• Romantický

Víly z Inisherinu (2022)

Ak práve v Írsku nešarapatil zemiakový hladomor, isto iste tam šarapatilo chronicky zlé počasie, alkoholizmus a dlhá chvíľa. Izolovaný ostrovček na západ od pobrežia vyprodukoval mnoho osamelých a nešťastných ľudí. Dvaja hlavní hrdinovia mi sympatickí každopádne neboli, zato Siobhán a Dominic si získali moje srdce (a áno, aj miniatúrna oslica Jenny). Niektoré scény (napr. prvá spoveď kňazovi) vo mne vyvolali nekontrolovateľné výbuchy smiechu, nižšie ako plné hodnotenie tu neprichádza do úvahy.

Svatý pavouk (2022)

Načasovanie filmu vyšlo skvele. V dobe, kedy nie je jasné, či v Iráne zrušili mravnostnú políciu alebo ju nezrušili, či sa bude revidovať zákon o nosení hidžábu alebo nie, v dobe búrlivých udalostí v konzervatívnej spoločnosti. Imám Réza a jeho aura preniká celým svätým mestom Mašhad. V mnohých ľuďoch spôsobuje mesiášsky syndróm, hoci masový vrah Saíd si vraždenie vyložene užíva. O náboženskej motivácii nemôže byť podľa mňa ani reči. Hustá prašná atmosféra spráchniveného fanatizmu a novinárka s tričkom Iron Maiden (v ktorom iránskom komikse sme toto už videli...?) robia z tohto filmu jeden z najlepších v tomto roku.

Továrna Naděje (2014)

Existuje na svete veľa dier, prdelí a krkahájov, kde líšky dávajú dobrú noc. Je ale len jeden Noriľsk, víťaz všetkých svetových ankiet o najhoršie miesto na život na planéte. A konečne sa mi podarilo nájsť film z tohto bezútešného kúta severnej Sibíri. Nenechajte sa odradiť začiatkom, ktorý pôsobí ako amatérske video z ožran párty nejakých asociálov. Už len za exteriéry, interiéry a okolitú sibírsku tajgu zničenú kyslými dažďami musím dať päťhviezdu. A klobúk dole pred zamestnancami spoločnosti Nornickel, ktorí sú ochotní žiť a pracovať na tomto mieste, podľa mňa málokto sa dožije dôchodku bez silikózy pľúc. A že mladí chlastajú prvú ligu, tomu sa nemôže diviť asi nikto...

Konštantínov tajný kód (2022) (TV film)

Viac takýchto projektov! A šíriť ako povinnú osvetu v tomto národe, ktorý už vykazuje všetky znaky intelektuálneho zmrzačenia. Normálne ma to nabudilo tak, že si po dlhej dobe asi spravím túru na Velestúr (hoci by aj tie "staroslovanské runy" na vrchole mali byť len podvrh z 19. storočia). Poznámka ku komentáru od kolegu Durgasa - "slovenským" národom, ktorému bol adresovaný Proglas, sa nemyslí dnešný slovenský národ v užšom slova zmysle. Ten pojem zastrešuje slovanské národy tých čias.

Slavná alba: Nirvana - Nevermind (2005)

Uuuuaaaarrrggghhh! "Keď budete niečo chcieť, nechcite to od nás!" Neviem, či túto vetu naozaj Kurt Cobain niekedy vyslovil, alebo sa mu len pripisuje, alebo tá myšlienka zaznela nejako inak. To je ale vlastne jedno, aj tak sa podľa toho celý život riadim...

Gauguin na Tahiti - ztracený ráj (2019)

Absolútna špička medzi dokumentami na tému maliarstva. Záživné od začiatku do konca, skvelá hudba, zábery prírody, fundované názory odborníkov. Ale ani najlepší dokumentarista by nenatočil zaujímavý film, ak by nebola fascinujúca už jeho samotná predloha. A tou je život Gauguina, ktorý opustil pohodlný bohatý život v Paríži a vydal sa hľadať svoje šťastie až na koniec sveta, kde trel biedu chudobný ako kostolná myš. V rámci umeleckých kruhov sa ale chudoba považuje za jeden z hlavných predpokladov pre umeleckú tvorbu (teda platilo to aspoň u básnikov, u maliarov je to diskutabilnejšie). Klobúk dolu pred talianskou produkciou.

Lví žena (2016)

Začiatok bol veľkolepý, takisto koniec. Že sa medzitým vyskytli hluché miesta a ku koncu sa hromadili nelogické rozhodnutia a chovanie hlavnej hrdinky, odpúšťam. Moja zásada, že päťhviezdu má automaticky každý film, ktorý dostane slzu z môjho cynického oka, stále platí.

Les - vidím tě všude (2021)

Isten segít, Fliegauf Bence má nový film! Na moje všeobecné nadšenie, konečne mu môžem dať aj maximálne hodnotenie. Na prelietavú kameru si treba síce chvíľu zvykať, ale pre zvolený štýl intímnych dialógov sa v podstate skvele hodí. Teplé budapeštianske večery, ošumelý, ale domácky príjemný interiér bytov, no a v nich obyčajné/neobyčajné ľudské tragédie.

Atlas ptáků (2021)

Tak českým filmom roku pre mňa nakoniec nie sú Chyby, ale Atlas vtákov. Možno za to môže moja slabosť pre hrubosrstých jazvečíkov, či herecký perfekcionizmus Miroslava Donutila. Každopádne, máme tu do činenia s produkciou, ktorá spĺňa svetové parametre a baví napriek tomu, že sprenevera financií je v podstate prízemná a triviálna téma.