• Fantasy

Pašerák (2018)

Na pašeráka jsem se dost těšil, ale zároveň jsem byl k nové Eastwoodovce trochu ostražitý. Trailer na mě působil sice nápaditým dojmem, ale přišel mi takový suchý a neuspořádaný. No a to se i víceméně přihodilo i filmu. Začnu ale u Clinta Easwooda. Vím že to říká každý, ale já to musím napsat taky. Tento muž je jedním z nejlepších co se kdy v Hollywoodu nacházel. Je neuvěřitelné, že i v tak úctihodném věku stále tvoří filmy a dokonce se vrátil i k herectví. No a jeho výkon, kterým ztvárnil postavu Earla, byl to nejlepší na celém filmu. Naprosto uvěřitelný a neskutečně osobitý výkon, který ještě umocnil další z mých oblíbenců Bradley Cooper, je to, co jsem si od pašeráka sliboval a co jsem nakonec i dostal. Pak samozřejmě i další herecké osobnosti nezklamali a režisérsky to Clint dostal na svůj obvyklý (vysoký) standart. Jediný vážně větší mínus byla suchost, kterou si film po celou dobu nesl. Například jsem nezaznamenal takřka žádnou gradaci děje nebo zvrat, který by mě trošku víc vtáhl do jinak slušně atmosférického filmu. No a tak, abych už mohl dát odpočinout svým očím tak už jen napíši, že pašerák je skutečně povedeným snímkem, který vás nudit nebude, ale nijak zvlášť vás taky nezasáhne. 75%

Hra o trůny - Série 2 (2012) (série)

Tak to tedy zdejšímu hodnocení k této sérii vážně nerozumím. Protože mně utlachaná a příliš natahovaná druhá série rozhodně neuspokojila. Jasně, seriál se teprve rozjíždí a potřebuje vytvořit osobité postavy, aby každá dostala dost prostoru a špatně to udělané nebylo. Jen prostě po odsépající první sérii se příběh umírní a je založen převážně na dialozích, které díky skvělému scénáři působili naprosto vhodně a trefně, ale bylo jich tam moc. Ostatně když si to vezmu tak se toho v druhé sérii zase tak moc neudálo. Jasně poslední dva díly byly dost postavené o velkolepost, ale většina série jen tak plynula. K deváté epizodě bych chtěl ještě říct, že navzdory 95%, kterými epizoda oplývá, tak je to vůbec nejhorší díl celé série. Nechápu, že se většině lidí tak líbila, protože já tam viděl jen slabou touhu zapůsobit něčím na co seriál za prvé nemá rozpočet a za druhé, není ani připravený. Takže bohužel ty spousty dílů, které se snažili navodit velkolepou atmosféru, připravované na tento díl přišly vniveč. Zpracování bitvy a s tím spojené vizuální efekty (příkladem je například zelený oheň) byly zřejmě z velké části kvůli malému rozpočtu, naprosto nevýrazné a ta velkolepost, která měla číšit dlouhými proudy, se naprosto vytratila. Zbyla jen padesátiminutová stopáž s několika komparzisty a vizuální efekty, sahající možná tak na úroveň malorozpočtových béčkových filmů. Takže jediné štěstí, že desátá a závěrečná epizoda, zásadně vylepšila můj celkový dojem z celé série a tak dávám 80%

Obecná škola (1991)

Tak konečně jsem viděl, dnes již klasiku českého filmu, Obecnou školu. Ale zas tolik mě to neodvařilo. Famózní Jan Tříska v hlavní roli, předvedl jeho nejikoničtější výkon, dnes legendárního Igora Hnízda, kterého si snad všichni sledující oblíbili. Dále pak další herecká esa, v čele se Zdeňkem Svěrákem a Libuší Šafránkovou samozřejmě nezklamali a kromě občasných vykolejení u dětských herců jsem z pohledu hereckého, plně spokojený. Obsahově je to samozřejmě také paráda, kdy si většinu postav značně oblíbíte a scénář který doprovází dialogy i dění na plátně je podle mě to nejlepší na celém filmu. Co mě ale trochu zklamalo byl závěr, který se sice k filmu hodil, ale mě nesednul a i když určitě mnoho lidí učaroval, což se jim nedivím, tak mě trochu zklamal. Takže celkově obecná škola není ani náhodou špatný film, ale bohužel očekávání způsobené zdejším hodnocením i tím co jsem slyšel od lidí, kteří film vychvalují do nebes, jsem lehce zklamaný a tak dávám "jen" 80%.

