• Krátkometrážní

Vetřelci dávnověku - Šediváci (2012) (epizoda)

Táto epizóda nemala absolútne hlavu ani pätu. The Greys sa "zameriava" na takzvaných "šedivákov" (v angličtine Grey aliens). Táto podoba/druh mimozemskej rasy je veľmi používaný či už vo filmoch alebo literatúre a väčšina ľudí si mimozemské bytosti predstavuje práve takto. O ich existencii sa stále vedú diskusie a výskumy, smutné je, že táto čast pomáha odhaleniu ich skutočnej existencie iba minimálne. Šediváci sa prevažne v minulosti spájali s mnohými údajnými mimozemskými únosmi a prípadmi týkajúcich sa UFO. Jedným z nich bol aj Roswellský prípad z roku 1947 ktorý mal svet "presvedčiť o existencii mimozemšťanov. Išlo o údajné pozorovanie a následne pád mimozemského plavidla. Príde mi však, že v tejto časti túto problematiku vôbec riešili, kedže tento prípad bol už dávno uzavretý. Išlo o prístroj upevnený na balóne patriaci americkému monitorovaciemu, prísne tajné programu Mogul. No a tento balón spadol práve na pole, kde sa mala roswellská udalosť odohrať. Hocijaké ďalšie špekulácie v tejto častí sú úplne zbytočné. Kedže pozerám Votrelcov DÁVNOVEKU, musíme to s tou históriou nejako prepojiť. Na to v epizóde prichádzajú ďalšie, častokrát hlúpe, hypotézy snažiace sa prepojiť šedivákov s historickými národmi ako napr. Sumeri. Popravde, som sklamaný, nepáči sa mi ako tento seriál napreduje.

Soudní síň (2008) (pořad)

Počas karantény mi prišiel od učiteľky občianskej náuky email: [citujem] - úloha- pozrieť si ľubovoľné 2 časti Súdnej siene, prajem príjemný zážitok.... Povedal som, že ma už nič nemôže prekvapiť. A ani ma v tomto smere nič neprekvapilo. Podobné reality-TV drámy som nikdy nepozeral, vždy mi to prišlo ako neskutočný odpad a premrhaný čas pred televíziou. Popravde, musel som sa premôcť aby som si tie dve časti pozrel. Súdnu sieň ako reláciu som poznal už niekoľko rokov a nikdy som nemal nejakú chuť si to pozrieť. Nemal som prečo. No prišla domáca z občianskej a tak som nemal na výber. Videl som jednu časť z roku 2013 (Na nože kvôli bytu) a z roku 2017 (Smrť z oblakov). Podstatou tejto domácej úlohu bolo vidieť, ako zhruba vyzerá/prebieha taký súdný proces. Osobne som sa nikdy žiadneho nezúčastnil a silne pochybujem, že takto reálne vystupujú zúčastnení na skutočných. Neskutočne trápne (ne)herecké výkony tejto court show iba pridávali na tuposti. Dookola opakujúce sa (ne)argumenty, hlúpe vyjadrenia a trápnosť, ktorá z (ne)hercov vychádzala, to len potápali. Najlepší boli podľa mňa tí ľudia sediaci vzadu, ako sa tam smiali. To isté by som urobil aj ja. A to som aj počas sledovania neraz spravil. Jednoducho som sa smial. Nechápem ako toto môže mať 1187 častí. A niekto ich určite videl všetky. Ja som si zhliadol dve a to mi stačí. Drahá Súdna sieň, bolo mi (ne)potešením, neplánujem si ťa viac pozrieť. A ešte ďakujem aj TV JOJ, že prináša divákom tento odpad už 12 rokov.

Harry Potter a Ohnivý pohár (2005)

