málo kdo. Asi bych si v roli dokázal představit někoho příhodnějšího, ale v rámci možností to Dario Naharis č. 1 celkem zvládl. Horší už to bylo se scénářem, kdy byl kurýr se svými specifiky (pravidla, samotářský život atd.) upozaděn ve prospěch mstících se šlapek a nový Transporter tak sklouzává k libovolnému béčkovému akčnímu heist filmu (tím samozřejmě nechci tvrdit, že Kurýr nebyl béčkovým akčňákem vždy, jen byl béčkovým akčňákem s vlastní tváří, která se v Refueled poněkud vytratila). A když už se restartovalo, tak se mohlo taky trochu zapracovat na originalitě akčních scén, a ne jen tupě recyklovat z předchozích dílů. Třetí díl byl podle mě pěkně dojebanej, proto mi restart značky zas tak nevadí. V Refueled se bohužel žádná zázračná resuscitace neděje, ale podle mě ani žádná katastrofa. Prostě takovej slabší bečkovej průměr.

Mělčiny (2016)

Jako Blake Lively dobrý, ale co to je kurva za žraloka, kterej se vysere na makabrózní velrybí mršinu, na který by mohl hodovat tejden, a jde radši honit pětapadesátikilovou roštěnku, mlátit se kvůli ní o šutry, žahat o medůzy a kousat do železný bóje jako magor?

Jasná hvězda (2009)

Potřeboval jsem opět trochu otupit svůj bezbřehý pesimismus nějakou romanťárnou, ovšem tohle nebyla dobrá volba. Ani trochu! Nevím, zda při sledování Bright Star zaplesalo něčí básnické střevo (je to totiž o básníkovi, o němž nikdy nikdo neslyšel), já však žádné nemám, takže jedno potenciální plus bylo v hajzlu hned na začátku. Čekal jsem však, že film nabídne ještě něco dalšího, což se bohužel nestalo. Naopak to byla tak nechutná nuda, že kdybych šel místo této utahaniny sežrat pikslu chininu a udělal si dvouhodinový kávový klystýr, budu se bavit víc. Už nikdy nechci slyšet slovní spojení "básnická sbírka".

Noc v New Yorku (2014)

Pokud mají alespoň trochu solidní scénář, tak mě tyhle minimalistické vztahové konverzačky prostě baví. A to je naštěstí případ i Before We Go. Když jsou navíc v hlavních rolích sympaťák Evans a neskutečně hot Alice Eve, která mimochodem prokazuje, že není pouze tou hezkou tvářičkou, tak není co řešit. Vývoj jejich náhle navázaného přátelství, v jehož pozadí už zpočátku roste vzájemná náklonnost, a které postupem času přerůstá v cosi většího, je vážně radost sledovat. Většina dialogů má ten správný šmrnc, silnější scény jsou citlivě prokládány těmi humornými a především jsem ani na moment neměl pocit, že sleduji něco umělého či násilně šroubovaného. Skutečně velmi příjemná záležitost, takže nezbývá než Steveovi, teda Chrisovi k jeho prvotině pogratulovat.

McFarland: Útěk před chudobou (2015)

Klasicky vystavěná sportovka tentokrát v běžecko-mexickém podání. Kevin Costner v ní pozvedne zaprášené městečko mexických sběračů zelí a zahrádkářů v běžeckou velmoc...a vůbec nic se mu nestane.