Trojí hranice (2019)

Od Triple Frontiera jsem čekal poměrně dost. Nechtělo se mi totiž věřit, že film kterému se upsali hvězdy jako Oscar Isaac, Ben Affleck nebo Charlei Hunnam, by mohl dopadnou jako vysokorozpočtový silně průměrný akčňák jak se z trailerů zdálo. Ale tohle, tohle se netflixu sakra povedlo. Nádherná kamera, doplněná výbornou výpravou se postarali o to, že na pohled je snímek opravdu nádherný a na letecké záběry z jihoamerických pralesů, je vážně radost pohledět. A radost pohledět bylo i na příběh. Opravdu jsem se bál, že bude příběhová část upozaděná od té akční, ale opak byl naštěstí pravdou. Dokonce si troufám říct, že příběh je tou nejlepší částí celého filmu. To platí zejména v první polovině, kdy se po představení hlavních postav, jde rovnou do akce, kterou jsme viděli i v traileru. A díky atmosféře jakou dokázali tvůrci vytvořit, zejména v době odehrávající se v domě, jsem myslel že vidím nejlepší akčňák roku. Napětí vyvolané velmi zajímavou kamerou i hudebním doprovodem, totiž fungovalo jako oční magnet směrem k obrazovce. Při scénách, kdy šlo do tuhého, jsem ani nedutal a mé obavy byly o dobře vykreslené postavy velké. Bohužel to ale nevydrželo. Zhruba v druhé polovině filmu, snímek začíná klesat na atmosférické intenzitě a začínal se táhnout. A i oblíbenost, kterou chováte vůči postavám se také velmi zmenšuje. Ke konci se sice tvůrci snaží vytvořit nějaký citový závěr, ale bohužel to působilo až trošku moc kíčovitě. No ale rozhodně to nebylo něco přes co by se nedalo přejít a já jsem si film opravdu užil. Co se týče herců, tak ti nezklamali a ostudu si rozhodně neuřízli, ale zase nic světoborného to taky zrovna nebylo. No a tak i když, jsem se k nějakým věcem vyjádřil možná až moc negativně, tak mě Triple Frontier velmi mile potěšil a hlavně za tu famózní první půlku dám 80%.

Captain Marvel (2019)

Lepší než jsem čekal. Trailery mě moc nepřesvědčili a tak jsem byl vůči nejnovější marvelovce, trochu skeptický. To se potvrdilo na začátku, kdy byl film tak nějak rozházený a roztěkaný. Ale po úvodní desetiminutovce se rozjela jízda, která skončila až závěrečnými titulky. Vlastně ani těmi ne. Film fungoval hlavně od doby příletu na zemi, kde se k hlavní hrdince přidal všemi (i mnou) zbožňovaný Nick Fury, který bych si troufl říct ukradl film pro sebe. Jeho digitální omlazení bylo dotaženo téměř k dokonalosti a to jak vytahoval jednu hlášku za druhou? Věřím, že někteří fanoušci brečeli nadšením. Čeho jsem se ale hodně bál byla Bria Larson, coby představitelka hlavní role, protože se my z trailerů zdála hrozně umělá a chladná a žádný její pokus o vtip to nevyvrátil. Ale ani tahle obava se z mé strany nepotvrdila a Bria předvedla slušný výkon, který nijak neohromil, ale zároveň nijak výrazně nenaštval. Jak už jsem říkal, tak film skvěle fungoval při části kdy se odehrával na zemi a my jsme tak viděli odlehčenější atmosféru, kdy Carol zjišťovala informace o své minulosti a nebýt překombinovaného závěru, šel bych s hodnocením ještě víš. Takhle je můj názor někde u velmi dobrých čtyř hvězdiček a už se nemůžu dočkat až do kin zamíří Avengers: Endgame, protože závěr celé jedné éry Marvelu bude podle mě naprosto skvostný a velkolepý. Tam doufám že se nepletu. 80%

Psí ostrov (2018)