Je to veľkofilm. Skutočne, Harry Potter a Ohnivá čaša je obrovské dielo a výsledok práce viac než 1000 členného štábu, ktorý na ňom pracoval. A je to vidno. Knihu som čítal najdlhšie zo všetkých kníh série, no aj napriek tomu, som si to celkom užil. Odhliadnuc od všetkých rozdielov filmu a knižky si myslím, že tvorcovia pod taktovkou Mikea Newella vystihli to najpodstatnejšie, aj keď, niektoré časti mi chýbali. Napríklad taký Svetový pohár v Metlobale. Toho tam bolo fakt málo. Ale na druhej strane rozumiem, že ak by vo filme malo byť všetko, mal by určite viac častí. To asi nebol pôvodný zámer tvorcov. Dobrodružstva je v tomto filme veľa a hlavne tá stála kontinuita života na Rokforte ma neprestáva zaujímať. Chcem o nej vedieť viac. Diváci chcú zistiť ako život na takejto škole prebieha a čo jej žiaci prežívajú. Nemohol som si pozrieť tento film v lepšom veku. Videl som ho dvakrát. Harryho Pottera a Ohnivú čašu som si pozrel ako 14-ročný a tak sa presne viem vžiť do situácie Harryho. Práve preto je mi tento film blízky. Filmári to vytiahli do ešte väčších dramatických a fantasy výšin ako predošlé diely. Je to taký rodinný thriller. Fakt. Adaptácia podľa knihy sa vydarila. Voldemort - stelesnenie "živej" smrti sa na filmovom plátne po prvýkrát ukazál v "ľudskej" podobe práve v tomto filme. Konečne sa mu podarilo dohnať Harrryho, ktorý mu už toľkokrát "utiekol". No ukazuje sa, že priateľstvo je silnejšie než čokoľvek. To by som povedal, že je samotná myšlienka filmu. Že priatelia či už v škole alebo mimo nej sú nezameniteľný. Či už je to strach, s ktorým jeden za druhým prichádzajú s prosbou o pomoc, alebo nejaká iná emócia, priatelia sú tu vždy. Takéto priateľstvo môže skutočne fungovať aj medzi učiteľmi - čarodejníkmi a čarodejnicami. Krásne sa to dá sledovať na vzťahu Harryho a Dumbledorea. Ten je niekto, komu Harry plne dôveruje a vie, že ho nezradí. Zrada je strašná vec. Jazvy po nej zostávajú tak ako v prípade Peter Pettigrewa. Spojenie kúziel, zla a závisti spôsobili Harrymu Potterovi doživotné jazvy, s ktorými stále bojuje. Ozaj, tento film má v sebe viac zaujímavých myšlienok. Čo sa filmových efektov a samotného spracovania, tak to je na rok 2005 paráda. Draci, celá podmorská časť a vlastne celý turnaj je po vizuálnej stránky veľkolepý. Rozumiem, prečo je tak obľúbený divákmi po celom svete. Tvorcom tlieskam a teším čo prinesie Harry Potter a Fénixov rád.

Nostradamus: Odhalená proroctví pro 21. století (2015) (TV film)

Pozeranie tohto filmu ma neskutočne unavovalo. Neviem či to bolo časom (20:00-22:00) alebo celkovo kvôli filmu samotnému. Dielo sa snaží byť dokumentárnou drámou. Áno, drámou. "Odhaľuje" proroctvá známeho "proroka" Nostradama, ktorý žil v 16. storočí vo Francúzsku neskutočne dramatickým spôsobom. Predpovede sa majú vzťahovať na 21. storočie. Ústrednou postavu filmu je Mario Reading, človek, ktorý "lúši" Nostradamov kód, ktorým zapisoval "proroctvá". Prišlo mi to akokeby mala celá budúcnosť závisieť len na ňom. Lebo ak sa mu nepodarí rozlúštiť kód, nebudeme môcť patrične zakročiť voči katastrofám, ktoré Nostradamus zakódoval vo svojich predpovediach. Vo filme bolo aj niekoľko celkom nepochopiteľných tvrdení (napr. to o tom ako Nostradamus čítal budúcnosť z misy). V čom však mali pravdu, bolo, že Michel de Nostradame fascinuje. Fascinuje ľudí po celom svete, vďaka jeho mnohokrát vyplnením proroctvám. Ako mohol mať tento muž takúto moc síce stále nevieme, no tento film podľa mňa zisteniu až tak veľmi nepomohol. Priniesol iba ďalšie špekulácie a dohady, ktorých pravdivosť zistíme až o niekoľko rokov.

UFO konspirace: Hon za pravdou (2017) (TV film)

Celkom zaujímavý dokumentárny film, ktorý som si pozrel v rámci bloku MYSTERY SEASON na History Channel. Poukazuje na mnohé zaujímavé fakty a udalosti, aj keď mnoho z nich nie je veľmi vierohodne dokázaných. Problematike UFO a amatérskemu výskumu mimozemských civilizácií sa venujem od roku 2015. Tento film mi dal možnosť spoznať nové udalosti či zistenia, o ktorých som dovtedy netušil. Kiežby som si mohol niektoré veci na 100% overiť! Aj keď film nesie názov UFO Conspiracy: Hunt for the Truth, niekedy mi to skôr prišlo ako hunt for conspiracies. V takmer všetkom hľadať sprisahanie... No neviem či je to najlepšia cesta.

