Lakomec (1980)

Film se poměrně málo točí kolem Funèse a musím přiznat, že dialogy ostatních jsou mnohdy rozlezlé a začnou nudit, protože postavy se snaží odříkat celý ten starý text, obdivovat jednu věc tolika slovy, kolik jen dokážou vymyslet. Monology do kamery jsou pak vyloženě ujeté. A zatímco některé zvláštní nápady, jako třeba tu s čarou života, jsem uvítal, některé pasáže a místnosti na mě působily zvláštně. Hru jsem četl, zpracování je vlastně docela dobré, ale na vážně dobrý film to dle mě nestačí.

Řekni, kdo tě zabil (2007) (seriál)

Zvláštně barevné, teplé a studené zároveň, zábavné a roztomilé. Barry Sonnenfeld je v určitých scénách hrozně moc cítit. Každopádně bylo příjemné koukat na seriál s určitým nápadem a hlavně s optimistickým laděním. Upřímná láska obou protagonistů je jedním z mnoha milých prvků seriálu a právě ten mě absolutně přesvědčil o dobrém hodnocení, protože s láskou podobného ražení se na obrazovce moc nesetkávám, asi protože je na dnešní publikum moc šťastná. V kontrastu s Codovým cynismem zprostředkovaným pro roli perfektním McBridem to navíc pracuje jako Emerson za peníze. Seriálu nechybí nenucený humor a je sladký jako jeden z koláčů.

Šíleně smutná princezna (1968)

Zpívání nemusím, ale když jsou oba hlavní herci zpěváky, co se dá čekat. Postavy jsou skvělé do jedné a to hlavně (z)rádcové. Je tu spousta pěkných parodizujících prvků, ale na celé pohádce mi tak nějak neseděla ta podivná vyprávěcí křivka. Čtyři a půl, ale těsně pod.

Jeden a půl rytíře (2008)

Komedie? Tak to vážně nic moc, i když jsem se několikrát vážně zasmál. Hluboký fantasy snímek? Kulisy by se daly použít, ale taky dost těžko. Slušná pohádka bez diváckého zaměření? Asi tak bych to nakonec popsal. Epické zpomalení záběrů se obvykle používá pro dechberoucí dramatickou scénu, nebo aby něco naprosto zesměšnili. V tomhle filmu se nepoužívaly ani pro jedno. Co jsem zvláště nepochopil, hlavně v začátku, byly prostřihy různých záběrů, ze kterých jsem neustále cítil, že se něco musí pokazit, ale nic se nestalo. Tak hvězdu navíc za narážku na Merkelovou. A princezna byla překvapivě k zulíbání.

Na doraz (2010)

Vtipnější než Hangover? Ani náhodou! Filmovější? Stoprocentně. Dramatické pasáže mě sice vždycky chytily nepřipraveného, ale o to zajímavější ten požitek z filmu byl. V postavě Downeyho jsem viděl hodně sebe a každý jeho cholerický výlev, kdy se mu zatmělo a nevěděl, co říká a říkal, co nechce, byl hodně silný prvek. Navíc musím pochválit jak soundtrack, tak i cameo od RZA. Scéna u Grand Canyonu vám navíc vleje tolik chuti vyzkoušet si americký road trip, třebas s blbem na krku. Tenhle film má jasné poselství. Když vám dá život blbce, začněte dělat kraviny. Třeba z toho vzejde něco vážně dobrého. Alespoň tak dobrého, jako tenhle snímek.

