• Fantasy

Captain Marvel (2019)

Lepší než jsem čekal. Trailery mě moc nepřesvědčili a tak jsem byl vůči nejnovější marvelovce, trochu skeptický. To se potvrdilo na začátku, kdy byl film tak nějak rozházený a roztěkaný. Ale po úvodní desetiminutovce se rozjela jízda, která skončila až závěrečnými titulky. Vlastně ani těmi ne. Film fungoval hlavně od doby příletu na zemi, kde se k hlavní hrdince přidal všemi (i mnou) zbožňovaný Nick Fury, který bych si troufl říct ukradl film pro sebe. Jeho digitální omlazení bylo dotaženo téměř k dokonalosti a to jak vytahoval jednu hlášku za druhou? Věřím, že někteří fanoušci brečeli nadšením. Čeho jsem se ale hodně bál byla Bria Larson, coby představitelka hlavní role, protože se my z trailerů zdála hrozně umělá a chladná a žádný její pokus o vtip to nevyvrátil. Ale ani tahle obava se z mé strany nepotvrdila a Bria předvedla slušný výkon, který nijak neohromil, ale zároveň nijak výrazně nenaštval. Jak už jsem říkal, tak film skvěle fungoval při části kdy se odehrával na zemi a my jsme tak viděli odlehčenější atmosféru, kdy Carol zjišťovala informace o své minulosti a nebýt překombinovaného závěru, šel bych s hodnocením ještě víš. Takhle je můj názor někde u velmi dobrých čtyř hvězdiček a už se nemůžu dočkat až do kin zamíří Avengers: Endgame, protože závěr celé jedné éry Marvelu bude podle mě naprosto skvostný a velkolepý. Tam doufám že se nepletu. 80%

Oscar 2019 (2019) (pořad)

Co se to s tím Hollywoodem děje? Nejprve se z každého ženského vítězství vyvine hluboký proslov, o tom jakou mají ženy odvahu, když se dokáží postavit před kameru a pak reakce na hlavní cenu? Spike Lee v mích očí, klesl až k samotnému dnu, když po naprosto zaslouženém vítězství Green Booku v hlavní kategorii, novinářům řekl, že je to ostuda a že ten film neměl ani vzniknout. A to jen proto, že řešil otázku rasismu jinak než jeho "správně" natočený film. Nechápu to, jak taková velká osobnost, nedokáže přijmout svou porážku a i když si myslí cokoli tak prostě nedokáže držet pusu. Ale ne, on je Spike totiž svérázný člověk a nechce dopustit aby nespravedlnost zvítězila. Je mi z něj špatně. No ale k samotnému předávání. To se neslo v takovém duchu, jaký jsem očekával. Nepřítomnost moderátora na škodu nebyla, jak možná většina lidí čekala, ale viděli jsme jen předávání cen s minimem pokusů o vtipy, což na jednu stranu byla správná věc, protože trapných proslovů (co se týče, těch chystaných) nebylo mnoho. Na druhou stranu, ale večer plynul tak nějak volně a šlo jen o vyhlašování výsledků, což mě sice nevadilo, ale nějaký rozumný vtipný nápad by zvýšil celkový pohled na ceremoniál. O výsledku hlavní kategorie, jsem můj názor již nastínil. Myslím že Green Book si hlavní cenu rozhodně zasloužil a byl to můj největší favorit v nominacích. Jinak ostatní hlavní ceny, za mě dopadli, možná ne podle očekávání viz. vítězství Olivie Colman, ale jinak také víceméně zaslouženě. Jediné s čím nesouhlasím a co vnímám jako výsměch filmovému řemeslu je osm nominací a nakonec tři vítězství pro marvelovku Black panter. Snímek, který dle mého patří k nejhorším v celém Marvel universu a které nedosahuje kvalit ani lehce nadprůměrného filmu, dostal cenu jen za politickou atmosféru v Americe a kvůli tlaku veřejnosti a Marvelovské propagaci. No první Oscarový úspěch komiksového filmu, jsem si představoval jinak. Když ale zhodnotím oscarový večer jako celek, tak jak s většinou cen i s provedením jsem spokojen a doufám že akademici do příštího roku, budou méně naslouchat hlasu veřejnosti a ocení především kvalitní filmovou tvorbu. 55%

Ruská panenka - Nic na světě není lehké (2019) (epizoda)

Tak první díl bohužel rozhodně neuspokojil má očekávání. Nezajímavý příběh, naprosto nesympatické postavy a špatné vysvětlování toho co se na obrazovce děje. Myslím, že další díly vynechám a dám šanci doufejme o dost kvalitnějším titulům. 30%