Velmi originálně pojatý snímek Vese Andersena, který jsem dlouhou dobu odkládal, ale nakonec jsem mu díky oscarové nominaci dal šanci a nezklamal mě. Nejvíce mě nadchla odlehčenost, která z filmu sálá a hlavně skvěle napsané postavy a dialogy mezi nimi na mě fungovaly snad ještě lépe než měli. Příběh se nesl také ve velmi originálním duchu, kvituji i výborný dabing a o animaci snad ani nemusím mluvit. Takže více takovýchto filmů. 75%

Můžete mi kdy odpustit? (2018)

Bez oscarových nominací, bych se ke snímku rozhodně nedostal a myslím že by to byla škoda. Film měl dobrý scénář a oplýval i výbornými výkony, kdy si myslím, že jak pro Melissa McCarthy, tak i pro Richarda E. Granta jsou oscarové nominace zasloužené. Jediné co mi na filmu krom menších detailů, vyloženě vadilo, byla kamera, která se snažila tvářit profesionálně, ale předvedla jen naprosto nehodící se efekty, bez žádných opravdu hezkých scén. Takže Can you ever forgive me má světlé i stinné stránky, ale jako celek funguje a nelituji toho, že jsem ho viděl. 65%

Titans - Série 1 (2018) (série)

Titans (2018) (seriál)

1.Série: Od titans jsem moc nečekal, ale nakonec jsem opravdu rád, že jsem prvotní počin nové streamovací služby DC viděl. Nejvíce mě uhranul začátek seriálu, kdy pro mě nečekaně temný seriál, zejména v prvních dílech skvěle vykreslil hlavní postavy a přidal k tomu i výbornou realistickou akci. Konkrétně akce k mému naprostému nepochopení byla v dalším průběhu seriálu, díl od dílu horší a kvůli špatným vizuálním efektům, jsem málem mlátil hlavou o zeď. Ale to platilo bohužel i pro příběh, kdy zhruba od pátého dílu, byly díly horší a horší a konkrétně sedmý díl odehrávající se ve výzkumném domě (nebo co to vlastně bylo) byl vyloženě špatný. Ale po něm seriál zase trochu ožil a závěr byl sice zvláštní, ale dorovnával svou kvalitou první díly. Co se týče hlavních postav, tak ty byly vykresleny opravdu dobře a téměř neznámé herce jsem si brzy oblíbil a našel si k jejich postavám cestu. Líbilo se mi i to, že se tvůrci nebáli experimentovat a klidně celý díl věnovali pouze jedné postavě a rozjetý příběh zcela upozadili, což sice ne vždy neslo ovoce, ale alespoň seriál nabídl originálněji uspořádáný příběh a způsob prohlubování citů k postavám. No a jako zhodnocení řeknu, že Titans je milé překvapení, které má sice spoustu much, ale celkově funguje dobře a už se opravdu těším na blížící se druhou sérii, ale i další seriály od studia DC, které se třeba v podobě Doom Patrol nezadržitelně blíží. 75%

Světová válka Z (2013)

Za mě spokojenost. Film, který jsem dlouhou dobu odkládal a teď když se na mě díval v knihovně na netflixu tak jsem mu prostě musel dát šanci a jsem za to rád. Opravu vysoký rozpočet se projevil v megalomanských scénách, kterých je ve filmu dostatek, ale přišlo mi, že režisér nesázel jen na vysoké možnosti na pohled dechberoucích scén, ale ukázal i kvalitní atmosférické sekce v budovách, kdy budování napětí a následná akce fungovaly dobře. Brad Pitt v hlavní roli se mi opravdu líbil a vytvořil jsem si k jeho postavě kladný vztah, díky kterému jsem mu držel pěsti ve scénách kdy mu táhlo na kejhák. Další výrazný klad vidím také ve scénáři, který byl vytvořen sice docela jednoduše bez nějakého hlubšího smyslu, ale fungoval a celkem se mi líbila originalita, kterou se odlišoval od jiných filmových zombií filmů, kdy samotný pohyb a mysl zombiích byla jiná než obvykle. Takže pro mě je Světová válka Z, velmi dobrý vysokorozpočtový blockbuster, který mě mile překvapil a o to víc mě mrzí, že se nedočkáme pokračování v podání Davida Finchera. 80%