Poslední papež? (2018) (TV film)

Dokumentárny film sa rozhodol si pozrieť zo zaujímavosti v rámci bloku s názvom MYSTERY SEASON na History Channel. Ak mám byť úprimný, čakal som niečo oveľa horšie. Film ma však celkom prekvapil (skôr v dobrom slova zmysle). Ide o veľmi zaujímavý, aj keď mnohokrát príliš špekulatívny dokumentárny film, ktorý sa snaží odpovedať na otázku, či pápež František aj posledný pápežom vôbec. Ja ako rímskokatolík a človek čo sa za každú cenu snaží zistiť pravdu som vnímal The Last Pope? ako dielo, ktoré hľadá súvislosti. Teda skôr ľudia, ktorý v proroctvách hľadajú súvislosti. Začnem tým, čo sa mi na tomto filme páčilo. Posledný pápež? Predkladá otázky a poukazuje na fakty, nad ktorými sa bežná či už veriaca alebo ateistická spoločnosť zamýšľa len veľmi málo. Ak by som si tento dokumentárny film nebol pozrel, o takom sv. Malachiášovi či treťom fatimskom tajomstve by som sa asi nedozvedel. Teda samozrejme bez nejakého bližšieho štúdia. Film rieši otázky a viaceré problematiky, ktoré v budúcnosti môžu byť veľmi dôležité. Najväčšie je na tom fakt, že ide o viac-menej veci medzi nebom a zemou, a s tými nie je dobré sa zahrávať. Takže už ako špekulatívne sa tvrdenia či teórie zdali, stále ide o veci, ktoré sa môžu nemusia naplniť. Film tiež ponúka mnoho zaujímavostí či už z Vatikánu, jeho histórie alebo o fatimských zjaveniach. Čo sa mi naopak nepáčilo boli v prvom rade pochybnosti o ľuďoch, ktorý v dokumente vystupovali. Napríklad John Hogue ako - Prophecy Scholar, v slovenčine "Učenec proroctiev". Čo je to prosím? Niekto kto skúma proroctvá, študuje ich a tým sa živí? OK, nikomu to neberiem. Ďalej sa mi vôbec nepáčili vyjadrenia, myslím že novinárky, Barbie Nadeau. Hovorila celkom nepravdivé veci o cirkvi a pontifikáte vôbec. Dosť mi vadilo aj časté opakovanie tých istých ilustračných záberov. The Last Pope? je zaujímavý dokumentárny film poukazujúci na mnohé skutočnosti, no či je pápež František posledným Petrovým nástupcom sa dozvieme až v budúcnosti.

Vetřelci dávnověku - UFO konspirace (2018) (epizoda)

Štart trinástej série Ancient Aliens nebol najlepší. Táto epizóda prináša neskutočné množstvo pochybných a mnohokrát nepodložených trvdení o UFO konšpiráciách natiahnutých do 85 min. Určite odporúčam túto recenziu, kde je celá epizóda bližšie objasnená: recenzia od Jasona Colavita

Hledání lilie (2019)

Hledání lilie som mal možnosť vidieť počas jeho premietania v jednej cukrárni v Prešove. Film sledovalo niekoľko skautov (medzi nimi aj ja) a ja dúfam, že ich obohatil rovnako ako aj mňa. Český dokumentárny film, ktorý je pokračovaním jeho snímku Skauti bez lilie z roku 2017 tentokrát ukazuje divákom skauting po roku 1989 a to ako to od toho roku fungovalo. Technicky celkom podarený film, poukazuje aj na tom, že mládež v skautingu to nemala najľahšie ani po Nežnej revolúcii. Odporúčam hlavne všetkým skautom, ale aj tým, ktorých by táto kapitola histórie zaujímala.

Skauti bez lilie (2017)

Veľmi zaujímavý film, ktorý som ako skaut mal možnosť vidieť na jednom z našich oddielových stretnutí. Dokumentárne dielo zrozumiteľne sleduje vývin skautských organizácií na území Československa a mapuje problémy, s ktorými sa skauti stýkali po veľmi dlhé obdobie. Skauti bez lilie sa mi páčil, určite odporúčam hlavne skautom, ktorý ho ešte nevideli. Pripomínať by však mal každému, že jedno z najväčších celosvetových hnutí pre výchovu mládeže si prešlo niečím skutočne veľmi ťažkým a je až neuveriteľné vidieť v tejto dobe, že niečo také skutočne existovalo.

Vetřelci dávnověku - Oblast 52 (2018) (epizoda)

Očividne veľmi špekulatívna epizóda tentokrát pojednávajúca o ďalších možných základniach ako Area 51. Teórií tu bolo skutočne veľa, mnoho však nebolo podložených dostatočne presvedčivými či skôr, reálnymi dôkazmi. Epizóda je akoby rozdelené do viacerých segmentov, pričom sa každý snaží dokázať možnú pravdivosť hypotéz o Areách 52, 53 či 54. Či takéto základne skutočne vo svete sú nevie so 100% istotou nikto, no ja by som určite uvítal serióznejší výskum. Technicky veľmi dobre spracovaná časť (ako väčšina z Ancient Aliens) no obsahovo veľakrát prehnane špekulatívna. Určite odporúčam si prečítať túto recenziu, ktorá epizódu rozoberá podrobnejšie: prečítať si ju môžete tu