Eminem, Where Have You Been? (2009)

Marshallova svéráznost by možná utáhla celej komediální snímek... možná proto je škoda, že je to jen krátká vložka k udílení cen. Škoda, že se v těch šesti minutách nenašel prostor pro něco většího.

Příšerný rande (2009) (pořad)

Nad ostatními pořady MTV to nijak nevyčnívá a skrytá kamera je to docela obyčejná. Je zázrak, když to herci nepřehání a neženou do absurdna. Některé schůzky jsou k popukání, některé prostě jen divné. A tak jde paradoxně o pořad kolísavý, který se drží své rutiny a pro mě průměr.

Kick-Ass (2010)

Ze začátku vážně zábavná komedie, která tak trochu vážně ukazuje, jak by mohl opravdový superhrdina fungovat. Už ale při prvním setkání Hit-Girl s Kick-Assem to sjede do podivné Tarantinovky, které chybí Tarantino. Dlouho jsem přemýšlel, jestli mi sklouznutí do absurdna nevadilo. Přeci jen - život superhrdiny není jen o potírání zločinu, ale také o zachování si určité důstojnosti a morální výše. Udělat ze středoškoláka létajícího magora se dvěma rotačáky - není to trochu moc? Nakonec asi ne - rozhodl jsem se to vzít s nadhledem jako zvláštní experiment a koneckonců - světelná znamení na nebi a vystřelovací pavučiny jsou absurdnější než jetpack (možná). Přeci jen jsem se však nedokázal zbavit pocitu, že je snímek v obrovské křeči vypadat co nejvíc cool. Pak je tu ještě soundtrack. Nesednul mi - ne přímo mně osobně, ale mnohdy mi neseděl ke scénám. Jako komiksovku to chci zkritizovat, jako komedie mi to úplně nestačí, jako vážné téma se to ani netváří - jako zvláštní mix toho všeho to pro tentokrát ujde.

Twin Town (1997)

Velšská verze sprosté gangsterské černé komedie. Žánr (předpokládám) vymyšlený Američany a jim také nejvíc slušící. Mnohdy pak u takového snímku záleží hlavně na provedení a obsazení a i tak obvykle film čeká divácké přijetí se zatajeným dechem. Takže je jasné, že když se toho chopí Briti, výsledek bude hodně na vážkách. A skutečně, byl jsem na vážkách, jestli tři nebo dvě. Na začátku to totiž vypadá jako hodně špatný vtip, naštěstí se to tak nějak přehoupne do vážnější noty a film to úplně nepohřbí jako Taťku na dno oceánu. Trainspotting jsem ještě neviděl, ale tak nějak tuším, co tím kdo může myslet. Horší průměr, každopádně pokus slušný.

Scrat's Continental Crack Up (2010)

Scrat a jeho animáky. Srazím za vykrádání sebe sama - i když tak úplně neomrzí; když to bylo nové, bylo to zábavnější. Stále jsou tu skvělé pasáže (žirafí krky), ale už jde o přehnanou a rychlou grotesku, kde se vás snaží zavalit drobnými vtípky v kraťoučké stopáži. Dabing veverky je stále stejně perfektní. Jen jsem zkrátka zvědav, jak dlouho bude ještě veverka ořechem dávat věci do pohybu. Mám jí rád, ale snad zůstane v pravěku, protože patnáctému snímku se Scratem bych mohl dávat už odpad.

Svolení (2004)

Že by se projevila má nezkušenost s úřednickým šimlem? Asi je to tím, že neznám žádného právníka a nepodepsal jsem zdaleka tolik papírů, abych z toho byl otráven. Což o to, nápad tam byl, ale tak moc mě to nebavilo. Jestli jsem se pousmál, tak u pointy a to je na komediální snímeček vážně pozdě. Takže právě pointa zachraňuje video od rozhodných dvou hvězd.

Tik ťak (2011) (studentský film)

Určitě není první, který si hraje s myšlenkou vyprávět příběh pozpátku. Určitě není první, který k tomu měl nějaký hluboký umělecký záměr. A ač zpracování není úplně bravurní, na studentský snímek je to počin více než vynikající. Vhodná myšlenka zasazená do zajímavého vyprávěcího postupu s obyčejným vtipem jako rámcovou story. Myšlenka rozhodně není nijak šokujícně geniální, snímek ale možná ano.

Zataženo, občas trakaře (2009)

Začnu asi tím negativním, protože je toho míň. Animace z dílny Disney je docela špatná. Vyhlazená, bez detailů, ale hlavně bez nápadu. Po grafické stránce v dnešní době prostě film pokulhává. Pak ale musím přihlédnout ke všemu tomu pozitivnímu. Vždycky jsem z toho zahlédl kousky a myslel si, že mě valně snímek nemůže zaujmout. A možná právě to následné překvapení mě dokázalo přesvědčit o tak vysokém hodnocení. Protože snímek byl vlastně hodně zábavný, místy docela dost vtipný a hlavně se nezastavil ani na sekundu, přesto neztrácel tempo. Nedokázal jsem ani na chvilku film nevnímat a to se mi to na malou chviličku může stát i u největšího trháku. Takže největší část mého hodnocení je asi za to, že si tahle na oko naivní Disneyovka dokázala udržet mou pozornost. A to hodnotím pěti hvězdičkami i když jsem film viděl komplet v češtině. Kvůli obsazení a kvůli hodně vtipům, které se ztratily v překladu (některé z nich jsem si podprahově zpětně přeložil a poznal) se chci časem dostat k filmu s původním zněním.

Svobodné jeviště (2010)

Oproti dokumentu, který jsem viděl těsně před tímhle (Stalin - Počemu by i nět) o hodně lepší. Ale krátká stopáž škodí dokumentům možná víc, než ta dlouhá. Každopádně zajímavý snímek, který mě informoval o cenzuře v Bělorusku, o které jsem neměl vážně ani ponětí. Oni také v dokumentu nadávali, že se mluví o jiných totalitních zemích, ale evropské Bělorusko se nezmiňuje, i když podmínky jsou lepší jen o pár stupňů. Zajímavý dokument s novými informacemi o odvážných lidech požadujících změnu s malou dávkou stylizace navrch - co víc si přát? Trochu víc reportážnosti, podkladových informací a historie a mohlo to být vlastně hodně, hodně dobré. Takhle je to "jen" hodně dobré.

Stalin. Proč ne? (2010)

Docela mizerný dokument. Na začátku vám poví něco málo o znovunainstalované výzdobě stanice metra a pak se můžete těšit na pět minut záběrů právě na tu výzdobu. Důležitost dokumentu pak pravděpodobně spočívá v anketním vyzpovídání moskevských občanů, kteří berou Stalina jako kladnou historickou postavu, a ukázání dvou shromáždění - jednoho na oslavu říjnové revoluce a druhého na uctění památky obětí politických represí. To je celé. Málo na dokument, říkáte si? Je to málo, proto tak nízké hodnocení. Jedinou zajímavou věcí byl kontrast obou zmíněných shromáždění - zatímco první bylo ve dne a nějaký zapálený bolševik s rudou šálou na krku řečnil o nejskvělejší události ruských dějin, na druhém se v noci zapalovaly svíčky a ze záběrů mi přišlo, že se pár lidí zastavilo, co že se to tam vlastně děje. Naštěstí jsem film viděl na akci Jeden svět na školách, kde se o dokumentu trochu diskutovalo a z diskuze jsem se dozvěděl řádově víc, než ze snímku - což by být nemělo.