Trojí hranice (2019)

Od Triple Frontiera jsem čekal poměrně dost. Nechtělo se mi totiž věřit, že film kterému se upsali hvězdy jako Oscar Isaac, Ben Affleck nebo Charlei Hunnam, by mohl dopadnou jako vysokorozpočtový silně průměrný akčňák jak se z trailerů zdálo. Ale tohle, tohle se netflixu sakra povedlo. Nádherná kamera, doplněná výbornou výpravou se postarali o to, že na pohled je snímek opravdu nádherný a na letecké záběry z jihoamerických pralesů, je vážně radost pohledět. A radost pohledět bylo i na příběh. Opravdu jsem se bál, že bude příběhová část upozaděná od té akční, ale opak byl naštěstí pravdou. Dokonce si troufám říct, že příběh je tou nejlepší částí celého filmu. To platí zejména v první polovině, kdy se po představení hlavních postav, jde rovnou do akce, kterou jsme viděli i v traileru. A díky atmosféře jakou dokázali tvůrci vytvořit, zejména v době odehrávající se v domě, jsem myslel že vidím nejlepší akčňák roku. Napětí vyvolané velmi zajímavou kamerou i hudebním doprovodem, totiž fungovalo jako oční magnet směrem k obrazovce. Při scénách, kdy šlo do tuhého, jsem ani nedutal a mé obavy byly o dobře vykreslené postavy velké. Bohužel to ale nevydrželo. Zhruba v druhé polovině filmu, snímek začíná klesat na atmosférické intenzitě a začínal se táhnout. A i oblíbenost, kterou chováte vůči postavám se také velmi zmenšuje. Ke konci se sice tvůrci snaží vytvořit nějaký citový závěr, ale bohužel to působilo až trošku moc kíčovitě. No ale rozhodně to nebylo něco přes co by se nedalo přejít a já jsem si film opravdu užil. Co se týče herců, tak ti nezklamali a ostudu si rozhodně neuřízli, ale zase nic světoborného to taky zrovna nebylo. No a tak i když, jsem se k nějakým věcem vyjádřil možná až moc negativně, tak mě Triple Frontier velmi mile potěšil a hlavně za tu famózní první půlku dám 80%.

Balada o Busteru Scruggsovi (2018)

Další zajímavý a kvalitní počin z dílny netflixu, který by se na velké plátno nikdy nepodíval a netflixu se risk dle mého vyplatil. Základ byl podán kvalitním scénářem bratří Coenůy kteří do originálně podaného a zpracovaného snímku přidali i pro ně typické prvky (příkladem může být to, že starý muž s prostřeleným břichem nejprve přemůže protivníka a pak si v klidu odkráčí lesem pryč, což mě trošku hlava nebere). Co ale bylo naprosto bezchybné, byla kamera. Nádherné barevné záběry na krajinu divokého západu, ale i způsob snímání akčních scén na mě velmi zapůsobily a zanechali ve mě asi největší pozitivní dojem. Jediný větší mínus bych viděl v několika příbězích, zejména po tom v posledním, který mi přišel nedotažený, bez hlubšího smyslu nebo pointy a odklonil film ke čtyřem hvězdám. Ale celkový můj dojem z tohoto snímku je velmi pozitivní a líbí se mi že si alespoň tři nominace na zlatou sošku vysloužil a doufám, že ještě poskočí zdejší hodnocení do červených čísel protože to výsledku rozhodně neodpovídá. 75%

BlacKkKlansman (2018)

Další snímek zabývající se rasizmem na který se v Americe samozřejmě slyší, dopadl asi tak jak jsem čekal. Zajímavý námět doplněný kvalitními hereckými výkony u kterých mě zaujal hlavně Adam Drive, který si svou Oscarovou nominaci rozhodně zaslouží a svým uvěřitelným a nepřehrávajícím výkonem, ukradl z herecké části film pro sebe. Dalším pozitivním aspektem byl výborný hudební doprovod a i samotný námět a styl, kterým byl příběh vyprávěn. To k pozitivním částem a teď šupky dupky k částem negativním. Tam mi přišel docela zásadní a do očí bijící nelogičnost v některých situacích příběhu, kdy někdo udělal něco co absolutně nedávalo smysl a normální člověk by to nikdy takhle neudělal. K tomu se pojí i naprostá hloupost a s prominutím debilnost některých z postav, kdy jak už jsem psal, dělají naprosto stupidní rozhodnutí, díky kterým se film odvíjí pro scenáristy dobrým směrem, ale já jen nechápavě kroutil hlavou. Co ještě u mě trochu shodilo celkový dojem, byl závěr, který se po dobrém konečném rozuzlení, rozhodl nechat otevřené otázky nezodpovězené, což zrovna tady rozhodně nezafungovalo. Ale celkově i přes pár hluchých míst jsem si film užil, ale i tak budu při oscarovém klání držet palečky rozhodně jiným filmům. 70%