Harry Potter a Relikvie smrti - část 1 (2010)

Na začátku jsem se skutečně bál, že Harry Potter pro mě ztratil veškeré kouzlo, i když se tam máchalo hůlkami až běda. Nejenže byl ze začátku nudný, byl i nijaký, snažil se vypadat velkolepě, ale těžce mu to nešlo. Triky byly tak moc dobré, až byly místy otřesné a zahnaly knižní předlohu do hromady komerce, ve které už byla takhle dost hluboko. Co mě na začátku štvalo nejvíc, byla ruka režiséra. Scénu za scénou se mi zdálo, že Yates neví, co chce. A jestli něco chtěl, bylo to natočit ten film. Nějak. Tohoto pocitu jsem se nezbavil až do konce filmu. Naštěstí! se snímek vzchopil. Postavy mě sice nepřekvapily, ale to je dobře, mohlo to být i nemile. Rozhodně nemůžu filmu odepřít vtip, humor je tu zdařilý. Jen bylo celou dobu divné ticho - je obrovská škoda, že hudbu nemohl nahrát Williams. Co jsem přivítal s nadšením, bylo stylizované vyprávění o relikviích smrti. Nakonec musím uznat (i když to vypadá, jako když hodně kritizuju), že mám z filmu skutečně kladný dojem. Bál jsem se, že zklame... a možná proto předčil moje očekávání.

Star Trek: Nová generace - Střetnutí na Farpointu (1987) (epizoda)

Pilot tohodle pokračovatele legendárního Star Treku byl děsně slabý. Kdybych nevěděl, co má Star Trek za status, určitě bych se do něj po tomhle dvojdíle nikdy nepustil. Q, byť má charisma, je nepřesvědčivý padouch a kdyby chodil se mnou na školu, určitě bych ho musel šikanovat. Soud za zločiny lidstva je absurdní a posádky vybruslení z něj o nic lepší. Na kostýmy a celkový vzhled už si ani stěžovat nemůžu, protože u Star Treku nikdy nestály za mnoho. Jinak je Encounter at Farpoint klasickým příkladem podprůměrné epizody tohoto, místy dost dobrého, seriálu.

Mistři švindlu (2006) (seriál)

Koukám, když chytnu. Některé podvody jsou vážně primitivní a i když neříkám, že bych se chytit nenechal, dá se to vymyslet. Ou, já už beru ten pořad tak, že má ukazovat dobré triky k zopakování XD Tak, dokument je to velmi netradiční, místy sice dost předvídatelný, ale to jeho záměru neškodí. Je to podané v zásadě zábavnou formou a hvězdičku si vysloužila úplně sama Jessica-Jane Clement, neuvěřitelně sexy ženská.

Blaník (1997) (divadelní záznam)

Blaník je vlastně taková skvělá satira. Vtip samozřejmě nemusíme hledat, ten na nás vyoukne sám. Tak chytré a prosté vysvětlení, proč nám Blaničtí nikdy nepřijeli na pomoc, je ovšem naprosto unikátní. Takže, ať už jde o úryvek z loutkového divadla, nebo kritizujícího husitu v podání Smoljaka, naprosto skvělé divadelní představení. A kdo se do hry obouvá jak do kecek, dostane do hlavy pět pecek.

Stáhni mě do pekla (2009)

Tenhle film není horor ani omylem. Absurdity, děsivé (ve smyslu špatné) triky a pokusy o lekačky by normálně odpovídaly béčku. Tenhle film ovšem není ani dobré béčko. Těžko ho ovšem kvůli jeho vysokorozpočtovosti označit za céčko. A nejen kvůli ní. Byl jsem mírně na vážkách, co od toho čekat. Zatímco jeden spokojený divák mi vyprávěl o hrůzostrašnosti báby a jak teď preventivně mlátí staré lidi po hlavě lopatou, když kolem nich projde po ulici, druhý spokojený divák mi říkal, že je to vlastně komediální horor. A nebo snad hororová komedie? Já nevím. Mně osobně tam do obojího značný kus chybí. Protože komika byla vyvolána výhradně přeháněním a to pak nemá takový punc. Hraje si to na komedii i na horor a není to ani jedno a spoustě lidem se to zamlouvá, já jsem z toho rozpačitý. Malinký plus za češtinu v originále, o málo větší plus za konec (SPOILER ALERT: i když bych byl přímo nadšenej, kdyby se utopila v tom hrobě), ale kovadlina zavěšená na laně? Vážně?