Deadpool 2 (2018)

Ano, povedlo se. Sice jsme všichni doufali že by druhý Deadpool mohl být alespoň tak dobrý jako první díl, ale jen málo lidí čekalo že to bude až taková pecka. Režisérky naprosto bravurní práce, zejména u akčních scén funguje atmosféra i kamera vážně skvěle (ostatně se není čemu divit když tento film tvořili tvůrci Johna Wicka), dále pak skvělý herci, které samozřejmě táhl Ryan Reynolds, ale i Josh Brolin předvedl výborný výkon na který jsme si za poslední roky u něho už zvykly. No a samozřejmě možná nejdůležitější věc ve filmu je humor. Říkal jsem si jak by tvůrci mohli napsat scénář, plný vtípků a narážek a aby to nebylo to samé a nezacházelo se do trapných scén. No a znovu se to povedlo. Ve filmu sice bylo pár slabších scén, no ale s klidem můžu říct, že takhle jsem se u žádného filmu minimálně v kině nenasmál. 100%

Domek z karet - 66. kapitola (2018) (epizoda)

Po skvělé páté sérii mého možná i nejoblíbenějšího seriálu, jsem se na šestou sérii ohromě těšil. Už trailer vzbuzoval dojem že i bez Franka Underwooda by to mohlo fungovat a že Claire by mohla převzít roli nové tahounky seriálu, no ale bohužel to nedopadlo. Děj je působí zdlouhavě a utahaně, nové postavy jsou nezajímavé a největší problém je rozhodně scénář. Co seriál nejvíce zdobilo společně s hereckými výkony, byl právě scénář, který překypoval zajímavými dialogy, které byly srozumitelné a měli hlavu a patu. Ovšem zde jsou dialogy suché bez nějakého většího zvratu, plné nudného blábolení a ten konec vážně? No takže první díl nedopadl rozhodně podle mých představ a nedávám šesté sérii moc velké naděje, ale uvidíme třeba se stane zázrak a uvidíme znovu ten fantastictický politický seriál, díky kterému se Netflix stal tak velkým hráčem na trhu jakým je. 40%

Favoritka (2018)

Prvních třicet minut byla favoritka velmi zajímavě vyhlížející historický film, který se nebál rozebírat témata o kterých jiné filmy zarytě mlčí. Nepostrádal skvělé nápady, výborné herce i nápaditý scénář, ale postupem času se toho většina vytratila a zbyly jen herecké výkony, díky kterým film nespadl do podprůměrných vod. Olivia Colman, Rachel Weiz i Emma Stone předvedli téměř na chlup stejně skvělý výkon, za který si všechny tři nominaci naprosto zasloužili a Olivia Colman si k mému překvapení na úkor Glenn Close došla i pro zlatou sošku, ale vzhledem k vyrovnanosti této kategorie nemůžu říci že nezaslouženě. Jak jsem již říkal tak nápaditost a jedinečnost, která z filmu číšila v první půl hodině, vystřídala jen rozvolná až nudná část děje, která prostě jen tak běžela, bez ničeho svěžího nebo nového a snímek tím ztratil svou údernost, která zapříčinila že zvraty které měly působit nápaditě a nepředvídatelně, prostě jen tak prošuměli. To se samozřejmě pojí i se scénářem u kterého bych mohl napsat to samé co o ději, ale přeci jen dialogy a různé příběhové sekvence, vypadaly rozhodně slušně a jsem rád, že se scenáristé nebáli i experimentovat, směrem k dnešnímu Hollywodskému stylu, který se svými snímky od favoritky značně liší. No a co se režie týče, tak ta poskytla výborně atmosférickou náladu doplněnou i trefnou hudbou a neméně osobitou a k příběhu sedící kamerou. Jak říkám, kdyby si favoritka dokázala udržet svou poutavost, zpracování i originalitu více než první třetinu, byl by to horký oscarový kandidát, ale bohužel je z ní jen další z řady průměrných historických snímků. 55%

Fotbalový talent - Pilot (2018) (epizoda)

Tak první díl tohoto nenápadného seriálu dopadl dobře. Po rozpačitém začátku se příběh rozběhl a začal chrlit spoustu zajímavých momentů a postav, které se mi už od prvního dílu zalíbily, no a rozhodně mně nalákaly na další díly, které dle mého názoru ještě mají hodně co nabídnout. 70%